ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 серпня 2013 р. 12:30 Справа №801/6980/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Габової Н.Г., за участю
представника позивача - Кабанцова Р.О.,
представника відповідача - Безверхої Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримтеплоелектроцентраль"
до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Міністерства доходів і зборів України
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримтеплоелектроцентраль" до Міжрегіонального головного управління Міндоходів- Центрального офісу з обслуговування великих платників Міністерства доходів і зборів України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.06.2013 року № 0000614110 Міжрегіонального ГУ Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Міністерства доходів і зборів України щодо сплати штрафу за несвоєчасну сплату авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2013 року.
Адміністративний позов мотивований тим, що 23 травня 2013 року Центральним офісом з обслуговування великих платників податків була проведена позапланова невиїзна перевірка TOB «Кримтеплоелектроцентраль» з питань своєчасності сплати авансового внеску з податку на прибуток в розмірі 1/9 нарахованого до сплати податку на прибуток за 9 місяців 2012 року у лютому 2013 року.
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 596/41-10/32417960 від 24.05.2013 року, отриманий TOB «КримТЕЦ» для ознайомлення цінним листом з описом вкладення - 31.05.2013 року.
Позивач зазначає, що на підставі акту перевірки 19.06.2013 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000614110 та зобов'язано ТОВ «КримТЕЦ» сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 262 223,90 грн. за платежем 11024000 у вигляді надходжень авансового внеску з податку на прибуток.
Позивач підкреслює, що висновки Центрального офісу з обслуговування великих платників податків є хибними, оскільки вони суперечать фактичним обставинам та документам, що свідчать про своєчасність перерахування авансового внеску з податку на прибуток, та нормам податкового законодавства України, а податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Позивач пояснює, що в акті перевірки зазначено, що позивачем порушено п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України - несвоєчасно сплачено авансовий внесок з податку на прибуток в розмірі 1/9 нарахованого до сплати податку на прибуток за 9 місяців 2012 року у лютому 2013 року (код платежу 11024000), у зв'язку з чим на особовому рахунку платника (11024000) з 20.02.2013 року рахувалась недоїмка в розмірі 2 622 239,00 грн., яка була погашена платіжним дорученням від 27.02.2013 року № 135496955.
Позивач зазначає, що TOB «Кримтеплоелектроцентраль» 18.02.2013 року, платіжним доручення № 1505 (призначення платежу: авансовий платіж з податку на прибуток за лютий 2013р.) сплатило авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за лютий 2013 року в сумі 2 622 239,00 грн. за кодом 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 року № 11.
Також позивач зазначає, що суму авансового внеску з податку на прибуток, перераховану TOB «Кримтеплоелектроцентраль» в ГУ ДКСУ у м. Києві, код 11021000 - повернуто TOB «Кримтеплоелектроцентраль» не було. Платіж прийнято 18.02.2012 року.
Позивач пояснює, що 20.02.2013 року ЦО з обслуговування ВПП у режимі телефонного зв'язку повідомив TOB «Кримтеплоелектроцентраль» про зміну кодів бюджетної класифікації відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 17.01.2013 року № 19 та зміну розрахункового рахунку на який потрібно перераховувати суму авансового внеску. Так, у січні 2013р. авансовий внесок сплачувався на р/р № 3111600979901 ГУ ДКСУ у м. Києві, на який ТОВ «КримТЕЦ» сплачено внесок за лютий 2013р., у той час як р/р було змінено на № 31113165799001 ГУ ДКСУ у м.Києві. У зв'язку з чим 20.02.13 р. в ЦО з обслуговування ВПП було шляхом факсимільного зв'язку надіслано листа вих. №259-02 з проханням зарахувати сплачену суму авансового внеску з податку на прибуток підприємств за лютий 2013 року (платіжне доручення № 1505 від 18.02.2013 р.) на новий код бюджетної класифікації 11024000, р/р № 31113165799001. Тобто про зміну розрахункового рахунку для перерахування авансових внесків TOB «КримТЕЦ» стало відомо лише 20.02.2013 року з телефонної розмови.
