ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 серпня 2013 року Справа № 913/638/13-г
Провадження №28/913/638/13-г
за позовом Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, м. Луганськ
до Державного підприємства «Луганськвугілля», м. Луганськ
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Луганськ
Луганська обласна рада, м. Луганськ
Біленська селищна рада, смт. Біле Лутугинського району Луганської області
про стягнення 1735 грн. 58 коп.
Суддя Семендяєва І.В.,
секретар судового засідання Мартинцева Н.М.
у засіданні брали участь:
від заявника: Паршутін А.Б., посвідчення № 008309 від 09.10.2012, прокурор відділу;
від позивача: Землянська О.С., довіреність № 22 від 19.06.2013, головний спеціаліст юридичного сектору-юрисконсульт;
від відповідача: Селіхов В.В., довіреність № 03/5-680 від 28.12.2012, юрисконсульт Відокремленого підрозділу "Шахта "ім. XIX з`їзду КПРС" Державного підприємства "Луганськвугілля";
від третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області - представник не прибув;
від третьої особи - Луганської обласної ради - представник не прибув;
від третьої особи - Біленської селищної ради - представник не прибув
суть спору: Стаханово-Алчевським міжрайонним прокурором з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері заявлено вимогу про стягнення з відповідача збитків у розмірі 1735 грн. 58 коп., заподіяних ДП «Луганськвугілля» (ВП «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС») внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (скид стічних вод з перевищенням ГДС) в період з 01.01.2011 по 31.12.2011.
Відповідач у відзиві на позов від 14.03.2013 № 09/494 не погодився з позовними вимогами, посилаючись на те, що розрахунок розмірів відшкодування збитків здійснений позивачем в порушення порядку визначення і розрахунку розмірів компенсації збитків державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які встановлені Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995Ж № 37, а тому, на думку відповідача, не відповідає дійсності.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.02.2013 залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, Луганську обласну раду, Біленську селищну раду.
Луганська обласна рада у письмових поясненнях № 10/10-379 від 12.03.2013 підтримала позовні вимоги прокурора та просить справу розглянути без участі свого представника.
Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області у відзиві на позов від 11.03.2013 № 15-13/1819 просить задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні 02.04.2013 представник відповідача заявив клопотання, в якому просив зупинити провадження у справі у зв'язку з тим, що 11.03.2013 господарським судом Луганської області відкрито провадження у справі про банкрутство ДП «Луганськвугілля» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 02.04.2013 зупинено провадження у справі до вирішення заяви Державної екологічної інспекції у Луганській області про визнання грошових вимог до ДП «Луганськвугілля» у справі про банкрутство № 913/206/13-г.
На адресу суду надійшов лист Державної екологічної інспекції у Луганській області, в якому позивач просив поновити провадження у справі у зв'язку з тим, що провадження у справі про банкрутство № 913/206/13-г припинено.
У зв'язку з усуненням обставин, які зумовили зупинення провадження у справі, провадження у справі поновлено та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора та представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області
В С Т А Н О В И В:
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, Державна екологічна інспекція у Луганській області здійснює державний контроль за додержанням норм і правил у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів.
Відповідно до п. 6 Указу Президента України Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Згідно до п.п. 3 п. 4 Указу Президента України Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.
У дотримання приписів Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» Державною екологічною інспекцією у Луганській області у період з 20.02.2012 по 12.03.2012 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства та встановлено порушення природоохоронного законодавства, а саме: скид шахтних вод (випуск № 1) та господарсько-побутових стічних вод (випуск № 2) у водний об'єкт з перевищенням встановлених нормативів ГДС, здійснений ВП «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» в період з 01.11.2011 по 31.12.2011, що є порушенням п. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України. Результати перевірки оформлені актом перевірки від 20.02.-12.03.2012 (а.с. 10-17).
Внаслідок порушення позивачем було складено протокол про адміністративне правопорушення № 005675 від 24.02.2012 (а.с. 23-24), в якому зазначено, що відповідачем порушені п. 3 ст. 44 Водного кодексу України, ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме: не додержані вимоги, передбачені дозволом - підприємством не здійснені заходи щодо здійснення контролю за дотриманням затверджених нормативів ГДВ забруднюючих речовин, що передбачено дозволом на викиди № 4422255300-14. За результатами виробничого контролю виявлено перевищення затверджених у дозволі нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин.
Постановою про накладення адміністративного стягнення № 005675 від 24.02.2012 (а.с. 25-26) накладено на винну особу - працівника відповідача адміністративне стягнення у вигляді штрафу, який був сплачений останнім квитанцією від 07.03.2012.
Згідно ст. 6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані:
1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод;
2) використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання;
3) дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;
4) використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї;
5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища;
6) утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої;
7) здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами;
8) здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод;
9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;
10) безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони довкілля, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безоплатно необхідну інформацію;
11) своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства;
12) своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень;
13) здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;
14) виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.
16.03.2012 позивач виніс припис, яким приписав ДП «Луганськвугілля» виконати певні дії на виконання чинного законодавства, що регулює відносини в сфері охорони навколишнього природного середовища (а.с. 18-23).
Розмір збитків, нанесених державі відповідачем внаслідок порушення водоохоронного законодавства, обчислений згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.07.2009 за № 389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 за № 767/16783, та складає 1 735 грн. 58 коп.
