ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 липня 2013 року Справа №2а-2992/12/2770
Окружний адміністративний суд м. Севастополя у складі:
головуючого - судді: Куімова М.В.
за участю секретаря: Козько М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби до Управління капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації про стягнення суми заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби (далі - ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС), вточнивши позовні вимоги, звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Управління капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації (далі - УКБ СМДА) про стягнення заборгованості в сумі 65 651,01 грн. Позовні вимоги вмотивовані тим, що 24 вересня 2007 року, між Севастопольською міською Радою та УКБ СМДА, був укладений договір оренди, згідно якого, УКБ СМДА отримало у платне користування земельну ділянку для будівництва Монументу героїчним захисникам м. Севастополя 1941-1945 року, загальною площею 5,8951га, розташованого у м. Севастополя на мисі. Хрустальний. 19 жовтня 2007 року, між Севастопольською міською Радою та УКБ СМДА, був укладений договір оренди, згідно з яким, УКБ СМДА отримало у платне використання земельну ділянку для будівництва жилого будинку з вбудованими приміщеннями, загальною площею 0,5074 га, розташованого у м. Севастополі по вул. Музики 25.
28 січня 2011 року УКБ СМДА було подано до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 1748, у якій визначило податкове зобов'язання з орендної плати на 2011 рік у сумі 5140,77 грн. на кожен місяць.
13 лютого 2012 року відповідачем податкове зобов'язання сплачено не було, у зв'язку з чим на обліковій картці утворилась заборгованість у сумі 3439,43 грн. та 103,18 грн. суму самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за землю по граничному терміну сплати за землю. 20 лютого 2012 року УКБ СМДА було подано до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС уточнюючу декларацію з орендної плати за земельної ділянки державної і комунальної власності № 2119, у якій підприємство самостійно визначило собі суму зобов'язання до сплати на 2012 рік у розмірі щомісячних платежів 11162,98 грн., окрім січня - 11 163,06 грн. Визначені суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю в 2012 році у встановлені законодавцем строки платником сплачено не було, у зв'язку з чим на обліковій картці платника утворилася заборгованість у сумі 100 466, 09 грн.
15 травня 2012 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка УКБ СМДА з питання погашення перед бюджетом податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за лютий 2009 року по терміну сплати 13 травня 2010 року, квітень-липень 2010 року. За результатами перевірки був складений акт № 740/9/15-221/02498725, у якому зафіксовані порушення відповідачем ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами», що виразилось у затримці сплати сум самостійно узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за вказані періоди більш ніж на 30 календарних днів. На підставі акту перевірки, керівництвом ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС була прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001910152 від 28 травня 2012 року про застосування до УКБ СМДА штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 47 633,89 грн. Станом на 30 листопада 2012 року, загальна сума несплаченої заборгованості відповідачем складала 173 248,47 грн.. Внаслідок часткового погашення заборгованості УКБ СМДА (31 січня 2013 року - 6 940,78 грн., 13 лютого 2013 року 159066,22 грн..), загальна сума боргу відповідача на цей час складає 65651,01 грн. У судовому засіданні представник позивача Євсєєв П. О. підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив задовольнити адміністративний позов. У судове засідання представник відповідача не з'явився, проте про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача. Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав. Згідно п. 15.1 ст.15 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платниками податків визначаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи, на яких згідно законам України покладений обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до п.п. 16.1.4 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлені цим Кодексом та законами з питань митної справи. Відповідно до ч.1 ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно п.п. 269.1.2 ст. 269 ПК України, платниками податку за землю є землекористувачі.
Відповідно до п.п. 270.1.1 ст. 270 ПК України, об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Згідно пунктів 288.1 - 288.3 ст. 288 Кодексу, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до п. 288.7 ст. 288 ПК України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Згідно п. 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативно грошової оцінки землі.
Згідно з ч.1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з п.287.3 ст. 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Судом встановлено, що УКБ СМДА є юридичною особою, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 19 квітня 2012 року № 02/2-07/2903. УКБ СМДА перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС з 13 листопада 1997 року за №00004186.
24 вересня 2007 року, між Севастопольською міською Радою та УКБ СМДА, був укладений договір оренди, згідно якого, УКБ СМДА отримав у платне користування земельну ділянку для будівництва Монументу героїчним захисникам м. Севастополя 1941-1945 року, загальною площею 5,8951 га, розташовану у м. Севастополя на мисі. Хрустальний.
