Рішення № 33179966, 22.08.2013, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
22.08.2013
Номер справи
5024/2202/2011
Номер документу
33179966
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2013 р. Справа № 5024/2202/2011

Господарський суд Херсонської області у складі судді Клепай З.В. при секретарі Буюклу І.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Херсонської міської ради, м. Херсон

до Антонівської селищної ради, м.Херсон, смт. Антонівка

3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1, м.Херсон

про визнання недійсним та скасування п.31 рішення Антонівської селищної ради від 20.05.2008р. № 397 "Про затвердження проектів землеустрою та технічної документації зі складання державного акту на право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки), громадянам та передачу ділянок у власність та оренду, внесення змін до деяких пунктів рішень селищної ради"; визнання недійсним з моменту укладення договір оренди земельної ділянки площею 0,0073 га, під розширення присадибної ділянки, яка знаходиться в АДРЕСА_1 укладеного між Антонівською селищною радою та ОСОБА_1 від 18.09.2008р.

за участю представників сторін:

від позивача - не прибув;

від відповідача - Гончаров М.В. - довіреність від 03.01.2013р.;

від третьої особи - не прибув;

Позивач звернувся з позовом в якому просить визнати недійсним та скасувати п. 31 рішення Антонівської селищної ради від 20.05.2008 № 397 "Про затвердження проектів землеустрою та технічної документації зі складання державного акту на право власності на земельну ділянку, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки), громадянам та передачу ділянок у власність та оренду, внесення змін до деяких пунктів рішень селищної ради" та визнати недійсним з моменту укладення договір оренди земельної ділянки, площею 0,0073 га, під розширення присадибної ділянки, яка знаходиться по АДРЕСА_1 укладений між Антонівською селищною радою та ОСОБА_1 03.11.2008 за №.040871300026.

Позивачем заявлено клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку знаходженням спеціаліста, який веде цю справу у господарському суді у плановій відпустці.

Перший відповідач проти позову заперечує та також заперечує проти відкладення розгляду справи, оскільки у позивача в якості структурного підрозділу створений юридичний відділ, а тому він не позбавлений можливості направити у судове засідання іншого спеціаліста.

Другий відповідач, повідомлений належним чином про час та місце судового засідання, свого представника у судове засідання не направив, клопотання про відкладення розгляду справи не заявив, причини неявки не повідомив.

Відповідно до ст.28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище. Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.

Вказані обставини не позбавляють керівника позивача видати довіреність іншій особі або прийняти участь у судовому засіданні особисто.

За таких умов клопотання позивача про відкладення розгляду справи відхиляється та позов розглядається за відсутності представника позивача.

Відповідно до ст.22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

З урахуванням того, що відповідач вдруге ухиляється від участі у судовому засіданні, справа відповідно до ст.75 ГПК України розглядається за відсутності представника відповідача за наявними в матеріалах справи доказами.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши представника першого відповідача, суд -

в с т а н о в и в:

Антонівська селищна рада на підставі рішення від 20.05.2008 року №397 передала в оренду ОСОБА_1 строком до 20.05.2013 року земельну ділянку площею 0,0073 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 який зареєстровано у Херсонському міському відділі "Херсонської регіональної філії державного земельного кадастру" від 03.11.2008 року за №040871300026.

Антонівською селищною радою передано в оренду вищевказану земельну ділянку на підставі повноважень, визначених пунктами "а", "в" статті 12, пунктом 12 розділу X Земельного кодексу України (втратив чинність з 01.01.2013 року), статтею 4 Закону України «Про оренду землі», а також на підставі технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної ради народних депутатів, та населених пунктів на території цієї ради, затвердженої рішенням Херсонської обласної ради від 10 березня 1994 року №311.

У абзаці четвертому частини другої статті 79-1 Земельного кодексу України в редакції Закону №5245-VI від 06.09.2012 року зазначено, що формування земельних ділянок здійснюється шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Херсонська міська рада звернулась до суду з позовом про визнання частково недійсним вказаних рішень та визнання недійсними вказаних договорів.

Позов обґрунтований тими обставинами, що об'єкти оренди знаходиться в адміністративних межах м. Херсона, а не Антонівської селищної ради, тому розпорядження зазначеною земельною ділянкою, в тому числі й в частині укладення договору оренди, повинно здійснюватися Херсонською міською радою.

На думку позивача, прийнявши оскаржувані рішення та уклавши оспорюваний договір оренди земельних ділянок, Антонівська селищна рада порушила виключне право Херсонської міської ради на розпорядження належними їй землями, що призвело до матеріальних втрат територіальної громади м. Херсона в зв'язку з ненадходженням до бюджету орендної плати.

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін.

Відповідно до ст. 33 ГПК У країни кожна сторона повинна довести ті обставини на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до пункту г) статті 6 Земельного кодексу України до повноважень Верховної Ради України в галузі земельних відносин належить встановлення і зміна меж районів і міст.

Відповідно до статті 174 Земельного кодексу України рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад.