У зв'язку з цим, позивач направив відповідачу претензію № 07/1806 від 30.04.2013, в якій просив добровільно відшкодувати збитки у розмірі 1 735 грн. 58 коп.
Відповідач відповідь на претензію не надав, збитки не відшкодував, що стало підставою для звернення прокурора з даним позовом.
Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.
Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
За приписами ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Вимоги прокурора підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам та підлягають до задоволення у повному обсязі.
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, щодо порушення позивачем порядку визначення і розрахунку розмірів відшкодування збитків державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, який встановлений Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995Ж № 37, судом не приймаються з наступних підстав.
Виробничий контроль складу та властивостей зворотних вод (випуски № 1,2) від 01.01.2011 здійснювала виробнича лабораторія ВП «Управління з охорони природи» ДП «Луганськвугілля», яка атестована на право проведення вимірювань і має відповідну галузь атестації.
За результатами виробничого контролю за 2011 рік виявлено перевищення затверджених у дозволі нормативів граничнодопустимого скиду (далі-ГДС) забруднюючих речовин по випуску № 1 (шахтна вода): завислих речовин - 20,3 мг/дм 3 (допустима концентрація 20 мг/дм 3), сульфатів - 604,3 мг/дм 3 (допустима концентрація - 600 мг/дм 3), азоту амонійного - 0,296 мг/дм 3 (допустима концентрація - 0,28 мг/дм 3), БСК5 - 4,75 мг/дм 3 (допустима концентрація - 4,5 мг/дм 3).
По випуску № 2 (господарсько-побутова стічна вода): сульфатів - 102,975 мг/дм 3 (допустима концентрація - 100 мг/дм 3), БСК5- 15,25 мг/дм 3 (допустима концентрація - 15 мг/дм 3.
З метою контролю дотримання підприємством ГДС забруднюючих речовин проведено обстеження скидів стічних вод та відібрані проби для проведення лабораторних вимірювань (протокол вимірювань проб вод від 06.03.2012 № 4).
За результатами лабораторних вимірювань встановлено перевищення затверджених у дозволі на спеціальне водокористування ГДС, а саме: випуск № 1 (шахтна вода) по завислим речовинам - 47 мг/дм 3 (допустима концентрація 20 мг/дм 3), залізу загальному - 2,263 мг/дм 3 (допустима концентрація - 0,22 мг/дм 3), сульфатам - 1014,3 мг/дм 3 (допустима концентрація - 600 мг/дм 3), хлоридам- : 425,4 мг/дм 3 (допустима концентрація - 400 мг/дм 3).
Ці факти є порушенням п. 3 ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Суд приймає до уваги, що складений позивачем акт перевірки вимог дотримання природоохоронного законодавства ДП «Луганськвугілля» підписаний підприємством без зауважень. Також відповідачем отримані та не оскаржені протокол про адміністративне правопорушення № 005678 від 24.02.2012 (а.с. 23-24), постанова про накладення адміністративного стягнення № 005675 від 24.02.2012 (а.с. 25-26) та припис від 16.03.2012.
Позивачем розрахований розмір збитків за період з 01.01.2011 по 31.12.2011, спричинених внаслідок скидання шахтних та господарсько-побутових вод з перевищенням встановленого нормативу ГДС, на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 за № 389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783 (далі- Методика), який склав 1735 грн. 58 коп.
Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі забору, використання води та скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.
Згідно п. 2.2. Методики факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб'єктів господарювання та розрахунковим методом.
Згідно п. 2.3. Методики при визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань, або розрахункові методи.
Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 № 37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.06.1995 № 162/698, на яку посилається відповідач у своєму відзиві, є не чинною.
Надані відповідачем протоколи № 19 від 05.04.2012, № 22 від 30.04.2012, № 41 від 14.07.2012, № 43 від 24.07.2012 на підтвердження відсутності збитків не мають відношення до спірного періоду і факт перевищення встановлених нормативів ГДС ВП «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» в період з 01.11.2011 по 31.12.2011 не спростовують.
Таким чином, нарахована сума збитків 1 735 грн. 58 коп. підлягає стягненню з відповідача.
Судовий збір стягується з відповідача в доход Державного бюджету України, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки прокурор відповідно до Закону України «Про судовий збір» звільнений від його сплати.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов за позовом Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області до Державного підприємства «Луганськвугілля» про стягнення 1735 грн. 58 коп. задовольнити повністю.
2.Стягнути з Державного підприємства „Луганськвугілля", м. Луганськ, вул. Лермонтова, б.1В, код 32473323, на користь держави: збитки в сумі 1 735 грн. 58 коп. на рахунок №33113331700172 спеціального фонду місцевого бюджету смт. Біле Лутугинського району Луганської області, код ЄДРПОУ 38030309, УДКСУ м. Лутугине Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач - ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, видати наказ.
3. Стягнути з Державного підприємства „Луганськвугілля", м. Луганськ, вул. Лермонтова, б.1В, код 32473323, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, ОКПО 37991503, одержувач - УДКСУ у м. Луганську, банк - ГУДКСУ в Луганській області, код класифікації доходів 2203001, символ 206, судовий збір в сумі 1720 грн. 50 коп., видати наказ.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 23.08.2013.
Суддя І.В. Семендяєва