ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2013 року № 813/5633/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Цар Х.М.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідача - Лешик І.П.
третя особа - ОСОБА_4
представник третьої особи - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про визнання протравними дій та скасування рішення, -
Встановив:
ОСОБА_6 звернувся з адміністративним позовом до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, третіх осіб - ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про визнання протравними дій та скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області 19.04.2012 року за № ЛВ 18212060463.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем порушено норми чинного законодавства при реєстрації зазначеної вище декларації, зокрема: Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461, Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж (далі Порядок), затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 року № 91, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.07.2011 р. № 830/19568. Квартира АДРЕСА_1 належить позивачу на праві приватної власності згідно свідоцтва про право на спадщину /р. № 821/ 24.07.2012, тобто він вважається співвласником житлового будинку. Земельна ділянка, на якій розташована прибудова до житлового будинку, знаходиться у спільному користуванні позивача та третіх осіб, отже їх право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток цих осіб у праві власності на це домоволодіння. Таким чином, заява про прийняття в експлуатацію реконструйованої частини індивідуального житлового будинку з прибудовою з урахуванням приписів абз. 2 п. 3.2 Порядку та ч. 4 ст. 120 Земельного кодексу України повинна бути підписана усіма співвласниками земельної ділянки та домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, що в даному випадку зроблено не було. Інспекція ДАБК у Львівській області зобов'язана була перевірити відповідність поданої замовником Третіми особами заяви про прийняття в експлуатацію об'єкта вимогам Порядку, однак, відповідачем зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, яка оформлена і подана третіми особами, з порушенням вимог п.п. 3.2 Порядку.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимогипідтримали в повному обсязі з підстав викладених у позові, просили суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, вважає, що декларація зареєстрована відповідно до вимог законодавства України, а саме Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства №91 «Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельни конструкцій та інженерних мереж».
В судовому засіданні представник відповідача заперечення підтримав, просить в задоволенні позову відмовити.
Третя особа та її представник проти позову заперечив та зазначив, що заяву про прийняття в експлуатацію об'єкту він не зміг підписати із співвласником земельної ділянки, оскільки подавав її в період між смертю ОСОБА_9 та прийняттям спадщини ОСОБА_6, що підтверджується копією витягу про державну реєстрацію прав за № 34839229 від 16.07.2012р., з якого вбачається що ще за 9 днів до реєстрації права власності на квартиру № 2 ОСОБА_6, вже 16.07.12р., третіми особами зареєстровано право власності на АДРЕСА_2 із прибудовою на підставі попередньо поданої заяви про прийняття в експлуатацію об'єкта, декларації про готовність об'єкта до експлуатації зареєстрованої 19.04.2012р. та рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 21.06.2012р., № 251 "Про оформлення право власності на квартиру". Вважає, що непідписання заяви співвласником земельної ділянки ОСОБА_9, оскільки, станом на сьогодні за позивачем ОСОБА_6, не зареєстровано право власності на земельну ділянку після померлої спадкодавці ОСОБА_9, ні сама прибудова до кв. № 1 в спільному житловому будинку № 16 не порушує прав та інтересів позивача.
В судовому засіданні третя особа та її представник заперечення підтримав, просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доводи представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
19.04.2013р. Інспекція ДАБК у Львівській області зареєструвала декларацію № ЛВ 18212060463 про готовність об'єкта (реконструкції з прибудовою до частини індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_2) до експлуатації.
Відповідно до п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - прийняття в експлуатацію збудованих до 31 грудня 2009 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і заяви про прийняття в експлуатацію яких подаються до 31 грудня 2012 року, здійснюється безоплатно інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об'єктів за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, протягом 30 днів з дня подання заяви. Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів ( г0830-11 ) і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Згідно з статтею 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до І-ІП категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Відповідно до пункту 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13 квітня 2011 року «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» у разі прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорії складності, побудованих без наявності дозволу на виконання будівельних робіт" до 31 грудня 2009 року, особливості реєстрації декларації та її форма визначаються Мінрегіоном.
Таким чином, у зв'язку з тим, що ОСОБА_4 здійснив реконструкцію з прибудовою до частини індивідуального житлового будинку без наявності дозволу на виконання будівельних робіт, у даному випадку до спірних правовідносин слід застосовувати Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №91 від 24 червня 2011 року, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11 липня 2011 року за № 830/19568 (далі-Порядок).
Відповідно до пункту 3.1. наведеного вище Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів (крім закінчених будівництвом до 5 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них) здійснюється безоплатно територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції України за результатами технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж та за наявності документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, шляхом реєстрації поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку. Згідно з пунктом 3.2. цього Порядку замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої, зокрема, додаються засвідчені в установленому порядку копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт. Відповідно до пункту 3.5. Порядку Інспекція повертає замовнику декларацію, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.
Повернення декларації з інших підстав не допускається.
Судом встановлено, що будинок АДРЕСА_2 є двоквартирний.
ОСОБА_9 являлася власником квартири АДРЕСА_1, що підтверджується договором купівлі - продажу від 29.04.1991 року. ІНФОРМАЦІЯ_1 вона померла, про що свідчить свідоцтво про смерть, видане 20 липня 2011р. НОМЕР_1.
Спадкоємець померлої ОСОБА_6 зареєстрував право власності на квартиру АДРЕСА_1 25.07.2012р., що підтверджується витягом про державну реєстрацію прав за №34942506 від 25.07.2012р.
Квартира №1 загальною площею 39.6 кв.м в будинку АДРЕСА_2 належить на праві приватної, спільної сумісної власності ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, що підтверджується свідоцтвом на право власності на квартиру від 28.07.2006 року.
Рішенням виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 21.06.2012р. № 251 "Про оформлення право власності на квартиру" оформлено право власності на квартиру №1 загальною площею 57,0 кв.м, житловою площею 19,2 кв.м.
Треті особи звернулися в Інспекцію ДАБК у Львівській області (надалі Відповідач) для оформлення Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, а саме реконструкції з прибудовою до частини індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_2.
19.04.2013р. Інспекція ДАБК у Львівській області зареєструвала декларацію № ЛВ 18212060463 про готовність об'єкта (реконструкції з прибудовою до частини індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_2) до експлуатації.
На час реєстрації вказаної декларації право власності на квартиру АДРЕСА_1 за фізичною особою оформлено не було, оскільки колишній власник ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_1 померла, а ОСОБА_6 зареєстрував право власності лише 25.07.12 р.
Суд приходить до висновку, що права та інтереси ОСОБА_6 при реєстрації спірної декларації порушено не було, оскільки він станом на 19.04.12 р. власником квартири АДРЕСА_1 не був.
Декларація зареєстрована відповідно до вимог законодавства України, а саме Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також Наказу № 91 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства «Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельни конструкцій та інженерних мереж» та з врахуванням рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 21.06.2012р. № 251 "Про оформлення право власності на квартиру".
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 11 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 76 цього Кодексу).
Водночас, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він як відповідач заперечує адміністративний позов, що передбачено ч.2 ст. 71 КАС України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Із врахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області діяла у спосіб та в порядку, передбаченому Конституцією та законами України, правомірно зареєструвала декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області 19.04.2012 року за № ЛВ 18212060463., а відтак, в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Постановив:
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Брильовський Р.М.
Повний текст постанови виготовлений 22.08.2013 року.