Постанова № 3315097, 29.10.2008, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2008
Номер справи
2-а-9103/08
Номер документу
3315097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

h

справа №  2-а-9103/08 

категорія  36

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 29 жовтня 2008 р.                                                                                                   м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Літвина О. Т.,

при секретарі -  Швець Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом  Дочірнього підприємства "Еней"

до   Державної податкової інспекції у Романівському районі

про  визнання протиправною перевірки та скасування податкового повідомлення - рішення,-

                                                            встановив:

 Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить визнати невиїзну позапланову перевірку ДП "Еней" за період з 01.12.2005 р. по 31.01.2008 року яка провадилась ДПІ у Романівському районі в період з 21.03.2008 року по 03.04.2008 року по питанню правильності ведення податкового обліку та правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджетів податку на додану вартість протиправною,  а податкове повідомлення - рішення ДПІ у Романівському районі № 0000142301/0 від 24.04.2008 року про визначення ДП "Еней" податкового зобов'язання зі сплати ПДВ в сумі 2036771 грн. визнати протиправним та скасувати його. В обґрунтування позову зазначає , контролюючий орган грубо потураючи вимоги Закону щодо порядку призначення та проведення податкових перевірок платників податків незаконно призначив та провів невиїзну позапланову перевірку ДП „Еней" по предмету та з підстав, відносно яких може призначатись і проводитись лише виїзна позапланова перевірка за місцезнаходженням платника податків. Також зазначає що податкова перевірка ДП „Еней" була призначена в рамках розслідуваної податковою міліцією кримінальної справи, порушеної по факту ухилення посадових осіб підприємства від сплати податків (ПДВ) в особливо великих розмірах за ознаками злочину передбаченого ч. 3 ст.212 КК України, але ухвалою Апеляційного суду Житомирської області від 10.04.2008р. дану постанову скасовано як незаконну та відмовлено в порушенні кримінальної справи, а тому усі дії, які проводились відповідно до скасованої судом незаконної постанови про порушення кримінальної справи, також є незаконними. Окрім цього ДП “Еней”вважає що воно, як переробне підприємство, що має власні переробні потужності, у відповідності до п. 11.21 ст.11 Закону України „Про податок на додану вартість" та Постанови КМУ №805 правомірно включало суми податку на додану вартість до окремої податкової декларації з податку на додану вартість з операцій по реалізації продукції, за якою позитивне значення суми ПДВ до державного бюджету не перераховується.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні  позовні вимоги не визнав. Зазначає що перевірка ДП “Еней”була проведена на законних підставах та відповідно до порядку, встановленому чинним законодавством та вважає що ДП “Еней”не мало жодних правових підстав для віднесення сум податку на додану вартість по операціям з реалізації охолодженого молока (а не готової продукції) до складу податкових зобов'язань по ПДВ дотаційної декларації, і  відповідно  ДПІ у Романівському районі правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення №0000142301/0 від 24.04.08р. про визначення ДП “Еней”податкового зобов'язання зі сплати ПДВ.

Заслухавши пояснення представників сторін, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, у межах повноважень і способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Статтею 13 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств та організацій.

Пунктом 6 ст.19 Господарського кодексу України встановлено, що органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб"єктів господарювання неупереджено, об'єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб"єктів господарювання.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

В судовому засіданні встановлено, що  постановою слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Житомирській області від 30.01.2008 року було порушено кримінальну справу відносно посадових осіб ДП "Еней" по факту ухилення від сплати податків. В ході розслідування кримінальної справи, на підставі постанови слідчого від 22.02.08 року було проведено обшук офісних, складських, виробничих та інших приміщень ДП "Еней" та здійснено виїмку бухгалтерської документації підприємства, про що був складений акт від 25.02.08 року, що в свою чергу дало можливість провести невиїзну документальну перевірку.

