10.2.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 серпня 2013 року Справа № 812/4145/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Твердохліба Р.С.,
за участю
секретаря судового засідання Андріасяна Е.А.,
та
представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - Чумак О.В. (довіреність від 19.07.2013 № 16),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом державного підприємства «Антрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 09 листопада 2012 року № 1452, -
ВСТАНОВИВ:
29 квітня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов державного підприємства «Антрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області, у якому позивачем заявлені вимоги про скасування рішення від 09 листопада 2013 року № 1452 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що рішенням від 09 листопада 2013 року № 1452 начальником УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області на підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на відокремлений підрозділ державного підприємства «Антрацит» накладено штраф та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Позивач не згоден з таким рішенням, оскільки вважає, що застосовані штрафні санкції за своєю правовою природою є адміністративно-господарськими санкціями. Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення, крім випадків, встановлених законом. Відповідачем порушено вимоги вказаної статті.
Крім того, позивач зазначає, що страхові внески були сплачені державним підприємством «Антрацит» у строк згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тому відповідачем вони були безпідставно зараховані на минулий період.
На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд адміністративної справи за його відсутності.
Представник відповідача у судовому засіданні надав заперечення проти заявленого позову в яких зазначив, що відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 01 січня 2011 року відокремлений підрозділ «Шахта «Комсомольська» державного підприємства «Антрацит» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Пунктом 1 частини 10 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. (частини 10-11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Згідно з частиною 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (частина 16 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
У зв'язку з тим, що державним підприємством «Антрацит» єдиний внесок щомісячно сплачується з порушенням строку встановленого статтею 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», він зараховується в рахунок погашення існуючої на момент його сплати недоїмки за єдиним внеском, пенею та штрафними санкціями.
Враховуючи, що правові підстави для зарахування поточних платежів за єдиним соціальним внеском в рахунок існуючої недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення встановлено на законодавчому рівні, рішення управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 09 листопада 2013 року № 1452 прийнято згідно з пунктом 2 частини 11 статті 25 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи, викладені в запереченнях проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Державне підприємство «Антрацит» зареєстровано як юридична особа, є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та знаходиться на обліку в УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області.
На підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» управлінням Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області винесено рішення «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» від 09 листопада 2013 року № 1452, оскільки відокремленим підрозділом «Шахта «Комсомольська» державного підприємства «Антрацит» вчасно не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 33,76-49,7%; 36,3%; 5,3% за період з 20 серпня 2012 року по 28 вересня 2012 року із строками затримки від 15 до 31 дня.
Несвоєчасність погашення єдиного внеску сталася через те, що за державним підприємством «Антрацит» обліковувався борг попередніх періодів по сплаті єдиного внеску за ставкою 33,76-49,7%; 36,3%; 5,3%, а УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області кошти сплачені у серпні 2012 року спрямувало на погашення боргу у порядку календарної черговості його виникнення.
Рішенням УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області від 09 листопада 2012 року № 1452 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до ДП «Антрацит» за період з 20 серпня 2012 року по 28 вересня 2012 року застосовані штрафні санкції у розмірі 682678,83 грн. та нарахована пеня у розмірі 172277,44 грн. (а.с. 7).
Не погодившись з прийнятим рішенням ДП «Антрацит» скористалося досудовим порядком вирішення спору та оскаржило вказане рішення до Пенсійного фонду України.
Рішенням Пенсійного фонду України від 11 квітня 2013 року № 9260/09-10 про результати розгляду скарги рішення УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області від 09 листопада 2012 року № 1452 про застосування штрафних санкцій залишено без змін, а скаргу державного підприємства «Антрацит» - без задоволення (а.с.9-10).
Вказане рішення отримано державним підприємством «Антрацит» 15 квітня 2013 року за вх. № 24-931, що підтверджено відбитком штампу вхідної кореспонденції.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача суд виходить з такого.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку (далі - Закон України № 2464-VI).
Статтею 1 Закону України № 2464-VI передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ст.4 Закону України № 2464-VI, платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п.8 ст.9 Закону України № 2464-VI, в редакції, яка діяла станом на час виникнення спірних правовідносин, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Аналогічні положення закріплено у п.4.3.6 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5). При цьому, єдиний внесок повинен сплачуватись незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Частиною 12 статті 9 Закону України № 2464-VI передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
З облікової картки платника та розрахунку застосованої штрафної санкції та нарахованої пені до рішення від 09 листопада 2012 року № 1452 вбачається, що ДП «Антрацит» єдиний внесок перераховано з порушенням строку, визначеного Законом України № 2464-VI.
Позивачем суду не надано доказів того, що списання коштів з рахунків ДП «Антрацит» на сплату єдиного внеску відбулося не у ті дати, які зазначено у розрахунку штрафних санкцій та пені до рішення від 09 листопада 2012 року № 1452, а тому доводи позивача про те, що днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника, на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника, незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду, суд вважає безпідставними.
Відповідно до ч.10, 11 ст.25 Закону України № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно ч.14 ст.25 Закону України № 2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Рішенням УПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області від 09 листопада 2012 року № 1452 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до ДП «Антрацит» за період з 20 серпня 2012 року по 28 вересня 2012 року застосовані штрафні санкції у розмірі 682678,83 грн. та нарахована пеня у розмірі 172277,44 грн. (а.с. 7).
З розрахунку застосованої штрафної санкції та нарахованої пені до рішення від 09 листопада 2012 року № 1452 вбачається, що розмір застосованої до ДП «Антрацит» штрафної санкції та нарахованої пені відповідає розміру, визначеному Законом України № 2464-VI.
З п.п.7.2.2 Інструкції № 21-5 вбачається, що розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
На підставі вищевикладеного суд зазначає, що для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій відповідачу достатньо даних картки особового рахунку платника страхових внесків.
Доводи позивача щодо відсутності у відповідача права зарахування сплачених страхових внесків у рахунок погашення заборгованості у порядку календарної черговості виникнення, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідно до ч.6 ст.25 Закону України № 2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Такі ж положення визначені і п.6.10 Інструкції № 21-5.
Що стосується посилань позивача на пропуск відповідачем строку застосування адміністративно-господарських санкцій, визначених ст.250 Господарського кодексу України, суд зазначає таке.
Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є спеціальним законодавчим актом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на правовідносини в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (стаття 2).
Відповідно до ч.16 ст.25 Закону України № 2464-VI, строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
З урахуванням вищевикладеного, посилання позивача на те, що застосовані штрафні санкції за своєю природою є адміністративно-господарськими санкціями, а відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкту господарської діяльності протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення, крім випадків, встановлених законом, суд вважає необґрунтованими, оскільки зазначена норма Господарського кодексу України не регулює питання забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати.
На підставі вищевикладеного, судом встановлено, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Оскільки рішення по справі ухвалено не на користь позивача, відповідно до ст.94 КАС України повернення судових витрат позивачу не здійснюється.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 21 серпня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 27 серпня 2013 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову державного підприємства «Антрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 09 листопада 2012 року № 1452, - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 27 серпня 2013 року.
Суддя Р.С. Твердохліб