Постанова № 33081790, 20.08.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.08.2013
Номер справи
826/9780/13-а
Номер документу
33081790
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 серпня 2013 року 08:05 № 826/9780/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П.,

при секретарі судового засідання Пасічнюк С.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Державне видавництво «Преса України» Державного управління справами до Київської міської ради про припинення права постійного користування земельною ділянкою та зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Державне підприємство «Державне видавництво «Преса України» Державного управління справами (далі – позивач, ДП «ДВ «Преса України» ДУС) до Київської міської ради (далі - відповідач) про припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 0,4948 га на вул. Гарматній, 41 в Солом’янському районі м. Києва, кадастровий номер 69006001 та зобов’язання Київську міську раду прийняти рішення про припинення права постійного користування ДП «ДВ «Преса України» ДУС земельною ділянкою площею 0,4948 га на вул. Гарматній, 41 в Солом’янському районі м. Києва, кадастровий номер 69006001.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем у порушення вимог Земельного кодексу України, безпідставно відмовлено позивачу у припиненні права користування земельною ділянкою, що порушує права позивача, який фактично не користується зазначеною земельною ділянкою, однак сплачує земельний податок.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, письмових пояснень чи заперечень щодо заявлених позовних вимог суду не подав.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу в порядку письмового провадження у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на наведене та з урахуванням вимог ст. 128 КАС України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

В господарському віданні позивача знаходився дошкільний навчальний заклад № 383, розташований по вул. Гарматній, 41 в Солом’янському районі міста Києва, що належав до державної власності.

Для експлуатації та обслуговування зазначеного дошкільного закладу рішенням Київської міської ради від 29.07.1999 року № 7/483 позивачу надана у постійне користування земельна ділянка площею 0,4948 га (далі - земельна ділянка), що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею ІІ-КВ № 006689.

Виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) виніс розпорядження 31.08.2012 року № 1522 «Про затвердження акта приймання-передачі дошкільного навчального закладу № 383 на вул. Гарматній, 41 в місті Києві з державної до комунальної власності територіальної громади міста Києва».

Об’єкт, зазначений в акті приймання-передачі, передано до сфери управління Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації.

В той час, як право користування земельною ділянкою площею 0,4948 га., на якій розташований дошкільний навчальний заклад № 383 позивача не припинено.

Враховуючи зазначене, позивач звернувся до Київської міської ради з листом від 19.10.2012 року № 103-1180-к, в якому просив надати відповідні доручення для внесення відомостей до Державного земельного кадастру про припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 0,4948 га, розташованої за адресою: вул. Гарматна, 41 в Солом’янському районі міста Києва.

В подальшому, позивач повторно звернувся до відповідача з листом від 21.01.2013 року вих. № 103-10-к/м про припинення користування земельною ділянкою та надання відповідних доручень для внесення відомостей до Державного земельного кадастру.

У відповідь на лист позивача від 19.10.2012 року № 103-1180-к, Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради надіслало лист позивачу від 20.11.2012 року № 03-16/36377, яким повідомило, що Київська міська рада, передаючи у постійне користування ділянку по вул. Гарматна, 41, передбачила відповідні надходження грошових коштів до міського бюджету. Дострокове припинення права постійного користування земельною діяльною потягне за собою припинення цих надходжень, що призведе до збитків для міського бюджету та повідомлено позивача про те, що дострокове припинення права користування земельною ділянкою буде вирішено після звернення балансоутримувача будівлі стосовно реєстрації зазначеної земельної ділянки.

Не погодившись з відповіддю від 20.11.2012 року № 03-16/36377 та у зв’язку з тим, що позивач, як підприємство, яке належить до сфери управління Державного управління справи Президента України й додаткових витрат для оплати земельного податку на земельну ділянку не передбачено, позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об’єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-III право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом (ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Як встановлено судом, земельна ділянка по вул. Гарматній, 41 в Солом’янському районі Києва, на якій розташований дошкільний навчальний заклад № 383, надана в постійне користування відповідно до рішення Київської міської ради від 29.07.1999 року № 7/483 та позивачем сплачується відповідний земельний податок.

Відповідно до статті 141 Земельного кодексу України передбачено підстави припинення права користування земельною ділянкою, якими, зокрема, є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Як вбачається з досліджених доказів, які містяться в матеріалах справи, дошкільний навчальний заклад № 383 на вул. Гарматній, 41 в Солом’янському районі Києва, що розташований на земельній ділянці, переданий з балансу ДП «ДВ «Преса України» ДУС до сфери управління Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації.