Невиїзна позапланова перевірка ДП "Еней" проводилась в рамках розсідлуваної податковою міліцією кримінальної справи, порушеної по факту ухилення посадових осіб підприємства від сплати податків (ПДВ) в особливо великих розмірах за ознаками злочину передбаченого ч. 3 ст.212 КК України і була проведена до постанови Апеляційного суду Житомирської області від 10.04.08 року якою було скасувано постанову слідчого про порушення вказаної кримінальної справи відносно посадових осіб ДП "Еней". За таких обставин, суд вважає, що перевірка ДП "Еней" була проведена на законних підставах та відповідно до порядку, встановленому чинним законодавством, а тому в задоволенні позову в цій частині слід відмовити за безпідставністю позовних вимог.

За результатами невиїзної позапланової перевірки ДП "Еней" було складено акт від 09.04 08 року № 56/231/30077313. На думку перевіряючих було встановлено порушення п.4.1. ст. 4; пп.7.7.1 п. 7.7 ст. 7, п.11.21 ст. 11 Закону України від 03.04.97 р. №168/97-ВР  "Про податок на додану вартість" (зі змінами та доповненнями), підприємством занижено суму ПДВ у загальній декларації по податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до державного бюджету на загальну суму 2036771 грн.

Суд вважає, що позиція податкової інспекції є помилковою, з наступних підстав.

 Законом України „Про молоко та молочні продукти" врегульовано відносини, що виникають у процесі виробництва, транспортування, переробки, зберігання і реалізації, ввезення на митну територію та вивезення з митної території України молока, молочної сировини та молочних продуктів, і поширюється на суб'єктів господарювання, які проводять господарську діяльність у цій сфері. В Законі наведено терміни та їх визначення, зокрема:

-виробник молока та молочної сировини - юридична особа незалежно від форми власності;          

-молоко   сире  -   продукт  нормальної  секреції  молочних  залоз   однієї  або декількох здорових корів, овець, кіз, буйволиць, кобил, температура якого не перевищує 40°С   і який не піддавався будь-якій обробці ;

-молочна сировина - молоко, призначене для переробки, яке піддавалося попередній фізичній обробці (фільтрації, охолодженню), а також вершки та знежирене молоко,    одержані    шляхом    сепарування,    які    відповідають встановленим вимогам нормативних документів ;

-молочні продукти - продукти, в яких молочна сировина становить не менше 50 відсотків від загального складу продукту ;

-переробне підприємство - підприємство, яке закуповує молоко та молочну сировину, має виробничі потужності та умови для виробництва молочних продуктів   гарантованої   якості   та   безпеки   відповідно   до   нормативних документів;

-суб'єкт господарювання - юридична особа незалежно від форми власності, фізична    особа    -    суб'єкт    підприємницької   діяльності,    яка   здійснює виробництво, переробку та реалізацію молока, молочної сировини і молочних продуктів ;

-теплова обробка - обробка з нагріванням у спеціальному обладнанні.

Статтею 9 цього ж Закону визначено ветеринарно - санітарні вимоги до виробництва молока, молочних продуктів, а ст. 16 - передбачено державну підтримку виробників молока, молочної сировини і молочних продуктів яка здійснюється виходячи з пріоритетності розвитку молочної галузі агропромислового комплексу, зокрема шляхом фінансування з Державного бюджету України, в тому числі: програм розвитку селекційного -  племінної роботи в молочному скотарстві, протиепізоотичних заходів, що мають загальнодержавне значення; дотаційних цін на молоко; підтримки виробництва продукції дитячого харчування; підтримки експорту молочних продуктів; надання пільгових короткострокових і довгострокових кредитних ресурсів; лізингових послуг щодо придбання обладнання вітчизняного та зарубіжного виробництва для технічного переоснащення і запровадження сучасних технологій виробництва та переробки молока і молочних продуктів суб'єктами господарювання, на яких поширюється дія цього Закону; стимулювання підвищення якості молока, що відповідає вимогам державного стандарту України, через доплати у відсотках до закупівельної ціни: для молока вищого ґатунку - 25 відсотків; для молока першого ґатунку - 20 відсотків.

