Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 серпня 2013 р. Справа № 805/11642/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Зеленов А.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя до Державного підприємства "Український державний науково-дослідний інститут конструкційних матеріалів "Прометей" про стягнення витрат на виплату наукових пенсій у розмірі 1951,78грн., -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя (далі "позивач" або "УПФУ") звернулось до суду з адміністративним позовом до Українського державного науково-дослідного інституту конструкційних матеріалів "Прометей" (далі "відповідач" або ДП "УкрдержНДІ КМ "Прометей") про стягнення заборгованості з фінансування різниці між сумою пенсії, призначеною відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 1951,78 гривень, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен був відшкодувати фактичні витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеною відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів по пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 У зв'язку з тим, що відповідач не сплатив заборгованості, позивач просить стягнути з відповідача зазначену суму фактичних витрат у сумі 1951,78 гривень.
У судове засідання представник позивача не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином /а.с.33/. Надав заяву про розгляд справи без участі представника позивача /а.с.36/.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином /а.с.34,35/. Надав суду заяву про розгляд справи без його участі, в якому зазначив, що позов визнає в повному обсязі /а.с.31/.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності та наявних у справі доказів в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Положенням про Пенсійний фонд України", затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.
Згідно з пунктом 1 "Положення про Пенсійний фонд України", затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011 (далі "Положення), Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Судом встановлено, що Державне підприємство "Український державний науково-дослідний інститут конструкційних матеріалів "Прометей" (код ЗКПО 14313056) зареєстроване виконавчим комітетом Маріупольскої міської ради Донецької області 11 серпня 1993 року, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та відповідно до довідки № 143130056 про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України виданої Донецьким обласним управлінням статистики є науковою установою галузевого профілю /а.с.19-20/.
Заборгованість ДП "Укрдерж НДІ КМ "Прометей" по відшкодуванню різниці між сумою пенсій призначеної відповідно до Закону №1977 і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі пенсій, що підлягають сплаті Пенсійному фонду у розмірі 1951,78 грн. виникла у відповідача перед УПФУ за період з квітня 2013 року по червень 2013 року.
Частиною 1 статті 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 № 1977-ХІІ (далі - Закон № 1977) закріплено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Згідно частини 9 статті 24 Закону України № 1977-ХІІ різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до п.п. 2, 3 "Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 (далі - Порядок № 372) за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів. Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
Згідно частини 2 пункту 5 Порядку № 372 підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем направлялись відповідачу розрахунки та листи № 5615/04 від 02.04.2013 про відшкодування суми 646,21 грн., № 7746/04 від 03.05.2013 про відшкодування суми 647,05грн., № 10012/04 від 05.06.2013 про відшкодування суми 658,52грн., яка є різницею між сумою пенсій призначеної відповідно до Закону № 1977 і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, сплачених ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12/а.с.7-18/
Крім того, між позивачем та відповідачем без заперечень 01 липня 2013 року було підписано акт звірки розрахунків по науковим пенсіям за період з 1 квітня 2013 року по 30 червня 2013 року по ДП "Укрдерж НДІ КМ "Прометей", згідно з яким заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам державного підприємства складає 1 951,78грн. /а.с.21/.
З урахуванням встановлених обставин у справі та визнанням позову відповідачем, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання розподілу судових витрат вирішити у відповідності до частини 4 статті 94 КАС України.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя до Державного підприємства "Український державний науково-дослідний інститут конструкційних матеріалів "Прометей" про стягнення витрат на виплату наукових пенсій у розмірі 1951,78грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Український державний науково-дослідний інститут конструкційних матеріалів "Прометей" суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» , і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 1951,78(одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят одну)гривень 78 копійок на користь управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя.
Постанова прийнята та підписана в нарадчій кімнаті 23 серпня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зеленов А. С.