ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2013 рокум. Ужгород№ 807/2149/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.
за участю представників
позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 27.08.2013 року № 28.09.-07/1995)
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів у сумі 1868,34 грн., -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 серпня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова складена в повному обсязі 29 серпня 2013 року.
Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради (далі - позивач, УПСЗН) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач, ОСОБА_2.), яким просить стягнути кошти, виплачені як допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у сумі 1868,34 грн., оскільки такі надмірно виплачені внаслідок зловживань з боку відповідачки (несвоєчасне повідомлення про працевлаштування, що є підставою для припинення виплат), у відповідності до ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. 49 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року за № 1751.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просить суд позов задовольнити, стягнувши з ОСОБА_2 на користь УПСЗН надмірно виплачені як допомога по догляду за дитиною кошти у сумі 1868,34 грн.
Відповідач письмове заперечення проти позову з належними доказами не подав, свого представника в судові засідання 12.07.2013 року та 28.08.2013 року не направив, не повідомив суд про причини не рибуття, хоча повідомлявся належним чином про відкриття провадження в адміністративній справі, про дату, час і місце розгляду даної справи (та направлена кореспонденція повернута до суду з відмітками поштового відділення: "за закінченням терміну зберігання"). Згідно поданої позивачем довідки КП ЖРЕР № 5, ОСОБА_2 зареєстрована (проживає) за адресою: АДРЕСА_1, тобто за адресою, що вказана в позовній заяві та на яку направлялась кореспонденція суду. Отже, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи, та справа розглянута за відсутності представника відповідача на підставі доказів, наявних в матеріалах адміністративної справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 має малолітнього сина (ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1), що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, у зв'язку з чим знаходиться на обліку в УПСЗН.
Під час проведення виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_2 працевлаштувалась на роботу з 1 вересня 2011 року (наказ філії "Агро - Юг" ТОВ "Агро - Юг" від 01.09.2011 року за № 36/11-к), про що повідомила УПСЗН 11 листопада 2011 року (згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги від 11.11.2011 року), в зв'язку з чим, на думку позивача, їй було надміру виплачено допомогу за період з 01.09.2011 року по 11.11.2011 року в сумі 1868,34 грн.
26 березня 2013 року УПСЗН направлено ОСОБА_2 повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим соціальним допомога, яким зазначено про необхідність повернення отриманих коштів у загальній сумі 1868,34 грн., однак, вказана сума не повернута, в зв'язку з чим УПСЗН звернулось до суду з позовом про стягнення їх з ОСОБА_2 в судовому порядку, посилаючись на норми ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. 49 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року за № 1751.
Згідно ст. 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811 - XII (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон 2811) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Статтею 22 Закону 2181 встановлено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Норма ст. 22 Закону 2181 передбачає врегулювання відповідних правовідносин іншим нормативно-правовим актом, до якого, в даному випадку, слід віднести Постанову Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року за № 1751, якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок).
Згідно п. 49 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Абзацом другим п. 49 Порядку встановлено, що суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року за № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, згідно якого - виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 "Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років".
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 надміру виплачено допомогу за період з 01.09.2011 року по 11.11.2011 року в сумі 1868,34 грн. внаслідок зловживань з її боку (у результаті приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги), сума надмірно виплачених коштів у сумі 1868,34 грн. в добровільному порядку на користь УПСЗН не відшкодована та підлягає до відшкодування в судовому порядку за відповідним позовом територіального органу праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. За наведених обставин, вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані (заперечення проти позову відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі, згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів у сумі 1868,34 грн. - задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 26 - 28 код 03192997) кошти, виплачені як допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у сумі 1868,34 грн. (одна тисяча вісімсот шістдесят вісім гривень тридцять чотири копійки).
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті