ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 серпня 2013 р. 14:51 Справа №801/7234/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Криму складі головуючого судді Кащеєвої Г. Ю. за участю секретаря судового засідання Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державного реєстратора Джанкойської районної державної адмімістрації Купріянова Ігоря Анатолійовича
про визнання незаконними дій,
за участю:
представник відповідача - не з'явився.
Обставини справи: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою до Державного реєстратора Джанкойської районної державної адмімістрації Купріянова Ігоря Анатолійовича та просить визнати незаконними дії державного реєстратора Джанкойської районної державної адміністрації Купріянова І.А. по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців недостовірних відомостей про склад засновників та реєстрацію у новій редакції статуту СВК «Ізумрудний» та скасувати ці реєстраційні дії.
01 серпня 2013 року заявою ОСОБА_1 змінені позовні вимоги, в якої ОСОБА_1 просить визнати незаконними рішення державного реєстратора Джанкойської районної державної адміністрації Купріянова І.А. по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців недостовірних відомостей, щодо установчого договору засновників СВК «Ізумрудний» та реєстрації у новій редакції статуту СВК «Ізумрудний» і скасувати ці реєстраційні дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що у березні 2013 року він дізнався, що Державному реєстратору Джанкойської районної державної адміністрації Купріянову І.А. 21.08.2007 року було надано копію протоколу № 1 та реєстраційні картки, на підставі яких із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців рішенням державного реєстратора зі складу засновників кооперативу незаконно було виключено позивача та ще 18 осіб - засновників та незаконно включено до складу засновників СВК «Ізумрудний» ОСОБА_4 Внаслідок фальсифікації і підробки документів, зокрема протоколу № 1 загальних зборів членів і засновників СВК «Ізумрудний» від 18 червня 2007 року, на яких не були присутніми позивач та ще 18 засновників кооперативу, через неповідомлення їх про скликання цих зборів, незаконно було вирішене питання про виключення позивача та 18 осіб членів із складу засновників, також у протоколі № 1 загальних зборів і засновників СВК «Ізумрудний» пунктом 1 порядку денного було питання «Про розгляд заяви про прийом у члени кооперативу ОСОБА_4», але це питання загальними зборами не розглядалося і рішення по ньому зборами не приймалося. Таким чином позивач стверджує, що Державний реєстратор Джанкойської районної державної адмімістрації Купріянов І.А., в порушення Закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб-підприємців № 3575 - 4 від 16.03.2005 року, не перевіривши достовірність наданих йому документів незаконно прийняв рішення про внесення вище зазначених недостовірних відомостей щодо засновників, установчого договору і статуту СВК «Ізумрудний» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце розгляду справи сповіщений належним чином - судовою повісткою.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії НОМЕР_2 станом на 01.02.2013 року Виробничий кооператив сільськогосподарський виробничий кооператив «Ізумрудний» є юридичною особою, ідентифікаційний код 00233709, керівник юридичної особи ОСОБА_4 (а.с.16).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії НОМЕР_2 СВК «Ізумрудний» займається наступними видами діяльності: 01.27 Вирощування культур для виробництва напоїв, 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, 01.45 Розведення овець і кіз, 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах, 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід, 01.25 Вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників, 10.13 Виробництво м'ясних продуктів, 11.01 Дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв, 01.46 Розведення свиней, 01.21 Вирощування винограду (а.с.17).
Згідно з протоколом № 1 установчих зборів з організації сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний» від квітня 2000 року ОСОБА_5 доручено оформити Установчі документи з організації Кооперативу, обрані члени правління Кооперативу, члени ревізійної комісії та голова ревізійної комісії (а.с.18).
Статут сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" зареєстрований Джанкойським райвиконкомом 26.12.1991р., перереєстрований Управлінням економіки Джанкойської райдержадміністрації в реєстрі суб'єктів підприємницької діяльності за реєстраційним номером № 0273784500010075 26 квітня 2000 року, затверджено Установчими зборами 25 квітня 2000 року Протоколом № 1, 23 травня 2003 внесені доповнення до Статуту (а.с.19-27).
Згідно з Установчим договором сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" зареєстрованой 26 квітня 2000 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, виданий 12.12.97 Джанкойським МРВ ГУ МВС України в Криму є засновником СВК "Ізумрудний" (а.с.28-31, 44).
