Постанова № 33103967, 15.08.2013, Роздольненський районний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.08.2013
Номер справи
114/774/13-а
Номер документу
33103967
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 114/774/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.08.2013року Роздольненський районний суд АР Крим у складі: головуючого судді Пиркало Т.В., при секретарі Маловічко В.В., за участю прокурора Корольова Д.С., представників Роздольненської районної ради АР Крим Мишачкова М.І., Шило Р.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Роздольне адміністративну справу за позовом прокурора Роздольненського району АР Крим в інтересах Держави до Роздольненської районної ради АР Крим про скасування рішення,

в с т а н о в и в:

Прокурор Роздольненського району АР Крим звернувся до Роздольненського районного суду АР Крим в інтересах Держави до Роздольненської районної ради АР Крим в якому просить скасувати рішення четвертого пленарного засідання одинадцятої сесії шостого скликання Роздольненської районної ради №281-6/12 від 27.09.2012 року «Про затвердження структури керівного складу та виконавчого апарату Роздольненської районної ради». Свої вимоги мотивує тим, що вказаним рішенням затверджено структуру керівного складу та виконавчого апарату Роздольненської районної ради загальною чисельністю 12,5 штатних одиниць. Дане рішення прийнято з порушенням норм діючого законодавства. Постановою КМУ від 03.12.1997 року №1349 визначено одну штатну одиницю на посаду заступника голови районної ради та не надано повноважень органам місцевого самоврядування на самостійне визначення кількості таких посад. В порушення Закону України «Про місцеве самоврядування», рішенням №281-6/12 затверджено дві штатні одиниці заступників голови районної ради. 28.02.2013 року на ім'я голови Роздольненської районної ради АР Крим направлено подання про усунення порушень вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно відповіді від 13.03.2013 року, у задоволенні зазначеного подання відмовлено. Крім того, в порушення ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», вказане подання не виносилось на розгляд пленарного засідання.

У судовому засіданні, прокурор позов підтримав, на задоволенні наполягав.

Представник відповідача, у судовому засіданні, проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що вказане рішення було прийняте з дотримання норм Закону України «Про місцеве самоврядування». Головою Роздольненської районної ради у межах наданих повноважень винесено для попереднього розгляду та всебічного обговорення на засідання постійної комісії «мандатної з депутатської етики, правовим питанням, правопорядку та надзвичайним ситуаціям» питання «Про структуру керуючого складу Роздольненської районної ради та його апарату». Вказане питання було розглянуте на засіданні постійної комісії та рекомендовано розглянути питання «Про структуру керуючого складу Роздольненської районної ради та його апарату» на пленарному засіданні. 27.09.2012 року на пленарному засіданні було прийняте рішення №281-6/12, яким затверджену нову структуру керуючого складу та виконавчого комітету Роздольненської районної ради. Крім того у відповідності з п. 3, 10 ч. 6 ст. 39 Регламенту Роздольненської районної ради шостого скликання від 03.12.2010 року №18-6/10 та в новій редакції, затвердженої скликанням засідання 13 сесії Роздольненської районної ради 6 скликання від 27.02.2013 року №318-6/13 «голова районної ради має двох заступників».

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Вислухавши сторони їх представників, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Судом встановлено, що рішенням четвертого пленарного засідання 11 сесії 6 скликання №281-6/12 від 27.09.2012 року «Про структуру керуючого складу та виконавчого комітету Роздольненської районної ради», у зв'язку зі змінами у організації праці на підставі ст. ст. п. 4 ч. 1 ст. 43, п. 3 ч. 6 ст. 55, п. 3 ст. 58 Закону України «Про місцеве самоврядування», затверджену нову структуру керуючого складу та виконавчого апарату Роздольненської районної ради загальною чисельністю 12,5 штатних одиниць.

