КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 825/1225/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
У Х В А Л А
Іменем України
15 серпня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Губська О.А., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
пр-к апелянта Філіппова О.Г.
пр-к позивача Пахомов Ю.О., Чернікова О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі «Нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз» до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області від 27.03.2013 року № 0000201504/107, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: плата за користування надрами для видобування нафти у розмірі 1 048 755,03 грн. та штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 524 377,52 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2013 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що ПАТ «Укрнафта» (ід. код 00135390) зареєстровано 31.03.1994 року як юридичну особу Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та взято на облік до органу державної податкової служби як платника податків.
Відповідно до довідки з ЄДРПОУ серії АБ № 157844 видами діяльності ПАТ «Укрнафта» є (за КВЕД):
11.10.1 Добування нафти.
11.10.2 Добування природного газу.
24.15.0 Виробництво добрив та азотних сполук.
45.21.1 Будівництво будівель.
50.50.0 Роздрібна торгівля пальним.
74.20.3 Діяльність у сфері геодезії, гідрографії та гідрометеорології.
Відповідно до вимог ст. 75, ст. 76 та ст. 86 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755 Прилуцькою ОДПІ проведена камеральна перевірка податкового розрахунку «НГВУ «Чернігівнафтогаз» податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4 за період січня 2013 року, про що складено Акт перевірки від 21.03.2013 № 69/15-209/534663345
За результатами перевірки податковий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог пп. 263.9.1 ст. 263 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755, в результаті чого «НГВУ «Чернігівнафтогаз» податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4 донараховано занижене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти) за період січня 2013 року на суму 1 048 755,03 грн.
На підставі висновків Акту перевірки від 21.03.2013 року № 69/15-209/534663345 Прилуцькою ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення від 27.03.2013 року № 0000201504/107, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: плата за користування надрами для видобування нафти у розмірі 1 048 755,03 грн. та штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 524 377,52 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що у 2013 році в частині нарахування плати за додаткові обсяги нафти, видобуті внаслідок виконання інвестиційних проектів (програм) на ділянках надр (родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах, діє механізм економічного стимулювання, аналогічний раніше передбачуваному, згідно Указу Президента України від 17.06.1996 року № 433/96 «Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами». Крім того, суд першої інстанції вважав той факт, що вищезазначені ТЕО відповідають абзацу 2 пп. 263.9.2 ст. 263 Податкового кодексу України за встановленого факту відсутності нового Порядок відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), то норми Податкового кодексу України зберегла державну гарантію інвестиційної діяльності, а тому вони оподатковуються за ставкою 2% за одиницю обсягу додаткового видобутку відповідної вуглеводневої сировини у відповідності до наданих законодавством пільг.
Надаючи правову оцінку обставинам даної справи та встановленим судом першої інстанції фактам, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 64.6. ст. 64 ПК України визначено, що на обліку в органах державної податкової служби повинні перебувати угоди про розподіл продукції, договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у підпункті 153.13.10 пункту 153.13 статті 153 або у другому реченні абзацу другого підпункту 5 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу) та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені цим Кодексом.
Взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік управителя майна, учасника договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.
Відповідно до пп. 263.9.1 ст. 263 Податкового кодексу України, відповідно до якого ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин установлюються у відповідних розмірах, в т. ч. нафта, конденсат з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів за тонну визначено розмір - 39%. Згідно з приміткою до пп. 263.9.1 ст. 263 Кодексу визначено: «в умовах дії угоди про розподіл продукції для нафти та конденсату, видобутих в межах території України, континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони України, плата за користування надрами для видобування корисних копалин справляється із застосуванням ставки у розмірі 2% від вартості видобутих корисних копалин, решта плати за користування надрами враховується при визначенні частин розподілу продукції між інвестором і державою».
Абзацами 2-4 пп. 263.9.2 ст. 263 Податкового кодексу України встановлено, що Порядок відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, порядок визначення додаткових обсягів вуглеводневої сировини, а також порядок контролю за виконанням таких інвестиційних проектів (програм), визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного розвитку.
Перелік ділянок надр та/або об'єктів ділянок надр, на яких реалізуються нові інвестиційні проекти (програми, договори), визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у нафтогазовому комплексі.
