Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2013 р. Справа №805/11295/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретарі Алюніній Г.Є,
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні»
до комунального підприємства «Мрія»
про стягнення штрафу в сумі 5 100,00 грн.
за участю:
прокурор : Хейфець (посв. 013671 від 5 грудня 2012 року)
від позивача: ОСОБА_1 (дов. від 6 лютого 2013 року)
від відповідача: не з'явився
Прокурор м. Донецька в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства «Мрія» про стягнення штрафу в сумі 5 100,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор зазначив, що постановою № 02/12-01-06 від 23 січня 2013 року на відповідача накладено штраф в сумі 5 100,00 грн. Дана постанова отримана відповідачем 29 січня 2013 року, проте, у встановлений законодавством строк штрафні санкції не сплачені.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача надали пояснення аналогічні викладеним в позові, просили суд стягнути з відповідача штраф в сумі 5 100,00 грн.
Відповідач про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, втім до судового засідання уповноваженого представника не направив, будь-яких клопотань не надав.
З урахуванням положень ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач - комунальне підприємство «Мрія» є юридичною особою, зареєстрований та обліковується в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом 31685409, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами (арк. справи 31-33).
Приписом державного інспектору з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області № 02/12-04-353/40 від 2 жовтня 2012 року відповідачу приписано виконати заходи з усунення порушень Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, що затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України № 71 від 14 лютого 2007 року (зареєстровано в Мінюсті 5 березня 2007 р. за N 197/13464), про що в строк до 3 січня 2013 року повідомити відділення інспекції. Наведений припис отримано 2 жовтня 2012 року отримано уповноваженою особою комунального підприємства «Мрія» Степченковою К.М., про що свідчить підпис уповноваженої особи на ньому.
9 січня 2013 року на підставі наказу № 02/12-01-016 від 4 січня 2013 року та направлення № 02/12-01-016 від 4 січня 2013 року державним інспектором з енергетичного нагляду в присутності представника відповідача проведено перевірку виконання вимог № 02/12-04-353/40 від 2 жовтня 2012 року, про що складений акт № 02/12-04-016/002 (арк. справи 12-13) Згідно акту в ході перевірки встановлено, що вимоги припису № 02/12-04-353/40 від 2 жовтня 2012 року відповідачем не виконані в повному обсязі. В акті зазначено про відсутність зауважень щодо проведеного заходу та складеного акту з боку підприємства. Відповідно до наявного на акті підпису з вказаними актом ознайомлено уповноважену особу комунального підприємства «Мрія», копію акту отримано. 9 січня 2013 року позивачем складений протокол № 02/12-04-016/002.
23 січня 2013 року за наслідком розгляду акту перевірки та протоколу на підставі статті 27 Закону України "Про електроенергетику" та статті 31 Закону України "Про теплопостачання" старшим державним інспектором з енергетичного нагляду прийнято постанову № 02/12-01-06 про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 грн.
Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом.
Частина 1 статті 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Частиною 1 статті 14 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що державний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання.
Указом Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" N 1085/2010 від 9 грудня 2010 року створено Міністерство енергетики та вугільної промисловості України шляхом реорганізації Міністерства палива та енергетики України, Міністерство вугільної промисловості України. Згідно положення Про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).
Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 7 серпня 1996 року із змінами та доповненнями, передбачено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до пункту 11 "Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 7 серпня 1996 року державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України визначено, що Держенергонагляд має право, зокрема: застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів господарювання припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного енергетичного нагляду (контролю); вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Пунктом 13 вказаного Положення передбачено, що головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема: безперешкодно у робочий час відвідувати електричні і теплові установки та мережі суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії з метою здійснення контролю за дотриманням вимог нормативно-правових і нормативно-технічних документів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання; здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти; складати в установленому законодавством порядку протоколи про адміністративні правопорушення та притягати до адміністративної відповідальності громадян і посадових осіб, видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення виявлених Держенергонаглядом порушень.
Як встановлено в ході судового розгляду постановою № 02/12-01-06 від 23 січня 2013 року до позивача застосовані штрафні санкції за невиконання припису № 02/12-04-353/40 від 2 жовтня 2012 року, який є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно ч. 7 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 3 пункту 2 положення про Порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312 встановлено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 10 цього положення передбачено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Постанову про накладення штрафу № 02/12-01-06 від 23 січня 2013 року відповідач отримав 29 січня 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (арк. справи 18).В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили по сплату відповідачем штрафу, застосованого згідно цієї постанови.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку наявність підстав для задоволення позову.
Підстави для здійснення розподілу судових витрат в порядку, передбаченому статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
З огляду на викладене вище, на підставі Закону України "Про електроенергетику", Закону України "Про теплопостачання", Порядку накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312 та керуючись ст.ст. 2, 112, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Прокурора Донецької області в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до комунального підприємства «Мрія» про стягнення штрафу в сумі 5 100,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства «Мрія» (ЄДРПОУ 31685409) на користь Державного бюджету України (п/р 31117106700018 УДКУ м. Горлівка, ГУДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 38023569, одержувач: Державний бюджет м. Горлівка) суму штрафу у розмірі 5 100,00 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні у присутності прокурора та представника позивача.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 серпня 2013 року.
Суддя Михайлик А.С.