ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
16 серпня 2013 р. Справа № 801/8086/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Шкляр Т.О., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1
до Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим
про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим про визнання незаконним та скасування рішення № 418 від 12.07.2013р., визнанні протоколу № 7.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади АРК, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цім Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
За вибором позивача відповідно до ч. 3 ст. 18 КАС України розглядаються і вирішуються або місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади.
Тобто ч. 3 ст. 18 КАС України встановлено альтернативну підсудність відносно позовів до посадових або службових осіб місцевих органів виконавчої влади.
Відповідачем по справі є виконавчий комітет Евпаторійської міської ради.
Орган виконавчої влади - це віднесений Конституцією України і законами України до системи органів державної виконавчої влади і організаційно самостійний елемент державного апарату, який наділений чітко окресленим обсягом повноважень виконавчої влади (компетенцією) відповідно до покладених на нього завдань і функцій, складається зі структурних підрозділів і посад, що обіймають державні службовці.
Органи виконавчої влади становлять єдину систему, склад якої визначений в Розділі VI «Кабінет Міністрів України. Інші органи виконавчої влади», до якої входять Кабінет Міністрів України, центральні органи, органи виконавчої влади АР Крим та місцеві органи.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади відповідно до ст. 113 Конституції України.
Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації згідно зі ст.118 Конституції України.
Місцевим органом виконавчої влади є місцева державна адміністрація, яка входить до системи органів виконавчої влади, що встановлено ст. 1 Закону України від 09.04.1999, № 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації". Так, відповідно до ст.. 1 Закону України від "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Ст. 140 Конституції України встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування" № 280 від 21.05.1997 р. місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Система місцевого самоврядування включає:
- територіальну громаду;
- сільську, селищну, міську раду;
- сільського, селищного, міського голову;
- виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;
- районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст;
- органи самоорганізації населення,
що встановлено ст. 5 Закона України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".
Таким чином, відповідно до ст..ст. 5, 10, 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органами місцевого самоврядування є сільська, селищна, районна в місті (в разі утворення), міська, районна й обласна ради, виконавчі органи сільських, селищних, районних у місці (в разі утворення), міські ради, тобто це виборні та інші органи територіальних громад, наділені відповідними повноваженнями вирішувати питання місцевого значення.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади відповідно до ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Тобто виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради є виконавчим органом місцевого самоврядування, а не місцевим органом виконавчої влади.
Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження відповідно до ст. 2 КАС України.
Відповідачем у справі є виконавчий орган місцевого самоврядування - Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради АР Крим.
Предметом позову не є оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З урахуванням викладеного дана справа не підсудна Окружному адміністративному суду Автономній Республіки Крим та підлягає поверненню позивачеві.
Суд роз'яснює позивачу його право звернутися до місцевого загального суду у порядку адміністративного судочинства з позовом, оформивши позовну заяву відповідно до вимог чинного законодавства України.
Керуючись ст. 18, п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Повернути позовну заяву ОСОБА_1 з усіма доданими до неї документами.
Копію ухвали надіслати ОСОБА_1.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує,, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.