Згідно додатку до вказаного рішення «Структури керуючого складу виконавчого апарату Роздольненської районної ради АР Крим», затверджено дві штатні одиниці заступників голови районної ради.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання обрання голови ради, відповідно заступника голови районної ради та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади.

Статтею 56 Закону України «Про місцеве самоврядування», районна, районна у місті рада обирає заступника голови ради. Заступник голови районної, районної у місті (у разі її створення) ради, перший заступник, заступник голови обласної ради обираються відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснюють свої повноваження до припинення ними повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення їх повноважень у порядку, встановленому частинами третьою та четвертою цієї статті.

Отже з вищенаведеного випливає, що виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішується питання про обрання заступника голови районної ради.

Статтею 10 ч. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що чисельність працівників органів місцевого самоврядування встановлюється відповідною радою у межах загальної чисельності, визначеної типовими штатами, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ №1349 від 03.12.1997 року визначено одну штатну одиницю на посаду заступника голови районної ради.

Таким чином, рішенням четвертого пленарного засідання 11 сесії 6 скликання №281-6/12 від 27.09.2012 року «Про структуру керуючого складу та виконавчого комітету Роздольненської районної ради», в частині затвердження двох штатних одиниці заступників голови районної ради прийняте з порушенням норм діючого законодавства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

28.02.2013 року прокуратурою Роздольненського районного суду АР Крим на адресу Роздольненської районної ради АР Крим направлено подання про усунення порушень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та скасування рішення районної ради №281-6/12 від 27.09.2012 року.

Відповідно до ст. 23 ч. 2 Закону України «Про прокуратуру», подання може бути внесено Прем'єр-міністру України, Кабінету Міністрів України, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, міністерствам та іншим центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, військовим частинам, громадським об'єднанням, органам державного нагляду (контролю), посадовим і службовим особам цих органів, підприємствам, установам та організаціям незалежно від форм власності, підпорядкованості чи приналежності, фізичним особам - підприємцям.

Як вбачається з відповіді Роздольненської районної ради АР Крим від 13.03.2013 року, у задоволені вищевказаного подання відмовлено.

Згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправним рішення чи окремих його положень.

Отже, прокурор Роздольненського району АР Крим у межах наданих повноважень звернувся до суду з позовом про скасування рішення пленарного засідання від 27.09.2012 року.

Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 60 КАС України, з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами.

Згідно ст. 121 Конституції України, прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються:представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Крім того, відповідачем по справі - суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності винесеного рішення.

Згідно із ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно до ст. 70 ч. 1 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Статтею 71 ч. КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Беручи до уваги положення ст. 71 ч. 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи у сукупності усе вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову прокурора в частині визнання рішення четвертого пленарного засідання одинадцятої сесії шостого скликання Роздольненської районної ради №281-6/12 від 27.09.2012 року «Про затвердження структури керівного складу та виконавчого апарату Роздольненської районної ради» з призначення двох штатних одиниць заступників голови районної ради.

Оскільки, вказаним рішенням «Про затвердження структури керівного складу та виконавчого апарату Роздольненської районної ради» затверджено 12,5 штатних одиниць працівників районної ради, а як вбачається з позову, прокурор вказує на незаконність затвердження тільки двох штатних одиниць - заступників голови районної ради, отже в інший частині рішення №281-6/12 від 27.09.2012 року залишається незмінним.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 24, 43,44, 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 23, 36-1 Закону України «Про Прокуратуру», ст. ст. 19, 121 Конституції України, ст. ст. 158, 159, 160, 163 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в:

Позов прокурора Роздольненського району АР Крим - задовольнити частково.

Рішення четвертого пленарного засідання одинадцятої сесії шостого скликання Роздольненської районної ради №281-6/12 від 27.09.2012 року «Про затвердження структури керівного складу та виконавчого апарату Роздольненської районної ради» в частині затвердження двох штатних одиниць заступників голови Роздольненської районної ради - скасувати.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Роздольненський районний суд АР Крим суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: