ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 серпня 2013 р. Справа №801/7532/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю. за участю секретаря Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу
за участю представників:
позивача - не з'явився;
відповідача - не з'явився;
Обставини справи. До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу у розмірі 4 250,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач ОСОБА_1 у добровільному порядку не сплатила штраф в розмірі 4 250,00 грн., застосований до неї рішенням Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим від 05 лютого 2013 року № 48 за порушення законодавства про рекламу.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Відповідач у судове засідання не з'явився, письмових заперечень на позов суду не надав, про час, день та місце розгляду справи сповіщений належним чином - судовою повісткою, яка направлена рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, про що свідчить наявний в матеріалах справи повернутий до суду поштовим відділенням зв'язку конверт, з довідкою про причини повернення: "за закінченням терміну зберігання". Відповідно до п.11. ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд -
ВСТАНОВИВ:
Засади рекламної діяльності в Україні, а також відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, врегульовані Законом України "Про рекламу".
Згідно з ст. 26 Закону України "Про рекламу" та Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 09.11.2011р. №206, Інспекція з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів.
Контроль за дотриманням законодавства про рекламу та накладення штрафів здійснюється відповідно до "Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04 року №693 (далі по тексту - Порядок).
Порядок регулює питання накладання уповноваженими особами Держспоживстандарту і його територіальних органів в Автономнім Республіці Крим, областях штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу.
Згідно з пунктом 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Згідно з пунктом 10 Порядку протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.
З матеріалів справи вбачається, що 05 листопада 2012 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим був складений протокол №1730 за порушення законодавства про рекламу, яким було зафіксована (фото фіксація) що в м. Керчі на території кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» ФОП ОСОБА_1, розташованого по АДРЕСА_1, розміщена реклама на торгівельному обладнанні з інформацією, спрямованої на формування та/або підтримання інтересу споживачів реклами до товарів, з зображенням торгівельної марки « ХОРТИЦЯ», «ХУТОРОК», «УКРАЇНКА», «SV», «NEMIROFF», «DE KUYPER». При цьому реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів та послуг, других об'єктів права інтелектуальної власності, під яким випускаються алкогольні напої забороняється засобами зовнішньої та внутрішньої реклами, також в змісті даної реклами алкогольної продукції повинен бути текст спостереження про шкоду алкоголю при надмірному вживанні розміром не менш 15% від загальної площі реклами, який відсутній, що є порушенням ч. 2, 7ст. 22 Закону України "Про рекламу" , (а.с.8).
Згідно з ч.2 ст.22 Закону України "Про рекламу" у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється:1) на радіо та телебаченні з 6 до 23 години; 2) на перших і останніх сторінках газет, на обкладинках журналів та інших видань, в усіх виданнях для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих видань; 3) в усіх друкованих засобах масової інформації (крім спеціалізованих видань); 4) засобами внутрішньої реклами;
5) за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів алкогольних напоїв); 6) на зовнішніх та внутрішніх поверхнях транспортних засобів загального користування та метрополітену; 7) засобами зовнішньої реклами
Згідно з ч.7 ст.22 Закону України "Про рекламу" реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв, а також знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються дані вироби та напої, повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: "Куріння може викликати захворювання на рак", "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим.
Текст попередження в рекламі в друкованих засобах масової інформації має розміщуватися горизонтально, внизу рекламного зображення.
Пунктом 11, 12, 14, 16, 18 Порядку встановлено, що за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють роботодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи. Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено провадження. За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Судом встановлено, що вимогою про надання інформації до 25.11.2012 року, позивач повідомив ФОП ОСОБА_1, що у зв'язку з ненаданням інформації, він має право накласти штрафні санкції за порушення законодавства «Про рекламу». Лист направлений відповідачу, та отриманий останнім, згідно з підписом на поштовому повідомленні (а.с.9).
Рішенням від 04.12.2012 року у відношенні ФОП ОСОБА_1 розпочато справу про порушення законодавства про рекламу.
Протоколом № 5 від 05.02.2013 року у відношенні відповідача на засіданні по справі про порушення законодавства про рекламу прийнято рішення про накладення штрафних санкцій в розмірі 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
05 лютого 2013 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було прийнято рішення № 48 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким на ФОП ОСОБА_1 за ненадання інформації про вартість реклами, розповсюдженої з порушенням ч. 2,7 ст. 27 Закону України "Про рекламу", та відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" накладено штраф у розмірі 4 250,00 грн. (а.с.6).
Відповідно до частини 7 статті 27 Закону України "Про рекламу" у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином позивач у межах наданих йому повноважень та у спосіб, передбачений законами України, прийняв рішення про накладення штрафу на відповідача.
Відповідно до п. 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою КМУ №693 від 26.05.2004р., сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав суду доказів оскарження вищевказаного рішення позивача про накладення штрафу, а також сплати нею штрафу у розмірі 4 250,00 грн., суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та їх належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 94, 158, 159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) на користь державного бюджету м. Керчі (код платежу 21081100, ОКПО 37978388, р/р 3116106700019, МФО 824026 в Головному управлінні Державної казначейської служби в м. Сімферополь) заборгованість за порушення законодавства про рекламу у сумі 4 250 (чотири тисячі сімсот) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.