Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 серпня 2013 р. Справа №805/12111/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 9 годин 45 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Зикун Ю.В., представника позивача Дубовської І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В:
13 серпня 2013 року позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія", про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення робіт. Позовні вимоги вмотивовані тим, що 14 серпня 2013 року під час планової перевірки Відокремленого підрозділу «Шахта Жовтневий рудник» Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" була встановлена не відповідність гірничошахтного обладнання - лебідки ЛВ-25 (Інв. № 28029) - вимогам «Правил безпеки у вугільних шахтах», що, в свою чергу, створює загрозу життю та здоров'ю людей. З посиланням на статті 4, 13 Закону України «Про охорону праці», статтю 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач просив зупинити роботи з транспортування матеріалів і обладнання у допоміжному похилі пласта k8 з допомогою лебідки ЛВ-25 (Інв. № 28029) у Відокремленому підрозділі «Шахта Жовтневий рудник» Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" (83071, м. Донецьк, пр. Маршала Жукова, 1).
У судовому засіданні представник позивача Дубовська І.О. позов підтримала, просила його задовольнити.
У судовому засіданні, яке відбулося 27 серпня 2013 року, представник позивача Камша В.О. позов підтримав, просив його задовольнити. Додаткового пояснив, що відповідно до пункту 2 глави 2 розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» гірничошахтне обладнання допускається до експлуатації за умови відповідності його вимогам цих Правил, технічним, гігієнічним та екологічним вимогам, викладеним у нормативних документах. Оскільки під час перевірки була встановлена невідповідність лебідки ЛВ-25 вказаним Правилам, її експлуатація не допускається. На примирення, запропоноване представником відповідача, не погодився.
У судовому засіданні, яке відбулося 27 серпня 2013 року, представник відповідача Ганжа М.М. позов не визнала, просила надати строк для мирного врегулювання спору. Додатково пояснила, що дійсно лебідка ЛВ-25 не відповідає вимогам «Правил безпеки у вугільних шахтах» через недостатнє фінансування з бюджету. Порушення, виявлені під час планової перевірки, будуть усунуті, але для цього потрібен час. Надала заяву про закінчення розгляду справи у її відсутність.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
22 липня 2013 року наказом №15 Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості Донецького гірничого округу було призначено проведення в серпні 2013 року планових заходів по здійсненню державного надзору (контролю) за промисловою безпекою і охороною праці у Відокремленому підрозділі «Шахта Жовтневий рудник» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (а.с. 20).
22 липня 2013 року позивач повідомив директора Відокремленого підрозділу «Шахта Жовтневий рудник» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про проведення планової перевірки з питань дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення (а.с. 21).
14 серпня 2013 року позивачем складений «Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №025 Р-3/238» (далі Акт), яким встановлено 9 порушень вимог законодавства (а.с. 22-25).
Чотири із зазначених в Акті порушень позивач вважає такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
Пункт 2. Лебідка ЛВ-25 (Інв. №28029), яка встановлена на ПК-2 у допоміжному похилі пласта k8, має несправний привід гальма, що накладається на барабан лебідки (Порушення пункту 3 глави 2 розділу VII «Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10).
Пункт 3. Несправний передпусковий застережний сигнал лебідки ЛВ-25 (Інв. №28029), яка встановлена на ПК-2 у допоміжному похилі пласта k8 (Порушення пункту 5 глави 2 розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10).
Пункт 5. Конструкція бар'єру №2, який встановлено на ПК-4 у допоміжному похилі пласта k8, не відповідає проекту транспортування матеріалів і обладнання у допоміжному похилі пласта k8. Несуча балка бар'єра виконана з відрізка двотавра №18 замість спареного швелера №24. Несуча балка бар'єра закріплена скобами до 2-х рам кріплення замість 3-х по проекту (Порушення пункту 22б глави 1 розділу VII «Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10).
Пункт 7. Технічний стан діючої гірничої виробки - допоміжного похилу пласта k8 незадовільний. На ПК7-ПК8 та ПК11-ПК12 перетин виробки не відповідає проектному, не витримана мінімальна висота від підошви (головки рейок) до кріплення. Замість 1,8 м фактично 1,6 м. На ПК7 та ПК8 не витримані мінімальні розміри проходів для працівників і зазорів до кріплення. Замість 0,7 м фактично 0,5 м. На період перевірки не ведуться роботи з ремонту виробки на вказаній ділянці допоміжного похилу пласта k8 (Порушення пункту 1 глави 6 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10).
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII «Про охорону праці» (далі - Закон №2694) передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 «Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно пункту 6 Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до пункту 1 «Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 2 грудня 2011 року Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України та їй підпорядковується.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2694 охорона праці це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з частини 1 статті 6 Закону № 2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (частина 1 статті 13 Закону № 2694).
За приписами статті 27 Закону №2694 нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Згідно пункту 1.4 розділу І «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, (далі - Положення) заборона виконання робіт це зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).