У частині другій статті 173 Земельного кодексу України (в редакції Закону №5003-VI від 21.06.2012 року) зазначено, що межі району, села, селищ міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" (набрав чинності з 01.01.2013 року): Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про розподіл земель і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру:

- на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні;

- на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України;

- на підставі проектів землеустрою щодо впорядкування існуючих землеволодінь - у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками.

Відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць вносяться до Державного земельного кадастру на підставі проектів землеустрою щодо встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць.

При розгляді справи з урахуванням вищенаведених норм законодавства суд досліджував докази встановлення у відповідності до вимог чинного законодавства меж міста Херсон та селища Антонівка для встановлення факту перевищення своїх повноважень Антонівською селищною радою щодо розпорядження землями, які розміщенні у межах міста Херсона, розпорядником яких є Херсонська міська рада.

Щодо визначення меж міста Херсона судом встановлено наступне. Указом Президії Верховної Ради УРСР від 04.09.1984 № 7541-Х "Про зміну меж міста Херсона" до меж міста включено 1052, 9 га земель, раніше відведених під житлове і промислове будівництво, село Приміське і селище Урожайне Зеленівської селищної Ради Дніпровського та селище Садове Комишанської селищної Ради Комсомольського районів міста Херсона разом із прилеглими землями загальною площею 242,1 га, які генеральним планом розвитку міста передбачені під житлове і промислове будівництво. Відповідно до розпорядження Ради Міністрів УРСР від 07.07.1989 р. № 234-р та додатку до нього № 40 Херсонському міськвиконкому в постійне користування надано 143,1 га земель радгоспу-заводу "Янтарний", м. Херсон, під індивідуальне житлове будівництво.

Із огляду на дані документи не можливо встановити чи відноситься земельна ділянка, яка була предметом спірного договору та розміщена по АДРЕСА_1 до меж Херсонської міської ради, оскільки за наданими документами прийнятими Верховною Радою УРСР та Радою Міністрів УРСР визначена тільки площа та прилеглі селища, що увійшли до складу міста.

У відповідь на запит суду комісія з проведення реорганізації управління Держкомзему у місті Херсоні Херсонської області листом №01-3464 від 02.12.11р. повідомила, що спірна земельна ділянка знаходиться у межах території Херсонської міської ради. На обґрунтування наданої інформації в листі було посилання на розроблений Херсонською філією інституту землеустрою "Укрземпроект" на замовлення Херсонського міськкомунгоспу за договором від 07.12.1983 р. № 258 з додатковою угодою від 06.03.1984 р. № 7 Проект встановлення меж м. Херсона із землекористування спецрадгоспу "Херсонський", радгоспу-заводу "Янтарний", радгоспу "Овочевий" Херсонського міськвиконкому. Згідно з його графічною частиною, межа між м. Херсоном та смт. Антонівкою проходить по АДРЕСА_2

У відповідності до ст. 173 ЗК України адміністративно-територіальні межі встановлюються за проектами із землевідведення. У абзаці четвертому частини другої статті 79-1 Земельного кодексу України (в редакції Закону №5245-VІ від 06.09.2012 року) зазначено, що формування земельних ділянок здійснюється шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Відповідно до ст. 186 ЗК України проекти землеустрою мають погоджуватися відповідними органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Позивач не надав доказів затвердження вищезгаданого проекту встановлення меж м. Херсона у порядку визначеному ст. 186 ЗК України, оскільки проект встановлення міської межі м. Херсона, на яку посилалося у відповіді управління Держкомзему не був затверджений у визначеному порядку, а іншого проекту не розроблялося.

У зв'язку з вищезазначеним, суд не може прийняти наданий доказ встановлення меж міста, що доводить про розміщення спірної земельної ділянки на території Херсонської міської ради, як належний у розумінні ст. 32 Господарського процесуального кодексу України.

Що стосується доводів Антонівської селищної ради про розміщення спірної земельної ділянки на території відповідача суд встановив наступне.

Рішенням Херсонської обласної Ради народних депутатів від 10.03.1994 р. № 311 "К" "Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів, а також населених пунктів на території цієї Ради" затверджено розроблену технічну документацію по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів, а також меж населених пунктів на її території, якою передбачено: загальна територія цієї Ради - 4573,6 га, в тому числі АДРЕСА_3

Пізніше назване рішення визнано таким, що втратило чинність, відповідно до рішення Херсонської обласної Ради народних депутатів від 14.01.2002р. № 493.

Антонівська селищна рада в 2011 році оскаржила зазначене рішення в порядку адміністративного судочинства.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05.03.2012 року у справі № 2-а-6394/11/2170, залишеною без змін Постановою ОААС від 22.05.11р., визнано протиправним та скасовано рішення Херсонської обласної ради XXII сесії двадцять третього скликання № 493 від 14.01.2002 року "Про визнання таким, що втратило чинність рішення обласної ради від 10 березня 1994 року № 311".

До того ж, господарський суд приймає до уваги доводи відповідача про наступне.

