Постанова № 33078075, 16.08.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2013
Номер справи
805/10072/13-а
Номер документу
33078075
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2013 р. Справа №805/10072/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12год.57хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зеленова А.С.,

при секретарі Афанасьєві Д.Б.,

за участю:

позивача ОСОБА_2,

представника відповідача 1 не з'явився,

представника відповідача 2 Нємова Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, 83017, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Донецького міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дій незаконними та неправомірними, -

В С Т А Н О В И В:

11.07.2013 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Відділу Державної автомобільної інспекції м. Донецька про визнання дій незаконними та неправомірними /а.с.3-5/.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він, рухаючись на автомобілі Renault Kangoo з транзитними номерами, строк дії яких сплинув 03.12.2012, був затриманий інспектором ДАІ на проспекті Ілліча в м. Донецьку. В документах на автомобіль інспектор побачив, що транзитний номер прострочено та, незважаючи на його доводи, викликав евакуатор, який доставив автомобіль позивача до штраф майданчика. Відділ ДАІ м. Донецька за послуги доставки автомобіля на штраф майданчик за допомогою спеціального транспортного засобу (евакуатора) стягнув з позивача 950грн. Крім того, позивач сплатив штраф, передбачений ч. 6 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення у розмірі 170 грн. та послуги за зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику в розмірі 150 грн.

Вважає дії ДАІ м. Донецька щодо стягнення з нього 950 грн. за послуги евакуатора та 150 грн. за зберігання автомобіля на спеціальному майданчику неправомірними, оскільки відповідно до спільного наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України «Про затвердження Розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння» від 5 жовтня 2007 року № 369/1105/336 ДАІ м. Донецька повинна була стягнути за зберігання автомобіля на спеціальному майданчику (за добу) - 18 грн. та за доставку транспортного засобу за допомогою евакуатора до місця зберігання (за два кілометри шляху) - 20 грн., замість відповідних 150 грн. та 950 грн.

Просить суд визнати дії відділу ДАІ м. Донецька щодо стягнення з нього 950 грн. за доставку транспортного засобу за допомогою евакуатора до місця зберігання та 150 грн. за зберігання автомобіля на спеціальному майданчику незаконними та неправомірними/ а.с.3-5/.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.08.2013 було замінено відповідача - Відділ Державної автомобільної інспекції м. Донецька на Відділ Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області у зв'язку з невірним зазначенням позивачем повної назви відповідача /а.с.31/.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.08.2013 було залучено до справи в якості відповідача Донецьке міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області у зв'язку з тим, що Відділ Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області не є юридичною особою /а.с.32/.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним в адміністративному позові, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача 1 - Відділу Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Донецького міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Представник відповідача 2 - Донецького міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області у судовому засіданні надав суду письмові заперечення проти позову, у яких вказав, що позивач рухався на автомобілі Renault Kangoo з транзитними номерами, строк дії яких сплинув. Вказані дії кваліфікуються на підставі ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п. 30.2, 2.9 ПДР України як адміністративне правопорушення. Відповідно до статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі якщо водієм вчинено правопорушення, передбачене частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомою статті 121, цього Кодексу, працівник відповідного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора.

Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках визначається Кабінетом Міністрів України, а саме «Порядком тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках», затвердженим Постановою від 17.12.2008 № 1102 (далі Порядок).

Згідно п. 5 зазначеного Порядку доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку здійснюється за допомогою спеціальних автомобілів - евакуаторів, у тому числі тих, що належать підприємствам, установам та організаціям, які провадять діяльність, пов'язану з транспортуванням транспортних засобів, і з якими Державтоінспекцією укладені в установленому порядку договори. При цьому п. 1 Порядку дозволяє підрозділам Державної автомобільної інспекції для доставляння та зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів укладати договори з державними підприємствами, які належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ.

В цьому випадку відповідний договір був укладений із державним підприємством Міністерства внутрішніх справ України «Донбас-Інформ-Ресурси», яке і здійснювало евакуацію автомобіля. Тому питання конкуренції взагалі не може розглядатись.

Відповідно до п. 12 Порядку повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його водія, власника (співвласника) за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, та пред'явлення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому підприємство отримує кошти на свій рахунок без участі працівників ДАІ і самостійно їх розподіляє. До того ж розмір оплати послуг також встановлюється самостійно і працівники ДАІ не стягують кошти на користь підприємства.

Вважає, що працівники Відділу Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області діяли на підставі діючого законодавства в межах наданих повноважень.

Стосовно посилань позивача на спільний наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України «Про затвердження Розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння» від 5 жовтня 2007 року № 369/1105/336 зазначає, що вказаний наказ на теперішній час втратив свою чинність.

Просив суд відмовити в задоволенні позову /а.с.43-45/.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Відповідач 1 - Відділ Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області є органом державної влади, який в даних правовідносинах реалізує надані йому повноваження Конституцією України, нормативно-правовими актами Президента України, Кабінету міністрів України, Верховної ради України та не є самостійною юридичною особою.

