ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2013 р. Справа № 804/9958/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Куделько Н.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Приватного підприємства «Сімор» про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
16.08.2013р. Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області (далі-позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Сімор» (далі-відповідач, ПП «Сімор») про:
- тимчасове заборонення (зупинення) діяльності Приватного підприємства «Сімор» з експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Приватного підприємства «Сімор»;
- тимчасове заборонення (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів Приватного підприємства «Сімор».
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що на виконання вимоги прокуратури Бабушкінського району м. Дніпропетровська від 12.06.13 № 573 вих13, що надійшла листом від прокуратури Дніпропетровської області від 13.06.13 від 13.06.13 №07/116-1079вих13, на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 14.06.2013 № 858-П, направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ПП «Сімор» в період з 14.06-01.07.13 позивачем проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ПП «Сімор», за результатами якої складено акт. Проведеною перевіркою, встановлено, що діяльність підприємства, пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, здійснювалась на підставі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 26.09.06р. №1210100000-10, терміном дії до 26.09.11р. Також, встановлено, що у відповідача інвентаризація джерел утворення відходів відсутня, норми утворення, їх склад і властивості не визначено. Ліміти на утворення та розміщення відходів виробництва на 2013 рік та дозвіл на розміщення відходів на 2013 рік відсутні. У зв'язку з тим, що виявлені факти являються грубим порушенням природоохоронного законодавства, а саме діяльність щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів Приватного підприємства «Сімор», та експлуатація джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Приватного підприємства «Сімор», забороняється законом і підлягає безумовній тимчасовій забороні (зупиненню). На підставі вищенаведеного просить суд позов задовольнити.
Відповідачем копія ухвали про відкриття скороченого провадження в даній адміністративній справі отримана 06.08.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.28). Відповідно до поданих заперечень на адміністративний позов відповідач посилається на те, що позивачем проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ПП «Сімор» з порушенням норм чинного законодавства, та з перевищенням повноважень. Відповідач просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.183-2 КАС України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що Приватне підприємство «Сімор» діє на підставі статуту, зареєстрованого виконавчим комітетом Дніпропетровської міськради від 18.02.13р. № 12231050024004934 та виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 21.10.11р. серії ААБ №949643. Основний вид діяльності підприємства - виробництво рибоконсервної продукції (а.с.9звор.).
З 14.06.2013р. по 01.07.2013р. на виконання вимоги прокуратури Бабушкінського району м. Дніпропетровська від 12.06.13р. № 573 вих13, що надійшла листом прокуратури Дніпропетровської області від 13.06.13р. від 13.06.13р. №07/116-1079вих13, на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 14.06.2013р. № 858-П, направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ПП «Сімор» в період позивачем проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ПП «Сімор» (а.с.9).
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (а.с.9-18).
Проведеною перевіркою, серед іншого встановлено:
- діяльність ПП «Сімор», пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, здійснювалась на підставі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 26.09.06р. №1210100000-10, терміном дії до 26.09.2011р. (а.с.16);
- у ПП «Сімор» інвентаризація джерел утворення відходів відсутня, норми утворення, їх склад і властивості не визначено. Ліміти на утворення та розміщення відходів виробництва на 2013 рік та дозвіл на розміщення відходів на 2013 рік відсутні (а.с.16звор.).
Пунктом п. 4.2 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Мінекології та природних ресурсів України від 04.11.2011 р. № 429 (реєстрація в Мін'юсті України від 25.11.2011 р. за № 1347/20085) встановлено, що Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства. Відповідно до пункту 6.4 вказаного Положення Держекоінспекція у Дніпропетровській області для виконання покладених на неї завдань проводить перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря суб'єктами господарювання можуть здійснювати лише на підставі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Відповідно до п.а ч.1 ст. 32 Закону України «Про відходи», заборонено вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до п. 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачені загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю), а саме виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю). Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги встановлені в акті перевірки порушення відповідачем природоохоронного законодавства, а саме діяльність щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів Приватного підприємства «Сімор», та експлуатація джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Приватного підприємства «Сімор», суд приходить до висновку, що позивач обґрунтовано відповідно до вимог п. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернувся до адміністративного суду з даним позовом.
Суд вважає доводи відповідача стосовно того, що Приватне підприємство «Сімор» знаходиться у стадії банкрутства, а тому господарську діяльність не здійснює, необґрунтованими, оскільки дані обставини за нормами чинного законодавства не свідчать про припинення господарської діяльності підприємства, крім того, як встановлено судом, відсутній запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців про ліквідацію підприємства відповідача.
У відповідності зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінуючи усі докази, які були дослідженні судом у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Приватного підприємства «Сімор» з експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Приватного підприємства «Сімор», та тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів Приватного підприємства «Сімор».
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись нормами ст.ст. 8,10,11,12,18,69,94,128,158-163,167,183-6,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Приватного підприємства «Сімор» з експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Приватного підприємства «Сімор» (код ЄДРПОУ 19146901, місцезнаходження: вул. Адміральська, 79, м. Дніпропетровськ, 49000; юридична адреса: вул. Адміральська, 79, м. Дніпропетровськ, 49000).
Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів Приватного підприємства «Сімор» (код ЄДРПОУ 19146901, місцезнаходження: вул. Адміральська, 79, м. Дніпропетровськ, 49000; юридична адреса: вул. Адміральська, 79, м. Дніпропетровськ, 49000).
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова можу бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Н.Є. Куделько