Постанова № 33083433, 16.08.2013, Харцизький міський суд Донецької області

Дата ухвалення
16.08.2013
Номер справи
248/5035/13-а
Номер документу
33083433
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

248/5035/13-а

2-а/248/103/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2013 року

Харцизький міський суд Донецької області у складі :

судді- Щебуняєвої Л.Л.,

при секретарі-Должиковій Я.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харцизьку

адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,третя особа-управління Державної казначейської служби України у м.Харцизьку Донецької області,

ВСТАНОВИВ :

17 червня 2013 року позивач ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради (далі-УПСЗН) про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина-ОСОБА_5,у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача та з 7 січня 2013 року отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 гривен.

31 травня 2013 року вона звернулася до УПСЗН Харцизької міської ради з заявою про проведення перерахунку та виплати недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

5 червня 2013 року їй було надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку допомоги.

В зв'язку з чим позивач ОСОБА_1 просила визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради щодо відмови у перерахунку щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України №2811-Х11 від 21 листопада 1992 року «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону України №2334-111 від 22 березня 2001 року,зобов'язати УПСЗН Харцизької міської ради здійснити перерахунок щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України №2811-Х11 від 21 листопада 1992 року «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону України №2334-111 від 22 березня 2001 року,починаючи з 1 червня 2013 року по 31 грудня 2013 року ,стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до 3-х років за період з 7 січня 2013 року по 1 червня 2013 року в сумі 4235 гривен 16 коп.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1-ОСОБА_3 уточнив заявлені позовні вимоги та просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради щодо відмови перерахувати та виплатити позивачці ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ,зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років ,починаючи з 7 січня 2013 року та по момент ухвалення рішення суду,з урахуванням фактично виплачених сум.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з*явилася ,про час,місце розгляду справи повідомлялася належним чином,надала суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутності.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності позивача ОСОБА_1

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради -Дикун А.С. в судове засідання не з*явилася,про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином та у письмовій заяві просила розглянути справу без її участі,надав суду письмові заперечення,з яких вбачається,що відповідач позов не визнає ,вказує про те,що протоколом управління позивачці ОСОБА_1 призначена допомога по догляду за дитиною до 3-х років з 7 січня 2013 року по 22 листопада 2015 року у розмірі 130 гривен. Виплата державної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років у 2008 році регламентується у 11 розділі п.23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,яким передбачені в п.8 зміни до п.3 розділу У111 «Прикінцеві положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,а саме,що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі,що дорівнює різниці між : з 1 січня 2008 року-50%,з 1 січня 2009 року-75%,з 1 січня 2010 року-100 % прожиткового мінімуму,встановленого для працездатних осіб,та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців,а в п.7 частину першу ст..15 викладено в такій редакції - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі,що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом,встановленим для працездатних осіб,та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців,але не менше 130 гривен.

Згідно п.18 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (зі змінами) «Про порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органами праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Відповідно до п.19 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога у розмірі,що перевищує мінімальний розмір призначається з місяця звернення та здійснюється протягом шести календарних місяців .Якщо особа,якій призначена допомога,після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі ,що перевищує мінімальний,допомога виплачується у мінімальному розмірі. Згідно п.22 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» для призначення допомоги у розмірі,що перевищує мінімальний,подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан. Відповідно до внесених змін до ст..13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачається,що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач ,опікун,баба,дід або інший родич),якщо фактично здійснює догляд за дитиною. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рш/2008 ці положення не визнанні неконституційними .Тому вважають,що дії УПСЗН в частині проведення нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку відповідають чинному законодавству .Просять у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи - управління Державної казначейської служби України у м.Харцизьку Донецької області- Дехтеренко К.В. в судове засідання не з*явилася,про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином та у письмовій заяві просила розглянути справу без її участі.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників відповідача та третьої особи.

Заслухавши пояснення представника позивача,дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд знаходить позов обґрунтованим та таким,що підлягає задоволенню,з наступних підстав.