Відповідач 2 - Донецьке міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області є органом державної влади, який в даних правовідносинах реалізує надані йому повноваження Конституцією України, нормативно-правовими актами Президента України, Кабінету міністрів України, Верховної ради України є юридичною особою.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до висновку, що відповідачі в повній мірі довели правомірність своїх дій.

З пояснень позивача та матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 18.01.2013, рухаючись на автомобілі Renault Kangoo з транзитними номерами, строк дії яких сплинув 03.12.2012, був затриманий інспектором ДАІ на проспекті Ілліча в м. Донецьку.

На ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення за порушення вимог п. 30.2, 2.9 ПДР України, за ознаками ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 170грн.

Відповідно до статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі якщо водієм вчинено правопорушення, передбачене частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомою статті 121, цього Кодексу, працівник відповідного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора.

Постанову про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 не оскаржував.

За послуги доставки автомобіля на штраф майданчик за допомогою спеціального транспортного засобу (евакуатора) позивач сплатив 950 грн. Крім того, позивач сплатив штраф, передбачений ч. 6 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення у розмірі 170 грн. та послуги за зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику в розмірі 150 грн.

Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках визначається Кабінетом Міністрів України, а саме «Порядком тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках», затвердженим постановою від 17.12.2008 № 1102.

Згідно п. 5 зазначеного Порядку доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку здійснюється за допомогою спеціальних автомобілів - евакуаторів, у тому числі тих, що належать підприємствам, установам та організаціям, які провадять діяльність, пов'язану з транспортуванням транспортних засобів, і з якими Державтоінспекцією укладені в установленому порядку договори. При цьому п. 1 Порядку дозволяє підрозділам Державної автомобільної інспекції для доставляння та зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів укладати договори з державними підприємствами, які належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ.

На виконання зазначеного Порядку 03.05.2012 між Управлінням Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Донецькій області та Державним підприємством Міністерства внутрішніх справ України «Донбас-Інформ-Ресурси» було укладено договір про співпрацю № 1 /а.с.46-50/.

Відповідно до даного договору Державне підприємство Міністерства внутрішніх справ України «Донбас-Інформ-Ресурси» бере на себе зобов'язання здійснювати господарську діяльність шляхом надання фізичним та юридичним особам послуг з доставки та тимчасового зберігання затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках, які знаходяться в постійному користуванні (в оренді) УДАІ ГУМВС України в Донецькій області. Підприємство отримує винагороду за свою діяльність у розмірі, що надходить як плата від фізичних та юридичних осіб за тимчасове зберігання транспортних засобів та інші послуги. Підприємство самостійно розподіляє доходи, отримані за надання послуг по тимчасовому зберіганню транспортних засобів та інших послуг.

Відповідно до п. 12. Порядку повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його водія, власника (співвласника) за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, та пред'явлення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому підприємство отримує кошти на свій рахунок без участі працівників ДАІ і самостійно їх розподіляє. До того ж розмір оплати послуг також встановлюється самостійно і працівники ДАІ не стягують кошти на користь підприємства.

Як вбачається з квитанцій, що знаходяться в матеріалах справи, оплату послуг за доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик у розмірі 950 грн. та його зберігання у розмірі 150 грн. позивач здійснював Державному підприємству Міністерства внутрішніх справ України «Донбас-Інформ-Ресурси» /а.с. 10/.

Тому ствердження позивача щодо стягнення з нього Відділом Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області зазначених коштів є безпідставними.

Крім того, суд зазначає, що спільний наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України «Про затвердження Розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння» від 5 жовтня 2007 року № 369/1105/336, на який посилається позивач, втратив чинності 05.06.2012 на підставі спільного наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 25.04.2012 № 364/497/506.

Ствердження позивача, щодо порушення відповідачем 1 вимог Законів України «Про захист прав споживачів» та «Про захист економічної конкуренції», суд вважає таким, що не знайшло свого підтвердження з огляду на те, що фактично позивачу послуги по евакуації транспортного засобу та його зберігання на спеціальному майданчику були надані не відповідачем 1, а Державним підприємством Міністерства внутрішніх справ України «Донбас-Інформ-Ресурси».

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що працівники Відділу Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області діяли на підставі діючого законодавства та в межах наданих повноважень.

З огляду на наведене суд відмовляє у задоволенні позову ОСОБА_2 до Відділу Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій Відділу Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області , щодо стягнення з ОСОБА_2 950грн. за доставку транспортного засобу за допомогою евакуатора до місця зберігання, та 150грн. за зберігання автомобіля на спеціальному майданчику, незаконними та неправомірними.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 41-42, 69-71, 79, 86, 87, 94, 122, 138, 143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Відділу Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій Відділу Державної автомобільної інспекції Донецького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області , щодо стягнення з ОСОБА_2 950грн. за доставку транспортного засобу за допомогою евакуатора до місця зберігання, та 150грн. за зберігання автомобіля на спеціальному майданчику, незаконними та неправомірними - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 16 серпня 2013 року.

Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 21 серпня 2013 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зеленов А. С.