Позивач зауважує, що авансовий внесок з податку на прибуток підприємством перераховано своєчасно, у встановлені Податковим кодексом України терміни - платіжним дорученням № 1505 від 18.02.2013р. Те, що сплачені позивачем своєчасно кошти було переведено Центральним офісом з обслуговування великих платників податків на інший рахунок лише 27.02.2013 року не є підставою вважати TOB «КримТЕЦ» таким, що прострочив внесення авансового платежу.
Позивач пояснює, що зважаючи на те, що зміни до форм податкових декларацій з податку на прибуток (у тому числі додано строку 34 для декларування сум авансу на прибуток) затверджені Наказом Міністерства фінансів України від 05.12.2012 №1281, що набрав чинності тільки з 22.01.2013 року, декларацію за 9 місяців 2012 року TOB «КримТЕЦ» подавало по старій формі, а у річній декларації за 2012 рік (по новій формі) авансові внески, що відображені у строчці 34, тобто задекларовані, розраховані з березня по грудень 2013 року - суми авансових внесків за січень-лютий 2013 року взагалі не декларувались. З цього випливає, що вважати суми авансових платежів, сплачених у лютому 2013 року, узгодженими податковими зобов'язаннями можна тільки за підсумками надання річної декларації (тобто за 12 місяців 2013 року) з податку на прибуток підприємств.
Позивач зазначає, що в декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2012 року розраховувалася лише сума податку на прибуток за цей період, а суми авансових платежів не декларувалися, тому визнання таких платежів за лютий 2013 року узгодженим податковим зобов'язанням є неправомірним.
Також позивач пояснив що, 26.03.2013 року на адресу TOB «Кримтеплоелектроцентраль» надійшла податкова вимога від 21.03.2013 року № 134-19 про сплату позивачем суми боргу у вигляді пені у розмірі 3 879,48 грн. за несвоєчасне перерахування авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2013 року. Також заступником голови ОДПС-ЦО з обслуговування ВПП ДПС Продай І.А. було прийнято рішення про опис майна TOB «Кримтеплоелектроцентраль» у податкову заставу. Зазначені податкові рішення оскаржені Товариством до Окружного адміністративного суду АРК. 20.06.2013 року ОАС АРК винесено Постанову, якою задоволені позовні вимоги TOB «КримТЕЦ».
Позивач зауважує, що на сьогодні відповідач за одне й те саме порушення нарахував TOB «КримТЕЦ» пеню у розмірі 3 879,48 грн. та штрафні санкції у розмірі 262 223,90 грн.
Позивач зазначає, що сплата авансового внеску з податку на прибуток підприємств за лютий 2013 року протягом строків, визначених ПК України, зарахування цієї суми до бюджету, зважаючи на те, що авансовий платіж за лютий 2013 року не є узгодженим зобов'язанням, порушенням правил сплати (перерахування) податків відповідно до статті 126 ПКУ з боку позивача не мало місця. З огляду на це, усі висновки відповідача по Акту перевірки № 596/41-10/32417960 від 24.05.2013 року є безпідставними та такими, що суперечать діючому законодавству України, а податкове повідомлення-рішення від 19.06.2013р. № 0000614110 є протиправним та підлягає скасуванню у повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.07.2013 року було відкрито провадження по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.07.2013 року було закінчено підготовче провадження і призначенно справу до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов, з підстав, зазначених у ньому, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував та пояснив наступне.
В порушення п. 57.1 ст. 57 ПК України TOB «Кримтеплоелектроцентраль» протягом граничних строків несвоєчасно сплачено авансовий внесок з податку на прибуток в розмірі 1/9 нарахованого до сплати податку на прибуток за 9 місяців 2012 року (код платежу 11024000).
Відповідач зазначає, що фактичні обставини свідчать про те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні», наказу Міністерства фінансів України від 17.01.13 №19 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» та листа Міністерства доходів і зборів України від 18.01.13 р. №1215/20-3117 з метою зарахування авансових внесків відкрито додаткову картку особового рахунку платника податку на прибуток, а саме 11024000 (авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств).
Узгоджену суму авансового внеску з податку на прибуток позивачем сплачено 18.02.2013 року на рахунок з податку на прибуток (11021000 рахунок з податку на прибуток приватних підприємств). В результаті чого, на особовому рахунку платника (11024000 авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств) з 20.02.2013 року (граничного терміну сплати) рахувалась недоїмка в розмірі 2 622 239,00 грн., яка була погашена платіжним дорученням від 27.02.2013 №135496955, тобто з затримкою на 7 календарних днів.
