ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2013 року Справа № 803/1665/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
з участю представника позивача Прокопчука С.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Справа Наша» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Справа Наша» звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000032202 від 06.02.2013 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державною податковою інспекцією у Солом'янському районі м. Києва проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Справа Наша» за період з 01.07.2009 по 30.06.2012 року, за результатами якої складений акт перевірки від 18.01.2013 року № 163/22-7/32877786, в якому зафіксовані порушення позивачем п. 1 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства».
На підставі акту перевірки відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення форми «У» від 6 лютого 2013 року, яким на підставі п. 2 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» до товариства з обмеженою відповідальністю «Справа наша» застосовані штрафні санкції у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 321 701 грн. 47 коп.
На думку податкового органу зазначене порушення полягає в тому, що на валютний рахунок ТОВ «Справа наша» зараховані кошти в розмірі 4 142 619,40 доларів США з нерезидентом «Marshell Oil LLP» (Великобританія) без реєстрації в Національному банку України.
Однак позивач із такими висновками податкового органу не погоджується, так як вважає, що ТОВ «Справа Наша» не отримувало позику в іноземній валюті згідно не зареєстрованого договору, що відповідно не є порушенням валютного законодавства та виключає можливість застосування відповідальності у вигляді штрафних санкцій.
Позивач наголошує на тому, що, як слідує із обставин справи, між ТОВ «Справа Наша» та «Marshell Oil LLP» (Великобританія) був укладений договір про позику в іноземній валюті № 26/03/2009 від 26.03.2009 року на суму 10 000 000 доларів США.
Даний договір був зареєстрований, що підтверджується реєстраційним свідоцтвом № 11121 від 26.05.2009 року. Грошові кошти в загальній сумі 14 142 619,40 дол. США перераховувались в період з травня по серпень 2009 року. В подальшому до свідоцтва № 11121 від 26.05.2009 року було видано додаток №1 від 23.08.2012 року, яким вносились зміни до основного свідоцтва та було передбачено, що загальна сума позики згідно договору про позику в іноземній валюті № 26/03/2009 від 26.03.2009 року складає 14 142 619,40 доларів США.
З урахуванням наведеного позивач вважає, що ним не було допущено порушень п. 1 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства», а відтак застосування штрафних санкцій за порушення п. 2 зазначеного Указу є безпідставним.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити повністю.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату час та місце судового засідання, до суду представників не направив, заперечень на позовну заяву не надав.
Згідно п.3 ч.1 ст.128 КАС України суд відкладає розгляд справи в разі неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
Враховуючи те, що відповідач є суб'єктом владних повноважень, повістку про виклик до суду отримав за дев'ять днів до судового засідання, а саме 12.08.2013 року, тому підстав для відкладення розгляду справи на підставі статті 128 КАС України суд не вбачає і вважає за можливе здійснити розгляд справи без участі представника державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлені наступні обставини справи.
Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі м. Києва проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Справа Наша» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 0.07.2009 року по 30.06.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 0.07.2009 року по 30.06.2012 року, за результатами якої складений акт перевірки від 18.01.2013 року № 163/22-7/32877786.
В акті перевірки відповідачем, зокрема, зафіксовано, що між ТОВ «Справа Наша» та «Marshell Oil LLP» (Великобританія) був укладений договір про позику в іноземній валюті № 26/03/2009 від 26.03.2009 року на суму 10 000 000 доларів США. Головним Управлінням НБУ видане реєстраційне свідоцтво № 11121 від 26.05.2009 року на суму договору 10 000 000 доларів США.
На виконання умов договору кредитором перераховано на ТОВ «Справа Наша» позикові кошти в сумі 14 142 619,40 доларів США в наступних періодах: 26.05.2009 року - 3 200 000 дол. США; 28.05.2009 року - 1 000 000 дол. США; 07.08.2009 року - 710 000 доларів США; 11.08.2009 року 1 999 900 доларів США; 14.08.2009 року - 3 462 819,40 доларів США та 17.08.2009 року -3 769 900 доларів США.
Таким чином на валютний рахунок ТОВ «Справа Наша» зараховано кошти в розмірі 4 142 619,40 доларів США без реєстрації в національному банку України.(а.с.9).
За наслідками акту перевірки Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва винесене податкове повідомлення-рішення №0000032202 від 06.02.2013 року, яким за порушення п. 1 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» та на підставі п.2 зазначеного Указу Президента України до позивача застосовані штрафні санкції у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 321 701 грн. 47 коп.
Проте, суд вважає податкове повідомлення-рішення №0000032202 від 06.02.2013 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» - договори, які передбачають виконання резидентами боргових зобов'язань перед нерезидентами за запозиченими у них кредитами, позиками в іноземній валюті (далі - договори), підлягають реєстрації Національним банком України. Уповноважені банки здійснюють обслуговування операцій за договорами на підставі реєстраційних свідоцтв. Реєстрація договорів здійснюється Національним банком України протягом семи робочих днів з дати надходження необхідних для реєстрації документів. Протягом цього строку Національний банк України видає реєстраційні свідоцтва. Порядок реєстрації договорів та перелік документів, необхідних для реєстрації договорів, визначається Національним банком України. Виходячи з розміру зовнішньої заборгованості, стану і умов її обслуговування, а також платіжного балансу України Національний банк України в межах своїх повноважень може визначати умови, відповідно до яких резиденти укладають договори.
