Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2013 р. Справа №818/6204/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Кліщенка В.О.,
представника позивача - Ладиченко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України у Сумській області до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області, третя особа - Комунальне підприємство "Сумське міське бюро технічної інвентаризації" про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Регіональне відділення Фонду Державного майна України у Сумській області (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області (далі - відповідач, третя особа - Комунальне підприємство "Сумське міське бюро технічної інвентаризації", в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить зобов'язати Реєстраційну службу Сумського міського управління юстиції Сумської області здійснити реєстрацію права власності на підвальні нежитлові приміщення площею 204, 6 кв.м. по вул. Леваневського, 28 у м. Суми за державою в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 03.06.2012 позивач звернувся до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області з заявою про проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та отримання Витягу, для відчуження об'єкта державної власності, з Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 04.06.2013 № 2848625 державний реєстратор Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області Коломоєць А.С. повідомив про відмову у державній реєстрації прав власності, мотивуючи своє рішення тим, що подані документи не відповідають вимогам ст. 19 Закону України «Про державну реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Позивач не погоджується з такою позицією державного реєстратора, оскільки відповідно до п. 6 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, у запереченні, поданому до суду, зазначив, що позовні вимоги не грунтуються на законі, оскільки вирішення питань щодо реєстрації права власності на нерухоме майно не належить до компетенції суду, а відтак суд не уповноважений здійснювати функції державного реєстратора речових прав на нерухоме майно. У зв'язку з викладеним, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про день час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с. 45), заперечень або клопотань від нього до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України № 1952 від 01.07.2004 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно є офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із ч. 1 ст. 3, п. 1) ч. 1 ст. 4 Закону України № 1952 від 01.07.2004 р. державна реєстрація прав є обов'язковою; право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 8 Закону України № 1952 № 1952 від 01.07.2004 р. «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмови у їх реєстрації покладено на органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (органи державної реєстрації прав).
Згідно із п. 1 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 401/2011, державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади. Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
Відповідно до п.п. 10 п. 4 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 401/2011, Укрдержреєстр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну реєстраційну службу України Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим,в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
Наказом Міністерства юстиції України від 07.09.2011 р. N 2074/5 «Про структурні підрозділи територіальних органів юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру та з питань банкрутства», згідно з п. 4 якого передбачено утворення реєстраційних служб управлінь юстиції, утворено у складі Головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі структурні підрозділи, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру (реєстраційні служби).
Структурні підрозділи територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру, є органами державної реєстрації прав, що проводять державну реєстрацію права власності та інших речових прав на нерухоме майно за місцем розташування такого майна, про що прямо вказано в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. N 703.
Тобто згідно з нормами чинного законодавства реєстраційним службам управлінь юстиції надані повноваження щодо проведення або відмови в державній реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Отже, структурні підрозділи територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру та є органами державної реєстрації прав, що проводять державну реєстрацію права власності та інших речових прав на нерухоме майно за місцем розташування такого майна, є суб'єктами владних повноважень, які на виконання покладених на них завдань згідно з вимогами, в порядку та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, виконують відповідні владні управлінські функції.
Відповідно до ч. 5 ст. 3, ч. 4 ст. 9 Закону України № 1952 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація прав проводиться органом державної реєстрації прав; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації самостійно приймається державним реєстратором.
Таким чином, в розумінні Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державний реєстратор прав на нерухоме майно здійснює делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені держави дій щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952 від 01.07.2004 р. державна реєстрація прав проводиться на підставі:
1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;
2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;
3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
5) рішень судів, що набрали законної сили;
6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до ч.7 ст. 16 Закону України «Про порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області із заявою від 03.06.2012 № 1414161 про реєстрацію права власності на підвальні нежитлові приміщення площею 204,6 кв.м. по вул. Леваневського, 28 у м. Суми за державою в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області (а.с. 52), до заяви було додано наступні документи: доручення від 28.05.2013 № 66 (а.с. 53), реєстраційне посвідчення (а.с. 54), технічний паспорт на нежитлові приміщення, вбудовані в квартирний (багатоповерховий) житловий будинок (а.с. 55-61), витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с. 62), наказ Фонду державного майна України від 30.03.2001 № 506 (а.с. 63), додаток № 1 до наказу від 30.03.2001 № 506 - перелік об'єктів державної власності групи А, що підлягають приватизації шляхом викупу (а.с. 64-67).
Відповідно до ч. 13 ст. 15 Закону України № 1952 порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до п. 16 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. № 703, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п. 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Зокрема, виключний перелік підстав щодо відмови державним реєстратором у проведенні державної реєстрації права власності на нерухоме майно визначений ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Так, відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952 від 01.07.2004 р. у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;
3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;
5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;
5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;
6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно від 04.06.2012 № 2848625 (а.с. 30) за результатами розгляду вказаної заяви відмовлено в державній реєстрації права власності на підвальні нежитлові приміщення площею 204,6 кв.м. по вул. Леваневського, 28 у м. Суми, у зв'язку з тим, що заявником надано Наказ Фонду державного майна України "Про перелік об'єктів, що підлягають приватизації від 30.03.2001 № 506 (а.с. 20-21), який відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не включений до переліку підстав для проведення державної реєстрації прав.
Натомість, суд дійшов висновку, що позивачем було подано весь необхідний пакет для державної реєстрації права власності на підвальні нежитлові приміщення площею 204,6 кв.м. по вул. Леваневського, 28 у м. Суми, а висновки державного реєстратора у рішенні від 04.06.2012 № 2848625 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, а саме щодо невідповідності поданих документів вимогам ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», є помилковими.
Підстави для відмови Регіональному відділенню Фонду Державного майна України у Сумській області у державній реєстрації права власності, які зазначені у рішеннях державним реєстратором Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області, не відповідають вимогам чинного законодавства, з огляду на наступне.
Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області від 25.02.1998 № 231 (а.с. 8) затверджено План приватизації державного майна Червонозоряного цукрорафінадного заводу (а.с. 9-11).
Відповідно до Плану приватизації державного майна Червонозоряного ордена «Знак Пошани» цукрорафінадного заводу незавершене будівництво житлового будинку, що розташоване по вул. Леваневського, 28 у м. Суми підлягало особливому режиму приватизації.
Житловий будинок після завершення будівництва приватизувався відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Під час приватизації заводу незавершене будівництво житлового будинку по вул. Леваневського, 28 у м. Суми не ввійшло до статутного капіталу ВАТ «Сумський рафінадний завод», згідно з Переліком об'єктів державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу ВАТ «Сумський рафінадний завод».
Тобто, вищевикладене підтверджує, що власником вказаного об'єкта є держава в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області.
Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради народних депутатів від 01.12.1992 № 441 «Про затвердження актів приймання в експлуатацію об'єктів, закінчених будівництвом, державною приймальною комісією» затверджено акт про введення в експлуатацію 112 квартирного житлового будинку по вул. Леваневського, 28 у м. Суми (а.с. 13).
Вбудовано-прибудовані приміщення житлового будинку по вул. Леваневського, 28 у м. Суми введені в експлуатацію відповідно до Акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва об'єкта (а.с. 14-19).
На балансі ВАТ «Сумський рафінадний завод» знаходяться нежитлові приміщення загальною площею 204,6 кв.м., що розташовані по вул. Леваневського, 28 у м. Суми, але під час приватизації дані приміщення не ввійшли до статутного капіталу товариства і залишились у державній власності.
Наказом Фонду державного майна України від 30.03.2001 № 506 (а.с. 20) визначено, що підвальні приміщення площею 151,2 кв. м., що знаходяться на балансі ВАТ «Сумський рафінадний завод» по вул. Леваневського, 28, у м. Суми підлягають приватизації відповідно до Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженої Законом України «Про державну програму приватизації».
Відповідно до вищезазначеного наказу ФДМУ Сумське обласне об'єднання бюро технічної інвентаризації видало Реєстраційне посвідчення від 13.07.2001 (а.с. 22), яким посвідчило, що підвальне нежитлове приміщення площею 182,2 кв.м. по вул. Леваневського 28 у м. Суми зареєстровано за державою в особі РВ ФДМУ по Сумській області.
Відповідно до Довідки, що видана КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» від 09.11.2012 (а.с. 23), площа 151,2 кв.м. (по плану 31,0 з пл. 182,2) зареєстрована як державна власність групи А, на підставі наказу ФДМУ від 30.01.2001.
