копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2013 р. Справа №818/6674/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савченка Д.М.,
за участю секретаря судового засідання - Прімової О.В.,
представника позивача - Суханова О.Є.,
представника відповідача - Різника О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Сумах до Публічного акціонерного товариства "Сумський фарфоровий завод" про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у місті Сумах (далі по тексту - позивач, ДПІ у м.Сумах) звернулась до суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Сумський фарфоровий завод" (далі по тексту - відповідач, ПАТ "Сумський фарфоровий завод"), в якій просить суд стягнути з відповідача за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків, та готівки, що належить такому платнику податків, борг в загальному розмірі 66 166,39 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач, не виконуючи обов'язок зі сплати податків, закріплений у п.п. 16.1.4. п. 16.1 ст.16 Податкового Кодексу України, має заборгованість зі сплати податку на прибуток приватних підприємств, з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій і пені, та збору за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в загальному розмірі 66166,39 грн.
В письмових запереченнях, наданих до суду (а.с.69), відповідач проти задоволення позову заперечував з наступних підстав.
Загальними зборами акціонерів ПАТ "Сумський фарфоровий завод", що відбулись 31.05.2013 р., прийнято рішення про припинення товариства шляхом його ліквідації, призначено персональний склад ліквідаційної комісії, що підтверджується відповідним протоколом. Таке рішення про припинення 03.06.2013 р. зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; 06.06.2013 р. державним реєстратором здійснено публікацію відповідного оголошення у спеціалізованому друкованому ЗМІ "Бюлетень державної реєстрації".
Посилаючись на приписи п. 97.2. ст. 97 ПК України, відповідач зазначає, що у разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України. Згідно з ч. 1 ст. 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у відповідній черговості, відповідно до якої у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів).
Відповідач зазначає, що у разі задоволення позову буде порушено законодавчо встановлений порядок ліквідаційної процедури, порушені права кредиторів, вимоги яких підлягають задоволенню в другу та третю чергу. Ліквідаційна процедура в даному випадку врегульована спеціальним законом - ЦК України, до якого відсилає ПК України, а тому неможливо застосувати такий спосіб захисту як стягнення боргу.
Крім цього, як зазначає відповідач, з розрахунку пені за податком на прибуток приватних підприємств зрозуміло лише як було нараховано пеню у сумі 12,33 грн. за 70 днів прострочення, решта із суми 9094,11 грн. зазначено без належного розрахунку. Також не співпадає сума боргу з податку на прибуток, зазначена у розрахунку із сумами, зазначеними в роздрукованому зворотному боці облікової картки платника.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та проаналізувавши зібрані докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач - ПАТ "Сумський фарфоровий завод" зареєстрований як юридична особа та взятий на облік в ДПІ у м.Сумах як платник податків, що підтверджується змістом позовної заяви, копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.61-62) та поясненнями представника позивача.
10.01.2012 р. ДПІ у м.Сумах проведено документальну планову виїзну перевірку з питань до дотримання вимог податкового законодавства ПАТ "Сумський фарфоровий завод" за період з 01.07.2010 р. по 30.09.2011 р. В ході перевірки встановлено порушення відповідачем вимог:
- п.п.4.1.6. п.4.1. ст.4, п. 5.1., п.п. 5.2.1. п. 5.2., п.п. 5.3.9. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997р. № 283/97-ВР із змінами та доповненнями, ч. 1, 5 ст. 203, ч. 1, 2 ст. 215, ч. 1, 2 ст. 228 Цивільного Кодексу України щодо загальних вимог, додержання яких є необхідним для чинності правочину, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 76601 грн., у тому числі за 2010 рік в сумі 216 грн., за 1 квартал 2011 року в сумі 76385 грн.;
- п. 198.3. ст. 198, п. 198.6. ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI із змінами та доповненнями, ч. 1, 5 ст. 203, ч. 1, 2 ст. 215, ч. 1, 2 с:т. 228 Цивільного Кодексу України щодо загальних вимог, додержання яких є необхідним для чинності правочину, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього у сумі 31734 грн., в тому числі за травень 2011 р. в сумі 22600 грн., за липень 2011 р. в сумі 9134грн.;
- завищено значення рядку 24 «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», який був задекларований підприємством в Деклараціях з податку на додану вартість за березень 2011р. в сумі 60633 грн., за квітень 2011р. в сумі 60633 грн., за травень 2011р. в сумі 38033 грн., за червень 2011р. в сумі 38033грн., за липень 2011р. в сумі 28899 грн., за серпень 2011р. в сумі 28899 грн., за вересень 2011р. в сумі 28899 грн.;
- п.п. 4.2.9 «г», п.4.2 ст.4 ,п.8.1. ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889 - IV від 22.05.2003р. зі змінами та доповненнями , в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету за 2010-2011 рр. в сумі 189,74 грн.;
-п.2.11, п.3.1 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004р із змінами та доповненнями.
Вказані обставини підтверджуються копією акта перевірки від 10.01.2012 року №77/2314/00310433/2 (а.с.11-52).
