Ухвала суду № 33143232, 21.08.2013, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
21.08.2013
Номер справи
916/615/13-г
Номер документу
33143232
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

______________________________

ОКРЕМА УХВАЛА

"21" серпня 2013 р.

Справа № 916/615/13-г

За позовом: комунального підприємства „Теплопостачання міста Одеси”

до відповідача: Одеської обласної організації Національної спілки художників України

про визнання договору укладеним та стягнення 219 015,25 грн.

В провадженні господарського суду Одеської області знаходиться справа № 916/615/13-г за позовом комунального підприємства „Теплопостачання міста Одеси” до Одеської обласної організації Національної спілки художників України про визнання договору укладеним та стягнення 219 015,25 грн.

З метою встановлення всіх фактичних обставин даної справи, що необхідно для правильного вирішення спору у відповідності до закону, існує необхідність встановлення осіб, за якими зареєстровано право власності на об’єкти нерухомості, що розташовані за наступними адресами: 1) м. Одеса, вул. Торгова, будинок № 2; 2) м. Одеса, вул. Грецька, буд. 20; 3) м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 1.

Відповідно до ст.ст. 10, 11 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав. Невід'ємною складовою частиною Державного реєстру прав є база даних про реєстрацію заяв і запитів та реєстраційні справи. Державний реєстр прав складається з розділів, які відкриваються на кожний об'єкт нерухомого майна під час проведення державної реєстрації права власності на нього. Кожний розділ Державного реєстру прав складається з чотирьох частин, які містять відомості зокрема про нерухоме майно; право власності та суб'єкта (суб'єктів) цього права.

Таким чином, інформація про власників вищезазначених об’єктів нерухомості міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Порядок отримання інформації із названого реєстру врегульований положеннями ст. 28 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та прийнятим на їх виконання Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011р. № 703 (з наступними змінами та доповненнями).

Так, згідно зі ст. 28 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” інформація з Державного реєстру прав про державну реєстрацію прав та їх обтяжень надається у формі витягу, інформаційної довідки та виписки. 3. Інформаційну довідку з Державного реєстру прав на підставі письмового запиту мають право отримувати суд, органи місцевого самоврядування, органи внутрішніх справ, органи прокуратури, органи державної податкової служби, органи Служби безпеки України та інші органи державної влади (посадові особи), якщо запит зроблено у зв'язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом.

У відповідності до п. 7 Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011р. № 703 (з наступними змінами та доповненнями) для отримання інформації з Державного реєстру прав особа, зазначена у статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - заявник), подає органові державної реєстрації прав заяву (запит), форму та вимоги до заповнення якої (якого) встановлює Мін'юст.

З огляду на викладені положення, господарським судом з метою забезпечення отримання інформації про осіб, за якими зареєстровано право власності на об’єкти нерухомості, що розташовані за наступними адресами: 1) м. Одеса, вул. Торгова, будинок № 2; 2) м. Одеса, вул. Грецька, буд. 20; 3) м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 1, було направлено на адресу Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції три запити на отримання інформації із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за формою, затвердженою Міністерством юстиції України, разом із супровідним листом від 14.06.2013р. за вих. № 916/615/13-г/3854/13. При цьому, Реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції було зобов’язано надати витребувану судом інформацію в строк до 01.07.2013 року. Супровідний лист разом із запитами суду було вручено Реєстраційній службі Одеського міського управління юстиції 26.06.2013р., що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення під розписку.

У зв’язку із відсутністю станом на 10.07.2013р. будь-якої інформації від Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, господарським судом 10.07.2013р. було постановлено ухвалу, якою було повторно витребувано у Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції інформацію відносно осіб, за якими зареєстровано право власності на три об’єкти нерухомості, які розташовані за адресами, зазначеними вище по тексту даної ухвали, встановлено строк до 18.07.2013р. для виконання ухвали, доведено до відома реєстраційної служби факт надсилання на її адресу запитів на отримання інформації із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також попереджено Реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції про відповідальність, встановлену законом за ухилення від виконання вимог суду.

18.07.2013р. господарським судом було отримано лист Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції від 01.07.2013р. за № 12.7-2250рс., у відповідності до якого реєстраційною службою було відмовлено суду у наданні інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з посиланням на формальні недоліки отриманих запитів, як-то: заповнення запиту друкованими словами чорного кольору, а не кульковою ручкою синього кольору; відсутні відомості про реквізити документу, що підтверджує повноваження уповноваженої особи заявника.

