Постанова № 3315142, 03.12.2008, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2008
Номер справи
2а-7427/08
Номер документу
3315142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а-7427/08

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2008 р.                                                                                                     м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді - Спірідонова М.О.

за участю секретаря - Глазунової А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромснаб» до Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ТОВ «Укрпромснаб» звернувся до адміністративного суду з позовом до Харківської об’єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області в якому просив суд  скасувати рішення про застосвання штрафних (фінансових) санкцій № 0003532310 від 07.07.2008 року на суму 1050,85 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003542310 від 07.07.2008 року на суму 230500,00 грн. та стягнути судові витрати.

Під час розгляду справи позивач змінив свої позовні вимоги та просив суд скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003542310 від 07.07.2008 року на суму 230500,00 грн. та стягнути судові витрати.

В обгрунтування позову позивач вказав, що ДПА у Харківській області 02.06.2008 року було проведено планову перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу АЗС, розташованої за адресою: м. Харків, пр. Московський, 16 (далі-Обєкт перевірки), що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрпромснаб» код ЄДРПОУ 30527041 (далі - Позивач). Перевірка проводилась на підставі направлень на перевірку від 31.05.2008 року №13304, 13305, підписаними Головою ДПА у Харківській області Денисюком С.Ф. Термін проведення перевірки, зазначений в направленнях з 02.06.2008 року по 04.06.2008 року

Як зазначив позивач на обєкті перевірки використовуються РРО моделі Марія-ЛТ-МТМ (заводський № В35712001074, зареєстрований ХарківськоюОДПІ з фіскальним номером 2023003311 від 09.10.2007 року).

За результатами перевірки складено акт від 02.06.2008 №20405313/2310.

 Як вказав позивач актом, перевіркі встановлено порушення, а саме: невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена у денному звіта РРО у розмірі 210,17 грн.; неоприбуткування готівки в касу підприємства за 30.05.2008, 31.05.2008 та 01.06.2008 в сумах 17800,00 грн., 18300,00 грн., а саме в книзі ОРО відсутні записи про рух готівкових коштів за 30.05.2008, 31.05.2008 та 01 06 2008 в сумах 17800,00 грн., 18300,00 грн. та 10000,00 грн., що на думку перевіряючих є порушенням пункту 13статті 3 Закону України від 06.07.95 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування  та послуг" та пункту 2.6 постанови Правління НБУ від  15.12.2004 №637    Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі - Постанова №637).  

Відповідачем на підставі вказаних матеріалів перевірки було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003532310 від 07.07.2008 року на суму -1050,85   грн.   та   рішення   про   застосування   штрафних   (фінансових)   санкцій   № 0003542310 від 07.07.2008 року на суму - 230500,00 грн. Позивач зазначив, що проведену   перевірку   вважаємо   незаконною   та   з   винесеними   рішеннями   про застосування штрафних (фінансових) санкцій не згодний та вважає, що воно винесено з порушенням норм чинного законодавства.

Представник позивача в судове засідання з'явився та позовні вимоги підтримав у повному обсязі просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судове засілдання з'явився та з  позовними вимогами не погодився у повному обсязі, вказвши, що оскаржене рішення про застосування штрафних фінансових санкцій винесено у відпоівдності до вимог чинного законодавства України.

Судом встановлено, що працівниками ДПА у Харківській області 02.06.2008 року було проведено планову перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу АЗС, розташованої за адресою: м. Харків, пр. Московський, 16 , що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрпромснаб».

За результатами перевірки було складено акт від 02.06.2008 №20405313/2310яким встановлено порушення, а саме: не оприбуткування (несвоєчасне оприбуткування) готівки в касу підприємства в сумі 46100,00 грн.. Порушено п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637. та невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, зазначеній в поточному звіті РРО в розмірі 210,17 грн. Порушено п.13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»

Відповідачем на підставі вказаних матеріалів перевірки було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003532310 від 07.07.2008 року на суму -1050,85   грн.   та   рішення   про   застосування   штрафних   (фінансових)   санкцій   № 0003542310 від 07.07.2008 року на суму - 230500,00 грн. Судом встановлено, що на обєкті перевірки використовуються РРО моделі Марія-ЛТ-МТМ заводський № В35712001074, зареєстрований ХарківськоюОДПІ з фіскальним номером 2023003311 від 09.10.2007 року.

Суд зазначає та вказаний факт не заперечувався відповідачем, що кошти у сумі 46100,00 грн. надійшли до каси позивача.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов пілягає задоволенню з наступних підстав.

Щодо дій співробітників ДПА у Харківській області по проведенню перевірки АЗС, розташованої за адресою: м. Харків, пр. Московський, 16 , що належить ТОВ «Укрпромснаб», суд зазначає, що статтями 8, 9 Закону України від 04.12.1990 №509-ХП "Про державну податкову службу в Україні" (далі - Закон №509) встановлено функції, які здійснюють органи державної податкової служби, зокрема, здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Частиною 2 ст.11  Закону №509 встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Частиною 1 ст. 11 Закону №509 передбачені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно з п.2 статті 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХП "Про державну податкову службу в Україні" (далі - Закон №509) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Виходячи з аналізу вище вказаних законодавчих норм суд зазначає, що органи податкової адміністрації, до яких згідно статті 1 Закону України від 04.12.90 р. №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби), мають право перевіряти додержання вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та дотримання порядку ведення операцій з готівкою.

Закон України від 06.07.1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та   доповненнями)   (далі   -   Закон   №265)   визначає   правові   засади   застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно з ч.1 ст.15 Закону №265 де законодавцем встановлено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до частини 4 статті 16 Закону України №265 планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Таким чином, порядок проведення перевірок планових та позапланових перевірок органами державної податкової служби, визначених статтею 11-1 Закону України №509, не поширюється на порядок проведення перевірок по дотриманню вимог Закону України №256, який є спеціальним законом у питаннях застосування РРО.

Враховуючи викладене, діюче законодавство України, яке застосовується при регулюванні своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) (Закон України від 04.12.1990 №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні", та інші нормативно-правові акти), застосовуються виключно в частині, неврегульованій Законом України №256.

Таким чином суд зазначає, що питання щодо застосування суб'єктами господарювання реєстраторів розрахункових операцій не є питаннями з оподаткування, внаслідок чого вказаними нормами не регламентуються спірні правовідносини. Питання застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом №265, який є спеціальним законом щодо спірних правовідносин, а отже дії відповідача були вчинені в межах  чинного законодавства України.

Що стосується фактичного порушення, а саме: не оприбуткування (несвоєчасне оприбуткування) готівки в касу підприємства в сумі 46100,00 грн.

-  У відповідності до  п. 2.6. положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 (далі Положення №637) встановлено, що   уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

            Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

            У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

            У відповідності до вимог абз. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівка» установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;

            Судом встановлено та вказаний факт не заперечувався відповідачем, що позивачем були зроблені та вклеєні фіскальні звіти за кожний день: 30.05.2008р.  на суму отриманої готівки  24036,91грн.  та  службового  вилучення  на  суму  17800,00грн., 31.05.2008р. на суму отриманої готівки 10429,80грн. та службового вилучення на суму 18300,00грн., 01.06.2008р.  на  суму  отриманої готівки   11585,54грн.  та  службового вилучення на суму 10000,00грн. вказаинй факт також підтверджується  копіями Z-звітів за 30.05.2008, 31.05.2008 та 01.06.2008 року які містяться в матеріалах справи.

            Також  суд зазначає, що  згідно абз. 3 п. 2.6. Положення №637, у якому зазначано, що суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах, суми службових   вилучень,   які   зафіксовані   Z-звітами за 30.05.2008, 31.05.2008 та 01.06.2008 року,   збігаються   з   прибутковими ордерами, а отже суд приходить до висновку, що оприбуткування виручки проходить за допомгою РРО, а до каси позивача за допомогою прибуткових кассових ордерів.                  

Суд аналізуючи положення вище зазначених нормативно-правових актів приходить до висновку, що законодавством встановлено відповідальність за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки, оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій, а отже суд приходить до висновку, що законодавцем передбачено декілька способів оприбутквання готівки до каси підприєстава,  відповідно  до абз. 2 п. 2.6 Положення № 637 оприбуткування готівки в касі підприємства, також проводиться  за допомогою кассових ордерів і веденням  касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, а тому суд приходить до висновку, що в данному випадку оприбуткування готівка до каси  позивача було здійснено за допомогою прибуткового касового ордеру у повній сумі її фактичних надходжень до каси позивача.  

Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що рішення Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій  від 07.07.2008 року № 0003542310/0 на суму 230 500,00 грн. винесено з порушенням норм чинного законодавства України.

            Судові витрати підлягають стягненню у відповідності до вимог ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст. 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромснаб» до Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - задовольнити у повному обсязі.

Скасувати рішення Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій  від 07.07.2008 року № 0003542310/0 на суму 230 500,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю з обмеженою відповідальністю «Укрпромснаб» (Х/о, Харківський район, смт. Пісочин, вул. Квартальна, 9, кв. 71, код. 30527041) судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у строк встановлений ч.5 ст.186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова у повному обсязі виготовлена 05.12.2008 року.

Суддя                                                                                                 М.О. Спірідонов