Постанова № 33072595, 13.08.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2013
Номер справи
805/10938/13-а
Номер документу
33072595
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 серпня 2013 р. Справа №805/10938/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11.30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бойка М.І.,

при секретарі Кусти Ю.Ф.,

за участі: представника позивача Васильченко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання у м. Донецьку адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Управління державної казначейської служби України у Володарському районі Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» (далі - позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом Управління державної казначейської служби України у Володарському районі Донецької області (далі - відповідач) про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що направив до відповідача заяви про виконання рішень суду № 52юр-5979/13 від 27.06.2013 р. та № 52юр-5980/13 від 27.06.2013 р., до яких було додано оригінали відповідних виконавчих документів, копії судових рішень, копії постанов виконавчої служби про повернення виконавчих документів стягувачу та копії довіреності на особу, яка підписала вказані заяви. Листами відповідача № 2-27/1632 від 04.07.2013 р. та № 2-27/1633 від 04.07.2013 р. відповідач повернув направлені позивачем документи, а саме оригінали наказів господарського суду Донецької області № 24/273 від 10.01.2012 р. копію судового рішення № 24/273 від 22.12.2011 р., копії постанов про повернення виконавчих документів та копії довіреностей на представника позивача. У листах відповідача останній посилався на те, що юридична адреса боржника - Володарського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області у справі № 24/273 від 10.01.2012 р. - смт. Володарське Володарського району Донецької області, вул. Леніна, 92 не відповідає юридичній адресі, зазначеній у ч. 1 резолютивної частини рішення господарського суду Донецької області від 22.12.2011 р. у справі № 24/273 - м. Велика Новосілка, що є порушенням п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ст. 17 зазначеного Закону примусове виконання рішень здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом, в тому числі наказів господарського суду.

Юридична адреса боржника Володарського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області - 87000, смт. Володарське Володарського району Донецької області, вул. Леніна, 92 відповідає його юридичній адресі, зазначеній в резолютивній частині рішення господарського суду Донецької області від 22.12.2011 р. у справі № 24/273 та наказах господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273.

Таким чином вважають, що дії відповідача по поверненню документів є незаконними, суперечать Закону України «Про виконавче провадження», Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 р., та позбавили позивача права на примусове виконання рішення господарського суду Донецької області від 22.11.2011 р. у справі № 24/273. Просили визнати дії відповідача щодо повернення позивачу наказів господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273 незаконними, зобов'язати відповідача прийняти до виконання накази господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273 та здійснити їх безспірне списання.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні тим, що викладені в позові та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до суду надав клопотання про розгляд справи у його відсутність та надав заперечення, у відповідності до яких зазначив, що механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судам, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845. (далі - Порядок № 845). Пунктом 2 Порядку визначені виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи , визначені Законом України «Про виконавче провадження». Зазначили, що відповідачем були повернуті позивачу накази господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273 про стягнення з Володарського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» суми боргу, оскільки виконавчий документ оформлено з порушенням установлених вимог.

Так, у частині першій резолютивної частини рішення господарського суду Донецької області від 22.11.2011 р. у справі № 24/273 вказано боржником Володарський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області м. Велика Новосілка, що не відповідає частинам другій та третій вказаного рішення, а також не відповідає назві та юридичній адресі боржника, вказані в наказі господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273, що є порушенням абзаців 3, 4 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження». Відповідно до абзацу 6 п. п. 1 п. 9 Порядку № 845 орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі коли виконавчий документ видано або оформлено з порушенням установлених вимог. Просили в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та встановлені по справі обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Позивач, Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» (84601, Донецька область, м. Горлівка, пр. Леніна, 11, ідентифікаційний код 00131268) зареєстровано виконавчим комітетом Горлівської міської ради 30.03.2012 р., номер запису про включення відомостей до ЄДР 12561200000000009, є юридичною особою.