19 жовтня 2007 року, між Севастопольською міською Радою та УКБ СМДА, був укладений договір оренди, згідно якого, УКБ СМДА отримує у платне використання земельну ділянку для будівництва жилого будинку з вбудованими приміщеннями, загальною площею 0,5074га, розташовану у м. Севастополя по вул. Музики, 25.
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (до 01.01.2011 року - відповідно до Закону України). Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року N 1251-ХІІ, який також діяв на момент укладення договорів, були закріплені основні поняття та принципи податкової системи України, а також перелік існуючих податків та зборів. Відповідно до п.8 ч.1 ст.14 Закону, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів). Згідно ст. 20 Закону України «Про плату за землю» та ст. 21 Закону України «Про оренду землі» плата за землю, зокрема орендна плата надходить до відповідних бюджетів у порядку, визначеному, Бюджетним Кодексом України, що відповідає також п.9.3 ст.9 Податкового кодексу України. Відповідно до пп.9.1.10 ст.9 Податкового кодексу України, плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів. Згідно ст.13 Закону України «Про плату за землю», підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки. Аналогічні положення викладені у пп. 288.1 ст.288 Податкового кодексу України. Відповідно до п. 287.1. ст. 287 Кодексу, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Відповідно до п. 286.2. ст.286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з поділом річної суми рівними частками за місяцями Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю», податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічні положення закріплені й п. 287.3 ст.287 Податкового кодексу України.
Згідно п. 54.1. ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.п. 14.1.175 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п.б п. 129.1.2 ст.129 ПК України, після закінчення строків встановлених цим Кодексом погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та або судового оскарження). 28 січня 2011 року УКБ СМДА було подано до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 1748, у якій визначило податкове зобов'язання з орендної плати на 2011 рік у сумі 5140,77 грн. на кожен місяць.
13 лютого 2012 року відповідачем податкове зобов'язання сплачено не було, у зв'язку з чим на обліковій картці утворилась заборгованість у сумі 3439,43 грн. та 103,18 грн.
20 лютого 2012 року УКБ СМДА було подано до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС уточнюючу декларацію з орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності № 2119, у якій підприємство самостійно визначило собі суму зобов'язання до сплати на 2012 рік у розмірі щомісячних платежів 11162,98 грн., окрім січня - 11 163,06 грн. Визначені суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю в 2012 році, у встановлені законодавцем строки, відповідачем сплачено не було, у зв'язку з чим на обліковій картці платника утворилася заборгованість у сумі 100 466, 09 грн.
15 травня 2012 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка УКБ СМДА з питання погашення перед бюджетом податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за лютий 2009 року по терміну сплати 13 травня 2010 року, квітень-липень 2010 року.
За результатами перевірки був складений акт № 740/9/15-221/02498725, у якому зафіксовані порушення ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» та п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами», що виразились у затримці сплати сум самостійно узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за вказані періоди більш ніж на 30 календарних днів.
Відповідальність за вказані порушення передбачена ст.126 Податкового кодексу України, у вигляді штрафної санкції у розмірі 20% від суми несвоєчасно погашеної заборгованості.
На підставі акту перевірки, керівництвом ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001910152 від 28 травня 2012 року про застосування до УКБ СМДА штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 47 633,89 грн.
Також встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 03 квітня 2013 року було відмовлено у задоволенні позову УКБ СМДА до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001910152 від 28 травня 2012 року. Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2013, постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 03 квітня 2013 року залишено без змін.
У добровільному порядку, протягом розгляду справи, відповідачем було погашено 100 355,99 грн.
Таким чином, на цей час, заборгованість перед бюджетом за орендну плату за землю складає 65 654,01 грн.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Повний текст постанови складено та підписано 30 липня 2013 року. Керуючись ст.ст.71, 94, 158-161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Управління капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації (ЄДРІТОУ 02498725, м. Севастополь, вул. Леніна, 2) суму заборгованості перед бюджетом з орендної плати за землю у розмірі 65 651,01 грн. код платежу 13050200, яка підлягає перерахуванню до місцевого бюджету Ленінського району м. Севастополя на р/р 33219812700007, МФО 824509, одержувач: УДКУ в м. Севастополі, шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності підприємства, у тому числі за рахунок готівки, що належить платнику податків, а також стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих платника.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк, з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги.
Суддя М.В. Куімов