Постанова № 33168263, 24.07.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2013
Номер справи
804/8907/13-а
Номер документу
33168263
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2013 р.Справа № 804/8907/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю., при секретарі судового засідання - Шайді О.В., за участю: представника позивача - представника відповідача -Коваленко Д.Г., Рідковця О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю агропідприємства «Покровка» про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05.02.2013 року Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю агропідприємства «Покровка» про зобов'язання вчинити певні дії.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач має заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у загальному розмірі - 8 295, 56 грн.

Просить суд: зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю агропідприємство «Покровка» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03740051) сплатити на користь Управління Пенсійного фонду України в Криничанському район Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи - 25542363) заборгованість зі сплати відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на загальну суму - 8 295, 56 грн. (вісім тисяч двісті дев'яносто п'ять гривень 56 копійок) за період лютий 2013 року - травень 2013 року.

Представник позивача під час судового засідання повністю підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача повністю заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив про те, що на його думку лише у випадку, коли у працівника трохи не вистачає необхідного стажу для отримання пільгової пенсії згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і підприємство виявило бажання фінансувати Пенсійний фонд України, його витрати по виплаті працівникові пільгової пенсії, то згідно п. 2 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємство повинно до початку виплати пільгової пенсії цьому працівникові профінансувати Пенсійному фонду України необхідні витрати по виплаті пільгової пенсії. Без отримання необхідних коштів від підприємств Пенсійний фонд України не має права виплачувати цьому працівнику пільгову пенсію. Також за твердженнями відповідача посилання на п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» є безпідставним, адже такий не регулює питання нарахування збору до Пенсійного фонду України, якщо підприємство вирішило самостійно виплачувати ці пільгові пенсії. На підтвердження своїх посилань представник відповідача надає суду копію відповідного судового рішення.

Суд, заслухавши думки сторін, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин між сторонами), страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Частиною 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин між сторонами), визначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць.

Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин між сторонами), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до пп. «а», «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин між сторонами), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;

в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;

г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;

д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну,- після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Також п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5 було призначено пенсію - 01.03.2010 року, пільгова довідка № 21 від 25.06.2007 року; ОСОБА_6 - призначено пенсію - 01.03.2010 року, пільгова довідка № 33 від 19.10.2009 року; ОСОБА_7 - призначено пенсію - 12.05.2010 року, пільгова довідка № 30 від 12.07.2010 року. На підтвердження свого пільгового стажу зазначені особи надали довідки при оформленні пенсії, копії яких є наявними в матеріалах справи.

Так, згідно ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин між сторонами), право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до вимог п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин між сторонами), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.8 вищевказаної Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Згідно зі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до ч. 4 ст. 71 КАС України, суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.

Отже, аналіз матеріалів справи, доводів позивача показує, що за відповідачем рахується заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій вищевказаним особам за період з лютого 2013 року по травень 2013 року на суму 8 295, 56 грн.

Так, позивачем на підтвердження правомірності заявлених вимог були надані суду копії відповідних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вказані розрахунки були направлені на адресу відповідача та отримані ним - 19.02.2013 року, 19.03.2013 року, 11.04.2013 року відповідно.

При цьому ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), визначено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Однак, відповідач не виконав покладеного на нього законом обов'язку щодо такої сплати та за ним рахується заборгованість за період лютий 2013 року - травень 2013 року на суму 8 295, 56 грн., а саме: за лютий 2013 року - 2 085, 10 грн., за березень 2013 року - 2 079, 98 грн., за квітень 2013 року - 2 065, 24 грн., за травень 2013 року - 2 065, 24 грн. А тому, суд не приймає до уваги: твердження відповідача про неналежність такої сплати з огляду на те, що на його думку, дія Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» поширюється лише безпосередньо на збір на обов'язкове державне пенсійне страхування без урахування відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій; твердження відповідача про неналежне застосування п. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з огляду на те, що виплата пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в» - «е» та «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» здійснюється до 01.01.2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 01.01.2005 року - за рахунок Державного бюджету України. Крім того, судове рішення, на яке посилається останній не набрало законної сили, про що є відповідна відмітка на копії рішення суду, яку надає Товариство з обмеженою відповідальністю агропідприємство «Покровка» та яка є наявною в матеріалах справи. Даний факт суд бере до уваги з огляду на вимоги ст. 72 КАС України та положення чинного законодавства.

Тому, у суду відсутні підстави вважати заперечення Товариства з обмеженою відповідальністю агропідприємства «Покровка» обґрунтованими. Отже, суд, приймаючи до уваги вищевикладене, та враховуючи, що на час розгляду справи сума заборгованості відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів сплати заборгованості відповідачем під час судового розгляду справи не надано, дійшов висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю агропідприємства «Покровка» про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю агропідприємство «Покровка» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03740051) сплатити на користь Управління Пенсійного фонду України в Криничанському район Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи - 25542363) заборгованість зі сплати відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на загальну суму - 8 295, 56 грн. (вісім тисяч двісті дев'яносто п'ять гривень 56 копійок) за період лютий 2013 року - травень 2013 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 26.07.2013 року.

Суддя А.Ю. Рищенко