Вищевикладене підтверджується також Витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно від 05.12.2012 № 36568232 (а.с. 24), де зазначено, що підвальні нежитлові приміщення площею 204,6 кв.м. по вул. Леваневського, 28 у м. Суми зареєстровані за державою в особі РВ ФДУ по Сумській області.
Нежитлові приміщення площею 204,6 кв.м. знаходиться в підвальному та 1-му поверхах багатоквартирного житлового будинку по вул. Леваневського, 28 у м. Суми.
В технічному паспорті на нежитлові приміщення вбудовані в квартирний (багатоповерховий) житловий будинок по вул. Леваневського, 28 у м. Суми вказано, що площа приміщень становить 204,6 кв.м. (а.с. 25).
Комунальне підприємство «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» у Витязі з реєстру прав власності на нерухоме майно зазначило, що загальна площа нежитлових вбудованих приміщень збільшившись за рахунок перепланування, котре не потребувало додаткового дозволу, на 22,4 кв. м. та становить 204,6 кв.м.
Наказом ФДМУ від 04.02.2013 № 143 «Про перелік об'єктів, що підлягають приватизації» нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 204, 6 кв.м., які розташовані в підвалі та на 1-му поверсі житлового будинку, включені до переліку об'єктів державної власності групи А, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні (а.с. 29).
Суд не може погодитися позицією державного реєстратора, оскільки відповідно до п. 6 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до ст.11 ЦК України, підставою для виникнення цивільних прав та обов'язків є не тільки договори та інші правочини, а й інші юридичні факти.
Тобто відмова в державній реєстрації права власності Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Сумській області підвальні нежитлові приміщення площею 204, 6 кв.м. по вул. Леваневського, 28 у м. Суми , за підстав невідповідності поданих документів вимогам законодавства, відсутності змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, є протиправною.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Реєстраційну службу Сумського міського управління юстиції Сумської області здійснити реєстрацію права власності на підвальні нежитлові приміщення площею 204, 6 кв.м. по вул. Леваневського, 28 у м. Суми , суд дійшов наступних висновків.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо реєстрації права власності на нерухоме майно та видачі відповідних свідоцтв, є виключною компетенцією уповноваженого органу державної виконавчої влади.
Із системного аналізу положень ч.1 та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України в кореспонденції з приписами ст. 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, та ст. 8 Конституції України, якою встановлено принцип верховенства права, слідує, що адміністративному суду належить перевіряти, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків щодо обставин спірних правовідносин, які покладено суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення. Перевірка судом інших обставин виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі і має своїм фактичним наслідком перебирання судом на себе функцій суб'єкта владних повноважень.
Зважаючи на те, що оскаржувані рішення були винесені державним реєстратором за наслідками другого етапу (встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень), визначеного статтею 15 Закону N 1952-IV порядку державної реєстрації, а дії по здійсненню реєстрації та видачі відповідного свідоцтва є наступними етапами державної реєстрації, до яких реєстратор не перейшов при первинному розгляді вищевказаної заяви позивача, то зобов'язання вчинити державного реєстратора вищезазначені дії на цьому етапі буде фактичним перебиранням судом на себе повноважень функцій відповідача щодо реалізації відповідних владних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Тобто відновлення порушеного права позивача повинно відбуватися з того етапу, на якому було допущено таке порушення.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що дана позовна вимога підлягає частковому задоволенню, а саме в частині зобов'язання Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області повторно розглянути заяву Регіонального відділення Фонду Державного майна України у Сумській області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо права власності на підвальні нежитлові приміщення площею 204, 6 кв.м. по вул. Леваневського, 28 у м. Суми за державою в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Регіонального відділення Фонду Державного майна України у Сумській області до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області, третя особа - Комунальне підприємство "Сумське міське бюро технічної інвентаризації" про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Реєстраційну службу Сумського міського управління юстиції Сумської області повторно розглянути заяву Регіонального відділення Фонду Державного майна України у Сумській області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо права власності на підвальні нежитлові приміщення площею 204, 6 кв.м. по вул. Леваневського, 28 у м. Суми за державою в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складений та підписаний 19 серпня 2013 року.