Тобто з квітня 2000 року ОСОБА_1 є одним із тридцяти одного засновників сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний», який відповідно до статуту є правонаступником реорганізованого колективного агропромислового підприємства «Ізумрудний», у якому позивач працював агрономом з 1991 року.
Відповідно до Протоколу № 1 загальних зборів членів і засновників сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний» від 18 червня 2007 року визначений порядок денний: про розгляд заяви про прийом в члени кооперативу ОСОБА_4, про розгляд заяв про вихід з складу засновників підприємства, про затвердження Статуту (новій редакції). Згідно з цим протоколом за вихід із засновників кооперативу ОСОБА_1 проголосували 29 осіб, проти немає, вирішили виключити зі складу засновників згідно заявам, затвердили Статут у новій редакції (а.с.33).
Нова редакція Статуту сільськогосподарського виробничого Кооперативу «Ізумрудний» затверджена на Засновницьких зборах Кооперативу згідно з протоколом № 5 від 25 квітня 2006 року, та відповідно до якого засновниками Кооперативу є ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7 (а.с.34-43).
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 15.12.2008 року номер запису 1 125 105 0008 000131 Державний реєстратор Купріянов Ігор Анатолійович провів Державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Виробничого кооперативу сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний» (а.с.45-50).
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі Закон № 755).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 755 (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з ст.1 Закону № 755 державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно з частиною другою статті 4 зазначеного Закону порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч.3 ст.8 Закону № 755 установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону № 755 відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Частиною другою статті 17 цього Закону встановлено, що в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості про юридичну особу: перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі ім'я, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків, якщо засновник - фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них.
Згідно з положеннями ст.18 Закону № 755 якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
В ч.5 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) наведений вичерпний перелік підстав, при наявності яких державний реєстратор має право залишити без розгляду реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі: якщо реєстраційна картка оформлена з порушенням вимог, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону, або якщо до реєстраційної картки не додано документи, передбачені частиною першою цієї статті, або якщо до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати її надходження внести до Єдиного державного реєстру запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу.
Відповідно до частини другої статті 53 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» дії або бездіяльність державного реєстратора можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.
Так, державним реєстратором Джанкойської районної державної адміністрації Купріяновим І.А. 21.08.2007 року проведена Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи СВК «Ізумрудний», як наслідок ОСОБА_4 рахується засновником СВК «Ізумрудний», зі складу засновників виключено позивача та ще 18 осіб.
Таким чином, при внесенні змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, реєстратор зобов'язаний був перевірити надані йому документи відповідно до вимог ст.8 та ст.19 Закону № 755 та діяти згідно з порядком проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців передбаченим ч.2 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" № 755 (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Судом встановлено, що реєстраційні картки, надані державному реєстратору, оформлені відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Суд звертає увагу на те, що твердження позивача щодо того, що Державний реєстратор мав перевірити достовірність наданих йому документів не відповідає діючому законодавству, так як Державний реєстратор не зобов'язаний перевіряти саме достовірність наданих документів.
Факт фальсифікації протоколу, на підставі якого вносилися відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців крім усних свідчень позивача нічим не підтверджується.
Суду не надано доказів що протоколи загальних зборів, на підставі яких було вчинено оскаржувані реєстраційні рішення, оскаржувались в судовому порядку.
Враховуючи, що реєстраційні картки, надані державному реєстратору, оформлені відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" на підтвердження повноважень ОСОБА_4 державному реєстратору було надано нотаріально завірений статут СВК «Ізумрудний» та копії протоколів загальних зборів СВК «Ізумрудний», суд дійшов висновку, що за таких умов державний реєстратор був зобов'язаний внести зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
У зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що твердження позивача про порушення Державним реєстратором Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV є безпідставними.
Відповідно до ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року
№ 2747-IV доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
Згідно з ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання незаконним рішення державного реєстратора Джанкойської районної державної адміністрації Купріянова І.А. по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців недостовірних відомостей щодо установчого договору засновників СВК «Ізумрудний» та реєстрації у новій редакції статуту СВК «Ізумрудний» та скасування цих реєстраційних дій.
Таким чином позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 94 КАС України, якщо судовим рішенням позивачеві відмовлено у задоволенні позову повністю, сплачений ним судовий збір не повертається.
У судовому засіданні 01.08.2013 року судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову складено у повному обсязі 05.08.2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 69-71, 94,158-163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.