Положення по нарахуванню та виплаті зазначених у частині першій цієї статті коштів для державної підтримки виробників молока, молочної сировини та молочних продуктів затверджуються Кабінетом Міністрів України за погодженням з комітетами Верховної Ради України з питань аграрної політики, земельних відносин та з питань бюджету.

Правилами ветеринарно-санітарної експертизи молока і молочних продуктів та вимог щодо їх реалізації, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 20 квітня 2004 року N 49 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07 травня 2004 року за № 579/9178 (далі - Правила) установлено ветеринарно-санітарні вимоги до молока і молочних продуктів, крім продукції промислового виробництва, що реалізуються суб'єктами господарювання різної форми власності за прямими зв'язками (молокопереробним підприємствам, підприємствам громадського харчування тощо) та у вільний продаж на ринках.

У зазначених Правилах також наведено терміни та їх визначення, зокрема:

-ветеринарні документи - документи, видані спеціалістами державних установ ветеринарної медицини, про стан здоров'я тварин, якість та безпеку продукції тваринного походження, інших об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду ;

-збірне молоко - молоко, отримане від декількох тварин;

-молоко - продукт нормальної фізіологічної секреції молочних залоз молочних тварин, одержаний за одне чи кілька доїнь, без додання до нього інших добавок без вилучення певних складників ; -молочний продукт - продукт, одержаний з молока, який може містити харчові   добавки,  необхідні  для  його  виробництва,  за умови,  що  ці  добавки  ні частково, ні повністю не замінюють складників молока;

 -молочний продукт - продукт, одержаний з молока, який може містити харчові добавки,  необхідні  для  його  виробництва,  за умови,  що  ці  добавки  ні частково, ні повністю не замінюють складників молока;

-пастеризація  молока  -  теплова  обробка за температури  понад  65°  С з відповідним  витримуванням, що дає негативну реакцію на пероксидазний тест;

-   промислова переробка - виробництво на молокопереробному підприємстві молока та молочних продуктів тощо відповідно до нормативно - технічних актів;

-   сире молоко - молоко (вершки), яке піддавали тепловій обробці.

Пункт 2.1 Інструкції про порядок заповнення, застосування спеціалізованої форми товарної накладної на перевезення молочної сировини, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України від 01 липня 20О2 року № 176 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 вересня 2002  року за № 722/7010 передбачає вимоги до спеціалізованої товарної накладної на перевезення молочної сировини.

Частиною 1 п/п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України „Про податок на додану  вартість" передбачено, що суми податку, що підлягають сплаті до бюджету  або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.

Пункт 11.21 ст.11 цього ж Закону передбачає, що до 1 січня 2009 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до державного бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясну продукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишаються у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовуються на підтримку   власного    виробництва   тваринницької   продукції   та   продукції птахівництва.

Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання п.11.21 ст.11 цього Закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 12 травня 1999 року № 805, якою затвердив " Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським виробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі" (далі - Порядок), відповідно до преамбули    якої   дана    постанова   була    прийнята    з    метою    підтримки сільськогосподарських  виробників тваринницької  продукції та  своєчасного  перерахування їм дотацій за поставлені переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

Абзацом 2 пункту 1  Порядку встановлено, що нарахування і виплата дотацій проводиться переробними підприємствами всіх форм власності, які мають власні переробні потужності. 

 В судовому засіданні встановлено, що у 2005 - 2008 роках ДП "Еней" відповідно до укладених договорів приймало від сільськогосподарських товаровиробників молоко, здійснювало його заготівлю охолодження, пастеризацію та транспортування. На протязі вказаного періоду ДП "Еней" виплачувало дотації сільськогосподарським товаровиробникам, від яких отримувало молоко, дотації.

