ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 березня 2013 р. (15:24) Справа №801/1748/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А. ,
при секретарі Захаровій М.В.,
за участю представника позивача - Бордачева В.О.,
представника відповідача - Подружко В.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Обслуговуючого кооперативу «Гаражно-будівельний кооператив Тимирязєвський»
до Управління державного земельного агентства м. Ялта АР Крим
про спонукання до виконання певних дій
Суть спору: Обслуговуючий кооператив «Гаражно-будівельний кооператив Тимирязєвський» звернувся до Окружного адміністративного суду з позовною заявою про зобов'язання Управління державного земельного агентства м. Ялта АР Крим провести грунтове обстеження та підготувати умови відведення у власність ОК «Гаражно-будівельний кооператив Тимирязєвський» земельної ділянки площею 0,0110 га за адресою: м. Ялта, вул. Тимирязєва, в районі б. №33 на підставі рішення 20 сесії 6-гшо скликання Ялтинської міської ради від 27.07.2012 року №372 «Про надання дозволу ОК ГБК «Тимирязєвський» на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,0110 га для будівництва та обслуговування гаражів за адресою: м. Ялта, вул. Тимирязєва, в районі будинку №33, з подальшою передачею у власність з земель житлової та громадської забудови».
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позову з підстав, викладених у позовної заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч.1,2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв`язку з здійснення суб`єктом владних повноважень управлінських функцій, у тому числі на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб`єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При вирішення справи суд повинен з`ясувати, чи використане повноваження, надане відповідачу, як передбачено положеннями ч.3 ст.2 КАС України.
27.07.2012р. рішенням Ялтинської міської Ради 20-ї сесії 6-го скликання № 372 розглянуто заяву Обслуговуючого кооперативу «Гаражно-будівельний кооператив «Тимирязєвський» про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтировочною площею 0,0110 га під будівництво та обслуговування гаражів за адресою: АРК, м. Ялта, вул. Тимирязєва, у районі будинку № 33.
Враховуючи пропозиції постійної комісії міської Ради по землекористуванню та екології, керуючись ст.12 Земельного Кодексу України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцева Рада, надала дозвіл Обслуговуючому кооперативу «Гаражно-будівельний кооператив «Тимирязєвський» на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,0110 га для будівництва та обслуговування гаражів за адресою: АРК, м. Ялта, вул. Тимирязєва у районі будинку № 33 з наступною передачею у власність із земель житлової та громадської забудови. Зобов`язано ОК «ГБК Тимирязєвський» замовити розробку проекту землеустрою у землевпорядній організації.
Цим же рішенням міська Рада, відповідно до ст.19 Земельного Кодексу України, віднесла вказану земельну ділянку до «земель житлової та громадської забудови».
Судом встановлено, що 13.08.2012р. позивач, на виконання рішення Ялтинської міської Ради, уклав договір № 88-ю-42 з ТОВ «Гео-Сервіс» на виготовлення топографічної з`ьомки земельної ділянки.
10.09.2012р. позивач також уклав договір № 45-Ю-12 з ЧП «Гео-Ресурси» на виготовлення технічної документації земельної ділянки.
Роботи по договорам виконані, що підтверджено відповідними актами приймання-передачи робіт.
01.10.2012р. позивач отримав позитивний висновок за № 105 відділу екології Ялтинської міської Ради щодо відведення земельної ділянки.
13.12.2012р. від Управління Держкомзему у м. Ялта позивач отримав витяг № 422в2\10-25-2 із технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка склала 58681,69 грн.
Власником (землекористувачем) земельної ділянки у вказаному витягу зазначений ОК «ГБК Тимирязєвський».
На виконання рішення Ялтинської міської Ради від 27.07.2012р. № 372, та відповідно до вимог земельного законодавства позивач направив матеріали землевпорядкування по відводу земельної ділянки до управління Держкомзему у м. Ялта АРК правонаступником якої є управління Державного земельного агентства у м. Ялта АРК з заявою про підготовку умов відводу земельної ділянки та підготовку грунтових обстежень ділянки.
13.12.2012р. від Управління Держкомзему у м. Ялта АРК позивач отримав листи за № 4261-2\10-25-1 та 4260-2\10-25-1, якими дана відповідь про неможливість підготовки умов відводу земельної ділянки та підготовки грунтових обстежень земельної ділянки з причини того що, відповідно до Земельного Кодексу Україну не передбачена передача у власність земельної ділянки на підставі рішення відповідної Ради.
Не погодившись з відмовою відповідача щодо виконання передбачених законом дій стосовно надання умов землевідведення та обстеження земельної ділянки, позивач звернувся з позовом до суду за захистом свого порушеного права.
Ст.19 Конституції України визначає що органи Державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено що Обслуговуючий кооператив «Гаражно-будівельний кооператив «Тимирязєвський» зареєстрований 17.05.2012р. за адресою м. Ялта, вул. Тимирязєвська, б. 33, корпус 2, кв.14, як некомерційна організація що обслуговує домашні господарства без мети одержання прибутку за участю фізичних осіб, які зареєстровані по вул.Тимирязєва, буд.33 у м. Ялта.
21.12.2012р. кооператив перереєстрований без зміни організаційно-правової форми за КОП ФГ та видів діяльності за КВЕД.