Відповідач, Управління державної казначейської служби України у Володарському районі Донецької області, є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 460/2011, Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр). Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Казначейство України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства фінансів України (далі - Мінфін України), іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України і Міністра. Основними завданнями Казначейства України є: внесення пропозицій щодо формування державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів; реалізація державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу.

Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 визначений механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судам, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Пунктом 2 Порядку визначені виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи , визначені Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом, а саме: 1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті; 2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 3) судові накази; 4) виконавчі написи нотаріусів, 5) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.

Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження»визначені вимоги до виконавчого документа, в якому зазначаються:назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; резолютивна частина рішення; дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.

Судом встановлено, що позивач листами № 52юр-5979/13 від 27.06.2013 р. та № 52юр-5980/13 від 27.06.2013 р. направив до відповідача два накази господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273 на виконання рішення господарського суду від 22.12.2011 р. про стягнення з Володарського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області (87000, смт. Володарське Володарського району Донецької області, вул. Леніна, 92, ЕДРПОУ 086718992) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» 3% річних в сумі 224,17 грн., інфляційних - 208,97 грн. та пені в сумі 718,06 грн. та витрат по сплаті державного мита у сумі 102,00 грн., та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.

Відповідач листами від 04.07.2013 р. № 2-27/1632 та № 2-27/1633 р. повернув позивачу документи: накази господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273 копію рішення господарського суду Донецької області від 22.12.2011 р. у справі № 24/273, копії постанов відділу примусового виконання рішень про повернення виконавчих документів від 15.02.2013 р. У листах відповідача останній посилався на те, що юридична адреса боржника - Володарського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області у справі № 24/273 від 10.01.2012 р. - смт. Володарське Володарського району Донецької області, вул. Леніна, 92 не відповідає юридичній адресі, зазначеній у ч. 1 резолютивної частини рішення господарського суду Донецької області від 22.12.2011 р у справі № 24/273 - м. Велика Новосілка, що є порушенням п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження».

Аналізуючи приписи ст. ст. 17, 18 Закону України «Про виконавче провадження», дослідивши накази господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273, рішення господарського суду Донецької області від 22.12.2011 р. у справі № 24/273, судом встановлено, що у спірних наказах зазначено повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код боржника - Володарського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області, які ідентифікують боржника, в тому числі юридичну адресу боржника, яка відповідає запису у Єдиному державному реєстрі щодо місцезнаходження юридичної особи - боржника та відповідає частинам 2 та 3 резолютивної частини рішення господарського суду Донецької області від 22.12.2011 р. у справі № 24/273.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що відповідач підчас повернення позивачу виконавчих документів - двох наказів господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273 діяв не у порядку та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин позовні вимоги про визнання дій відповідача щодо повернення позивачу наказів господарського суду Донецької області від 10.01.2012 у справі № 24/273 незаконними та зобов'язання відповідача прийняти до виконання накази господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Стосовно вимог позивача щодо зобов'язання здійснити безспірне списання за наказами господарського суду Донецької області від 10.01.2012 р. у справі № 24/273 суд вважає їх необґрунтованими, оскільки Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 визначений механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судам, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення та суд не може перебирати на себе функції територіального органу Казначейства. За таких обставин позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167, 181, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Управління державної казначейської служби України у Володарському районі Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Управління державної казначейської служби України у Володарському районі Донецької області щодо повернення Публічному акціонерному товариству «ДТЕК Донецькобленерго» наказів господарського суду Донецької області № 24/273 від 10.01.2012 р. незаконними.

Зобов'язати Управління державної казначейської служби України у Володарському районі Донецької області прийняти від Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» накази господарського суду Донецької області № 24/273 від 10.01.2012 р.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» судові витрати в розмірі 22 (двадцять дві) грн. 94 коп.

Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та вступна та резолютивна частини постанови проголошено у судовому засіданні 13 серпня 2013 року. Повний текст постанови виготовлено 16 серпня 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Бойко М.І.