Згідно ЗУ "Про державний земельний кадастр" кадастровий номер земельної ділянки - це індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, що присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Частиною шостою статті 16 цього ж Закону установлено, що кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Порядок присвоєння земельним ділянкам кадастрових номерів та їх структура визначалися постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 року №749 "Про затвердження тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці" (втратила чинність з 01.01.2013 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 р.).

Згідно з пунктом 8 затвердженого вказаною постановою Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, кадастровий номер земельної ділянки складається, Зокрема з таких структурних елементів: КОАТУУ, НКЗ, НКК, НЗД, де КОАТУУ - десятизначний код згідно з Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України ДК 014-96, останніми двома цифрами якого є нулі. Отже, в структурі кадастрового номеру земельної ділянки присутні номери інших просторових утворень, зокрема код адміністративно-територіальних одиниць України - Автономної Республіки Крим, областей, районів та населених пунктів - сіл, селищ і міст.

На підтвердження доводів відповідача щодо належності земельної ділянки за адресою: вул. 18 Східна, 43 у складі Державного земельного кадастру до меж смт. Антонівка, а не м. Херсон слід навести ряд виданих Державних актів на право власності на земельну ділянку, а саме: землевласнику ОСОБА_3, що знаходиться за адресою АДРЕСА_4, кадастровий номер 6510165300:04:049:0005; землевласнику ОСОБА_4, що знаходиться за адресою АДРЕСА_5 кадастровий номер 6510165300:04:050:0008; землевласнику ОСОБА_5 що знаходиться за адресою АДРЕСА_6 кадастровий номер 6510165300:04:050:009; землевласнику ОСОБА_6, що знаходиться за адресою АДРЕСА_7 кадастровий номер 6510165300:04:051:00:05; землевласнику ОСОБА_7, що знаходиться за адресою АДРЕСА_8 кадастровий номер 6510165300:04:051:00:13; землевласнику ОСОБА_8, що знаходиться за адресою АДРЕСА_9 кадастровий номер 6510165300:04:037:0003; землевласнику ОСОБА_9, що знаходиться за адресою АДРЕСА_10 кадастровий номер 6510165300:05:018:0002; землевласнику ОСОБА_10, що знаходиться за адресою АДРЕСА_11 кадастровий номер 6510165300:04:003:0010: землевласнику ОСОБА_11, що знаходиться за адресою АДРЕСА_12 кадастровий номер 6510165300:05:010:0006, землевласнику ОСОБА_12, що знаходиться за адресою АДРЕСА_13 кадастровий номер 6510165300:05:025:0007, землевласнику ОСОБА_13, що знаходиться за адресою АДРЕСА_14 кадастровий номер 6510165300:05:011:0005; землевласнику ОСОБА_14, що знаходиться за адресою АДРЕСА_15 кадастровий номер 6510165300:05:014:0006, землевласнику ОСОБА_15, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_16 кадастровий номер 6510165300:02:001:0129, землевласнику ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Еліт Пласт", що знаходиться за адресою вул. 23 Східна, 41-а, смт. Антонівка, м. Херсон, кадастровий номер 6510165300:02:001:0007.

В якості доказів вищезгадані державні акти додані до матеріалів справи.

У Класифікаторі об'єктів адміністративно-територіального устрою України ДК 014-96 код 6510165300 відповідає селищу міського типу Антонівка.

У той час як місту Херсон відповідає код 6510100000, згідно Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України ДК 014- 96.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження та надавши їм правову оцінку, суд визнав позов не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню у зв'язку з тим, що позивач не довів обставини на які посилався належними доказами.

Крім того, що стосується визнання недійсним договору від 18.09.2008р. на оренду земельної ділянки, що розташована по вул.18 Східна, 43, укладений між Антонівською селищною радою та ОСОБА_1 за № 040871300026, то у частині третій статті 173 Земельного кодексу України (в редакції Закону №5245-VI від 21.06.2012 року) зазначено, що включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті.

Таким чином, навіть якби позивач довів включення спірних земельних ділянок до адміністративних меж Херсонської міської ради, підстави для визнання недійсними договору оренди цієї земельної ділянки були б відсутні, а в цей договір мали б бути внесені відповідні зміни щодо орендодавця.

Що стосується визнання недійсним та скасування п. 31 рішення Антонівської селищної ради від 20.05.2008р. № 397 то суд також керувався роз'ясненнями президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів".

Згідно п. 2 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Згідно ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Як би навіть позивач довів факт включення спірної земельної ділянки до адміністративних меж Херсонської міської ради та факт розпорядження Антонівською селищною радою спірною земельною ділянкою, то він у порядку ст. 173 ЗК України вніс відповідні зміни до договору оренди і таким чином захистив свої права.

Суд дійшов до висновку, що позивач не довів факту порушення його прав на розпорядження земельними ділянками, що розміщені по вул.18 Східна, 43, смт Антонівка.

За таких умов підстав для задоволення позову не вбачається.

На підставі викладеного та керуючись ст.82-85 ГПК України, суд -

в и р і ш и в:

В задоволені позову відмовити.

Повне рішення складено 29.08.2013р.

Суддя З.В. Клепай