Постанова № 33089662, 15.08.2013, Центрально-Міський районний суд м. Горлівки

Дата ухвалення
15.08.2013
Номер справи
253/1696/13-а
Номер документу
33089662
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

15.08.2013 Суддя: Кошева О. А.

Справа № 253/1696/13-а

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

15 серпня 2013 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області у складі:

головуючого судді - Кошевої О.А.,

при секретарі Нікуленкової Л.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Страхова Л.В.,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач - ОСОБА_3 звернулася до суду із позовом до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, в обґрунтування своїх вимог зазначивши, що з 1978 року позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_4, який мав статус особи, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, та був інвалідом ІІ групи за хворобою, пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильської АЕС. ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер. З метою отримання цієї компенсації позивачка звернулася до Центрально-Міського УПСЗН Горлівської міської ради. Проте, листом від 18.01.2013 року № 473/27.05 їй було відмовлено з посиланням на те, що вона не є непрацездатним членом сім'ї. Зазначені дії позивач вважає незаконними та необґрунтованими, оскільки рішенням Центрально-Міського районного суду м.Горлівки від 15.11.2012 року було встановлено факт перебування ОСОБА_3 на утриманні чоловіка, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Відповідно експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої комісії по встановленню зв'язку захворювань, інвалідності та смерті з діянням іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків на Чорнобильській АЕС, смерть ОСОБА_4 пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач вважає посилання відповідача на законодавство про пенсійне забезпечення необґрунтованими, оскільки право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Отже, згідно зі ст. 13 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Позивач просить суд визнати відмову Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради у призначенні одноразової компенсації членам сім'ї, що втратили годувальника із числа осіб, які належали до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, протиправною; зобов'язати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради призначити ОСОБА_3 одноразову компенсацію сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, на підставі ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Представник позивача, що діє на підставі договору про надання правової допомоги в судовому засіданні на задоволенні позовних вимог повністю наполягала, просила позов задовольнити.

Представник відповідача, що діє на підставі довіреності - Страхов Л.В. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, та письмові заперечення.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти повинні відповідати їй. Норми Конституції є нормами прямої дії.

Судом встановлено, що з 30.09.1978 року позивач - ОСОБА_3 перебувала у шлюбі з ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу (а.с.5).

ОСОБА_4 мав статус особи, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, та був інвалідом ІІ групи за хворобою, пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, що підтверджується копіями посвідчення та вкладкою до посвідчення (а.с.7).

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.6).

Згідно ст.48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується одноразова компенсація в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. З метою отримання цієї компенсації позивачка звернулася до Центрально-Міського УПСЗН Горлівської міської ради. Проте, листом від 18.01.2013 року № 473/27.05 їй було відмовлено з посиланням на те, що вона не є непрацездатним членом сім'ї.

Рішенням Центрально-Міського районного суду м.Горлівки від 15.11.2012 року було встановлено факт перебування ОСОБА_3 на утриманні чоловіка, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується копією рішення (а.с.9).

Відповідно експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої комісії по встановленню зв'язку захворювань, інвалідності та смерті з діянням іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків на Чорнобильській АЕС, смерть ОСОБА_4 пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.8).

Згідно зі ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується одноразова компенсація.

Згідно ст.ст. 37, 38 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Члени сім'ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. В даному випадку йдеться про пенсію в разі втрати годувальника, а не про одноразову компенсацію сімя'м, що втратили годувальника з числа постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. І норми ЗУ «Про пенсійне забезпечення» жодним чином не регулюють спірні правовідносини між позивачем та відповідачем, тому що відповідно до преамбули до вищеназваного закону цей закон встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих, гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій.

Згідно ст.36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначаються умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, а не одноразової компенсації. Цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, і цей закон не встановлює порядок надання соціального захисту громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, тож і не може застосовуватися в даному випадку.

Отже, згідно зі ст. 13 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Згідно ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачається спеціальних умов надання одноразової компенсації сім'ям померлого годувальника крім того, що смерть годувальника має бути пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи вищенаведене, керуючись Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст.ст.2-15, 69-71, 86, 94, 99, 104, 122-143, 153-154, 158, 162-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати відмову Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради у призначенні одноразової компенсації членам сім'ї, що втратили годувальника із числа осіб, які належали до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, протиправною.

Зобов'язати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради призначити ОСОБА_3 одноразову компенсацію, як сім'ї яка втратила годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, на підставі ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до суду апеляційної інстанції через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки протягом десяти днів після проголошення постанови.

Суддя О. А. Кошева