Постанова № 33182524, 20.08.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.08.2013
Номер справи
826/8580/13-а
Номер документу
33182524
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 серпня 2013 року письмове провадження № 826/8580/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. вирішив у порядку письмового провадження адміністративну справу

За позовом

Підприємство «Загальноосвітній навчальний заклад «Спеціалізована школа «Славія»

до

Департаменту державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України

третя особа

УДАІ ГУМВС України у Львівській області.

про

зобов’язання вчинити дії

Громадська організація «Український конгрес інвалідів» звернулась до суду з позовом, в якому просив зобов’язати відповідача зняти заборону на приймання зовнішніх іспитів у ВРЕР та негайно прийняти зовнішні іспити.

10.07.2013 р. представником Громадської організації «Український конгрес інвалідів» через канцелярію суду подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд: 1) зобов’язати ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Львова та Пустомитівського району при ГУ МВСУ у Львівській області прийняти зовнішні іспити у водіїв, які закінчили підготовку в акредитованому Загальноосвітньому навчальному закладі «Спеціалізована школа «Славія»і у яких ще не прийняли іспити, бо їм не були видані довідки на складання іспитів за місцем проживання у інших реєстраційно-екзаменаційних підрозділах державтоінспекцїї МВСУ; 2) зобов’язати Департамент ДАІ МВСУ проконтролювати виконання працівниками ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Львова та Пустомитівського району при ГУ МВСУ у Львівській області пункту 1.3 Наказу МВС від 07.12.2009 р. № 515 «Інструкція про порядок приймання Іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія»: Посвідчення водія видається особам за умови, що вони не мають медичних протипоказань, закінчили підготовку, перепідготовку водіїв транспортних засобів за відповідними програмами в акредитованих департаментом Державтоїнспекції МВС закладах (далі – заклад), про що отримали свідоцтво про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, склали іспити в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції (далі – РЕП ДАІ), на території обслуговування яких зареєстровані за місцем проживання» щодо приймання зовнішніх іспитів у кандидатів у водії, які закінчили підготовку в акредитованому «Загальноосвітньому навчальному закладі «Спеціалізована школа «Славія».

24.07.2013 р. представником Громадської організації «Український конгрес інвалідів» подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд: 1) зобов’язати ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Львова та Пустомитівського району при ГУ МВСУ у Львівській області прийняти зовнішні іспити у водіїв, які закінчили підготовку в акредитованому Загальноосвітньому навчальному закладі «Спеціалізована школа «Славія»і у яких ще не прийняли іспити, бо їм не були видані довідки на складання іспитів за місцем проживання у інших реєстраційно-екзаменаційних підрозділах державтоінспекцїї МВСУ; 2) зобов’язати Департамент ДАІ МВСУ внести зміни до Реєстру акредитованих закладів і до електронної бази АІС про відсутність відокремлених філій у позивача та проконтролювати виконання працівниками ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Львова та Пустомитівського району при ГУ МВСУ у Львівській області пункту 1.3 Наказу МВС від 07.12.2009 р. № 515 «Інструкція про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія»: Посвідчення водія видається особам за умови, що вони не мають медичних протипоказань, закінчили підготовку, перепідготовку водіїв транспортних засобів за відповідними програмами в акредитованих департаментом Державтоїнспекції МВС закладах (далі – заклад), про що отримали свідоцтво про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, склали іспити в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції (далі – РЕП ДАІ), на території обслуговування яких зареєстровані за місцем проживання» щодо приймання зовнішніх іспитів у кандидатів у водії, які закінчили підготовку в акредитованому «Загальноосвітньому навчальному закладі «Спеціалізована школа «Славія».

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, відповідачем у порушення положень Конвенції про права інвалідів та Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», протиправно заборонено прийняти зовнішні іспити у кандидатів у водії у місті Львові, які пройшли підготовку в акредитованому «Загальноосвітньому навчальному закладі «Спеціалізована школа «Славія», що призвело до порушення прав та законних інтересів інвалідів.

Відповідач проти позову заперечував та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Третя особа проти позову заперечила та просила суд відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.

03.07.2013 р. в судому засіданні, за клопотання представника Громадської організації «Український конгрес інвалідів», проти якого відповідач не заперечував, в порядку ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України, судом замінено первинного позивача - Громадську організацію «Український конгрес інвалідів» на належного – підприємство «Загальноосвітній навчальний заклад «Спеціалізована школа «Славія».

24.07.2013 р. представником ДДАІ МВС України через канцелярію суду подано клопотання про заміну неналежної третьої особи – ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Львова та Пустомитівського району при ГУМВС України у Львівській області на належну - УДАІ ГУМВС України у Львівській області.

В судовому засіданні 24.07.2013 р., в порядку ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України, судом замінено первинну третю особу - ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Львова та Пустомитівського району при ГУМВС України у Львівській області на належну - УДАІ ГУМВС України у Львівській області.

В судове засідання, призначене на 31.07.2013 р. третя особа не прибула, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином.

Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на наведене та з урахуванням вимог ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справу у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Громадська організація «Український конгрес інвалідів» заснувала Підприємство «Загальноосвітній навчальний заклад «Спеціалізована школа «Славія», яка згідно статуту є загальноосвітнім навчально-виховним, соціально-реабілітаційним закладом освіти 1-3 ступенів, призначеним для соціальної реабілітації, адаптації до сучасних освітніх вимог та інтеграції у суспільство дітей та молоді з обмеженими функціональними можливостями.

Підприємство «Загальноосвітній навчальний заклад «Спеціалізована школа «Славія» зареєстроване Деснянською районною у місті Києві державною адміністрацією 22.10.2001 р. і є неприбутковою організацією.

З метою здійснення діяльності з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв, позивач отримав у МВС України сертифікати про державну акредитацію закладу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв: серії ДДАІ № 000266 від 25.01.2011 р., яким сертифіковані класи, розташовані за адресою: м. Київ, вул. Сабурова, буд. 16-А на підготовку водіїв транспортних засобів категорії «А» з максимальною кількістю - 30 осіб та категорії «В» з максимальною кількістю – 90 осіб; серії ДДАІ № 001424 від 09.2011 р., яким сертифіковані класи, розташовані за адресою: м. Київ, вул. Сабурова, буд. 16-А на підготовку водіїв транспортних засобів категорії «А1» з максимальною кількістю – 30 осіб, категорії «А» з максимальною кількістю - 30 осіб та категорії «В» з максимальною кількістю – 90 осіб.

В подальшому, з метою розширення своєї діяльності в іншій місцевості, позивачем, зокрема, створено навчальний клас з підготовки (перепідготовки) водіїв транспортних засобів категорії «В» в м. Львові з місцезнаходженням занять: м. Львів, вул. Солодова, буд.10 та сформовані навчальні групи № 01/12М (07.03.2013 р.) та № 02/12М (15.03.2013 р.) по курсовій підготовці водіїв транспортних засобів категорії «В» у складі по 17 осіб у кожній.

Згідно навчальних програм, тематичних планів, зазначені навчальні групи закінчили курс навчання за програмою підготовки водіїв транспортних засобів категорії «В», відповідно 30.04.2013 р. та 07.05.2013 р. та курсанти груп успішно склали внутрішні іспити, про що отримали свідоцтва за встановленою формою.

Враховуючи зазначене, 20.03.2013 р. позивачем були сформовані списки груп та подані начальникові ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Львова та Пустомитівського району при ГУ МВСУ у Львівській області для їх реєстрації для складання відповідними особами зовнішніх іспитів для отримання посвідчення водія категорії «В».

Згідно доводів позивача, документи навчених курсантів на складання зовнішніх іспитів ВРЕР утримує у себе, вже оформлені заяви на складання іспитів, при цьому не призначаючи дату складання зовнішніх іспитів ВРЕР міста Львова через заборону відповідача вчиняти будь-які дії стосовно позивача.

В той же час, відповідач зазначив про неможливість допущення відповідних кандидатів до складання зовнішнього іспиту для отримання посвідчення водія категорії «В» у зв’язку з тим, що ними пройдене навчання у неакредитованому закладі у м. Львові.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об’єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1,5,6 ст.15 Закону України «Про дорожній рух», кожний громадянин, який досяг визначеного цим Законом віку, не має медичних протипоказань та пройшов повний курс навчання за відповідними програмами, може в установленому порядку отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії.

Особа, яка бажає отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії чи типу, зобов’язана пройти медичний огляд, підготовку або перепідготовку відповідно до типової навчальної програми, успішно скласти теоретичний іі і практичний іспити. Порядок підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України.

Основною формою державного контролю у сфері безпеки дорожнього руху за діяльністю закладів незалежно від форми власності і підпорядкування є державна акредитація закладу та атестація його викладачів, яка проводиться не рідше одного разу на п’ять років у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС приймання іспитів для отримання особами права керувати транспортними засобами та видачі посвідчень водія встановлюється Інструкцією про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.12.2009 р. № 515.

Пунктом 1.3. зазначеної Інструкції визначено, що посвідчення водія видається особам за умови, що вони не мають медичних протипоказань, закінчили підготовку, перепідготовку водіїв транспортних засобів за відповідними програмами в акредитованих Державтоінспекцією МВС закладах, про що отримали свідоцтво про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, склали іспити в Центрах надання послуг, пов’язаних з використанням автотранспортних засобів (далі – Центр), на території обслуговування яких зареєстровані за місцем проживання.

Процедуру підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водив транспортних засобів визначає Порядок підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. № 490.

Пунктом 2 зазначеного порядку визначено, що підготовка водіїв – забезпечення закладами одержання громадянами знань з Правил дорожнього руху, будови та експлуатації транспортних засобів, основ безпеки руху та надання першої медичної допомоги, вмінь і навичок керування транспортним засобом.

Відповідно до п.3, 4 зазначеного Порядку, підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, що експлуатуються на вулично-дорожній мережі загального користування, проводяться акредитованим у визначеному законодавством порядку закладом, що зареєстрований в реєстраційно-екзаменаційному підрозділі Державтоінспекції за його місцезнаходженням.

