Постанова № 3315315, 03.10.2008, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2008
Номер справи
2-а-4605/08
Номер документу
3315315
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

категорія статобліку- 65

                                                                                                                                                                    справа № 2-а-4605-/08

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ  ОКРУЖНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ  СУД        

                                                                                                                     

ПОСТАНОВА

Іменем України

      03 жовтня 2008 року                                                                                                       м.Дніпропетровськ

      Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

      головуючого судді                                      Павловського Д.П. 

      при секретарі                                               Шляхтіній А.В.

      за участю представників позивача           Цесарчук О.В., Бондаренко В.Т.

      за участю представника прокуратури       Киричка О.В.

      за участю представників відповідача        Гармаш Л.М., Філіпченко О.М., Колпакової Т.В.

      розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора м.Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Кривому Розі, треті особи на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору – управління комунальної власності виконавчого комітету Криворізької міської ради, управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Криворізької міської ради, комунальне підприємство «Кривбасводоканал» про звільнення майна з податкової застави, -

        в с т а н о в и в :

       23 травня 2008р. до суду надійшов адміністративний позов прокурора м.Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради до Південної міжрайонної державної податкової інспекції, в якому прокурор просить зобов’язати Південну міжрайонну державну податкову інспекцію у м.Кривому Розі Дніпропетровської області звільнити з податкової застави всі активи комунального підприємства «Кривбасводоканал» та вчинити відповідні дії щодо їх вивільнення.

      Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Південною міжрайонною державною податковою інспекцією в м.Кривому Розі у зв'язку з виникненням податкового боргу у комунального підприємства «Кривбасводоканал» в розмірі 30372,40грн. та на підставі ст.8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» внесено все майно комунального підприємства до податкової застави. Податкова застава всього майна КП «Кривбасводоканал» зареєстрована в Державному реєстрі застав Міністерства Юстиції України 27.12.2006р., строк дії до 27.12.2010р.

      Однак, відповідно до п.п.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.

      Виходячи з положень п.1.17 ст.1 Закону, сутність податкової застави полягає в тому, що у силу (внаслідок) податкової застави орган стягнення має право в разі не виконання забезпеченого податковою заставою податкового зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами у порядку, встановленому законом.

       В свою чергу, механізм застосування податкової застави органами державної податкової служби визначається Порядком застосування податкової застави органами державної податкової служби, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 28.08.2001р. №338 (далі - Порядок), який розроблений відповідно до ст.8 Закону.

      Пунктом 2.1 вказаного Порядку чітко визначено, що предметом податкової застави може бути, зокрема майно, яке відповідно до законодавства України може бути відчужене заставодавцем та на яке може бути звернене стягнення.

      На підставі ст.3 Закону України «Про приватизацію державного майна», відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування, а не комунальними підприємствами.

      Тому, знаходження в податковій заставі комунального майна, яке не може відчужуватись підприємством, не відповідає сутності податкової застави та чинному законодавству України.

      Пунктом 2.2 Порядку передбачено, що предметами податкової застави не можуть бути, зокрема, об'єкти державної власності, приватизація яких заборонена законодавчими актами, а також майно, що включається до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації, у тому числі казенних підприємств (ст. 4 Закону України «Про заставу»).

      Частиною 2 ст.5 Закону України «Про приватизацію державного майна» встановлено, що приватизації не підлягають об'єкти, що мають загальнодержавне значення, що становлять матеріальну основу суверенітету України, зокрема майно органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

      Відповідно до п.1.2 ст.1 Статуту підприємства власником майна підприємства є Криворізька міська рада.

      Все майно підприємства, яке перебуває у податковій заставі, входить до складу цілісного майнового комплексу, перебуває у реєстрі об'єктів комунальної власності міста, не підлягає приватизації не може бути предметом податкової застави та не може бути використано, як джерело погашення податкового боргу (п.«е» пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону).

      Знаходження в податковій заставі майна підприємства є порушенням його права, яке має наслідком неможливості в повному обсязі здійснювати господарську діяльність, в тому числі шляхом залучення додаткових грошових коштів у вигляді позик, кредитів тощо.

      Усудовому засіданні прокурор та представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд задовольнити адміністративний позов.

      Представники відповідача позов не визнали, суду пояснили, що як вбачається з п.8.1 ст.8 Закону України від 21.12.00 №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон №2181), з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу.

      Бюджетними споживачами в частині використання фінансових ресурсів саме місцевого бюджету є органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.

      Криворізька міська рада відноситься до органів місцевого самоврядування.

      Виходячи з поняття бюджету, яке визначено у пункті 1 статті 1 Бюджетного кодексу України (далі - БК України), для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються Криворізькою міською радою складається місцевий бюджет, який в свою чергу містить в собі видатки та доходи.

      Статтею 69 Бюджетного кодексу України визначено перелік доходів місцевого бюджету та згідно із абзацом 15 частини першої цієї статті до доходів належить податок на прибуток підприємств комунальної власності.

      Станом на 13.08.2008р. у комунального підприємства «Кривбасводоканал» є податковий борг по податках, зборах та обов'язкових платежах на загальну суму 13 175,40грн., в тому числі по податку на прибуток підприємств комунальної власності у сумі 2 553,90грн.

      Як вказано вище, податкову заставу активів платника податків - комунального підприємства «Кривбасводоканал», зареєстровано з метою захисту інтересів бюджетних споживачів, у тому числі з метою захисту інтересів Криворізької міської ради, оскільки у КП «Кривбасводоканал» є податковий борг перед місцевий бюджетом по податку на прибуток комунальних підприємств у розмірі 2553,90грн.

