Постанова № 33055754, 20.08.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2013
Номер справи
820/6523/13-а
Номер документу
33055754
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 серпня 2013 р. Справа №820/6523/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нуруллаєва І.С., розглянувши в письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, у якому просить суд стягнути з відповідача недоїмку по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік та 1-й квартал 2013 року, штрафним санкціям та пені в загальній сумі 4627,45грн.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідач зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України. За 2012 рік відповідач - ФОП ОСОБА_1 - повинна була сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до 20.01.2013 року у розмірі 4572,42 грн. та єдиний внесок за 1-й квартал 2013 року у розмірі 694,03 грн. в термін до 20 квітня 2013 року. Відповідачем заборгованість по єдиному внеску була погашена лише частково на загальну суму 850 грн. Управлінням Пенсійного фонду України в в Зміївському районі Харківської області були винесені рішення відносно ФОП ОСОБА_1 №490 від 13.05.2013р. та №625 від 03.06.2013р. , якими до неї застосована штрафні санкції на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та нарахована на суму недоїмки пеня, усього в розмірі 99,50 грн. та 111,50 грн. відповідно. Станом на день подачі позовної заяви сума заборгованості по єдиному внеску та штрафним санкціям відповідачем не сплачена та становить 4627,45 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, 19.08.2013 року подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином за адресою зазначеною в позові та у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Судова повістка про виклик відповідача у судове засідання, відповідно до ч.3 ст. 33 КАС України направлено на адресу ФОП ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією із зворотною розпискою. Судова повістка, згідно поштового повідомлення про вручення отримана особисто відповідачем 08.08.2013р.

Згідно ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Тому суд вважає можливим розглянути справу без участі в судовому засіданні сторін на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідач - ФОП ОСОБА_1, 23.02.1999 року зареєстрована як фізична особа - підприємець, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів - НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до п.1 ч.1 та ч. 3 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідач - ФОП ОСОБА_1 - є страхувальником та зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування УПФУ в Зміївському районі Харківської області.

Порядок обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування підприємствами, установами, організаціями, громадянами до Пенсійного фонду України врегульовано Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 року та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 №21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 р. за №994/18289.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 року платниками єдиного внеску, крім інших, є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VІ від 08.07.2010 (далі Закон) страхувальник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч.1, 2 ст.12 Закону, завданням Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску. Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Відповідно до ч.8, ч.12 ст.9 Закону страхувальник зобов'язаний сплатити єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом та єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

У ч.7 ст.9 Закону №2464-VI зазначено, єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.

Пунктом 6 ч.1 ст.1 вищевказаного Закону визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.

Судом встановлено, в термін до 20.01.2013 року відповідач не сплатив єдиний внесок за 2012 рік у розмірі 4572,42 грн. та єдиний внесок за 1-й квартал 2013 року у розмірі 694,03 грн. в термін до 20 квітня 2013 року.

19.02.1013р. в.о. начальника УПФУ в Зміївському районі Харківської області була прийнята вимога про сплату недоїмки №Ф-71У на суму 4572,42 грн.(а.с.8). Зазначена вимога 25 лютого 2013р. рекомендованим листом була направлена на адресу відповідача та вручена йому згідно поштового повідомлення про вручення 28.02.2013р.

20.05.1013р. в.о. начальника УПФУ в Зміївському районі Харківської області була прийнята вимога про сплату недоїмки №Ф-71У на суму 694,03 грн.(а.с.10). Зазначена вимога 21 травня 2013р. рекомендованим листом була направлена на адресу відповідача та вручена йому згідно поштового повідомлення про вручення 05.06.2013р.

20.05.2013р. відповідачем частково була погашена заборгованість на суму 250 грн., 26 травня 2013р. на суму 350 грн. та 28.05.2013 року на суму 250 грн.

Судом встановлено, що відповідачем не було своєчасно у встановлені Законом строки здійснено сплату єдиного внеску, у зв'язку з чим станом на момент звернення до суду недоїмка по єдиному внеску з частковою сплатою на загальну суму 850 грн. склала 4416,45грн.

Відповідно до п.11 ст.9 Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 року у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч.10 та п.2. ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та п.7.2.2 ч. VII "Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої постановою правління ПФУ від 27.09.2010 № 21-5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 994/18289, за несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум та нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Пунктом 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI визначено повноваження територіального органу Пенсійного фонду щодо застосовування до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Абзацом 3 п. 2.2. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.02.2008 р. № 5-5 (далі по тексту Положення № 5-5) управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює реєстрацію та веде облік платників на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, забезпечує надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду.

За абз. 6 п. 2.3. Положення № 5-5 управління має право також стягувати з платників страхових внесків їх несплачені суми.

Відповідно до ч. 1, ч. 14 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. Рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

13.05.2013 року заступником начальника управління ПФУ Зміївському районі Харківської області було прийнято рішення №490 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, про застосування до ОСОБА_1 штрафу у розмірі 50,00 грн. та пені у розмірі 49,50 грн. за період з 21.01.2013 по 30.04.2013. (а.с.12)

Вищевказане рішення 15.05.2013р. було направлено позивачем на адресу ФОП ОСОБА_1, яке відповідачем було отримано 20.05.2013р. про що свідчить підпис про отримання на повідомленні про вречення поштового відправленння. (а.с.13).

03.06.2013 року заступником начальника управління ПФУ Зміївському районі Харківської області було прийнято рішення №625 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, про застосування до ОСОБА_1 штрафу у розмірі 50,00 грн. та пені у розмірі 61,50 грн. за період з 21.01.2013 по 28.05.2013. (а.с.14)

Вищевказане рішення 04.06.2013р. було направлено позивачем на адресу ФОП ОСОБА_1, але відповідачем не було отримано, конверт з відправленням повернувся з відміткою "за закінченням терміну зберігання" (а.с.15)

Згідно Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, якщо платник на день надсилання йому органом Пенсійного фонду вимоги не повідомив в установленому порядку про зміну місцезнаходження (місця проживання), відправлення вважається належним чином врученою навіть у разі його повернення як такого, що не знайшло адресата.

Таким чином, суд вважає, що рішення №625 від 03.06.2013 року вручено відповідачу належним чином.

У визначений законодавством строк відповідачем сума недоїмки, застосованих до нього фінансових санкцій та пені у добровільному порядку сплачена не була, що підтверджується карткою особового рахунку платника ФОП ОСОБА_1

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Стаття 70 КАС України встановлює належність та допустимість доказів. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач доказів оплати спірної суми заборгованості чи доказів відсутності обов'язку оплачувати спірну суму заборгованості не надав, заявлених до нього позовних вимог не спростував.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 122, 128, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1, інші відомості суду не відомі) на користь Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна 15, р/р 37196101002009 в управлінні ДКС України в Зміївському районі Харківської області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 22705793) суму заборгованості по сплаті недоїмки, штрафної санкції та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4627,45 грн. (чотири тисячі шістсот двадцять сім грн. 45 коп.)

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя І.С. Нуруллаєв