ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2013 р. Справа № 804/5113/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рищенко А.Ю.,
розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Державного навчального закладу «Криворізький центр професійної освіти металургії та машинобудування» про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання у сумі 5 100, 00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
10.04.2013 року Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державного навчального закладу «Криворізький центр професійної освіти металургії та машинобудування» про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання у сумі 5 100, 00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що останній є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності, входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України, є юридичною особою. Одним із напрямів діяльності Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 року № 422 здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Так, 25.10.2011 року відповідачу було видано обов'язків для виконання припис № 01/11-68-323 з переляком заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень і строків їх виконання, отриманий останнім - 25.10.2011 року. Однак, під час перевірки результатів виконання вказаного припису у період з 20.09.2012 року по 22.09.2012 року було встановлено, що відповідачем не було виконано пункти 1, 4 цього припису, про що складений відповідний акт перевірки та протокол. У зв'язку із неналежним виконанням припису позивача, останнім було винесено постанову від 25.09.2012 року № 01/11-44-088 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5 100, 00 грн.
Просить суд: стягнути з Державного навчального закладу «Криворізький центр професійної освіти металургії та машинобудування» (ідентифікаційний код юридичної особи - 05536099) на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 5 100, 00 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 копійок) на п/р - № 31112106700020 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012, код ЄДРПОУ - 38032510, одержувач - УДКСУ у м. Кривому Розі Дніпропетровської області (Дзержинський район), код бюджетної класифікації - 21081100.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження була направлена на адресу відповідача, проте конверт із поштовим вкладенням повернувся на адресу суду. Так, у відповідності до вимог ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що поштове відправлення є врученим належним чином.
У строк, встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України, заперечень проти позову або заяви про визнання позову до суду не надійшло.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечень відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Суд, вивчивши наявні в справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.
Згідно ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року № 575/97-ВР (у відповідній чинній редакції), державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.
Пунктом 1.2 статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.02.2007 року № 121, підприємство є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності та входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України. Також у п. 1.4 статуту зазначено про те, що Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, а одним із напрямів діяльності останнього є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 року № 433 здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Також відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» є Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні».
Пунктом 3 Додатку 1 до Положення про Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», а також п. 1.3 Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області визначено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області є структурним підрозділом Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» без права юридичної особи.
Аналіз матеріалів справи показує, що 11.02.2011 року Криворізьким відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області було проведено позапланову перевірку Державного навчального закладу «Криворізький центр професійної освіти металургії та машинобудування» на предмет виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: виконання припису від 11.02.2011 року № 01/11-68-047. Тому, 25.10.2011 року відповідачу було приписано: провести випробування на рівномірність прогрівання опалювальних приладів та визначення фактичних втрат, виконати заміну трубопроводу системи опалення Ду76 мм - 92 м гуртожитку, розробити проекти на системи теплопостачання будівель закладу освіти, розробити проекти на встановлення електричних підігрівачів гарячої води в будівлях навчального закладу. Це було зафіксовано у відповідному приписі від 25.10.2011 року № 01/11-68-323. Відповідач отримав даний припис - 25.10.2011 року, про що є відповідна відмітка на копії припису, яка є наявною в матеріалах справи.
Так, відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії» від 07.08.1996 року № 929 (у відповідній чинній редакції), метою державного енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Нормою абз. 12 ч. 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» (у відповідній чинній редакції) визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право, в тому числі видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.
Дана норма кореспондує положенням пп. 11 п. 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.
У період з 20.09.2012 року по 22.09.2012 року Криворізьким відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області під час перевірки виконання відповідачем припису від 25.10.2011 року № 01/11-68-323 було встановлено факт невиконання пунктів 1, 4 цього припису. Даний факт зафіксовано в акті перевірки (протоколі) від 21.09.2012 року № 01/11-68-065/13 та протоколі від 21.09.2012 року № 01/11-68-065. Відповідач отримав вказані акт перевірки та протокол - 21.09.2012 року, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача на копіях акту та протоколу, які є наявними в матеріалах справи.
Так, ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» (у відповідній чинній редакції) визначено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» (у відповідній чинній редакції) визначено, що уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, зокрема, за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктами 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 (у відповідній чинній редакції) визначено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Отже, у зв'язку із виявленням за результатами проведеної перевірки факту невиконання пунктів 1, 4 обов'язкового для виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області від 25.10.2011 року № 01/11-68-323, на підставі протоколу та акту перевірки від 21.09.2012 року останньою було винесено постанову від 25.09.2012 року № 01/11-44-088 про накладення на Державний навчальний заклад «Криворізький центр професійної освіти металургії та машинобудування» штрафу у розмірі - 5 100, 00 грн.
Статтею 31 Закону України «Про теплопостачання» (у відповідній чинній редакції) визначено, що суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання.
У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Рішення про накладання штрафу в справах про порушення, передбачені цим Законом, може бути оскаржено в суді.
Вказану постанову відповідач отримав - 25.09.2012 року, про що є відповідна відмітка на копії постанови, яка є наявною в матеріалах справи. Однак останній не оскаржував дану постанову у судовому порядку та не виконав свого обов'язку щодо сплати штрафу у встановлений законодавством строк.
Таким чином, враховуючи обставини справи та те, що відповідач не виконав свого обов'язку щодо сплати узгодженої суми штрафу у розмірі - 5 100, 00 грн., суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Державного навчального закладу «Криворізький центр професійної освіти металургії та машинобудування» про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання у сумі 5 100, 00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного навчального закладу «Криворізький центр професійної освіти металургії та машинобудування» (ідентифікаційний код юридичної особи - 05536099) на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 5 100, 00 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 копійок) на п/р - № 31112106700020 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012, код ЄДРПОУ - 38032510, одержувач - УДКСУ у м. Кривому Розі Дніпропетровської області (Дзержинський район), код бюджетної класифікації - 21081100.
Постанову суду відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, звернути до негайного виконання.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя А.Ю. Рищенко