Справа № 2-а-5120/08
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2008 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Бойко С.С.
при секретарі - Беленок О.О.
за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2008 року Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом, де прохає скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у м. Полтаві від 11 червня 2008 року № 0001632301/0, як необґрунтоване та таке, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства України.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказало, що відповідно до податкового повідомлення - рішення ДПІ у м. Полтаві від 11 червня 2008 року № 0001632301/0 на Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації покладено обов'язок сплатити податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 3014010100 на загальну суму 33187, 50 грн.
Вважає податкове повідомлення - рішення необґрунтованим, оскільки вони є структурним підрозділом обласної державної адміністрації та фінансуються виключно за рахунок бюджетних коштів ( є бюджетною установою) та не зареєстровано в податкових органах як платник податку на додану вартість.
ОСОБА_5 та ОСОБА_6 були забезпечені автомобілями в якості гуманітарної допомоги відповідно до п. 42 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями (далі по тексту - Порядок), затвердженого постановою КМУ від 8 вересня 1997 року № 999. Після смерті зазначених набувачів, згідно п. 37 Порядку, автомобілі мали бути залишені їх сім'ям із зняттям з обліку в органах соціального захисту населення.
Перереєстрація автомобіля на ім'я одного з членів сім»ї інваліда, який на час смерті інваліда проживав разом з ним, проводиться Державтоінспекцією з дозволу органу соціального захисту населення, де інвалід перебував на обліку як власник транспорту.
Довідки, які видаються на перереєстрацію, форма яких затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 2 серпня 2006 року № 295 «Про затвердження зразків та форм облікової політики та забезпечення автомобілями інвалідів», як при первинній реєстрації так і при переоформленні гуманітарних автомобілів не свідчать про необхідність сплати чи несплати обов'язкових платежів, податків чи зборів. Вказали, що Законом України «Про гуманітарну допомогу», Постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 1997 року № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями», іншими нормативними актами, якими регулювалося питання щодо залишення гуманітарних автомобілів членам сім»ї після смерті їх набувачів, установчими документами не передбачено функцій органів соціального захисту населення зі здійснення контролю за сплатою податків та зборів при видачі дозволу на перереєстрацію гуманітарного автомобіля на члена сім»ї.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали та прохали його задовольнити з підстав в ньому наведених.
Представники відповідача позов не визнали та пояснили, що у Головному управлінні праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації була проведена перевірка в ході якої встановлено ряд порушень, а саме: позивачем не відображено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за 2006 рік у сумі 22125,00 грн. в момент перереєстрації автомобілів ввезених на митну територію України у якості гуманітарної допомоги для забезпечення ними інвалідів та інших громадян.
У період з 01.04.2005 року по 01.03.2008 року на територію Полтавської області було завезено 131 гуманітарний автомобіль, отримувачем яких було Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, набувачами даних автомобілів були інваліди, які зареєстровані у Головному управлінні праці та соціального захисту населення Полтавської ОДА. Станом на 14 лютого 2008 року було виявлено 12 фактів смерті набувачів (інвалідів) гуманітарної допомоги.
Головним, районним та міськими управліннями праці та соціального захисту населення надавалися дозволи для перереєстрації автомобілів в органах ДАІ. Поряд з цими вимогами п. 2 Розділу 2 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання ринку автомобілів в Україні» від 07.12.2000 року № 2134 передбачено, що автомобіль, що був попередньо ввезений в Україну без сплати (повної або часткової) передбачених законодавством податків та зборів, на підставі пільг, наданих законодавством, може бути відчужений або переданий у володіння, або (та) у користування, або (та) у розпорядження тільки після сплати у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України на день ввезення автомобіля на митну територію України»
Таким чином, Головним управлінням праці та соціального захисту населення Полтавської ОДА не відображено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за 2006 рік у сумі 22125,00 грн. в момент перереєстрації автомобілів ввезених на митну територію України у якості гуманітарної допомоги для забезпечення ними інвалідів та інших громадян.