Щодо посилань позивача стосовно неповідомлення контролюючим органом платника податків про зміну рахунків по авансовим внескам з податку на прибуток відповідач зазначає наступне.
Відповідно до п. 2.4. Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 19.07.2005 №276, інформацію про реквізити відкритих рахунків органи ДПС доводять до платників шляхом розміщення податкових оголошень. В даному випадку інформацію про зміну рахунків було опубліковано на Веб сайті ДПС України.
На виконання вимог Наказу №276 відповідна інформація була розміщена Центральним офісом 06.02.2013р. на офіційному Веб сайті ДПС України.
Крім того, згідно листа Головного управління Державного казначейської служби України у м.Києві від 25.01.2013р. №06-08/303-1015 було відкрито 25.01.2013 рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету по авансовим внескам з податку на прибуток за кодами класифікації доходів.
Відповідач зазначає, що звернення платника податків із заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань є його правом, тому не звільняє останнього від обов 'язку сплати самостійно узгодженої заборгованості, що визначена платником податку у звітних податкових деклараціях.
Вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.п.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Отже, враховуючи вищезазначене, Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Міністерства доходів і зборів України у відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю "Кримтеплоелектроцентраль", під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являється суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Кримтеплоелектроцентраль" є юридичною особою, яка зареєстрована Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим 18.04.2003 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №609875.
TOB «Кримтеплоелектроцентраль» взято на податковий облік у податковому органі 19.05.2003 року, про що свідчить довідка від 02.01.2013 р. № 10/18-321.
Таким чином, судом встановлено, що TOB «Кримтеплоелектроцентраль» є суб'єктом господарювання, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.
Судом встановлено, що на підставі п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, п.п.75.1.2 п.75.1, п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, наказу Голови ОДПС - Центрального офісу з обслуговування ВПП ДПС від 16.05.2013 року № 515, головним державним податковим ревізором - інспектором, відділу податкового супроводження підприємств електроенергетики управління податкового супроводження підприємств сфери паливно-енергетичного комплексу Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби Кушніром О. О. проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» з питань своєчасності сплати авансового внеску з податку на прибуток в розмірі 1/9 нарахованого до сплати податку на прибуток за 9 місяців 2012 року у лютому 2013 року.
Перевірка проводилась 23 травня 2013 року - 2 дні.
Перевіркою встановлено, що в порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI із змінами і доповненнями платником TOB«Кримтеплоелектроцентраль» протягом граничних строків несвоєчасно сплачено авансовий внесок з податку на прибуток в розмірі 1/9 нарахованого до сплати податку на прибуток за 9 місяців 2012 року (код платежу 11024000), а саме: відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні», наказу Міністерства фінансів України від 17.01.13 №19 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» та листа Міністерства доходів і зборів України від 18.01.13 р. №1215/20-3117 з метою зарахування авансових внесків відкрито додаткову картку особового рахунку платника податку на прибуток, а саме 11024000 (авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств). Платником TOB «Кримтеплоелектроцентраль» узгоджену суму авансового внеску з податку на прибуток сплачено 18.02.2013 року на рахунок з податку на прибуток (11021000 рахунок з податку на прибуток приватних підприємств). В результаті чого, на особовому рахунку платника (11024000 авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств) з 20.02.2013 року рахувалась недоїмка в розмірі 2 622 239,00 грн., яка була погашена платіжним дорученням від 27.02.2013 р. №135496955.
Позивач, не погодившись з актом перевірки, звернувся до відповідача з запереченням до акту перевірки від 05.06.2013р., вих. № 805-06, в якому зазначив, що в діях TOB «Кримтеплоелектроцентраль» відсутні порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а висновки акту перевірки № 596/41-10/32417960 року є хибними, оскільки вони суперечать фактичним обставинам та документам, що свідчать про своєчасність перерахування авансового внеску з податку на прибуток, та нормам податкового законодавства та Конституції України.
Листом від 17.06.2013 року № 1136/10/41-120 «Про надання відповіді на заперечення на акт перевірки» відповідач залишив висновки Акту без змін.
