Постанова № 33061773, 20.08.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2013
Номер справи
805/11117/13-а
Номер документу
33061773
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 серпня 2013 р. Справа №805/11117/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 05 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Голубової Л.Б.,

за участі секретаря судового засідання Воловик Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом державного підприємства «Вугільна компанія

«Краснолиманська»

до спеціалізованої державної податкової інспекції з

обслуговування великих платників у м. Донецьку

Міжрегіонального головного управління

Міндоходів

про визнання протиправним та скасування податкового

повідомлення - рішення від 11 липня 2013 року

№ 00002541517/557/10/41-00

за участю:

представника позивача: Попова С.Г., за дов. від 19 лютого 2013 року,

представника відповідача: Лисенкова Д.М., за дов. від 22 липня 2013 року,

Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 00002541517/557/10/41-00 від 11 липня 2013 року.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував протиправністю податкового повідомлення - рішення від 11 липня 2013 року про застосування штрафу за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету по декларації за 9 місяців 2010 року, оскільки ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року у справі № 2а-26770/10/0570 було розстрочено на три роки виконання постанови від 13 грудня 2010 року у вказаній справі, якою було стягнуто з позивача заборгованість з податку на прибуток та з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету у загальній сумі 9897969,22 гривень за спірний період.

Позивач зазначає, що розрахунок частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету на теперішній час не включений до податкової системи України, тому відповідачем безпідставно застосований штраф за порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України та на підставі п. 126.1 ст. 126 зазначеного кодексу. Крім того, судом змінено дату сплати грошового зобов'язання, конкретної дати погашення стягнутого за судовим рішенням боргу в ухвалі суду не вказано, вказані лише місяці погашення. На думку позивача, спірні правовідносини не регулюються Податковим кодексом України.

З зазначених підстав розстрочення податкового боргу судом позивач вважає протиправним застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету та просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 00002541517/557/10/41-00 від 11 липня 2013 року.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, надавши письмові заперечення від 19 серпня 2013 року. В наданих запереченнях в обґрунтування незгоди із позовом зазначив, що порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету визначений постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 року № 158. Також зазначив, що підставою застосування штрафу послужило порушення позивачем п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» зареєстровано як юридичну особу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 31599557, що підтверджується довідкою управління статистики у м. Красноармійську АБ № 562936 від 16 листопада 2012 року (а.с.25).

Позивач перебуває на податковому обліку у спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, про що зазначено в акті перевірки позивача від 14 червня 2013 року № 420/15-17-3-31599557 з 12 січня 2011 року за № 29 (а.с.6). Обставина знаходження позивача на податковому обліку відповідача не заперечується сторонами і не є спірною обставиною.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України статті 94 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Як зазначено в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року у справі № 2а-26770/10/0570, постановою цього суду від 13 грудня 2010 року позовні вимоги Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції, де знаходився на податковому обліку в той час позивач, до державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про стягнення заборгованості з податку на прибуток та з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету в загальній сумі 9897969,22 гривні було задоволено (а.с. 17). Суд задовольнив заяву державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про розстрочення вказаної суми боргу на тридцять шість місяців зі сплатою по 274943,59 гривень щомісячно протягом 35 місяців, а у останньому місяці 274943,57 гривні, починаючи з 01 лютого 2011 року по 01 лютого 2014 року.

Як зазначено в постанові суду від 13 грудня 2010 року, заборгованість з податку на прибуток виникла на підставі декларації № 9004954865 від 09.11.2012 року в розмірі 7 260 176,00 гривень, а заборгованість з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету, виникла на підставі розрахунку частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету за результатами щоквартальної фінансової-господарської діяльності у 2009 році № 9004743171 від 02.11.2010 року в розмірі 2 644 325,00 гривень (а.с.26).

Актом камеральної перевірки податкової звітності з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету від 14 червня 2013 року № 420/15-17-3-31599557 встановлено, що позивач самостійно узгодив податкове зобов'язання згідно розрахунку частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету за 9 місяців 2010 року від 02.11.2010 року № 9004743171 в сумі 2 644 325,00 гривень (а.с.8). Граничний термін сплати - 19 листопада 2010 року. 28 квітня 2013 року погашено нарахованої згідно з графіком частини розстроченого податкового боргу за рішенням суду від 25 січня 2011 року № 2а-26770 73 453,25 гривень, що складає 891 день затримки. Також 28 травня 2013 року погашено нарахованої згідно з графіком частини розстроченого податкового боргу в сумі 73 453,25 гривень, що складає 921 день затримки.