Судом встановлено,що позивач ОСОБА_1 є матір'ю малолітнього сина ОСОБА_5,ІНФОРМАЦІЯ_1,у зв'язку з чим перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради з 7 січня 2013 року та отримує грошову допомогу як незастрахована особа у розмірі 130 гривен,виплату якої здійснює відповідач (а.с.8,11 ).

31 травня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН з заявою про проведення перерахунку та виплати недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (а.с.9).

5 червня 2013 року ОСОБА_1 відповідачем було надано відповідь за № Г-31-5.1-6.2,якою було відмовлено в проведенні перерахунку та виплаті допомоги (а.с.10).

Відповідно до ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» при народженні дитини,повинна виплачуватись допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму.

До 1 січня 2008 року -дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-У1 «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « (далі-Закон №107-У1) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом №2811-Х11,дія якого поширювалася на осіб,не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-111,який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими Законами .Зокрема,статтею 43 Закону №2240-111 передбачено,що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі ,що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності,але не менше розміру прожиткового мінімуму,встановленого законом.

Пунктами 23,25 розділу 11 Закону №107-У1 були внесені відповідні зміни до Закону №2811-Х11 та Закону №2240-111. Зокрема,змінами до статті 13 Закону України №2811-Х11 його дію поширено на застрахованих осіб,а із Закону №2240-111 було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону №107-У1,в тому числі й пункт 25 розділу 11 Закону №107-Уі щодо виключення статей 40-44 Закону №2240-111.

Пунктом 2 розділу 111 Закону №107-У1 було передбачено,що розділ 11 цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином,з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону №2240-111,а з січня 2009 року-статті 13,15 Закону №2811-Х11.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 року №835-У1 «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року №2154-У1 «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі-Закон №2154-У1) передбачено,щоу 2009,2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону №2240-111 призначається і здійснюється в розмірах і порядку,визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року №1751 саме на виконання Закону №2811-Х11 (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону №2154-У1 не приймався.

Розмір і порядок виплати допомоги відповідно до Закону №2240-111 на виконання статті 45 Закону №2154-У1 Кабінетом Міністрів України не визначалися.

У подальшому,ані Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік»,ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік»,ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги,ніж в Законах №2811-Х11 та №2240-111.

Оскільки спір виник щодо виплати допомоги з 7 січня 2013 року особі,яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування,тому на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон №2240-111) ,відповідно до ст..43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі,що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності,але не менше розміру прожиткового мінімуму,встановленого законом.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року у справі №21-410а12.

Відповідно до ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України,прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах,є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень,які застосовують у своїй

діяльності нормативно-правовий акт,що містить зазначені норми права,та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Крім того,таке кореспондується із вимогами статті 46 Конституції України,якою встановлено,що громадянам гарантовано право на соціальний захист,що включає,зокрема,право на забезпечення їх у разі повної,часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян,підприємств ,установ і організацій,а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення,створенням мережі державних,комунальних,приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії,інші види соціальних виплат та допомоги,що є основним джерелом існування,мають забезпечувати рівень життя,не нижчий від прожиткового мінімуму,встановленого законом.

Таким чином,встановлені судом обставини спростовують доводи відповідача,викладені у запереченнях проти позову та дають суду підстави для задоволення позовних вимог позивача відносно визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,починаючи з 7 січня 2013 року та по момент ухвалення рішення суду,тобто по 16 серпня 2013 року,з урахуванням фактично виплачених сум.

З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

У відповідності до ст..94 КАС України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст..46 Конституції України, ст..ст.13,15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,ст..ст.1,4,5,29,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами ,зумовленими народженням та похованням»,ст..ст.2,7,17,19,70,71,94,100,159-163 КАС України,суд,

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,третя особа-управління Державної казначейської служби України у м.Харцизьку Донецької області -задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років ,за період з 7 січня 2013 року по 16 серпня 2013 року,з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2,уродженки м.Харцизька Донецької області,ІПН НОМЕР_1, судові витрати в розмірі 34 гривні 41 коп.

Повний текст постанови виготовлений 19 серпня 2013 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.

Суддя :