ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" серпня 2013 р. 16 год.55 хв.Справа № 821/1957/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морської Г.М.,
при секретарі: Вітічак О.Р.,
за участю:
представника позивача - Сологуб О.В.,
представника відповідача - Кротко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ерфольг-Україна"
до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ерфольг-Україна» (далі - позивач, ТОВ) звернулось до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ) у якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 22.11.2012р. № 0000441600 та від 12.02.2013р. № 0000041600, якими позивачеві зменшено заявлену до бюджетного відшкодування суму податку на додану вартість за вересень 2012 року на 188355,0 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 94177,5 грн. за завищене декларування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2012року.
У зв'язку з тим, що Державна податкова інспекція у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби реорганізована, а її правонаступником є Цюрупинська об'єднана державна податкова інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області, що підтверджується випискою із Єдиного державного реєстру від 05.06.2013 р., за клопотанням представника відповідача на підставі ст. 55 КАС України суд допустив процесуальне правонаступництво.
Таким чином, відповідачем по справі слід вважати Цюрупинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Херсонській області.
В обґрунтування свої позовних вимог позивач стверджував, що правомірно обчислив бюджетне відшкодування з ПДВ у вересні 2012 року. На думку позивача, при визначені його права на бюджетне відшкодування з ПДВ має враховуватись не тільки результат декларування поточних зобов'язань з ПДВ а і залишок від'ємного значення з ПДВ попередніх звітних періодів. Позивач зазначає, що розмір від'ємного значення є достатнім для перекриття поточних зобов'язань з ПДВ та декларування бюджетного відшкодування і тому просить скасувати спірні податкові повідомлення - рішення як протиправні.
Відповідач проти позову заперечував і стверджував, що відповідно до приписів ст. 200 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) бюджетне відшкодування з ПДВ у поточному податковому періоді може бути обчислене платником ПДВ лише у разі отримання від'ємного значення з ПДВ за результатами цього податкового періоду. У разі отримання позитивної різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту поточного податкового періоду бюджетне відшкодування з ПДВ не обчислюється та не відображається у декларації з ПДВ. У зв'язку з цим відповідач вважає правомірним зменшення бюджетного відшкодування та обчислення штрафних санкцій за спірними податковими повідомленнями - рішеннями і просить суд відмовити позивачеві у задоволені його позовних вимог.
Всебічно вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд встановив наступні обставини справи.
Спірні податкові повідомлення - рішення складені на підставі висновків акту камеральної перевірки даних податкової звітності з ПДВ від 12.11.2012р. № 525/154/32412412 (далі - акт №525). За результатами перевірки ДПІ складено податкове повідомлення - рішення № 0000441600, яким позивачеві зменшено бюджетне відшкодування за вересень 2012 року на 188355,0 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 47088,0грн. за завищене декларування бюджетного відшкодування. Податковим повідомленням - рішенням № 0000041600 до позивача додатково застосовані штрафні санкції у сумі 47089,5 грн. за завищене декларування бюджетного відшкодування у вересні 2012 року.
Як встановив відповідач у декларації з ПДВ за вересень 2012 року позивачем обчислено бюджетне відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку -188355,0 грн. При цьому за результатами декларування поточних зобов'язань з ПДВ обчислено податок, який підлягає сплаті в бюджету у сумі 151139,0 грн.
Відповідач, посилаючись на п 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, вважає, що бюджетному відшкодуванню підлягає від'ємне значення з ПДВ попереднього звітного податкового періоду, у сумі що відповідає фактично сплаченої постачальникам товарів (послуг) у разі, коли за результатами декларування поточних зобов'язань обчислено від'ємне значення суми ПДВ. На думку відповідача, при позитивному значені суми ПДВ за поточний податковий період незалежно від суми зобов'язань обчислення бюджетного відшкодування з ПДВ не здійснюється.
Суд не може погодитись з цією позицією відповідача у зв'язку з наступним. Відповідно до приписів пп. 200.1 - 200.4 ст. 200 ПКУ сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (200.1.).
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (200.2.).
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (200.3.).
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду (200.4.).
За декларацією з ПДВ позивача за серпень 2012 року: обчислено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту - 188355,0 грн. Ця сума від'ємного значення за відсутності податкового боргу з ПДВ перенесена до декларації з ПДВ вересня 2012 року. Відображено від'ємне значення з ПДВ попереднього звітного періоду у сумі 2795589,0грн. Частина від'ємного значення переднього звітного податкового періоду у серпні 2012 року використана для обчислення бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 64334,0грн., решта від'ємного значення у сумі 2731255,0грн. задекларована за рядком 24 декларації (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до податкового кредиту наступного податкового періоду). З урахуванням уточнюючого рахунку від'ємне значення за рядком 24 серпневої декларації у сумі 2392953,0 грн. перенесено до вересневої 2012 року декларації з ПДВ позивача.
За підсумками декларування поточних зобов'язань позивачем за вересень 2012 року обчислено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 151139,0 грн. У декларації з ПДВ за вересень 2012 року позивачем від'ємне значення серпня 2012 року та від'ємне значення передніх серпню 2012 року попередніх податкових періодів використано для погашення податкових зобов'язань поточного податкового періоду та декларування бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 188355,0 грн. Решту від'ємного значення з ПДВ у сумі 2241814,0грн. позивачем відображено за рядком 24 декларації з ПДВ за вересень 2012 року.
За таких обставин декларування від'ємного значення, податкового зобов'язання та бюджетного відшкодування позивачем у серпні - вересні 2012 року суд зазначає, що за приписами ст. 200 ПКУ від'ємне значення з ПДВ на кінець серпня 2012 року є частиною податкового кредиту позивача вересня 2012 року і тому приймає участь в обчислені належних до сплаті зобов'язань з ПДВ за вересень 2012 року.
З урахуванням від'ємного значення серпня 2012 року та поточних зобов'язань з ПДВ вересня 2012 року загальне від'ємне значення з ПДВ за вересень 2012 року складає 2430169,0грн. (рядок 22 декларації з ПДВ (залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду за вирахуванням суми податку, що підлягає сплаті до бюджету за підсумкам поточного звітного періоду), що дає право на декларування бюджетного відшкодування позивачем у вересні 2012 року в межах цього від'ємного значення.
На думку суду, головною помилкою відповідача при визначенні права позивача на бюджетне відшкодування у вересні 2012 року, є ігнорування значення рядку 22 Декларації з ПДВ позивача за вересень 2012 року.
Необхідність врахування значення рядку 22 при обчислені бюджетного відшкодування з ПДВ зазначається ДПА України у Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.
Так відповідно до п. 4.6.5. Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну України від 25.11.2011р.№1492, зареєстрованим в Мінюсті України 20.12. 2011 р. за N 1490/20228 4.6.5. платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3). Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації.
За таких підстав суд повністю скасовує спірні податкові повідомлення - рішення та повністю задовольняє позовні вимоги позивача.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Задовольнити повністю позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ерфольг-Україна" до Цюрупинської об'єднаної державної податкоої інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 22.11.2012р. № 0000441600, від 12.02.2013р. № 0000041600.
Стягнути із державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ерфольг-Україна" понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2294,0 грн. згідно платіжного доручення № 1811 від 15.05.2013р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 серпня 2013 р.
Суддя Морська Г.М.
кат. 8.2.1