Таким чином, об’єкт, що розташований на зазначеній ділянці перейшов до сфери управління Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації, у зв’язку з чим позивач звернувся до Київської міської ради про добровільну відмову від користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські районні в місті (у разі їх створення) ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктами «а» та «д» ч. 1 ст. 9 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить розпорядження землями територіальної громади міста, припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», додатковими повноваженнями Київської міської ради, пов'язаними зі здійсненням містом Києвом столичних функцій є здійснення припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених чинним законодавством України.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що власником землі у місті Києві є територіальна громада, правомочності щодо володіння, користування, розпорядження і припинення права користування якою від її імені та в її інтересах здійснює Київська міська рада як орган місцевого самоврядування.

Приймаючи до уваги вищезазначене, а також враховуючи те, що земельна ділянка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, 41, суд приходить до висновку, що повноваження щодо припинення права користування даною земельною ділянкою віднесені до компетенції Київської міської ради.

Статтею 141 Земельного кодексу України передбачено, що однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Згідно зі ст.142 Земельного кодексу України передбачена добровільна відмова від права власності або права постійного користування земельною ділянкою.

Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Отже, процедура добровільної відмови від права постійного користування земельною ділянкою складається з таких стадій:

а) звернення з заявою землекористувача на ім'я власника земельної ділянки про добровільну відмову від права постійного користування земельною ділянкою;

б) прийняття рішення власником земельної ділянки про припинення права постійного користування земельною ділянкою;

в) повідомлення органів державної реєстрації про припинення права постійного землекористування.

Таким чином, вирішення питання щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою може мати місце лише після прийняття власником земельної ділянки рішення про припинення такого права.

Таким чином, вирішення питання щодо надання земельної ділянки у користування іншій особі може мати місце лише після прийняття власником земельної ділянки рішення про припинення права користування земельною ділянкою попереднім користувачем.

Проте, як зазначалось вище, листом від 20.11.2012 року № 03-16/36377 Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради повідомило позивача про те, що питання дострокового припинення права постійного користування земельною ділянкою, яка була надана ДП «ДВ «Преса України» ДУС на підставі рішення Київської міської ради від 29.07.1999 року № 7/483 може бути вирішено в момент реєстрації правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку Солом’янською районною в м. Києві державною адміністрацією чи іншим балансоотримувачем. Тобто, відповідач, всупереч вимогам чинного законодавства, поставив вирішення питання щодо припинення позивачу права користування земельною ділянкою у залежність від звернення третьої особи, стосовно реєстрації зазначеної земельної ділянки.

Разом з тим, ст. 142 Земельного кодексу України не дає Київській міській раді права приймати будь-які інші рішення, крім рішення про припинення права користування земельною ділянкою.

Окрім того, з наявних доказів у справі вбачається також, що позивач звертався до Солом’янської районної в м. Києві державної адміністрації з листами, в яких наголошував на необхідності реєстрації зміни землекористувача земельною ділянкою на вул. Гарматній, 41 в Солом’янському районі Києва, зокрема, звернутись із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою до Київської міської ради та внесення відповідних змін щодо землекористувача земельною ділянкою на вул. Гарматній, 41 в Солом’янському районі Києва, на якій розташований дошкільний навчальний заклад № 383.

Таким чином, ДП «ДВ «Преса України» ДУС у встановленому Земельним кодексом України порядку вчинило усі необхідні та залежні від нього дії щодо добровільної відмови від права постійного користування земельною ділянкою. Натомість, Київська міська рада в порушення частин 3 та 4 ст. 142 Земельного Кодексу України не прийняла відповідного рішення.

За таких обставин, враховуючи ухилення відповідача від виконання покладених законодавством повноважень щодо припинення права користування земельною ділянкою позовна вимога щодо зобов’язання Київську міську раду прийняти рішення про припинення права постійного користування ДП «ДВ «Преса України» ДУС земельною ділянкою площею 0,4948 га на вул. Гарматній, 41 в Солом’янському районі м. Києва, кадастровий номер 69006001 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

З огляду на викладене, вимога позивача про припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 0,4948 га на вул. Гарматній, 41 в Солом’янському районі м. Києва, кадастровий номер 69006001 є необґрунтованою та безпідставною, оскільки з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства, перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на відповідність вимогам, передбаченими ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а не може перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. Тому, зазначена вимога задоволенню не підлягає.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності відмови у припиненні права постійного користування земельною ділянкою.

Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та перевіривши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Державного підприємства «Державне видавництво «Преса України» Державного управління справами задовольнити частково.

Зобов’язати Київську міську раду прийняти рішення про припинення права постійного користування Державного підприємства «Державне видавництво «Преса України» Державного управління справами (код ЄДРПОУ 05905668, адреса: 03047, м. Київ, пр. Перемоги, 50) земельною ділянкою площею 0,4948 га на вул. Гарматній, 41 в Солом’янському районі м. Києва, кадастровий номер 69006001.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко