Постанова № 33170326, 19.08.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2013
Номер справи
805/11758/13-а
Номер документу
33170326
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2013 р. Справа №805/11758/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретарі Алюніній Г.Є.

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області

до Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств" в особі Горлівської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

за участю:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Згоник К. В. (дов. від 02 січня 2013 року)

Територіальне управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення експлуатації підвісного пристрою ПКН-3 підйомної установки БЛ-1200 аварійно-ремонтного підйому ствола № 2 шахти «Олександр-Захід» Горлівської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств» (місце розташування: 84647, Донецька область, м. Горлівка, вул. Вуглегірське шосе, 1).

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що під час перевірки стану охорони праці та промислової безпеки при експлуатації підйомних установок ствола № 2 шахти «Олександр-Захід» Горлівської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей, що відповідно до п. 2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення № 826) є підставою для заборони виконання цих робіт.

16 серпня 2013 року представник позивача надав до канцелярії Донецького окружного адміністративного суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Під час судового засідання, представник відповідача надав заперечення на позов. У наданих запереченнях відповідач, не заперечуючи по суті проти виявлених позивачем порушень в ході проведеної перевірки, посилаючись на проект ліквідації шахти "Олександр-Захід", яким передбачено повну ліквідацію шахти в 2015 році, просив продовжити строк експлуатації установки до повного завершення робіт за проектами ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств».

Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представника відповідача суд, -

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Донецькій області є юридичною особою, зареєстровано 12 грудня 2011 року, обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за кодом 37968280.

07 серпня 2013 року головним державним гірничотехнічним інспектором ДІНвРтаШБ Каплун Г.О. на підставі наказу № 027-37 від 19 липня 2013 року та направлення № 027-9/8 від 19 липня 2013 року проведено перевірку об'єкта відповідача - шахта "Олександр-Захід" Горлівської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (арк. справи 18, 19). За наслідком проведення перевірки позивачем складено акт № 027-9/92 від 07 серпня 2013 року (арк. справи 20-22).

Відповідно до розділу 5 акту під час перевірки виявлено, що ліквідуємою шахтою "Олександр-Захід" Горлівської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств» не виконано заміну підвісного пристрою ПК підйомної установки БЛ-1200 аварійно-ремонтного підйому ствола № 2.

На думку позивача, виявлене порушення створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідач не заперечує правомірність проведення позивачем перевірки та наявності під час її проведення порушень що відображені в акті.

Спірним питанням у даній справі є наявність підстав для застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду.

Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці" 14 жовтня 1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2694 охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно з частини 1 статті 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (частина 1 статті 13 Закону № 2694).

При цьому, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання (стаття 27 Закону № 2694).

У відповідності до частин 1, 2 статті 21 вказаного Закону виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 19 Гірничого закону України проведення гірничих робіт здійснюється відповідно до проектів і паспортів, розроблених і затверджених згідно з правилами безпеки, правилами технічної експлуатації, єдиними правилами безпеки при підривних роботах.

Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу IV Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 N 62, гірничі машини, механізми, електрообладнання, прилади, апаратура, засоби захисту, матеріали і технології, у тому числі іноземного виробництва, допускаються до експлуатації на вугільних шахтах за наявності дозволу Держгірпромнагляду України відповідно до вимог постанови КМУ від 15. жовтня 2003 N 1631. Усі види гірничошахтного обладнання, технічні пристрої, засоби захисту та матеріали, які експлуатуються в шахті, мають бути укомплектовані експлуатаційними документами згідно з вимогами чинного законодавства.

Відповідно до пункту 3 глави 14 розділу VII Правил безпеки у вугільних шахтах, кожен тип причіпного пристрою має забезпечувати міцність закріпленого в ньому каната не меншу ніж 85 % міцності нового каната на розрив у цілому. На експлуатаційних підйомно-транспортних установках термін експлуатації підвісних і причіпних пристроїв має бути не більше ніж 5 років (на аварійно-ремонтних, а також на підйомних установках флангових і вентиляційних стволів, що служать для перевезення працівників в аварійних випадках, - не більше 7 років), а причіпних пристроїв бадді та дужок бадді - не більше ніж два роки. Рішенням спеціальної комісії під керівництвом головного механіка шахти за наслідками інструментальної перевірки із застосуванням методів неруйнівного контролю, виконаного суб'єктом господарювання, що має дозвіл Держгірпромнагляду України на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 26 травня 2004 N 687, термін експлуатації підвісних і причіпних пристроїв може бути продовжений для експлуатаційних установок на 2 роки, а для причіпних пристроїв та дужок прохідницьких бадей - на 1 рік. Цією самою комісією дозволяється продовження терміну експлуатації підвісних і причіпних пристроїв максимально до 3 років (понад 7 років загального терміну експлуатації) на підставі позитивного висновку експертизи. Дозволяється продовження терміну експлуатації підвісних та причіпних пристроїв понад 10 років за умови щорічного проведення їх експертного обстеження та наявності позитивного висновку експертизи. При цьому загальний термін експлуатації підвісних та причіпних пристроїв не повинен перевищувати 20 років.

Дужка бадді підлягає заміні або ремонту у разі зношення її вушка або змінної втулки у вушку більше ніж на 5 % діаметра осі. Сумарне зношення вушка або змінної втулки дужки й осі, що з'єднує її з баддею, не повинне перевищувати 10 % діаметра осі. Причіпні пристрої бадей повинні мати пристосування, що надійно закривають зів гака під час руху бадді і унеможливлюють його самовільне розчеплення. Підвісні і причіпні пристрої всіх типів повинні мати маркування із зазначенням заводського номера і дати виготовлення.

Як вбачається з акту перевірки та не заперечується відповідачем, підвісний пристрій ПКН -3 підйомної установки БЛ-1200 аварійно-ремонтного підйому ствола № 2 шахти "Олександр-Захід" перебуває в експлуатації більше ніж 20 років, що свідчить про порушення відповідачем положень наведених вище нормативно-правових актів.

Відповідно до частини 1 статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, серед інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) в силу п. 1 Положення про цю службу, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011.

З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами розроблено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, що затверджено наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за N 1531/20269). Згідно пункту 2.26 цього положення, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є підставою заборони виконання робіт.

Пунктом 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Наведені норми кореспондують із приписами пункту 2 частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якого окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області.

Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно частини 8 пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

У відповідності до частин 12-13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Під час судового розгляду справи свідки не залучалися і судові експертизи не проводились, а отже витрати даного характеру відсутні.

Разом з тим, звертаючись до суду з позовом, позивачем не був сплачений судовий збір, в зв'язку з чим позивач заявляв клопотання про його відстрочення до ухвалення судового рішення. Ухвалою суду від 19 серпня 2013 року клопотання позивача задоволено та відстрочено сплату судового збору до ухвалення судом судового рішення.

За таких обставин, на час ухвалення судового рішення з позивача є необхідним стягнути несплачений ним судовий збір у розмірі - 34,41 грн.

Приймаючи до уваги викладене, на підставі положень Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності", Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств» в особі Горлівської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств» в особі Горлівської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт шляхом повного зупинення експлуатації підвісного пристрою ПКН-3 підйомної установки БЛ-1200 аварійно-ремонтного підйому ствола № 2 шахти «Олександр-Захід».

Стягнути з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області судовий збір в сумі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 копійка) за наступними реквізитами сплати отримувач: Держбюджет Калінінського р-ну м. Донецька, р/р 31217206784005, банк отримувач: ГУКСУ у Донецькій області, МФО банку: 834016, ЄДРПОУ отримувача: 38034015.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 серпня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Михайлик А.С.