Відповідно до п.2.1.1. Статуту метою створення кооперативу є організація задоволення потреб членів кооперативу з організації будівництва та обслуговування гаражів, що належать їм на праві приватної власності для розміщення збереження і обслуговування транспортних засобів. Діяльність кооперативу здійснюється без мети отримання прибутку (п.2.3 Статуту).
Засновниками та членами кооперативу є фізичні особи, які зареєстровані за тією самою адресою, за якою зареєстрований кооператив: АРК, м. Ялта, вул. Тимирязєва, будинок № 33 кв.33 та кв.14.
Відповідно до ст.38 Земельного Кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.
Згідно ст.41 Земельного Кодексу України гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду в розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Ст.82 Земельного Кодексу України визначає, що юридичні особи можуть набувати землю у власність за договором купівлі-продажу, дарування, міни, ренти, іншим цивільно-правових угод, отримання земельних ділянок в статутний фонд від засновників, прийняття спадщини, виникнення інших підстав, передбачених законом.
Стаття 116 ЗК України передбачає, що юридичні особи набувають права власності на земельну ділянку із земель комунальної власності за рішенням органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.12 Земельного Кодексу України до повноважень міських Рад у галузі земельних відносин на території міст належить, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.122 Земельного Кодексу України, міські Ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Пунктом 12 розділу Х Перехідних положень до Земельного Кодексу України передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Повноваження щодо регулювання земельних відносин, відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» віднесене до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідної території.
Таким чином, з аналізу наведених положень законів слід, що рішення Ялтинської міської Ради від 27.07.2012р. № 372 про надання ОК ГБК «Тимирязєвський» дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,0110 га для будівництва та обслуговування гаражів за адресою: АРК, м. Ялта, вул. Тимирязєва, в районі будинка № 33 з наступною передачею у власність із земель житлової та громадської забудови, яке прийняте в межах повноважень та відповідно до закону, є обов`язковим для виконання на відповідній території, зокрема, для відповідача у цієї справі.
Отже, довід відповідача у листах від 13.12.2012р. № 4260-2\10-25-1 та № 4261-2\10-25-1 про відмову у виконанні передбачених законом дій на підставі того що він вважає що Земельним кодексом України не передбачена передача у власність земельної ділянки на підставі рішення відповідної Ради, суперечить ст.ст.12, 41, 82, 116, 122, п.12 розділу Х Земельного Кодексу України.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те що відповідач своєю відмовою у виконанні передбачених законом дій порушив також ст.14 Конституції України, відповідно до якої право власності на землю набувається та реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтями 118, 123 Земельного Кодексу України передбачена обов`язковість розробки проекту землеустрою до передачі земельної ділянки у власність або у користування.
Обов`язковість розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок передбачена також ст.ст.25,50 Закону України «Про землеустрій».
Відповідно до ст.36 цього Закону передбачені також грунтові, геоботанічні, та інші обстеження земель при здійсненні землеустрою з метою отримання інформації про якісний стан земель.
До повноважень відповідача, як уповноваженого органа виконавчої влади з питань земельних ресурсі, віднесено, зокрема, державний контроль за проведенням землеустрою при розробці документації із землеустрою, відповідно до ст.60 Закону «Про землеустрій».
Відповідно до Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затверджених постановою КМУ від 26.05.2004р. № 677, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує, зокрема, із органом земельних ресурсів та проект підлягає державної експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.
Системний аналіз діючого законодавства щодо порядку відведення земельної ділянки у власність дає підстави для висновку, що відповідач не має права ухилятись від виконання дій щодо підготовки умов відведення земельної ділянки та підготовки грунтових обстежень земельної ділянки при наявності матеріалів землеустрою, розроблених на підставі рішення відповідної Ради про дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки.
Таким чином, на підставі викладеного, враховуючи, що відповідач не обґрунтував правомірність своїх дій, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Так, судові витрати, сплачені позивачем при зверненні до суду де відповідачем є суб'єкти владних повноважень, стягуються з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунків останнього. Отже, судовий збір, сплачений Обслуговуючим кооперативом «Гаражно-будівельний кооператив Тимирязєвський» при зверненні до суду у розмірі 34,41 грн. підлягає поверненню шляхом їх безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень - Управління державного земельного агентства м. Ялта АР Крим.
Під час судового засідання, яке відбулось 04.03.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 07.03.2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов`язати Управління Державного земельного агентства у м.Ялта АРК провести грунтове обстеження земельної ділянки та підготувати умови відведення земельної ділянки у власність Обслуговуючому кооперативу «Гаражно-будівельний кооператив «Тимирязєвський» площею 0,0110 га за адресою: АРК, м. Ялта, вул. Тимирязєва, в районі будинку № 33 на підставі рішення 20 сесії 6-го скликання Ялтинської міської Ради від 27.07.2012р. № 372 «Про надання дозволу Обслуговуючому кооперативу «Гаражно-будівельний кооператив «Тимирязєвський» на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,0110 га для будівництва та обслуговування гаражів за адресою: м. Ялта, вул. Тимирязєва, в районі будинку №33, з подальшою передачею у власність з земель житлової та громадської забудови».
3. Стягнути з Державного бюджету України 34,41 грн. судових витрат шляхом їх безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень - Управління державного земельного агентства м. Ялта АР Крим на користь Обслуговуючому кооперативу «Гаражно-будівельний кооператив «Тимирязєвський».
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Латинін Ю.А.