      Отже, дії Південної МДПІ у м.Кривому Розі по реєстрації податкової застави відповідають вимогам чинного законодавства України, а саме: п.8.1, пп.8.2.1, пп.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону №2181 та направлені на захист інтересів Криворізької міської ради з метою надходження до місцевого бюджету від КП «Кривбасводоканал» податку на прибуток підприємств комунальної власності у сумі 2 553,90грн.

      Крім того, позовні вимоги позивача в частині звільнення усіх активів КП «Кривбасводоканал» з податкової застави суперечить вимогам пп.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону №2181, оскільки право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.

      Відповідно до пп.8.6.3 п.8.6 ст.8 Закону №2181 надання майна, що перебуває у податковій заставі, у наступну заставу або його використання для забезпечення дійсної чи майбутньої вимоги третіх осіб не дозволяється.

      Звільнення активів КП «Кривбасводоканал» призведе до ненадходження до бюджету податкового боргу у сумі 13 175,40грн., оскільки, як зазначено у позові, звільнення активів з податкової застави позивачу необхідно для залучення додаткових грошових коштів у вигляді позик, кредитів тощо, що передбачає реєстрацію застави кредитором (заставодержателем) майна боржника (заставодавця) як забезпечення зобов'язань за договором позики та кредитним договором (стаття 1 Закону України від 02.10.92 №2654 «Про заставу»). У разі, якщо КП «Кривбасводоканал» в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, не виконає своїх зобов'язань, то кредитор має право звернути стягнення на предмет застави (ст.20 цього Закону»).

      Отже, інтереси держави, в особі Криворізької міської ради, будуть порушенні в частині ненадходження до бюджету вказаних вище сум.

      Станом на 13.08.2008р. КП "Кривбасводоканал" має податковий борг по податках, зборах та обов'язкових платежах в розмірі 13715,40грн.

      Податковий борг підприємства виник в травні 2003р. Перша податкова вимога від 05.03.2003р. №1/140 на суму 74 000,90грн. та друга податкова вимога від 06.06.2003р. №2/194 на суму 552000,90грн. вручено уповноваженій особі підприємства (Шламенко О.О.).

      Згідно до вимог п.8.1 ст.8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181- ІІІ (далі - Закон №2181), з метою захисту інтересів бюджетних споживачів актив» платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом і не потребує письмового оформлення.

      У державному реєстрі застав рухомого майна 28.01.2004р. внесено зміни до запису про заставу номер 37-533 - доповнено заставодержателем - СДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м.Кривому Розі (код ЄДРПОУ 20288598). Запис про реєстрацію застави дійсний до 14.02.2005р. До реєстраційного запису Державного реєстру обтяжень рухомого майна 37-533 внесено зміни, а саме термін дії 14.02.2005р. продовжено строк реєстрації до 12.05.2010р. (витяг про державну реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №3369326 від 13.05.05р.). Також до реєстраційного запису Державного реєстру обтяжень рухомого майна 37-533 внесено зміни про заміну обтяжувана з СДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м.Кривому Розі (код ЄДРПОУ 20288598) на Південну МДПІ у м.Кривому Розі (код ЄДРПОУ 26370409) (витяг про державну реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №10750074 від 27.12.2006р.).

      Також просили суд звернути увагу на те, що відповідно до п.2.ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав і свобод чи інтересів. У зв'язку з чим, наполягали на застосуванні п.1 ст.100 КАС України, яка передбачає те, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволені адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

      Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення та доводи осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступні обставини.

      Як визначено в ст.1 Закону України «Про заставу» від 02.10.1992р. №2654-XII, застава - це спосіб забезпечення зобов'язань, якщо інше не встановлено законом.

      Згідно ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. № 280/97-ВР, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

      Відповідно до п.8.1 ст.8 Закону №2181, з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.

      Відповідно пп.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону №2181, право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.

затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005р. №76 «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій»,прибудинкова територія- територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.

      Відповідно пп.8.9.1 п.8.9 ст.9 Закону №2181, за запитом платника податків, що має податковий борг, податковий орган може видати письмове повідомлення про звільнення окремих видів активів такого платника податків з-під податкової застави, якщо такий податковий орган визначає, що звичайна вартість інших активів, які залишаються у податковій заставі, більше суми податкового боргу, забезпеченого такою податковою заставою, у два чи більше разів, з урахуванням сум будь-яких інших прав дійсних вимог до активів такого платника податків, які мають пріоритет над таким правом податкової застави.

      Так, виходячи з викладеного, згідно п.1 пп.5.2.2 п.5.2 статуту КП "Кривбасводоканал", КП "Кривбасводоканал" забезпечує оплату податків та інших відрахувань, згідно із чинним законодавством, а Закон №2181 є спеціальним законом з питань оподаткування, який визначає спосіб забезпечення податкових зобов'язань платника податків, в даному випадку застосування права податкової застави з метою захисту інтересів бюджетних споживачів.

      Також, у судовому засіданні були досліджені письмові докази – документи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи, а саме: статут КП "Кривбасводоканал", витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

      Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

      Керуючись ст.ст.122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в:

      В задоволенні адміністративного позову прокурора м.Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Кривому Розі, треті особи на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору – управління комунальної власності виконавчого комітету Криворізької міської ради, управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Криворізької міської ради, комунальне підприємство «Кривбасводоканал» про звільнення майна з податкової застави – відмовити повністю.

      Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

      Постанова складена у повному обсязі 08.10.2008р.

      Суддя                                                                                 Д.П. Павловський

      З оригіналом згідно

     

      Суддя                                                                             Д.П. Павловський