На підставі акта перевірки, в якому зафіксовані вказані вище порушення, повноважною особою позивача 24.01.2012 р. відносно ПАТ "Сумський фарфоровий завод" винесено податкове повідомлення-рішення №0000092314/0/5603, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем "податок на прибуток" в розмірі 76656 грн., з яких 76601 грн. основного платежу та 55 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.10).
Дане рішення отримано повноважною особою відповідача особисто 24.01.2012 р. особисто (а.с.10) і на час розгляду справи відповідачем не оскаржувалось.
12.04.2013 року ДПІ у м.Сумах прийнято рішення №17 (а.с.52) про розстрочення податкового боргу під проценти по податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 65141,46 грн. строком сплати з 12.04.2013 р. по 16.12.2013 р. та укладено договір розстрочення податкового боргу (а.с.53-54).
Рішенням від 24.05.2013 року № 1 ДПІ у м.Сумах, у зв'язку з порушенням умов погашення розстрочення податкового боргу, скасовано розстрочення грошових зобов'язань за договором (а.с.55) та пред'явлено до сплати невнесену суму податкового боргу, з урахуванням процентів, нарахованих за фактичний строк користування розстроченням у сумі 64 989,69 грн., в тому числі основного платежу 55 749,58 грн., штрафних санкцій 55 грн. та 9080,52 грн. пені (а.с.7).
Крім цього, 20.05.2013 р. відповідач самостійно узгодив податкове зобов'язання з екологічного податку шляхом подачі податкової декларацій №9026458630 до ДПІ у м.Сумах (а.с.56-57).
Сума самостійно визначеного податкового зобов'язання за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення складає 3 258,96 грн.
Розрахунком суми податкового боргу (а.с.6), витягом з картки особового рахунку (а.с.7,8) та розрахунком пені підтверджується, що у встановлений ст. 57 Податкового Кодексу України строк податкове зобов'язання залишилось відповідачем не сплаченим та склало в загальному розмірі 66 166,39 грн., в тому числі з податку на прибуток, з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій та пені склало 64 898,69 грн., збору за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1267,70 грн.
У зв'язку з тим, що узгоджена сума податкового зобов'язання відповідачем не була сплачена, позивачем, зважаючи на приписи п.59.1 ст.59 Податкового Кодексу України, надіслана податкова вимога №934 від 14.12.2012р., яка отримана повноважною особою відповідача особисто 03.01.2013 року (а.с.58)
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, виходячи з наступного.
Згідно п. 57.1. ст. 57 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 Кодексу, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
В силу п. 15.1. ст. 15 Кодексу, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 20.1.18. ст. 20 Кодексу, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
В силу п.п. 95.3., 95.4. ст. 95 Кодексу, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини; орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи викладене та те, що сума податкового боргу в загальному розмірі 66 166,39 грн. на час розгляду справи залишається несплаченою, позовні вимоги щодо стягнення коштів з розрахункових рахунків ПАТ "Сумський фарфоровий завод" та готівки, що йому належить, в рахунок погашення податкового боргу визнаються судом правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
При цьому суд не бере до уваги доводи відповідача про відсутність підстав для задоволення позову через те, що у разі задоволення вимог ДПІ може бути порушена черговість задоволення вимог кредиторів, встановлена Цивільним кодексом України, виходячи з наступного.
Питання погашення податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов"язаної з банкрутством, врегульовані статею 97 ПК України, пунктом 97.2 якої передбачено, якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов"язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України.
Така черговість визначена статтею 112 ЦК України, частиною 1 якої передбачено, що у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги кредиторів щодо податків і зборів задовольняються у третю чергу.
Згідно з п. 95.3 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі податкового боргу або його частини.
Зі змісту вказаних норм убачається, що вони регулюють порядок використання майна платника податків для погашення заборгованості перед кредиторами, тобто регулюють правовідносини, що виникають на стадії виконання судового рішення про стягнення коштів з боржника. Натомість заборони на прийняття судом рішення про задоволення вимог податкового органу про стягнення боргу з платника податків у разі його ліквідації, не пов"язаної з банкрутством, вказані норми не містять.
Доводи відповідача щодо відсутності належного розрахунку пені спростовуються наданим позивачем розрахунком (а.с. 112), згідно з яким загальний розмір процентів за користування розстроченням та пені складає 9094,11 грн. (а.с. 112).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Сумах до Публічного акціонерного товариства "Сумський фарфоровий завод" про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Сумський фарфоровий завод" (40007, м. Суми, вул. Харківська, 111, код ЄДРПОУ 00310433) за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих платника податків, та готівки, що належить платнику податків:
- податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 64 898,69 грн. (шістдесят чотири тисячі вісімсот дев"яносто вісім грн. 69 коп.) на користь Державного бюджету м. Суми, на р/р 31119009700002, ГУ ДКСУ в Сумській області, МФО 837013, код одержувача 37970593;
- за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у сумі 1 267,70 грн. (одна тисяча двісті шістдесят сім грн. 70 коп.) на користь Державного бюджету м. Суми, на р/р 31119009700002, ГУ ДКСУ в Сумській області, МФО 837013, код одержувача 37970593, усього в сумі 66 166,39 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) Д.М. Савченко
З оригіналом згідно
Суддя Д.М. Савченко
Повний текст постанови складено 22 серпня 2013 року.