На підставі акту камеральної перевірки від 14 червня 2013 року № 420/15-17-3-31599557 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11 липня 2013 року № 00002541517/557/10/41-00, яким до позивача застосовано штраф у сумі 29 381,30 гривень за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету, визначеного п. 57.1 ст. 57 ПК України (а.с.15). Правовою підставою застосування штрафу визначено п. 126.1 ст. 126 ПК України.

Відповідно до абз. 1 п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з вимогами п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2010 року у справі № 2а-26770/10/0570 було встановлено, що позивачем надано до податкового органу розрахунок за 9 місяців 2010 року частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету за результатами щоквартальної фінансової-господарської діяльності у 2009 році № 9004743171 від 02.11.2010 року на суму 2 644 325,00 гривень.

Як зазначено вище, строк сплати податкового зобов'язання, зазначений у поданій платником податків податковій декларації визначений п. 54.1 ст. 54 ПК України.

За вимогами пункту 100.1 статті 100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені.

Порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (пункт 100.13 статті 100 ПК України).

Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2012 № 1261 затверджено Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків.

Відповідно до положень пунктів 1.4 - 1.6 цього Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу державної податкової служби та укладено договір про розстрочення (відстрочення).

Визначення сум грошових зобов'язань (податкового боргу), що підлягають розстроченню (відстроченню), здійснюється за даними автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), що ведеться органами державної податкової служби.

Період при сплаті розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) дорівнює календарному місяцю або іншому строку за згодою сторін, який зафіксовано у договорі про розстрочення (відстрочення).

На суму розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) нараховуються проценти за кожний календарний день користування платником розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу).

Сума нарахованих процентів, не сплачена платником податків у строки, визначені договором про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), визнається сумою податкового боргу платника податків.

Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, нарахована за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми такої пені.

Отже, Порядком № 1261 передбачений особливий вид відповідальності платника податків за розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань чи податкового боргу, а саме: нарахування процентів за кожний календарний день користування платником розстроченням (відстроченням).

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що договір розстрочення податкового боргу між сторонами не укладався.

Актом камеральної перевірки податкової звітності з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету від 14 червня 2013 року № 420/15-17-3-31599557 було встановлено порушення позивачем вимог пункту 57.1 статті 57 ПК України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету, самостійно визначеного у розрахунку за 9 місяців 2010 року від 02.11.2010 року № 9004743171 (а.с.9).

Постановою суду від 13 грудня 2010 року у справі № 2а-26770/10/0570 було стягнуто цю ж суму боргу, що виникла за цим же розрахунком.

Таким чином, податковий орган застосував штрафні (фінансові) санкції за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету, що виникла на підставі розрахунку за 9 місяців 2010 року, проте ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року у справі № 2а-26770/10/0570 вказані суми боргу було розстрочено до 01 лютого 2014 року.

На розстрочення грошових зобов'язань, наданих судовими рішеннями відповідно до статті 263 КАС України приписи наказу Міністерства фінансів України від 30.11.2012 № 1261, яким затверджено Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків не розповсюджуються. Даний вид розстрочень не регулюється також Податковим кодексом України, як помилково вважає відповідач, оскільки судом встановлено особливий порядок погашення підприємством податкового боргу.

Крім того, слід зазначити, що порядок нарахування та сплати грошового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету не врегульований ані Податковим кодексом України, ані Законом України «Про систему оподаткування», який діяв на час спірних правовідносин, та часиною восьмою статті 1 якого передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, сплаті не підлягають.

За приписами частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Судом встановлено та наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що позивач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 11 липня 2013 року № 00002541517/557/10/41-00.

Керуючись положеннями Податкового кодексу України та на підставі ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 00002541517/557/10/41-00 від 11 липня 2013 року - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів № 00002541517/557/10/41-00 від 11 липня 2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» судові витрати з судового збору у розмірі 293 (двісті дев'яносто три) гривні 82 копійки.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті 20 серпня 2013 року та проголошена в присутності представників сторін.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Голубова Л.Б.