Головуючий у 1 інстанції - Богуславська І.А.
Суддя-доповідач - Василенко Л. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2013 року справа №263/236/13-а
Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Блохіна А.А., Юрко І.В.,
секретар судового засідання Білоцерковець Д.О.,
з участю позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Воронкової Ю.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 14 червня 2013 року у справі № 263/236/13-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В січні 2013 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ГУ ПФУ в Донецькій області) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, який 22.03.2013 року уточнив та просив визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Донецькій області з 01.11.2012 року щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з 01.11.2012 року, з урахуванням доплати у вигляді безперервної служби в ОВС в розмірі 786,65 грн., з урахуванням розміру посадового окладу в розмірі 1000 грн. та з урахуванням відсоткових надбавок; поновити строки звернення до суду та стягнути з ГУ ПФУ в Донецькій області заборгованість з недоплаченої пенсію за період з 01.01.2008 року до 01.01.2013 року в розмірі 36,403 грн. (а. с. 3-8, 66-68).
Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 14 червня 2013 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнанні дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено (а. с. 87, 88).
Позивач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги (а. с. 90, 91).
Позивач в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, наполягав на її задоволенні.
Представник відповідача, заперечував проти доводів, апеляційної скарги, надав письмові заперечення на доводи апеляційної скарги, просив постанову суду залишити без змін, як законну та обґрунтовану.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, з запереченнями на неї і дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 1983 року працював в органах внутрішніх справ, з 1999 року працював на посаді начальника відділу дізнання Жовтневого райвідділу Маріупрольського МУ МВС України в Донецькій області в званні майора міліції, з 30.12.2005 року звільнений у відставку та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особа звільнена з військової служби та з 01.01.2007 року перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, де отримує пенсію за вислугу років, яка складає 28 років 2 місяці та 26 днів.
Спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо розміру на рахування та виплати пенсії, починаючи з 01.01.2008 року.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною ч.2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262- ХII (далі - Закон № 2262), в редакції, яка діяла на дату звернення позивача до суду, було визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
В даному випадку пенсія не нараховувалася відповідачем в тому розмірі, який на думку позивача є належним, тому до спірних правовідносин неможливо застосувати наведену норму Закону №2262.
Відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
З вказаним позовом позивач звернувся до суду першої інстанції 14.01.2013 року (а. с 3), тобто більш ніж через шість місяців з дати здійснення перерахунку пенсії.
Обставини, які б заважали (робили б неможливим) своєчасне звернення позивача до суду з цим позовом позивач не навів, поважних причин пропущення строку звернення до суду також не навів, тому вимоги заявлені за межами шестимісячного строку звернення з позовом до адміністративного суду необхідно залишити без розгляду, а саме заявлені до 13.07.2012 року включно.
Вивченням матеріалів адміністративної справи та пенсійної справи позивача, наданої для огляду представником відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції встановлено, що на виконання постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 іа наданої відповідачу довідки ГУ МВС України в Донецькій області від 17.03.2008 року №14/32371 про грошове забезпечення по займаній посаді станом на 01.01.2008 року пенсія позивачеві перерахована з наступних видів грошового забезпечення: : посадовий оклад - 1000,00 грн., оклад за військове (спеціальне) звання - 125,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 393,75 грн., надбавка за особливо важливі завдання 41% - 622,69 грн., надбавка за ОРД 7% - 70,00 грн., премія 12% - 265,37 грн., всього 2476,81 грн. Основний розмір пенсії 79 % грошового забезпечення (вислуга 28 років)станом на 01.01.2008 року - 195,686 грн.
Тобто, в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2008 року включені надбавки, передбачені постановою КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
Позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно нараховував та виплачував пенсію в меншому розмірі, оскільки при перерахунку пенсії з 01.01.2008 року посадовий оклад врахований не в розмірі 1000 грн., а в значно меншому та безпідставно при перерахунку його пенсії виключено надбавку за безперервну службу.