Частиною 2 пункту 6 Порядку передбачено, що за результатами окремого обліку готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками  молока та м'яса в живій  вазі,  переробні  підприємства відповідно   до   вимог  Закону   України   "Про   податок   на  додану   вартість" визначають   суми   податкових   зобов'язань   та   податкового   кредиту, що  виникають у зв'язку з переробкою та поставкою такої продукції, і складають окрему податкову декларацію, яка разом з декларацією щодо іншої подається   до   органу   державної  податкової   служби   за   місцем   реєстрації  переробного підприємства як платника податку на додану вартість в порядку і в строки, встановлені зазначеним Законом, з урахуванням вимог нормативно-правових актів Державної податкової адміністрації. Визначена до сплати за окремою    податковою    декларацією    сума    податку    на    додану    вартість перераховується переробним підприємством на його небюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість, з урахуванням коштів,  перерахованих  відповідно до пункту  5   цього Порядку. Переробне підприємство разом з окремою податковою декларацією за кожний звітний (податковий)   період   подає   як   підтвердження   сплати   сум   податку   реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіальних органів Державного казначейства з небюджетного рахунка.  Суми  податку на додану вартість, визначені переробним підприємством за окремою податковою декларацією, щодо яких переробне підприємство подало органу державної податкової служби підтвердження їх перерахування на небюджетний рахунок, вважаються такими, що використовуються переробним підприємством не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.

Пунктом 12 цього ж Порядку визначено, що сума податку на додану вартість,     що     підлягає     сплаті     до     бюджету     сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за поставлені ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. При цьому сума акумульованого на окремому рахунку податку на додану вартість за поставлені молоко та молочну продукцію спрямовується на придбання приладів і реактивів, необхідних для визначення показників якості молока і молочної продукції, фільтрувальних матеріалів, холодильного обладнання та доїльних установок у разі неналежного забезпечення ними сільськогосподарських підприємств.

Згідно Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року № 291, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 грудня 1999 року за № 893/4186 із наступними змінами і доповненнями рахунок 26 "Готова продукція" призначено для узагальнення інформації про наявність та рух готової продукції підприємства.

До готової продукції належить продукція, обробка якої закінчена та яка пройшла випробування, - приймання, укомплектування згідно з умовами договорів із замовниками і відповідає технічним умовам і стандартам.

З матеріалів справи вбачається що після надходження молока сирого на ДП "ЕНЕЙ" від різних товаровиробників воно змішувалось в загальній ємності та проходило переробку в цільномолочному цеху, яка, у відповідності до затвердженої технологічної карти, включало в себе:

-прийомку і фільтрацію молока (з послідуючим охолодженням);

-пастеризацію молока при температурі 74-94 градусів по Цельсію;

-охолодження молока до температури 4-8 градусів по Цельсію.

В результаті проведеної переробки надійшовшого молока сирого, отримувався продукт переробки - молоко коров"яче незбиране (ДСТУ - 3662-97). Факт пастеризації молока ДП "Еней" підтверджується відповідними журналами пастеризації молока, дослідженими в судовому засіданні.

Таким чином, ДП “Еней”, як переробне підприємство, що має власні переробні потужності, у відповідності до п. 11.21 ст.11 Закону України „Про податок на додану вартість" та Постанови КМУ №805 правомірно включало суми податку на додану вартість до окремої податкової декларації з податку на додану вартість з операцій по реалізації продукції, за якою позитивне значення суми ПДВ до державного бюджету не перераховується. ДП „Еней" правомірно зараховувало дані кошти на окремий рахунок підприємства та правомірно в послідуючому виплачувало їх товаровиробникам в якості державних дотацій. Державне казначейство, яке згідно закону здійснює контроль за виплатою державних дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за рахунок належних до сплати в державний бюджет сум ПДВ, в своєму офіційному висновку підтвердило правомірність дій ДП „Еней".

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправним податкового повідомлення - рішення є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись Конституцією України, Законами України "Про державну податкову службу в Україні", "Про податок на додану вартість", "Про молоко та молочні продукти", "Порядком нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським виробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та мяса в живій вазі" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 року , ст.ст. 94, 159 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

 

                                            постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції  у Романівському районі №0000142301/0 від 24.04.2008 року про визначення Дочірньому підприємству "Еней" податкового зобовязання зі сплати ПДВ в сумі 2036771 грн.

Відшкодувати з Державного бюджету ДП "Еней" 3,40 грн. судових витрат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд щляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. 

Головуючий суддя:                                                             О.Т. Літвин