Листом від 19.06.2013 року № 1432/10/41-120 «Щодо направлення податкових повідомлень-рішень», отриманого позивачем 25.06.2013 року, TOB «КримТЕЦ» надано податкове повідомлення-рішення від 19.06.13р. № 0000614110 та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 262 223,90 грн. за платежем 11024000 у вигляді надходжень авансового внеску з податку на прибуток та розрахунок штрафних санкцій до нього на підставі п. 126.1. ст. 126 Податкового Кодексу України.
Позивач, не погодившись зі спірним податковим повідомленням - рішенням, звернувся до суду.
Перевіряючи наявність підстав для задоволення позовних вимог судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
Згідно з пунктом 2 підрозділу 4 Розділу XX „Перехідні положення" Податкового кодексу України, платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку в розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Наказом Міністерства фінансів України від 05.12.2012 №1281 затверджено зміни до форм податкових декларацій з податку на прибуток, які передбачають розрахунки авансових внесків у складі річних податкових декларацій.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні», наказу Міністерства фінансів України від 17.01.13 №19 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» та листа Міністерства доходів і зборів України від 18.01.13 р. №1215/20-3117 з метою зарахування авансових внесків відкрито додаткову картку особового рахунку платника податку на прибуток, а саме 11024000 (авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств).
Відповідно до Узагальнюючої податкової консультації щодо особливостей подання декларацій з податку на прибуток та сплати податку у 2013 році, затвердженої Наказом ДПС України від 21.12.2012р. № 1171, у складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.
При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому встановлено граничний строк подання річної податкової декларації за попередній звітний (податковий) рік, до місяця подання податкової декларації за поточний звітний (податковий) рік.
Як вбачається, з узагальнюючої податкової консультації, авансовий внесок у січні та лютому 2013 року сплачується протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Враховуючи те, що 20 січня 2013 року - неділя, авансові внески сплачуються не пізніше 18 січня та 20 лютого 2013 року відповідно.
У подальшому, починаючи з березня 2013 року, авансові внески сплачуються не пізніше 30 числа звітного місяця.
Дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків починається з березня 2013 року.
Згідно з п. 126.1 ст.126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу
01.11.2012 року позивачем до податкового органу була надана податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2012 р.
17.01.2013 класифікація доходів бюджету (затверджена Наказом Міністерства фінансів України (Мінфіну) № 11 від 14.01.2011) була доповнена новими кодами для сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств (Наказ Мінфіну № 19 від 17.01.2013).
Вказаний Наказ Мінфіну № 19 від 17.01.2013 (що не підлягає реєстрації в Міністерстві юстиції України (Мінюсті) та опублікуванню) став доступним платникам податків пізніше дати його затвердження, відповідні рахунки для сплати таких авансових внесків було відкрито Державною казначейською службою України (ДКСУ) також пізніше.
Судом встановлено, що TOB «Кримтеплоелектроцентраль» 18.02.2013 року, платіжним доручення № 1505, за призначенням платежу: авансовий платіж з податку на прибуток за лютий 2013р., сплатило авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за лютий 2013 року в сумі 2 622 239,00 грн. за кодом 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 року № 11 (із змінами і доповненнями), який був прийнятий.
Суд зазначає, що Центральним офісом листом від 14.01.2013р. №213/10/41-120 роз'яснено платнику TOB «Кримтеплоелектроцентраль» про сплату авансових внесків з податку на прибуток у січні та лютому 2013р. відповідно до наказу Державної податкової служби України від 21.12.12 №1171 «Про затвердження узагальнюючої податкової консультації щодо особливостей подання декларації з податку на прибуток та сплати податку у 2013 році».
З матеріалів справи вбачається, що лише 20.02.2013 року ЦО з обслуговування ВПП у режимі телефонного зв'язку повідомив TOB «Кримтеплоелектроцентраль» про зміну кодів бюджетної класифікації відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 17.01.2013 року № 19 та зміну розрахункового рахунку на який потрібно перераховувати суму авансового внеску. Так, у січні 2013 р. авансовий внесок сплачувався на р/р № 31116009799001 ГУ ДКСУ у м. Києві, на який позивачем сплачено внесок за лютий 2013р., у той час як р/р було змінено на № 31113165799001 ГУ ДКСУ у м.Києві.