Заклади розробляють на основі типових навчальних програм, затверджених Кабінетом Міністрів України, робочі програми і плани з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, що затверджуються управлінням (відділом) Державтоінспекції за місцезнаходженням закладів.

Зазначене дає суду підстави вважати, що відкриття відповідним закладом класів в іншій місцевості передбачає, фактично, відкриття філії, яка повинна бути акредитована та зареєстрована в реєстраційно-екзаменаційному підрозділі Державтоінспекції за його місцезнаходженням.

Таким чином, доводи позивача про те, що відкриття класів в іншій місцевості не є ознакою для віднесення такого підрозділу до відокремленого і не потребує акредитації, є помилковими та судом до уваги не приймаються.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивач, подаючи начальникові ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Львова та Пустомитівського району при ГУ МВСУ у Львівській області списки груп для їх реєстрації для складання відповідними особами зовнішніх іспитів для отримання посвідчення подія категорії «В», визначив розташований в м. Львові клас як відокремлену філію в м. Львові.

Процедуру державної акредитації закладів незалежно від форми власності, що проводитимуть підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (далі – заклад), та атестації їх спеціалістів визначає Порядок державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затверджений 20.05.2009 р. № 490 (далі-Порядок).

Пунктом 2 Порядку визначено, що державна акредитація закладу та атестація його спеціалістів, яка проводиться Державтоінспекцією не рідше ніж один раз на п’ять років, є основною формою державного контролю діяльності закладу.

Інформація про акредитовані заклади вноситься Державтоінспекцією до реєстру, порядок ведення якого встановлює МВС (п.3 Порядку).

Державна акредитація закладу проводиться комісією, склад якої призначається Департаментом Державтоінспекції. До складу акредитаційної комісії залучаються представники Мінтрансзв’язку, МОН та Мінпраці. Положення про акредитацій ну комісію стверджує МВС (п.7 Порядку).

Для державної акредитації заклад подає Департаментові Державтоінспекції: 1) заяву; 2) витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців; 3) сертифікат про державну акредитацію (у разі проходження чергової акредитації); 4) засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують право закладу на користування транспортними засобами, приміщеннями та земельними ділянками для підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв; 5) відомості про склад спеціалістів закладу, копії документів про їх освіту, кваліфікацію, атестацію, а також відомості про матеріально-технічну базу закладу; 6) робочі програми і плани з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв; 7) погоджені з відповідним органом місцевого самоврядування та управлінням (відділом) Державтоінспекції маршрути з практичного керування транспортним засобом; 8) затверджений начальником реєстраційно-екзаменаційного підрозділу Державтоінспекції за місцезнаходженням закладу висновок про матеріально-технічну базу закладу та її відповідність визначеним вимогам (п.8 Порядку).

Згідно п.9 Порядку, за результатами аналізу поданих відповідно до пункту 8 цього Порядку документів акредитацій на комісія приймає в місячний строк з дня їх реєстрації рішення про державну акредитацію закладу або про відмову в його акредитації. Акредитованому закладові видається сертифікат за зразком згідно з додатком 1 протягом 10 днів з дня прийняття рішення або вмотивована відмова в акредитації у письмовій формі.

Рішення про відмову в державній акредитації закладу може бути оскаржено до МВС протягом місяця з дня його прийняття.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до відповідача із заявою та доданими до неї документами для акредитації філії у м. Львові, за результатами розгляду якої на засіданні акредитаційної комісії Департаменту ДАІ МВС України від 01 березня 2013 року прийнято протокольне рішення (протокол № 51) про відмову в акредитації відповідного закладу до усунення недоліків.

Позивачем, не усунувши відповідних недоліків, всупереч прийнятому рішенню акредитаційної комісії ДДАІ МВС України про відмову в державній акредитації відповідного закладу у м. Львові, було здійснено набір слухачів з підготовки (перепідготовки) водіїв транспортних засобів категорії «В», що свідчить про порушення, з боку позивача, вищевикладених законодавчих норм та призвело до порушення прав та інтересів випускників організованих ним навчальних груп та недопущення їх до складання зовнішнього іспиту у відповідних підрозділах ДАІ для отримання посвідчення водія транспортного засобу категорії «В».

Судом не встановлено, з боку відповідача, будь-яких порушень вищезазначених законодавчих норм, що свідчить про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог. Також, судом не встановлено, з боку відповідача, жодних заборон щодо прийняття зовнішніх іспитів чи реєстрації навчальних груп позивача, а лише повідомлено його про відмову в державній акредитації філії у м. Львові до усунення недоліків та подання відповідних документів.

Слід також зазначити, що оскільки філію позивача у м. Львові не було акредитовано, немає підстав для внесення будь-яких даних про нього до відповідного реєстру.

Суд звертає також увагу на те, що Статутом позивача взагалі не передбачено вид здійснюваної ним діяльності у сфері підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів за КВЕД 2010: 85.53 Діяльність шкіл з підготовки водіїв транспортних засобів та 85.32 Професійна технічна освіта.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1, 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Підприємства «Загальноосвітній навчальний заклад «Спеціалізована школа «Славія» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій