ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2013 р.
Справа № 821/2933/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Херсонській області до Комунального підприємства "Промінь - 10" про зобов'язати вчинити дії,
встановив:
Державна фінансова інспекція в Херсонській області (далі – позивач, ДФІ в Херсонській області) звернулась до суду із позовом до комунального підприємства «Промінь-10» (далі – відповідач, КП «Промінь-10»), в якому просить зобов’язати відповідача виконати в повному обсязі пункт 12 вимоги Новокаховської об’єднаної державної фінансової інспекції від 12.04.2013р. № 41-13/527.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності КП «Промінь-10» за період з 01.04.2008р. по 01.02.2013р. встановлені допущені відповідачем порушення законодавства, про що складено акт ревізії від 10.04.2013р. № 41-27/6.
Новокаховською міжрайонною державною фінансовою інспекцією надіслано на адресу Калінінської селищної ради лист-вимогу від 12.04.2013р. № 41-13/527, пунктом 12 якої відповідача зобов’язано вжити заходи щодо усунення вказаних порушень.
Відповідач в повному обсязі цю вимогу не виконав в установлені строки, що і слугувало підставою для звернення позивача до суду.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідач письмових заперечень на позов не надав, у судове засідання не з’явився, будучі належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи.
Ураховуючи наведене та положення ст. 128 КАС України, суд розглядає справу у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що працівниками Новокаховської об’єднаної державної фінансової інспекції відповідно до п. 3.3.4.2 Плану роботи Державної фінансової інспекції у Херсонській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності КП «Промінь-10» за період з 01.04.2008р. по 01.02.2013р., про що складено акт ревізії від 10.04.2013р. № 41-27/6.
Актом ревізії зафіксовано порушення відповідачем п.6 ст. 74, п.6 ст. 191 Господарського кодексу України, п.п. 3, 6 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV, яке полягало у втраті можливості в отриманні коштів на відшкодування втрат від різниці у тарифах на послуги з водопостачання населенню та відповідно втраті доходу на загальну суму 51 330,00 грн.
За наслідками ревізії на адресу відповідача надіслано лист-вимогу від 12.04.2013р. № 41-13/527, п. 12 якої КП «Промінь-10» зобов’язано провести позовну роботу з Максимогорьківською сільською радою щодо відшкодування втрат, понесених у зв’язку з затвердженням тарифів на водопостачання нижчих, ніж економічно-обґрунтовані, укласти договір з Максимогорьківською сільською радою на відшкодування різниці в тарифах та розробити заходи з отримання коштів на відшкодування втрат від різниці в тарифах на послуги з водопостачання населенню та відповідно збільшити доходи на загальну суму 51 330,00 грн.
Станом на час розгляду даної справи інформації про виконання п.12 вимоги від 12.04.2013р. № 41-13/527 відповідачем не подано ні до позивача, ані до суду, виявлене ревізією порушення залишається не усунутим.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
З цього приводу суд зазначає, що відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-XII (далі – Закон № 2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтями 8 та 10 Закону № 2939-XII визначено основні функції органів державного фінансового контролю та вичерпний перелік їх прав.
Так, орган державного фінансового контролю:
здійснює державний фінансовий контроль та контроль за: виконанням функцій з управління об'єктами державної власності; цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії; складанням бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень;
вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб;
здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на нього Президентом України.
Згідно із пунктом 7 статті 10 Закону № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону № 2939-XII законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Під час судового розгляду справи встановлено, що відповідач вимогу від 12.04.2013р. № 41-13/527 в судовому порядку не оскаржував, інформацію щодо її виконання в повному обсязі позивачу та суду не надав.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем не доведено правомірності своєї бездіяльності щодо невиконання п. 12 від 12.04.2013р. № 41-13/527 про усунення виявлених ревізією недоліків, як і не доведено відсутність в його діях фінансових порушень і не спростовано доводів позивача, покладених в обґрунтування позову.
Згідно з пунктом 10 статті 10 Закону № 2939-XII, органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 128 158, 160, 162-163 КАС України, суд –
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов’язати Комунальне підприємство «Промінь-10» (код ЄДРПОУ 35329150) виконати в повному обсязі пункт 12 вимоги Новокаховської об’єднаної державної фінансової інспекції від 12 квітня 2013 року № 41-13/527.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Пекний А.С.
кат. 9.3