В результаті вищевикладеного, на особовому рахунку платника (11024000 авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств) з 20.02.2013 року - граничного терміну сплати, рахувалась недоїмка в розмірі 2 622 239,00 грн., а в особовому рахунку податок на прибуток рахувалася переплата в сумі 2 622 239, 00 грн.
Більш того, судом досліджена вказана інформація з сайту, але в ній не було зазначено кодів бюджетної класифікації "авансового внескуз податку на прибуток " та всі посилання, що містилися на цьому сайті, взагалі не працювали, а тому з'ясувати з цієї інформації відповідні коди бюджетної класифікації неможливо.
Відповідно до п. 2.4. Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 19.07.2005 №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005р. за № 843/11123, інформацію про реквізити відкритих рахунків органи ДПС доводять до платників шляхом їх розміщення на дошці податкових оголошень, установленій на доступному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу.
Наказом Міністерства фінансів України від 17.01.2013р. №19 бюджетну класифікацію, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011р. №11 «Про бюджетну класифікацію» доповнено позиціями, які призначені для сплати платниками щомісячних авансових внесків з податку на прибуток. У зв'язку із цим, Державною казначейською службою України відкриті відповідні рахунки для сплати платниками податку щомісячних авансових внесків з податку на прибуток.
Як вбачається із додаткових пояснень відповідача, наявних в матеріалах справи, що на виконання вимог вищезазначеного Наказу №276 відповідна інформація була розміщена Центральним офісом на офіційному Веб сайті ДПС України, однак з наданого до суду листа про зміну рахунків, який був розміщений на веб сайті, не можливе встановити дату його опублікування.
Контроль за справлянням платежів до бюджету здійснюється органами, що повинні забезпечувати їх надходження, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року №106 «Деякі питання відення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», із змінами та доповненнями.
Органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів падотків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів згідно з переліком, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного або місцевих бюджетів.
Пунктом 2.3 глави 2 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. за № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за №377/8976 передбачено, що відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала його до обслуговуючого банку.
Зайво або помилково сплачені платежі за заявою платника підлягають поверненню йому на розрахунковий рахунок або зарахуванню в рахунок інших платежів, шо має відображення в обліку датою проведення зазначених операцій. Зокрема, з моменту перерахування платежу платником податків на правильний рахунок (код бюджетної класифікації) сума податкового зобов'язання вважається погашеною, та нарахування пені на відповідну суму податкового боргу припиняється."
Суд зазначає, що позивач правильно зарахував суму податкового зобов'язання, вірно зазначив назву податку та призначення платежу - "авансовий внесок з податку на прибуток ",вірно визначив податковий період, правильно та своєчасно підготував платіжні документи та завчасно надав їх до банку.
Суд також зазначає, що кошти своєчасно були зараховані до бюджету за призначенням "податок на прибуток". При цьому позивач зазначив невірний код бюджетної класифікації - "податок на прибуток" замість "авансовий внесок з податку на прибуток" лише тому, що ці коди не були повідомлені на сайті ДПС.
Кірм того, умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 ПК України.
Відповідно до п.5 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681 (надалі - Порядок), повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно з п.6 Порядку заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі
Відповідно до п.7 Порядку за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.
Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу державної податкової служби.
Орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, територіальному органу Державного казначейства України.
Згідно з п.10 Порядку на підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 № 226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 за № 1000/7288 (в редакції наказу Державного казначейства України від 29.05.2008 № 181).
Судом встановлено, що позивачем своєчасно 20.02.13 р. в ЦО з обслуговування ВПП було надіслано листа вих. № 259-02 з проханням зарахувати сплачену суму авансового внеску з податку на прибуток підприємств за лютий 2013 року (платіжне доручення № 1505 від 18.02.2013 р.) на новий код бюджетної класифікації 11024000 р/р № 31113165799001.
22.02.2013 року відповідачем видана довідка про відсутність станом на 22.02.2013 року у ТОВ "Кримтеплоелектроцентраль" заборгованості зі сплати податків, зборів, що контролюються органами державної податкової служби.
З висновку Окружної ДПС - Центрального офісу з обслуговування ВПП ДПС №401 від 25.02.2013 р.вбачається, що сума сплаченого податку на прибуток приватних підприємств - 2622239,00 грн., сплачена позивачем 18.02.2013 р., підлягає перерахуванню на рахунок №31113165799001 до державного бюджету (авансовий внесок з податку на прибуток приватних підприємств, 11024000). Зазначена сума була погашена платіжним дорученням від 27.02.2013 №135496955, що також підтверджується випискою по рахунку від 27.02.13 р., наданою у судовому засіданні.
Відповідно до пункту 14.1.39. статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно пункту 14.1.156. статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Виходячи із системного аналізу норм чинного ПКУ, юридичне значення має сам факт сплати податку до бюджету, а не те, на який рахунок здійснено таку сплату податку.
Отже з вищевикладеного суд встановив, що сплативши 18 лютого 2013 року до Державного бюджету України платіжним дорученням № 1505 від 18.02.2013 ТОВ "Кримтеплоелектроцентраль" авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за лютий 2013 року в сумі 2 622 239, 00 грн. за кодом 11021000 "податок на прибуток приватних підприємств" бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 року № 11 ( із змінами та доповненнями), а також те, що позивач 20.02.2012 року звернувся до відповідача з проханням про зарахування на новий код бюджетного класифікатору авансові внески з податку на прибуток за лютий 2013 року, то б то в граничні терміни сплати авансових внесків передбачених діючим законодавством, суд приходить до висновку, що ТОВ "Кримтеплоелектроцентраль" не пропустив строки, визначені законом до його сплати та позивачем було вжито всі можливі заходи для своєчасної сплати авансових внесків за лютий 2013 року.
Те, що сплачені Позивачем (своєчасно) кошти було переведено ЦО ВПП на інший рахунок лише 27.02.2013 року не є підставою вважати TOB «КримТЕЦ» таким, що прострочив внесення авансового платежу.
Додатковим підтвердженням своєчасності сплати авансового внеску є довідка, видана ОДПС-ЦО, про відсутність заборгованості з обов'язкових податків та зборів від 22.02.13 р. №3231/10/19-015, яка була досліджена у судовому засіданні.
Що стосується тверджень позивача про те що, суми авансових внесків за лютий 2013 року не є узгодженим податковим зобов'язанням оскільки вони не декларувалися в декларація з податку на прибуток за 9 місяців 2012 року, суд зазначає настпне.
Судом встановлено, що зважаючи на те, що зміни до форм податкових декларацій з податку на прибуток (у тому числі додано строку 34 для декларування сум авансу на прибуток) затверджені Наказом Міністерства фінансів України від 05.12.2012 №1281, що набрав чинності тільки з 22.01.2013 року, декларацію за 9 місяців 2012 року TOB «КримТЕЦ» подавало по старій формі, а у річній декларації за 2012 рік (по новій формі) авансові внески, що відображені у строчці 34, тобто задекларовані, розраховані з березня по грудень 2013року - суми авансових внесків за січень-лютий 2013 року взагалі не декларувались.
Відповідно до п.п.14.1.39 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.14.1.156. ст.14 ПК України податковим зобов'язанням є сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно ст. 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. Збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.
Таким чином, аналіз вказаних норм дає підстави зробити висновок про те, що податковим боргом є лише узгоджене та своєчасно не сплачене грошове зобов'язання зі сплати податкових зобов'язань та штрафних санкцій.
Згідно пункту 54.1 статті 54 ПКУ, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом ТОВ "Кримтеплоелектроцентраль" задекларовано та сплачено податку на прибуток за 9 місяців 2012 року (р.14+ р. 20 Декларації) в сумі 23 600 150 грн., а сума авансового внеску з податку на прибуток до сплати у лютому 2013 року становить 2 622 239 грн.
Таким чином, 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податкові звітності за дев'ять місяців 2012 року, є узгодженою сумою податкового зобов'язання платника податку, оскільки податок на прибуток у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року самостійно задекларовано таким платником податку.
Крім того податковим органом було оприлюднено узагальнюючу податкову консультацію щодо особливості подання декларації з податку на прибуток та сплати податку у 2013 році затвердженою Наказом № 1171 від 21.12.2007 року Державної податкової служби України, згідно якого, зокрема роз'ясненню, що нарахування авансових внесків за січень лютий 2013 року в картках особових рахунків платників податків здійснюється в автоматизованому режимі, тому вони є узгодженими сумами податкових зобов'язань.
Що стосується дій відповідача, щодо нарахування штрафу за несвоєчасну сплату суми грошового зобов'язання з авансового внеску з податку на прибуток підприємств за лютий 2013 року в сумі 262 223 грн. 90 коп., суд зазначає настпне.
Відповідно до п. 126.1. ст.. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо нарахування штрафу позивачеві за несвоєчасну сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств є не правомірними, оскільки як вже встановлено судом, ТОВ "Кримтеплоелектроцентраль" сплатив авансові внески на прибуток підприємств в строки передбачені діючим законодавствам, на підставі чого у позивача відсутній податковий борг по вказаним авансовим внескам, а тобто відсутні підстави у податкового органу нараховувати штраф.
Крім того, судом встановлено, що 26.03.2013 року на адресу ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» надійшла податкова вимога від 21.03.2013 року №134-19 про сплату позивачем суми боргу у вигляді пені у розмірі 3 879,48 грн. за несвоєчасне перерахування авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2013 року. Також заступником голови ОДПС -ЦО з обслуговування ВПП ДПС було прийнято рішення (без номеру та дати) про опис майна ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль» у податкову заставу.
Судом встановлено, що зазначені вище рішення оскаржені позивачем до Окружного адміністративного суду АР Крим.
20.06.2013 року Окружним адміністративним судом АР Крим винесено Постанову по справі № 801/4062/13-а, якою визнано протиправними дії Міжрегіонального ГУ Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Міністерства доходів і зборів України щодо нарахування TOB «Кримтеплоелектроцентраль» пені за несвоєчасну сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств в сумі 3 879,48 грн., зобов 'язано Міжрегіональне ГУ Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Міністерства доходів і зборів України вчинити певні дії, а саме внести зміни до картки особового рахунку платника податків - TOB «Кримтеплоелектроцентраль» (код ЄДРПОУ 32417960), шляхом викчючення з картки особового рахунку пені за несвоєчасну сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств в сумі 3 879,48 грн. як неправомірно нараховану, визнано протиправними дії заступника голови Міжрегіонального ГУ Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Міністерства доходів і зборів України офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби Процая I.A. з прийняття Рішення про опис майна у податкову заставу (без номера та дати) та скасовано Рішення про опис майна TOB «Кримтеплоелектроцентраль» у податкову заставу (без номера та дати).
Отже судом при розгляді справи № 801/4062/13-а вже надана оцінка своєчасності сплати позивачем авансового внескуз податку на прибуток за березень 2013 року в сумі 3879, 48 грн.
Суд також вважає, що у спірних правовідносинах підлягає застосуванню принцип пропорційності між застосованими заходами та переслідуваною метою, оскільки відсутня шкода чи загроза її завдання державному чи місцевому бюджетам, а застосовані відповідачем штрафні (фінансові) санкції не відповідають протиправності правопорушення.
Суд зазначає, що кошти до бюджету надійшли своєчасно, в свою чергу позивач є підприємством, що забезпечує населення теплопостачанням, а сума штрафу є найрозмірно великою та не забезпечує баланс інтересів позивача.
Таким чином, враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що податкове повідомлення - рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Міністерства доходів і зборів України № 0000614110 від 19.06.2013 року на суму 262 223 гривень 90 копійок належить визнати протиправним та скасувати.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно платіжного доручння №5076 від 01 липня 2013 року позивач сплатив судовий збір в сумі 2 294, 00 грн.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, шляхом їх безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Міністерства доходів і зборів України.
У зв'язку зі складністю справи судом 05.08.2013 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 08.08.2013 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Міністерства доходів і зборів України № 0000614110 від 19.06.2013 року на суму 262 223 гривень 90 копійок
3.Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримтеплоелектроцентраль" (ЄДРПОУ 32417960) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2 294 гривні, шляхом їх безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Міністерства доходів і зборів України (03680, м. Київ, вул. Леванєвського, б.2, ідентифікаційний код 38716554).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.