Постанова № 33164091, 27.08.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2013
Номер справи
805/11358/13-а
Номер документу
33164091
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 серпня 2013 р. Справа №805/11358/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12-40

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Хохленкова О.В.,

за участю секретаря судового засідання Проніна Д. С.,

з участю:

прокурора: Федоровського Л.І.

представника позивача: Піднибесного А.П.

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до комунального підприємства «Краснолиманська служба єдиного замовника» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор міста Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до комунального підприємства «Краснолиманська служба єдиного замовника» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до акту перевірки № 02/13-11-008 від 08.02.2013 року у відповідача було виявлено порушення вимог законодавства з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживача з обслуговування та експлуатації житлового фонду.

На підставі вищезазначеного акту позивачем був складений припис № 02/13-11-008 від 08.02.2013 р.

04.06.2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису № 02/13-11-008 від 08.02.2013 р. та було встановлено факт ухилення від виконання відповідачем 56 пунктів вказаного припису. 12.06.2013 р. позивачем було прийнято постанову № 02/13-02-105 якою на комунальне підприємство «Краснолиманська служба єдиного замовника» накладено штраф в розмірі 5100,00 грн. Відповідач у встановлений законодавством строк штраф, не сплатив. У зв'язку із несплатою зазначеної суми штрафу у передбачений законодавством 30-денний строк, позивач звернувся до суду із вимогами про стягнення суми штрафу в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, аналогічні позовній заяві.

Прокурор підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Згідно п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" № ХІІ від 05.11.91 прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ч.2 ст.60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Комунальне підприємство «Краснолиманська служба єдиного замовника» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 31046265 (а.с.23).

Згідно з актом перевірки № 02/13-11-008 від 08.02.2013 року у відповідача було виявлено порушення вимог законодавства з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживача з обслуговування та експлуатації житлового фонду (а.с.7-11).

08.02.2013 року Артемівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області був винесений припис № 02/13-11-008, яким керівнику відповідача було приписано здійснити заходи, направлені на усунення виявлених порушень чинного законодавства. За вимогами зазначеного припису план заходів щодо усунення виявлених порушень мав бути наданий до 19.02.2013 року (а.с.12-14).

Вказаний припис відповідачем не оскржувався.

Представниками Артемівського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області було проведено перевірку виконання вимог припису № 02/13-11-008. Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки № 02/13-03-005 від 04.06.2013 року вимоги припису № 02/13-11-008 від 08 лютого 2013 року були виконанні відповідачем не в повному обсязі (а.с.15-19).

На підставі зазначених висновків про невиконання вимог припису, 12.06. 2013 року було прийнято постанову № 02/13-02-105, якою на підставі висновків акту № 02/13-03-005 та статті 27 Закону України "Про електроенергетику", статті 31 Закону України "Про теплопостачання" було накладено на відповідача штраф у розмірі 5100,00 грн. (а.с.24-25).

Зазначена постанова № 02/18-12-105 від 12.06.2013 року була направлена на адресу відповідача та отримана ним 15.06.2013 року, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.26-27).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до пункту 4 статті 4 цього закону виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначені Законом України "Про електроенергетику". Згідно зі статтею 2 цього закону ним врегульовані відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії. Відповідач, є споживачем електричної енергії у розумінні статті 1 Закону України "Про електроенергетику", права та обов'язки якого визначені статтями 25, 26 Закону України "Про електроенергетику". Відповідно до приписів статті 26 Закону України "Про електроенергетику", споживач електроенергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; забезпечити безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан.

Законом України "Про електроенергетику" (стаття 9) встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року. Відповідно до пункту 1 цього Порядку державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до пункту 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії; дотриманням споживачами електричної енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової); вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання; проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії.

До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Держенергонагляд очолює Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду. Керівники Держенергонагляду у відповідних регіонах є заступниками головного державного інспектора України з енергетичного нагляду у відповідному регіоні. Керівники структурних підрозділів інспекції, їх заступники, начальники секторів, керівники територіально відокремлених підрозділів інспекцій є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду. Інші спеціалісти, що виконують функції державного енергетичного нагляду, є державними інспекторами (старшими державними інспекторами) з енергетичного нагляду.

Підпунктом 4 пункту 13 Положення передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.

Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (пункт 15 Положення).

Відповідно до пункту 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Приписом є обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Як вбачається з наведеного вище, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є органом, якому положеннями Закону України "Про електроенергетику"надані повноваження здійснення державного нагляду у сфері електроенергетиці. В порядку здійснення планових заходів з державного нагляду посадовою особою державної інспекції з енергетичного нагляду було виявлено порушення відповідачем Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14 лютого 2007 року N 71, внаслідок чого посадовою особою інспекції Держнагляду був складений припис № 02/13-11-008 від 08.02.2013 р. із приписанням відповідачу вчинити заходи, направлені на усунення виявлених порушень.

Зазначений припис є актом реагування органом здійснення державного нагляду на виявлені порушення та є обов'язковим до виконання. В матеріалах справи відсутні такі документи, які підтверджували би оскарження Управлінням комунальної власності припису № 02/13-11-008 від 08.02.2013, яким відповідачу було приписано усунути виявлені порушення в строк до 19.2.2013 р. Будь-які заяви чи клопотання щодо продовження строків виконання припису відповідачем не заявлялися.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

Зазначене вище свідчить про наявність правових підстав для здійснення органом державного нагляду позапланового заходу у вигляді здійснення перевірки виконання відповідачем винесеного припису.

Щодо прийняття постанови про застосування штрафних санкцій суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику"правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Частиною 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику"передбачено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, у тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Норма аналогічного змісту міститься у пункті 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року. Пунктом 3 цього положення державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії уповноважені накладати штрафи.

Пунктами 7-11 цього положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою Держенергонагляду.

Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення (пункт 10 Положення, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року).

Частиною 2 пункту 10 Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року передбачено, що у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку по те, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 02/13-02-105 від 12.06.2013 р. є обов'язковою до виконання. Зазначена постанова була отримана відповідачем та не оскаржувалася в судовому порядку, сума застосованого штрафу не була сплачена в строки, передбачені чинним законодавством України, з огляду на що, нарахована сума штрафу в сумі 5100,00 грн. підлягає стягненню в судовому порядку за прямою вказівкою пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог про стягнення суми штрафної санкції за постановою Держенергонагляду № 02/13-02-105 від 12.06.2013 року.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 9, 27 Закону України "Про електроенергетику", статтями 4, 5, 6, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 929 від 07 серпня 1996 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року, статтями 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до комунального підприємства «Краснолиманська служба єдиного замовника» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн., задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства «Краснолиманська служба єдиного замовника» (84404, Донецька обл.,м. Красний Лиман, пров. Бригадний, 6, ЄДРПОУ 41046265) суму штрафу у розмірі 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто) гривень 00 копійок на користь Державного бюджету України (п/р 31117106700063 ДКУ у м. Красний Лиман ГУДКСУ В Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 37894853.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті та її вступну та резолютивну частину проголошено в судовому засіданні 27 серпня 2013 року в присутності прокурора та представника позивача.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 28 серпня 2013 року.

Суддя Хохленков О.В.