Пунктом 2.26 розділу ІІ Положення встановлено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V, в редакції Закону України №406-VII від 04.07.2013, «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
22 березня 2010 року наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду №62 були затверджені «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу І «Правил безпеки у вугільних шахтах» (далі - Правила) ці Правила поширюються на діючі та такі, що будуються, реконструюються, закриваються, та закриті гідрозахисні шахти, підприємства і організації, які виконують роботи на вугільних шахтах, незалежно від форм власності. Вимоги Правил обов'язкові для всіх працівників, які беруть участь у проектуванні, будівництві та експлуатації шахт, гірничих виробок, будівель, споруд, машин, обладнання, приладів і матеріалів, а також для осіб, робота або навчання яких пов'язані з відвідуванням шахт. Ці Правила встановлюють порядок безпечного ведення гірничих робіт і використання гірничошахтного, транспортного та електротехнічного обладнання, провітрювання та протиаварійного захисту гірничих виробок, забезпечення пилогазового режиму, виробничої санітарії та охорони праці.
Відповідно до пункту 2 глави 2 розділу IV Правил гірничошахтне обладнання допускається до експлуатації за умови відповідності його вимогам цих Правил, технічним, гігієнічним та екологічним вимогам, викладеним у нормативних документах.
Пунктом 1 глави 6 розділу V Правил встановлено, що технічний стан горизонтальних і похилих діючих виробок має перевірятися (для виробок із анкерним кріпленням - із записами у журнал встановленого зразка) посадовими особами дільниць, у веденні яких вони знаходяться: гірничими майстрами дільниць - щозмінно, начальниками дільниць або їх заступниками (помічниками) - щодобово, гірничими майстрами ВТБ - під час контролю стану рудникової атмосфери.
Усі діючі виробки протягом всього строку експлуатації мають утримуватися в справному стані, чистоті та відповідати вимогам цих Правил.
Щорічно маркшейдерська служба станом на 1 число наступного року повинна проводити облікові та вимірювальні роботи щодо визначення загальної довжини гірничих виробок, у тому числі із незадовільним станом, за перерізом, зазорами, висотою, та виробок з локомотивною відкаткою за профілем рейкових колій. Результати вимірювальних робіт повинні бути розглянуті комісією під головуванням головного інженера. На шахті повинна розроблятися програма скорочення гірничих виробок із незадовільним станом. Згідно пункту 22 б глави 1 розділу VII Правил за умови відкатки похилими виробками мають бути передбачені пристрої, що перешкоджають скочуванню вагонеток у разі обривання канату, причіпного пристрою або зчіпки. У разі відкатки кінцевими канатами нижче верхніх приймальних майданчиків, а також у заїздах проміжних виробок необхідно встановлювати бар'єри, міцність яких визначається розрахунком. Керування такими бар'єрами має бути дистанційним. У виробках довжиною до 30 м, призначених для транспортування допоміжних матеріалів і обладнання, допускається застосування бар'єрів з ручним керуванням.
Пунктом 3 глави 2 розділу VII Правил встановлено, що для транспортування матеріалів і обладнання, а також для видачі породи від ремонту і перекріплювання в похилих виробках можуть застосовуватися лебідки, що відповідають таким вимогам:
а) відношення діаметра барабана (шківа) до діаметра канату повинне бути не менше ніж 20. Допускається багатошарове намотування канату на барабан;
б) швидкість руху канату на середньому радіусі намотування не повинна перевищувати 1,8 м/с;
в) лебідки повинні мати двоє гальм, одне з яких повинне діяти на барабан (шків). Кожне із гальм повинне забезпечувати у загальмованому стані приводу не менше ніж 2-кратне відношення величини гальмівного моменту до статичного;
г) лебідки мають за припинення подачі енергії автоматично загальмовуватися.
Експлуатація лебідок повинна здійснюватися з використанням світлової та звукової робочої сигналізації для подачі сигналів машиністу лебідки, яка повинна передбачатися проектом транспортування матеріалів і обладнання.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що порушення «Правил безпеки у вугільних шахтах», встановлені під час перевірки, створюють загрозу життю працівників Відокремленого підрозділу «Шахта Жовтневий рудник» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», а від так позов підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Питання розподілу судових витрат вирішити в порядку, встановленому статтями 88, 94 Кодексу адміністративного судочинства України
Керуючись статтями 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зупинити виконання робіт на Державному підприємстві «Донецька вугільна енергетична компанія» (місцезнаходження юридичної особи: 83001, м. Донецьк, вул. Артема, 63, код ЄДРПОУ 33161769) з транспортування матеріалів та обладнання у допоміжному похилі пласта k8 за допомогою лебідки ЛВ-25 (Інв. №28029) у Відокремленому підрозділі «Шахта Жовтневий рудник» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (місцезнаходження: 83071, м. Донецьк, пр. Маршала Жукова, 1, код ЄДРПОУ 33577425).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (83001, м. Донецьк, вулиця Артема, 97, код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійка.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 28 серпня 2013 року.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.