Постанова № 33101759, 20.08.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2013
Номер справи
823/2543/13-а
Номер документу
33101759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2013 року справа № 823/2543/13-а

09 год. 27 хв.м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Литвинчук В.М.,

за участю представників:

позивача - Ткаченко Г.В.,

відповідача - Білоуса В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаська м'ясна компанія" до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Мін доходів у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкаська м'ясна компанія" подало позов, в якому просило:

- визнати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси від 08.02.2008 року № 0000062304/0, №0000072304/0 та від 26.02.2008р. № 0000112304/0 повністю протиправними;

- скасувати повністю податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси від 08.02.2008 року № 0000062304/0, №0000072304/0 та від 26.02.2008р. № 0000112304/0.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав на невідповідність вимогам чинного законодавства висновку актів перевірок, на підставі яких були прийняті спірні податкові повідомлення-рішення, щодо необхідності відображення операцій з придбання позивачем товарів (робіт, послуг) для виробництва м'яса в живій вазі та з поставки м'яса в живій вазі у скороченій декларації з податку на додану вартість, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом. Позивач вважає, що такі операції повинні відображатися ним у декларації з податку на додану вартість, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав повністю та просив його задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю зазначивши при цьому, що висновки актів перевірки, на підставі яких були прийняті спірні податкові повідомлення-рішення, відповідають вимогам чинного законодавства.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечив повністю з підстав, викладених в письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкаська м'ясна компанія", як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 21374213, зареєстроване 27.12.1996р., є платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва № 32100210, виданого 12.08.1997р.

Судом встановлено, що на підставі направлення від 15.01.2008р. № 17/23-015, виданого ДПІ у м. Черкаси, та відповідно до наказу ДПІ у місті Черкаси від 15.01.2008р. № 18, проведена виїзна позапланова перевірка фінансово-господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаська м'ясна компанія" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2007 року на рахунок платника у банку.

За результатами проведеної перевірки складений акт № 233/23-4/21374213 від 04.02.2008р., в якому встановлено порушення ТОВ " Черкаська м'ясна компанія" вимог пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до завищення бюджетного відшкодування за вересень 2007 року на 419832 грн.

На підставі зазначеного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.02.2008 року № 0000062304/0 про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування за вересень 2007 року на 419823 грн.

На підставі направлення від 15.01.2008р. № 17/23-015, виданого ДПІ у м. Черкаси, та відповідно до наказу ДПІ у місті Черкаси від 15.01.2008р. № 18, проведена виїзна позапланова перевірка фінансово-господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаська м'ясна компанія" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2007 року на рахунок платника у банку.

За результатами проведеної перевірки складений акт № 234/23-4/21374213 від 04.02.2008р., в якому встановлено порушення ТОВ "Черкаська м'ясна компанія" вимог пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до завищення бюджетного відшкодування за жовтень 2007 року на 370702 грн.

На підставі зазначеного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.02.2008 року № 0000072304/0 про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування за жовтень 2007 року на 370702 грн.

На підставі направлення від 28.01.2008р. № 51/23-015, виданого ДПІ у м. Черкаси, та наказу ДПІ у м. Черкаси від 28.01.2008р. № 46, проведена виїзна позапланова перевірка фінансово-господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаська м'ясна компанія" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2007 року на рахунок платника у банку.

За результатами проведеної перевірки складений акт № 320/23-4/2137423 від 18.02.2008р., в якому встановлено порушення ТОВ " Черкаська м'ясна компанія" вимог пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до завищення бюджетного відшкодування за листопад 2007 року на 460827 грн.

На підставі зазначеного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.02.2008 року № 0000112304/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування за листопад 2007 року на 460827 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що на час виникнення спірних правовідносин був чинний Закон України "Про податок на додану вартість", який визначав платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Відповідно до пп. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість", в редакції, яка була чинною в 2007 році, за нульовою ставкою оподатковуються до 1 січня 2008 року поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.

Підпунктом 7.2.8 п. 7.2 ст. 7 цього Закону встановлено, що платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 Закону України "Про податок на додану вартість". Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону.

Відповідно до п. 10.6 ст. 10 6 Закону України "Про податок на додану вартість" форми декларації та податкових розрахунків з цього податку встановлюються відповідно до закону.

Згідно пункту 11.21 ст. 11 вказаного Закону до 1 січня 2008 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. № 805 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. № 596), цей Порядок встановлює механізм нарахування та виплат дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства (далі - сільськогосподарські товаровиробники), за поставлені ними у період з 1 січня 2007 р. до 1 січня 2008 р. переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

З огляду на норми із Закону України "Про податок на додану вартість" порядок обліку, звітування по податку на додану вартість регулюється цим Законом. Окремий облік операцій з придбання сільськогосподарськими товаровиробниками товарів (робіт, послуг) для виробництва м'яса в живій вазі та з поставки м'яса в живій вазі Законом України "Про податок на додану вартість" не передбачений.

Чинне в 2007 році законодавство і, зокрема, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997р. № 166 Порядок заповнення податкової декларації з податку на додану вартість, не передбачали подання скороченої податкової декларації платниками податку, які застосовують нульову ставку податку на додану вартість, передбачену пп. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість".

Отже відображення позивачем обсягів поставок м'яса в живій вазі та сум податку на додану вартість, сплачених (нарахованих) у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), які використовувалися для виробництва м'яса в живій вазі, у загальній декларації відповідає вимогам Закону України "Про податок на додану вартість".

Крім того, відповідно до пункту 5 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі перерахування коштів сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства за цінами відповідно до укладених договорів, а сум дотацій - з його небюджетного рахунка, відкритого в територіальному органі Державного казначейства, на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду. Переробні підприємства у кінці кожного робочого тижня перераховують половину зарахованої їм на поточний рахунок суми податку на додану вартість, нарахованого на обсяги поставленої ними готової продукції, на небюджетні рахунки. Остаточний розрахунок належної до перерахування на небюджетний рахунок суми податку на додану вартість здійснюється щомісяця відповідно до окремої податкової декларації.

Отже, даний пункт Порядку стосувався лише переробного підприємства, тоді як позивач у 2007 році був саме сільськогосподарським товаровиробником, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи довідка, видана державною податковою інспекцією у м. Черкаси.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 цього Кодексу, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси від 08.02.2008р. № 0000062304/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2007р. на 419832 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси від 08.02.2008р. № 0000072304/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2007р. на 370702 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси від 26.02.2008р. № 0000112304/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007р. на 460827 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаська м'ясна компанія" (18001, м. Черкаси, вул. Леніна, 33, офіс 2, ідентифікаційний код 21374213) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 10 (десять) грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена в повному обсязі 22.08.2013р.