Як вбачається з матеріалів справи, між ТОВ «Справа Наша» та «Marshell Oil LLP» (Великобританія) був укладений договір про позику в іноземній валюті № 26/03/2009 від 26.03.2009 року за умовами якого «Marshell Oil LLP» зобов'язаний надати ТОВ «Справа Наша» позику в іноземні валюті в розмірі 10 000 000 доларів США.(а.с.13-15)
26.05.2009 року Головним управлінням Національного банку України видане реєстраційне свідоцтво № 11121, яким засвідчено реєстрацію договору про позику в іноземній валюті від 26.03.2009 року № 26/03/2009 на суму договору - 10 000 000 доларів США.
Як вбачається з акту перевірки та не заперечується позивачем від 18.01.2013 року № 163/22-7/32877786, «Marshell Oil LLP» перераховано, а ТОВ «Справа Наша» отримано позику: 26.05.2009 року - 3 200 000 дол. США; 28.05.2009 року - 1 000 000 дол. США; 07.08.2009 року - 710 000 доларів США; 11.08.2009 року 1 999 900 доларів США; 14.08.2009 року - 3 462 819,40 доларів США та 17.08.2009 року -3 769 900 доларів США.
Отже, позивачем отримано позику у іноземній валюті на загальну суму 14 142 619,40 доларів США, яка на 4 142 619,40 доларів США перевищує суму договору, зареєстрованого Головним управлінням Національного банку України за реєстраційним свідоцтвом № 11121 від 26.05.2009 року.
Як вбачається з акту перевірки від 18.01.2013 року № 163/22-7/32877786 та не заперечується позивачем, ТОВ «Справа Наша» отримано валютні кошти, що перевищують суму договору зареєстрованого Головним управлінням Національного банку України в наступних періодах: 14.08.2009 року на суму 372 719,40 доларів США та 17.08.2009 року на суму 3 769 900 доларів США.
За таких підстав суд підтримує позицію податкового органу щодо порушення ТОВ «Справа Наша» п. 1 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства».
Відповідно до п.2 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 у разі одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів без реєстрації договорів до резидентів застосовуються фінансові санкції - штрафи у сумі, еквівалентній одному відсотку розміру одержаного кредиту чи позики і перерахованій у національну валюту України за офіційним обмінним курсом Національного банку України на день одержання кредиту, позики, з подальшою обов'язковою реєстрацією зазначених договорів. Суми штрафів спрямовуються до Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються ст. 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на викладене, фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення валютного законодавства є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні ст. 238, 239 Господарського кодексу України, а відтак, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України, в редакції чинній на момент винесення податкового повідомлення рішення №0000032202 від 06.02.2013 року, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Частина 2 ст. 250 Кодексу визначає, що дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів.
Статтю 250 доповнено частиною другою Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України» від 02.12.2010 року № 2756-VI.
Частина 2 ст. 250 Господарського кодексу України набрала чинності 01.01.2011 року.
Згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Як вбачається з матеріалів справи порушення позивачем п.2 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 в частині одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів без реєстрації договорів мали місце 14.08.2009 року на суму 372 719,40 доларів США та 17.08.2009 року на суму 3 769 900 доларів США.
Станом на 14.08.2009 року та 17.08.2009 року редакція ст. 250 Господарського кодексу України передбачала, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, строк застосування штрафних санкцій до позивача, згідно вимог ст. 250 Господарського кодексу України, сплинув 14.08.2010 року та 17.08.2010 року, тобто до набрання чинності частиною 2 статті 250 ГК України.
Однак, відповідачем застосовані адміністративно-господарські санкції лише 06.02.2013 року, тобто після закінчення одного року з дня вчинення правопорушення, а відтак застосування штрафних санкцій за порушення п. 1 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» є неправомірним.
З урахуванням наведеного вище, а також враховуючи вимоги ст. 22 та ст. 58 Конституції України, статті 250 Господарського кодексу України в редакції, що діяла до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України» від 02.12.2010 року № 2756-VI, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно винесене податкове повідомлення-рішення №0000032202 від 06.02.2013 року, про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення валютного законодавства в розмірі 321 701 грн. 47 коп., а відтак податкове повідомлення-рішення №0000032202 від 06.02.2013 року підлягає скасуванню.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Судом встановлено, що позивачем понесені судові витрати по сплаті судового збору, що підтверджується квитанцією від 31 липня 2013 року на суму 114 гривень 71 копійка та платіжним дорученням № 207 від 05 серпня 2013 року на суму 2 180 гривень, а відтак, на підставі ч.1 ст.94 КАС України суд присуджує з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Справа наша» понесені витрати зі сплати судового збору в розмірі 2294 гривні 71 копійки.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Господарського кодексу України, Указу Президента України «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» , суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби №0000032202 від 06.02.2013 року.
Присудити з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Справа Наша» (Код ЄДРПОУ 32877786, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Коперника, 8 а, кабінет 6) документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 294 гривні 71 копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 26 серпня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока