Ухвала суду № 33118955, 20.08.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2013
Номер справи
812/4564/13-а
Номер документу
33118955
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Ковальова Т.І.

Суддя-доповідач - Васильєва І. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2013 року справа №812/4564/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Васильєва І. А., Яманко В.Г., Казначеєва Е.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 липня 2013 року у справі № 812/4564/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області, відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби, третя особа - Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, про зобов'язання виконати певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17 травня 2013 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області, відділу примусового виконання рішень в якому просив поновити строк звернення до суду, скасувати постанови відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про закінчення виконавчого провадження від 02 квітня 2013 року ВП №11555239 та зобов'язати Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області вжити заходів щодо примусового виконання рішення суду відповідно до вимог ст. 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження. (а.с.3 -8).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року залучено до участі в справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне Управління Пенсійного Фонду України в Луганській області (а.с. 47).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09 липня 2013 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Управління державної виконавчої служби головного управління юстиції в Луганській області, відділу примусового виконання рішень, третя особа Головне Управління Пенсійного Фонду України в Луганській області про скасування постанови від 02 квітня 2013 року про закінчення виконавчого провадження № ВП 11555239, про зобов'язання виконати певні дії відмовлено за необґрунтованістю (а.с. 68-71).

Позивач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с. 80-86).

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не було враховано, що постанова Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2008 року у справі 2а-10413/08 не виконана в повному обсязі, отже постанова Державної виконавчої служби про закінчення виконавчого провадження від 02 квітня 2013 року є незаконною, крім того, суд першої інстанції дійшов неправильного висновку з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, стосовно того, що право на пенсію та її розмір і суми виплати можливо пов'язувати з фінансовими можливостями держави.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2008 року у справі №2а-10413/08 позов ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 задоволено частково, визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо відмови ОСОБА_3 у виплаті підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року неправомірними та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області здійснити ОСОБА_3 виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року, виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період. В іншій частині позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю (а.с.11-12). Постанова набрала законної сили та підлягає примусовому виконанню.

17.02.2009 на виконання до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області надійшов виконавчий лист від 09.02.2009 № 2а-10413/08, виданий Луганським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_3 виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 09.07.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008. Перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.

Постановою підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Луганській області від 23 лютого 2009 року за виконавчим листом по справі 2а-10413/08 відкрито виконавче провадження (а.с.13).

29 листопада 2012 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області по виконавчому провадженню ВП №11555239 по справі № 2а-10413/08 закінчено виконавче провадження (а.с. 19).

09 січня 2013 року Луганський окружний адміністративний суд скасував постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області по виконавчому провадженню ВП №11555239 по справі № 2а-10413/08, на підставі чого державний виконавець 21 січня 2013 року скасував постанову про закінчення виконавчого провадження ВП 11555239 та 21.01.2013 року відновив виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа 2а -10413/08 (а.с.20-24).

02 квітня 2013 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області закінчено виконавче провадження ВП №11555239 (а.с. 25).

Державним виконавцем в постанові про закінчення виконавчого провадження зазначено, що на адресу відділу надійшла відповідь від боржника від 14.03.2013 року № 426/26-01, згідно якої встановлено що рішення суду виконано в межах наданих органам Пенсійного Фонду. Доплата до перерахунку виплачена в квітні 2009 року (а.с. 25).

Як встановлено судом апеляційної інстанції з відповіді Головного Управління Пенсійного Фонду України в Луганській області, на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження підрозділу примусового виконання рішень Головного Управління юстиції у Луганській області від 23 лютого 2009 року № 11555239 ОСОБА_3 було виплачено підвищення як «дитині війни» за період з 09.07.2007 року по 31.10.2011 року у загальній сумі 5777,45 грн., де 1408, 30 грн було зараховано на особовий рахунок у квітні 2009 року; 2244,25 грн було зараховано на особовий рахунок у жовтні 2010 року; а з 01.11.2010 року по 31.10.2011 року щомісяця зараховано на особовий рахунок підвищення як дитині війни на загальну суму 2124,90 грн. (а.с.104).

Отже з відповіді Головного Управління Пенсійного Фонду України в Луганській області вбачається що фактично судове рішення щодо перерахунку пенсії як «дитині війни» виконано до 01 листопада 2011 року, з чим не згодна позивач, оскільки вважає, що резолютивна частина постанови Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2008 року не містила обмежень в часі щодо перерахунку пенсії (а.с.11-12).

З цього приводу судова колегія зазначає наступне.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

19 червня 2011 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ст. 7 якого передбачено, що у 2011 році норми і положення ст.. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. . На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року. Тобто, на законодавчому рівні встановлено, що з дня набрання чинності цією постановою право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком дітям війни не є безумовним, Кабінету Міністрів надано право коригувати розмір цього підвищення виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22 грудня 2011 року № 4282-УІ встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Аналогічні положення містяться в Прикінцевих положеннях Закону України від 06.12.2012 № 5515 "Про Державний бюджет України на 2013 рік".

Таким чином, з прийняттям Верховною Радою України зазначених Законів, визначення порядку та розмірів виплат указаної категорії громадян, в тому числі пенсій, призначених на виконання рішень суду, делеговано Кабінету Міністрів України.

Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384 і здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку його територіальні управління, які призначають та виплачують пенсії відповідно до норм чинного законодавства.

Згідно з вищевказаним Положенням Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента, Кабінету Міністрів України та іншими нормативно-правовими актами.

Кошти державного бюджету виділяються Пенсійному фонду України виключно для виплати пенсій за обсягами визначених асигнувань законами України про державний бюджет на відповідний рік за відповідною бюджетною програмою.

Пенсійний фонд України та його територіальні органи не мають повноважень щодо самостійного перерозподілу коштів державного бюджету.

Це підтверджується також положеннями рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 у справі № 1-42/2011 2011 щодо відповідності Конституції України пункту 4 розділу 12 "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік".

Відповідно до вищевказаного рішення Конституційного Суду України будь-які соціальні виплати, до яких належить і пенсія, залежать від соціально - економічних можливостей держави. Право на пенсію, її розмір та суми виплат можна пов'язувати з фінансовими можливостями держави, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами у той чи інший період її розвитку, а також з часом ухвалення відповідних нормативно-правових актів.

Крім того, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2011 у справі № 1-11/2012 щодо офіційного тлумачення положень Конституції України, Бюджетного кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України зазначено, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.

Конституційний Суд України виходить з того, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 ст. 116 Конституції України.

Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Виходячи з вищевикладеного станом на 01 листопада 2011 року судове рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2008 року виконано в повному обсязі, отже постанова відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області від 02 квітня 2013 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 11555239 є законною та обґрунтованою.

На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 липня 2013 року у справі № 812/4564/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 липня 2013 року у справі № 812/4564/13-а - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Колегія суддів І.А. Васильєва

В.Г. Яманко

Е.Г. Казначеєв