ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2013 р. Справа № 804/6281/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби України до Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» про стягнення податкового боргу у загальній сумі 664 976, 24 грн., -
ВСТАНОВИВ:
07.05.2013 року Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби України звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» про стягнення податкового боргу у загальній сумі 664 976, 24 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що станом на час звернення до адміністративного суду за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму - 664 976, 24 грн., а саме: з податку на додану вартість у сумі - 353 022, 75 грн., з податку на прибуток у сумі - 147 275, 92 грн., з частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними та унітарними підприємствами у сумі - 164 677, 57 грн. На адресу підприємства було направлено податкову вимогу форми «Ю», якою визначено суму податкового боргу за основним платежем у сумі 148 624, 39 грн. та у зв'язку із непогашенням вказаної суми податкового боргу, у відповідності до вимог ст. 59 Податкового кодексу України другу податкову вимогу сформовано та направлено на адресу відповідача не було. На даний час податковий борг відповідача зі сплати вказаних видів податків сплачено не було, тому загальна сума податкового боргу Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» складає - 664 976, 24 грн.
Просить суд:
- стягнути з Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» (код ЄДРПОУ - 02497789) на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість у сумі - 353 022, 75 грн. (триста п'ятдесят три тисячі двадцять дві гривні 75 копійок) на р/р - № 31118029700004 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО - 805012, код бюджетної класифікації - 14010100;
- стягнути з Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» (код ЄДРПОУ - 02497789) на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на прибуток підприємства в сумі 147 275, 92 грн. (сто сорок сім тисяч двісті сімдесят п'ять гривень 92 копійки) на р/р - № 31113002700004 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО - 805012, код бюджетної класифікації - 11020100;
- стягнути з Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» (код ЄДРПОУ - 02497789) на користь Державного бюджету України податковий борг з частини прибутку господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджетів у сумі 164 677, 57 грн. (сто шістдесят чотири тисячі шістсот сімдесят сім гривень 57 копійок) на р/р - № 31118074700004 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО - 805012, код бюджетної класифікації - 21010100.
У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.
Від представника позивача надійшло письмове клопотання про розгляд справи без його участі.
Тому, з урахуванням вимог ч. 6 ст.128 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Частиною 1 п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Статтею 203 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, становить сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій у випадку їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Так, аналіз матеріалів справи показує, що відповідачем на виконання свого обов'язку було своєчасно подано до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби України податкові декларації з податку на додану вартість за: № 9072778701 від 19.11.2012 року на суму грошового зобов'язання - 213 259, 00 грн., № 9080180034 від 19.02.2012 року на суму грошового зобов'язання - 85 861, 00 грн., № 9085036794 від 17.01.2013 року на суму грошового зобов'язання - 128 983, 00 грн., № 9008137414 від 20.02.2013 року на суму грошового зобов'язання 30 382, 00 грн.; податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за: № 9087125564 від 08.02.2013 року на суму грошового зобов'язання - 147 445, 00 грн.; розрахунки частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними та унітарними підприємствами за: № 9087125526 від 08.02.2013 року на суму грошового зобов'язання - 23 427, 00 грн., № 9017149417 від 19.02.2013 року на суму грошового зобов'язання - 148 977, 00 грн.
Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію.
Підпунктом 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Проте, у встановлений ст. 57 Податкового кодексу України строк відповідачем не було сплачено в добровільному порядку самостійно нараховані та узгоджені суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, з податку на прибуток підприємства, частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними та унітарними підприємствами.
На виконання вимог ст. 59 Податкового кодексу України, відповідно до частини першої якої встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, позивачем було сформовано та надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 03.12.2012 року за № 1900 на суму податкового боргу у розмірі - 148 624, 39 грн.
У зв'язку із тим, що відповідач не сплатив визначено у першій податковій вимозі суму податкового боргу, додатково податкова вимога не формувалась та не надсилалась на адресу відповідача у відповідності до вимог п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України.
Так, згідно положень п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Отже, з урахуванням переплат, за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість - у сумі 353 022, 75 грн. (а саме: 458 485, 00 (нараховано) + 879, 36 грн. (залишок несплаченої пені) - 64 634, 61 грн. (переплата) - 41 707, 00 (сплачено) = 353 022, 75 грн.); податковий борг з податку на прибуток підприємства - у сумі 147 275, 92 грн. (а саме: 147 445, 00 грн. (нараховано) - 169, 08 грн. (переплата) = 147 275, 92 грн.); податковий борг з частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними та унітарними підприємствами - у сумі 164 677, 57 грн. а саме: 172 404, 00 грн. (нараховано) - 7 726, 43 грн. (переплата) = 164 677, 57 грн.), загальна сума податкового боргу Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» станом на 04.03.2013 року становить - 664 976, 24 грн.
Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Так, у відповідності до пп. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право, зокрема, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Суд, приймаючи до уваги вищевикладене та, враховуючи, що на час розгляду справи податковий борг відповідачем не сплачено в добровільному порядку, відповідних доказів не надано суду, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, тому підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби України до Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» про стягнення податкового боргу у загальній сумі 664 976, 24 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» (код ЄДРПОУ - 02497789) на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість у сумі - 353 022, 75 грн. (триста п'ятдесят три тисячі двадцять дві гривні 75 копійок) на р/р - № 31118029700004 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО - 805012, код бюджетної класифікації - 14010100.
Стягнути з Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» (код ЄДРПОУ - 02497789) на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на прибуток підприємства в сумі 147 275, 92 грн. (сто сорок сім тисяч двісті сімдесят п'ять гривень 92 копійки) на р/р - № 31113002700004 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО - 805012, код бюджетної класифікації - 11020100.
Стягнути з Державного підприємства «Дніпропетровський державний проектний інститут житлового і цивільного будівництва «Дніпроцивільпроект» (код ЄДРПОУ - 02497789) на користь Державного бюджету України податковий борг з частини прибутку господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджетів у сумі 164 677, 57 грн. (сто шістдесят чотири тисячі шістсот сімдесят сім гривень 57 копійок) на р/р - № 31118074700004 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО - 805012, код бюджетної класифікації - 21010100.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя А.Ю. Рищенко