В подальшому, ухвалою від 22.07.2013р. господарським судом втретє було витребувано у Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції інформацію про осіб, за якими зареєстровано право власності на об’єкти нерухомості, що розташовані за наступними адресами: 1) м. Одеса, вул. Торгова, будинок № 2; 2) м. Одеса, вул. Грецька, буд. 20; 3) м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 1; встановлено строк для виконання вимог ухвали до 07.08.2013р. та повторно попереджено реєстраційну службу про відповідальність, встановлену законом за ухилення від виконання вимог суду, зокрема за ухилення від виконання ухвали про витребування доказів з формальних підстав. Також, по тексту ухвали від 22.07.2013р. було звернуто увагу Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції на той факт, що відмова у наданні інформації з підстав, викладених Реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції у листі від 01.07.2013р. за № 12.7-2250рс, взагалі приписами Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011р. № 703, не передбачено. Також, суд звернув увагу на те, що відмова у наданні інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно оформлюється шляхом прийняття реєстраційною службою відповідного рішення, що в даному випадку зроблено не було. Разом із ухвалою від 22.07.2013р. на адресу Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції було надіслано також три примірники запитів на отримання інформації із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, які були заповнені у відповідності до вимог, встановлених Міністерством юстиції України (зокрема, запити заповнювались кульковою ручкою синього кольору; у запиті вказано інформацію про документ, який підтверджує повноваження запитуючої особи – посвідчення головуючого по справі судді; запити підписано головуючим по справі суддею та скріплено гербовою печаткою суду). Примірник ухвали разом із запитами на отримання інформації 06.08.2013р. були вручені Реєстраційній службі Одеського міського управління юстиції, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення суду під розписку.

Однак, станом на 21.08.2013р. витребувана від Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції інформація на адресу господарського суду не надходила, у зв’язку з чим, суд позбавлений можливості здійснити вирішення спору між сторонами по справі в розумний строк, чим порушуються охоронювані законом права та інтереси учасників судового процесу. З огляду на викладені обставини, які свідчать про відверте ігнорування Реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції вимог суду щодо витребування доказів, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” від 07.07.2010р. № 2456-VI (з наступними змінами та доповненнями) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

В силу положень ст. 4-5 ГПК України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.

При цьому, правові засади витребування господарським судом доказів визначаються положеннями ст. 38 ГПК України, у відповідності до якої господарським судом з метою витребування доказів по справі постановляється судове рішення у формі ухвали, яке, виходячи із наведених вище по тексту положень закону, є безумовно обов’язковим до виконання на всій території України.

Господарський суд зазначає, що в порушення наведених норм закону, принципу обов’язковості виконання судових рішень, закріплених зокрема у ст. 124 Конституції України, ст. 13 Закону України „Про судоустрій і статус суддів”, ст. 4-5 ГПК України, Реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції було декілька разів проігноровано вимоги суду щодо надання інформації із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, наслідком чого є затягування строків розгляду даного спору. При цьому, несвоєчасно надана реєстраційною службою відповідь, викладена у листі від 01.07.2013р. за № 12.7-2250рс, із відмовою у наданні інформації, судом оцінюється критично, оскільки, по-перше, формальні вимоги підзаконних нормативних актів не спростовують конституційні положення закону щодо обов’язковості судового рішення самого по собі, і, по-друге, ця відмова не базується навіть на вимогах відповідних підзаконних нормативних актів, якими унормований порядок надання відомостей із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, про що вже зазналось вище по тексту ухвали.

Наведене слід кваліфікувати як відверте ігнорування конституційних положень закону та, відповідно, як наявність систематичних та істотних порушень закону у діяльності Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції.

Відповідно до ст. 90 ГПК України господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу. Окрема ухвала надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі.

Згідно роз’яснень, наведених у п.п. 5.1 – 5.3, 5.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” від 26 грудня 2011 року N 18 (з наступними змінами та доповненнями) застосовуючи положення статті 90 ГПК, господарський суд повинен враховувати таке. Окрема ухвала виноситься господарським судом за наявності умов, передбачених частиною першою статті 90 ГПК - виявлення при вирішенні спору порушень законності або недоліків у діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу (далі - підприємства і організації). При цьому господарський суд не обмежений колом ні учасників судового процесу у конкретній справі, ані загалом осіб, зазначених у статті 1 ГПК. Окрема ухвала виноситься, як правило, одночасно з рішенням зі справи. Водночас з урахуванням обставин конкретної справи (зокрема, у випадках, зазначених у підпунктах 3.12, 3.13 пункту 3 цієї постанови) суд може винести окрему ухвалу в будь-який момент часу в процесі розгляду справи. В окремій ухвалі має бути зазначено закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його стаття, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення. Просте перерахування допущених порушень без зазначення конкретних норм чинного законодавства або перерахування норм права, порушення яких встановлено у судовому розгляді, є неприпустимим. Вказівки, що містяться в окремій ухвалі, повинні бути максимально конкретними і реальними для виконання. Стаття 90 ГПК не встановлює обов'язку підприємства, установи, організації, посадової особи, на адресу яких надіслано окрему ухвалу, повідомляти господарський суд про виконання вказівок цієї ухвали, проте частина друга статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачає обов'язковість виконання судових рішень. Керуючись цією нормою, останній з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, встановлює у ній строк для надання відповіді в залежності від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги встановлення господарським судом фактів відвертого ігнорування конституційних положень закону Реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції, що укладалось у неодноразовому невиконанні ухвал господарського суду про витребування доказів, що свідчить про наявність систематичних та істотних порушень закону у діяльності цього структурного підрозділу територіального органу Міністерства юстиції України, в результаті чого господарський суд протягом тривалого часу обмежений у можливості належного встановлення всіх обставин справи в їх сукупності, суд, з метою усунення вказаних порушень, дійшов висновку про необхідність вжиття заходів процесуального реагування щодо Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції шляхом постановлення окремої ухвали.