Згідно ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно п.23 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, зареєстровані Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 «Про затвердження Порядку і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону №2262 міністерства та інші органи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Пунктами 1 та 5 Постанови Кабінету міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, визначено, що перерахунок раніше призначених згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, при цьому для перерахунку враховується: посадовий оклад, оклад за військове звання та відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах встановлених Кабінетом міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим званням.
Додаткові види грошового забезпечення ( надбавки, доплати, підвищення) та премії скасовані, чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються.
Встановлено, що перерахунок пенсії станом на 01.01.2008 року відповідачем здійснений позивачеві на підставі вищенаведеної довідки, виданої ГУ МВС України в Донецькій області від 17.03.2008 року №14/32371 про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії ( а. с. 60, 61), в якій зазначений посадовий оклад в розмірі 1000 гривень, тому твердження позивача щодо обрахування пенсії з меншого розміру окладу є безпідставним. При цьому відповідачем правомірно не врахована до розміру грошового забезпечення - надбавка за безперервну службу, оскільки такий вид надбавки не входив до складу грошового забезпечення з 01.01.2008 року відповідно до вищенаведених нормативно-правових актів, ця надбавка не була включена до довідки про перерахунок пенсії, у відповідача відсутні правові підстави проводити перерахунок пенсії з врахуванням будь-яких доплат, премій тощо, не зазначених у довідці для перерахунку пенсії. Позивач не оскаржував дії ГУ МВС України в Донецькій області щодо надання довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Також колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта в суді апеляційної інстанції про те, що в довідці про перерахунок пенсії не вірно зазначена посада позивача, оскільки це не є предметом спору у даній справі.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2008 року відповідач здійснив згідно діючих норм пенсійного законодавства та не включив надбавку за безперервну службу при перерахунку пенсії, оскільки вона не є складовою розміру грошового забезпечення та не була включена до довідки ГУ МВС України в Донецькій області про складові грошового забезпечення.
23 квітня 2012 року Кабінет міністрів України прийняв постанову №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до якої передбачено підвищення до пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 1 липня 2012 року на 11% пенсій, з 1 вересня 2012року на 23 % та з 1 січня 2013 року на 35 %. При цьому розміри пенсій, обчислені з урахуванням цих підвищень, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Станом на 04.03.2013р. пенсія ОСОБА_2 складається з: посадового окладу в сумі 1000 грн., окладу за військове звання в сумі 125 грн., надбавки за вислугу років 35% в сумі 393 грн. 75 коп., надбавки за особливо важливі завдання 41% в сумі 622 грн. 69 коп., надбавки за ОРД 7% в сумі 70 грн., премії 12% в сумі 265 грн. 37 коп., а всього 2476 грн. 81 коп. Основний розмір пенсії 79 % грошового забезпечення (вислуга 28 років) в розмірі 1956 грн. 68 коп., підвищення за постановою Кабінету міністрів України №355 в сумі 684 грн. 84 коп., всього призначено 2641 грн. 52 коп.
Оскільки після 01.01.2008 року Кабінет міністрів України не приймав нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, підстави для перерахунку пенсії за ч.3 ст.63 Закону відсутні.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції внаслідок помилкового не застосування норм процесуального права щодо наслідків пропущення строків звернення з позовом до адміністративного суду частково невірно вирішений спір, тому постанова суду про вирішення позовних вимог, заявлених за межами шестимісячного строку звернення до суду, підлягає скасуванню та залишенню без розгляду, в іншій частині постанова суду відповідає нормам процесуального та матеріального права і підстави для її скасування відсутні.
В повному обсязі ухвала складена 21 серпня 2013 року.
Керуючись ст. 99, ст. 100, ст. 155 ч.1 п.9, ст. 195, ст. 196, ст.198 ч.1 п.1, 4, ст. 200, ст. 203 ч.1, ст. 205 ч.1 п.1, 4, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 в частині розгляду за суттю позовних вимог задовольнити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 14 червня 2013 року у справі № 263/236/13-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії в частині вирішення позовних вимог за період з 01.01.2008 року до 13.07.2012 року включно скасувати.
Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.01.2008 року до 13.07.2012 року включно залишити без розгляду.
В решті постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 14 червня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді А.А. Блохін
І.В. Юрко