Судом встановлено, що відповідно до акту від 2 червня 2008 року № 1040/23-1/03195234 про результати виїзної позапланової перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на додану вартість Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації за період з 01.04.2005 року по 31.03.2008 року встановлені порушення: п.п 3.1.2 п.3.1., п.п. 3.2.5 п.3.2 ст. 3; п.п 5.1.4, 5.1.21 п.5.1 ст. 5 п. 6.1 ст. 6; п.п 7.3.1 п.7.3 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями в результаті чого занижено податок на додану вартість за 2006 -2007 р.р. в сумі 22125 грн. в т. ч. по періодам: березень 2006 - 13977 грн., січень 2007 - 8148 грн.
На підставі зазначеного акту було видане податкове повідомлення - рішення ДПІ у м. Полтаві від 11 червня 2008 року № 0001632301/0, згідно якого на Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації покладено обов'язок сплатити податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 3014010100, на загальну суму 33187,50 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року № 790 «Про затвердження типових положень про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м.м. Києві та Севастополі державної адміністрації» встановлено, що Головне управління є структурним підрозділом обласної державної адміністрації та фінансується виключно за рахунок бюджетних коштів (є бюджетною установою). Головне управління є неприбутковою установою установою та не зареєстровано в податкових органах як платник податку на додану вартість.
Відповідно до п.п. 7.11.2 п 7.1 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» Головне управління як державна установа звільняється від оподаткування доходів, отриманих у вигляді коштів чи майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань.
Згідно п.п. 5.1.21. п. 5.1 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість» Головне управління звільняється від оподаткування операцій з безоплатної передачі об'єктів благодійної допомоги набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства.
Забезпечення автомобілями в якості гуманітарної допомоги здійснюється відповідно до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою КМУ від 8 вересня 1997 року № 999.
Після смерті набувачів автомобілів , згідно пункту 37 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою КМУ від 8 вересня 1997 року № 999 , автомобілі мали бути залишені їх сім»ям із зняттям з обліку в органах соціального захисту населення.
Перереєстрація автомобіля на ім.»я одного з членів сім»ї інваліда, який на час смерті інваліда проживав разом з ним, проводиться Державтоінспекцією з дозволу органу соціального захисту населення, де інвалід перебував на обліку як власник транспорту.
Перереєстрація гуманітарного автомобіля померлого ОСОБА_5 проведена органами Державтоінспекції. Довідка на перереєстрацію від 27 вересня 2006 року № 1, видана Управлінням праці та соціального захисту населення Шишацької райдержадміністрації, лише підтвердила право на переоформлення гуманітарного автомобіля. Перереєстрація гуманітарного автомобіля померлого ОСОБА_6 проведена органами Державтоінспекції. Довідка на перереєстрацію від 06 березня 2006 року № 445 видана Управлінням праці та соціального захисту населення Кременчуцької райдержадміністрації, лише підтвердила право на переоформлення гуманітарного автомобіля.
Проте, вказані довідки, форма яких затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 2 серпня 2006 року № 295 «Про затвердження зразків та форм облікової політики та забезпечення автомобілями інвалідів», як при первинній реєстрації так і при переоформленні гуманітарних автомобілів не свідчать про необхідність сплати чи несплати обов'язкових платежів, податків чи зборів.
Законом України «Про гуманітарну допомогу», Постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 1997 року «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями», іншими нормативними актами, якими регулювалося питання щодо залишення гуманітарних автомобілів членам сім»ї після смерті їх набувачів, установчими документами не передбачено функцій органів соціального захисту населення зі здійснення контролю за сплатою податків та зборів при видачі дозволу на перереєстрацію гуманітарного автомобіля на члена сім»ї. Крім цього, до квітня 2007 року гуманітарні автомобіля знаходились на позабалансовому рахунку Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації.
Аналізуючи встановлені фактичні обставини справи та вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст..159-160 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити у повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві від 11 червня 2008 року № 0001632301/0.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня винесення повного тексту постанови та наступною подачею апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження до суду першої інстанції з одночасним направленням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після спливу строку на подачу заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано.
Повний текст постанови виготовлений 17 листопада 2008 року.
Суддя Бойко С.С.