Норми цього підпункту поширюються в т. ч. на учасників договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість вкладу підприємств, частка держави у статутному капіталі яких 25% та більше, господарських товариств, 25% та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій яких володіє держава, а також дочірніх підприємств, представництв та філій таких підприємств і товариств становить 25% та більше загальної вартості вкладів учасників договорів про спільну діяльність.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно п. 1.1 Статуту ПАТ «Укрнафта», затвердженого рішенням Загальних зборів акціонерів ВАТ «Укрнафта» (протокол від 22.03.2011 року № 21), ВАТ «Укрнафта» засноване відповідно до наказу Державного Комітету України по нафті і газу від 23.02.1994 року № 57 шляхом перетворення ДП «Виробниче об'єднання «Укрнафта» у ВАТ «Укрнафта» відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993 року № 210/93 «Про корпоратизацію підприємств». Відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів від 22.03.2011 року змінено тип та назву товариства з ВАТ «Укрнафта» на ПАТ «Укрнафта».
«НГВУ «Чернігівнафтогаз» (ід. код 534663345) зареєстровано 24.02.1998 року як філію (інший відокремлений підрозділ) з правовим статусом - без права юридичної особи, головне підприємство - ПАТ «Укрнафта», Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і взято на облік до органу державної податкової служби як платника податків.
«НГВУ «Чернігівнафтогаз», згідно п. 1.1 та п. 1.2 Положення, затвердженого Наглядовою радою ПАТ «Укрнафта» (протокол від 28.12.2011 року № 12/2011) утворено відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів ВАТ «Укрнафта» від 08.10.1997 року та входить до складу ПАТ «Укрнафта» на правах структурної одиниці (філії) і діє на підставі даного Положення. Відповідно до п. 1.5 Положення «НГВУ «Чернігівнафтогаз» є провідною структурною одиницею ПАТ «Укрнафта»» з питань комплексного освоєння нафтових та газових родовищ, видобування нафти з конденсатом та природнього і нафтового газу.
19.01.1999 року між ВАТ «Укрнафта» та ТОВ «Карлтон Трейдінг Україна» було укладено договір про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі № 35/4, який взятий на облік до Прилуцької ОДПІ з 12.02.1999 року.
Між сторонами у передбачених законом порядку та формі було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов договору, підписано та скріплено печатками підприємств.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Договору юридичною особою, від імені якої ведеться спільна діяльність, учасниками визнається ВАТ «Укрнафта», а вся фактична організаційна, фінансова і виробничо-комерційна діяльність з виконання договору здійснюється виконавчою дирекцією під контролем Комітету з управління, повноваження якого визначені в ст. 12 даного Договору. При цьому, ведення спільних справ, пов'язаних з виконанням вищевказаного Договору, покладено на виконавчу дирекцію, посадові особи якої згідно ст. 13 Договору знаходяться у трудових відносинах з ВАТ «Укрнафта» у складі «НГВУ «Чернігівнафтогаз».
ВАТ «Укрнафта» в особі його структурного підрозділу «НГВУ «Чернігівнафтогаз», до складу якого відноситься виконавча дирекція спільної діяльності, взято на податковий облік, як особу відповідальну за сплату податків за договором про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі від 19.01.1999 року № 35/4, податковий номер 534663345.
Відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588, реєстраційний (обліковий) номер 534663345 є податковим номером платника податків, відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність від 19.01.1999 року № 35/4.
Для обслуговування спільної діяльності за вищевказаним Договором, відкрито рахунок № 26002200143019 в АКБ «Сітібанк (Україна)» м. Київ, МФО 300584, на якому акумулюються доходи від спільної діяльності, і з якого ведуться розрахунки у процесі її здійснення, у тому числі здійснюється сплата податків та зборів (обов'язкових платежів).
23.03.2011 року проведено державну реєстрацію зміни найменування юридичної особи з ВАТ «Укрнафта» на ПАТ «Укрнафта», відповідно ПАТ «Укрнафта», як уповноважена особа, з часу вступу в дію договору про спільну діяльність від 19.01.1999 року № 35/4 та у процесі господарської діяльності за даним договором, здійснює нарахування та сплату з рахунку, призначеного для обслуговування спільної діяльності, податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств, податку з доходів фізичних осіб, рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, а також плату за користування надрами для видобування корисних копалин, у розрахунку на обсяги нафти та газу.
Судом також встановлено, що за період січня 2013 року податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти), що видобувається в Україні, формувалися позивачем у розрахунку на обсяги нафти, що видобуті у процесі виконання договору про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4, у Прилуцькому та Малодівицькому родовищах, розташованих на території Прилуцького району Чернігівської області за ставкою 2%.
Судом першої інстанції при обґрунтованості правомірності застосування позивачем 2% ставки оподаткування за період, який перевірявся, вірно застосовано до спірних правовідносин положення Указу Президента України від 17.06.1996 № 433/96 "Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 № 699 "Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами" щодо збереження гарантій при визначенні розміру податкових зобов'язань із рентної плати за нафту, газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 № 699 "Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами" визначено нафтові родовища (згідно з додатком) такими, що належать до родовищ з важковидобувними виснаженими запасами, у т. ч. родовища Чернігівської області: Прилуцьке, Гнідинцівське, Малодівицьке, Богданівське, Щурівське, Скороходівське, та визначено базові обсяги видобутку нафти на період 1999-2019 роки, встановлені Міністерством палива та енергетики України.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України "Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" від 17.06.1996 року № 433/96, що діяв на час укладення договору про спільну діяльність, видобувні підприємства звільняються від рентної плати за додатково видобуті нафту і газ понад базові обсяги на родовищах, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важковидобувними та виснаженими запасами, протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ, а також від внесення відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, строком на десять років від дня одержання ліцензії на експлуатацію таких родовищ.
При цьому термін «базові обсяги» означає обсяги видобутку нафти і газу, що повинні досягатися видобувним підприємством із використанням існуючих на родовищі виробничих потужностей, техніки та технологій. Базові обсяги встановлюються Державним комітетом нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України та зазначаються в ліцензії на експлуатацію родовища, яка видається видобувному підприємству.
За видобуті нафту і газ у межах базових обсягів здійснюються всі обов'язкові платежі згідно з чинним законодавством України.
Постановою КМ України №699 від 24.04.2000 року «Про визначення нафтових родовищ з важко видобувними та виснаженими запасами» визначено нафтові родовища такими, що належать до родовищ з важко видобувними виснаженими запасами, у т.ч. родовища Чернігівської області: Прилуцьке, Гнідивцівське, Малодівицьке, Богданівське, Щурівське, Скороходівське та визначено базові обсяги видобутку нафти на період 1999-2019 роки, встановлені Міністерством палива та енергетики України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції , що введення в дію Податкового Кодексу України не відміняє дію гарантії, що надана Указом Президента України №433/96 від 17.06.1996 року «Про заходи щодо залучення інвестицій для до розробки нафтових родовищ із важко видобувними та виснаженими запасами» та постанови КМ України №699 від 24.04.2000 року «Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами» і полягає у звільненні від рентної плати за додатково видобуту нафту понад базові обсяги Прилуцькому, Гнідинцівському, Малодівицькому, Богданівському, Щурівському, Скороходівському родовищах, визначений КМ України як родовища з важко видобувними та виснаженими запасами, протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про інвестиційну діяльність» державні гарантії захисту інвестицій не можуть бути скасовані або звужені стосовно інвестицій, здійснених у період дії цих гарантій.
З викладеного слідує, що п. 263.9.2 ст. 263 Податкового кодексу України містить положення, направлені на податкове стимулювання інвестиційної діяльності, за своєю суттю аналогічні тим, які містилися в Указі Президента України від 17.06.1996 № 433/96 "Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" при визначенні розміру податкових зобов'язань із рентної плати за нафту, газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні.
Крім того, відповідно до постанови Вищого господарського суду України від 22.02.2012 року в справі №20/29 (11/149(6/131), «НГВУ «Чернігівнафтогаз» податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 №35/4 в порядку дії гарантій інвестиційної діяльності звільнений від сплати рентної плати за додатково видобуту нафту понад базові обсяги на Прилуцькому, Гнідинцівському, Малодівицькому, Богданівському, Щурівському, Скороходівському родовищах.
Крім того, такі ж висновки містяться і в судових рішення зі спору між тими ж сторонами щодо правомірності донарахування податкових зобов'язань за відповідні періоди 2012 року, ухвалених Чернігівським окружним адміністративним судом від 09.10.2012 року № 2а/2570/3031/2012 та від 22.05.2013 року № 825/1775/13-а. Вказані рішення залишені без змін за результатами апеляційного розгляду та набрали законної сили.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що за січень 2013 року донарахування відповідачем податкових зобов'язань позивачу з плати за користування надрами є неправомірним.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованими, а доводи апеляційної скарги не спростовують зазначених висновків.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби - залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.А.Губська
Суддя А.Б.Парінов
.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Губська О.А.
Парінов А.Б.