Відповідно до п.п. 1, 11.1, 11.4 Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011р. № 1707/5 (з наступними змінами та доповненнями), районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції (далі - управління юстиції) є територіальними органами Міністерства юстиції України (далі - Мін'юст). Управління юстиції підпорядковуються Мін'юсту та безпосередньо Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління юстиції). У складі управлінь юстиції діють реєстраційні служби, які є структурними підрозділами управлінь юстиції в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, що забезпечують реалізацію повноважень Державної реєстраційної служби України (далі - Укрдержреєстр) та підпорядковані реєстраційним службам головних управлінь юстиції та безпосередньо Укрдержреєстру. Керівник структурного підрозділу районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції, що забезпечує реалізацію повноважень Укрдержреєстру зокрема: очолює реєстраційну службу, здійснює керівництво її діяльністю і підвідомчими органами реєстрації, представляє структурний підрозділ, що забезпечує реалізацію повноважень Укрдержреєстру, у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами, організаціями та несе персональну відповідальність за організацію та результати діяльності структурного підрозділу, що забезпечує реалізацію повноважень Укрдержреєстру, перед Головою Укрдержреєстру та начальником реєстраційної служби головного управління юстиції; забезпечує виконання структурним підрозділом, що забезпечує реалізацію повноважень Укрдержреєстру, Конституції та законів України, актів та доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, доручень Прем'єр-міністра України, наказів Мін'юсту України та доручень Міністра юстиції України і Голови Укрдержреєстру.

З огляду на викладені положення законодавства, якими врегульовано діяльність Одеського міського управління юстиції та його структурного підрозділу – Реєстраційної служби, господарський суд вважає за необхідне звернути увагу начальника даного структурного підрозділу на необхідність дотримання останньою вимог ст. 124 Конституції України, ст. 13 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” та ст.4-5 ГПК України щодо обов’язкового та безумовного виконання судових рішень про витребування доказів, а також щодо необхідності усунення проявів неповаги до суду у вигляді ігнорування вимог судових рішень з посиланням на підстави для відмови у наданні інформації, які не передбачені діючим законодавством. Також, господарський суд вважає за необхідне надіслати примірник даної окремої ухвали на адресу Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області як підрозділу, якому безпосередньо підпорядкована Реєстраційна служба Одеського міського управління юстиції та її начальник, з метою вжиття дійових заходів щодо усунення порушень законодавства у діяльності останньої.

Також, господарський суд зазначає, що невжиття заходів щодо окремої ухвали тягне за собою відповідальність, передбачену ст. 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 4-5, 22, 86, 90, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В :

1. Звернути увагу начальника Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції на необхідність дотримання Реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції вимог ст. 124 Конституції України, ст. 13 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” та ст.4-5 ГПК України щодо обов’язкового та безумовного виконання судових рішень про витребування доказів, а також щодо необхідності усунення проявів неповаги до суду у вигляді ігнорування вимог судових рішень з посиланням на підстави для відмови у наданні інформації, які не передбачені діючим законодавством.

2. Зобов’язати Реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції повідомити господарський суд Одеської області про результати виконання цієї окремої ухвали в строк до 10.09.2013р.

3. Попередити Реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції про відповідальність, встановлену ст. 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за невжиття заходів щодо окремої ухвали.

4. Надіслати окрему ухвалу до виконання начальнику Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції /65036, м. Одеса, вул. Старицького, 10-а/, а також до відома Реєстраційній служби Головного управління юстиції в Одеській області /65036, м. Одеса, вул. Старицького, 10-а/.

Відповідно до ст. 90, 106 ГПК України окрему ухвалу може бути оскаржено в апеляційному та касаційному порядку.

Головуючий суддя С.П. Желєзна

Суддя К.Ф. Погребна

Суддя Ю.І. Мостепаненко