Постанова № 33047489, 14.08.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.08.2013
Номер справи
826/9219/13-а
Номер документу
33047489
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПРЕДСТАВНИЦТВО "РОТТАФАРМ С.П.А."
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 серпня 2013 року 11:18 № 826/9219/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомАкціонерного товариства «Роттафарм С.П.А.» доДержавної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва ДПСпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 27.03.2013р.,за участю:

позивача - Лебєдєв Д.М., Ісаєв Д.О., Бутилюк Л.В.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 14 серпня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Акціонерне товариство «Роттафарм С.П.А.» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва Державної податкової служби (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 27.03.2013р. №0000432202.

В обґрунтування позовних вимог пояснив, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято відповідачем протиправно, а тому підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем правомірно.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Деснянському районі м. Києва ДПС проведено перевірку Представництва «Роттафарм С.П.А.» за результатами якої 11.03.2013р. складено акт №440/22-20/26607314 про результати планової виїзної документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010р. по 30.09.2012р., валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010р. по 30.09.2012р. (далі по тексту - Акт перевірки).

Актом перевірки встановлено, зокрема порушення п. 13.8 статті 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п. 160.8 статті 160 ПК України, п. 4.2, 4.3, 4.4 розділу 4 Порядку складання розрахунку податку на прибуток нерезидента, що проводить діяльність на території України через постійне представництво», затвердженого наказом ДПА України від 31.07.1997р. №274 та п. 6 розділу 1 затвердженого наказом ДПА України від 28.02.2011р. №115 Про затвердження форми та Порядку розрахунку податкових зобов'язань нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво», в результаті чого занижено податок на прибуток в перевіряємий період на суму 975 906,16грн., у тому числі: 3-4 квартали 2010 року в розмірі 185 428,50грн., 1 квартал 2011 року в сумі 193 493,50грн., 2-4 квартали 2011 року в сумі 285 843,54грн., 1-3 квартали 2012 року в сумі 311 140,62грн.

На підставі встановленого порушення відповідачем 27.03.2013р. прийнято податкове повідомлення - рішення №0000432202, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1 100 049,45грн., в тому числі основний платіж - 975 906,16грн. та штрафні (фінансові) санкції - 124 143,29грн.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, в Акті перевірки підставою заниження сум податку на прибуток зазначено те, що в перевіряємому періоді представництво фактично займалось просуванням продуктів материнської компанії «Роттафарм S.p.A» та рекламною діяльністю як на території України так і за кордоном, тобто здійснювало діяльність та має статус постійного представництва. Згідно документів (Довідки, видані на бланку компанії «Роттафарм S.p.A», підписані головою компанії та завірені гербовою печаткою. Марка: «Італійська Республіка, Міністерство економіки і фінансів. Податкова служба.» погашена нотаріусом м. Мілан док. ОСОБА_5), наданих до перевірки встановлено, що надані підтвердження на 2010 рік, 2011 рік, 2012 рік передбачені пунктами вищевказаних Порядків, тобто Довідки щодо сплати податків, видані «компетентним органом» Республіки Італія, де підтверджується, що компанія «Роттафарм S.p.A» Італія є резидентом та сплачує у бюджет всі передбачені законодавством податки, оформлені належним чином.

Проте, з даними висновками податкового органу суд не погоджується з наступних підстав.

Відповідно до п. 1.17 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» постійне представництво нерезидента в Україні (далі - постійне представництво) - постійне місце діяльності, через яке повністю або частково здійснюється господарська діяльність нерезидента на території України. До постійних представництв, зокрема, відносяться: місце управління, філіал, офіс, завод, фабрика, майстерня, шахта, нафтова чи газова свердловина, кар'єр або інше місце розвідки чи видобутку корисних копалин. З метою оподаткування до постійних представництв прирівнюються резиденти, які мають повноваження діяти від імені нерезидента, що тягне за собою виникнення у нерезидента цивільних прав та обов'язків (укладати договори (контракти) від імені нерезидента; утримувати (зберігати) запаси товарів, що належать нерезиденту, із складу яких здійснюється поставка товару від імені нерезидента, крім резидентів, що мають статус складу митниці). Резиденти, що з метою оподаткування прирівнюються до постійних представництв, не підлягають додатковій реєстрації в податкових органах як платники податку.

Частиною першою статті 5 Конвенції між Урядом України і Урядом Італійської Республіки про уникнення подвійного оподаткування доходів і капіталу та попередження податкових ухилень від 26.02.1997, передбачено, що для цілей цієї Конвенції термін "постійне представництво" означає постійне місце підприємницької діяльності, через яке повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність підприємства.

Відповідно до п. 1.32 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Згідно з п. 2 Положення про представництво «Роттафарм С.П.А.» в Україні від 05.01.2009р., Представництво створено з метою здійснення для компанії «Роттафарм С.П.А.» та її структурних підрозділів діяльності допоміжного та підготовчого характеру, яка полягає в організації претензій, проведенні ознайомчих консультацій, зустрічей, семінарів, конференцій для дослідження ринку, проведенні маркетингових досліджень та здійсненні інших видів діяльності допоміжного та підготовчого характеру. Діяльність Представництва не є господарською і не створює постійного представництва.

Відповідно до довідки АА 31888139 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 29.07.2008р. Представництво здійснювало такі види діяльності: 1) дослідження кон'юнктури ринку та виявлення суспільної думки; 2) консультування з питань комерційної діяльності та управління.

Афідевіт компанії «Роттафарм С.П.А.» від 07.06.2013р. також вказує на те, що Представництво уповноважене здійснювати в Україні лише діяльність допоміжного та підготовчого характеру, яка переважно полягає у наданні та розповсюдженні наукової інформації про продукцію компанії «Роттафарм С.П.А.», і що Представництво не здійснює будь - якої діяльності, пов'язаної з виробництвом чи продажем продукції головної компанії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що діяльність Представництва в Україні не має ознак господарської діяльності, не спрямована і не призводить до отримання компанією «Роттафарм С.П.А.» чи іншими компаніями доходу з джерелом його походження з України, що є визначальним критерієм для кваліфікації Представництва в якості постійного представництва, а тому твердження податкового органу, що діяльність Представництва створює постійне представництво в Україні є безпідставним, недоведеним та таким, що не відповідає фактичним обставинам.

Крім того, судом встановлено, що Представництво уповноважене здійснювати інтереси не лише АТ «Роттафарм С.П.А.», а й компанії «Мадус ГмбХ» (Німеччина), що підтверджується також довіреністю від 01.06.2008р. компанії «Мадус ГмбХ» (Німеччина) у відносинах з органами охорони здоров'я в Україні та у зв'язку з придбанням групою компанії «Роттафарм Груп» грипи компанії «Мадаус Груп» на глобальному рівні.

В Акті перевірки податковий орган зазначає, що Представництво створює постійне представництво, оскільки накази на відрядження працівників Представництва свідчать про те, що Представництво займалось просуванням та рекламою продукції компанії «Роттафарм С.П.А.» як на території України, так і за кордоном.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України №59 від 13.03.1998р., наказом про відрядження вважається документ, яким оформлюється направлення працівника підприємства у відрядження керівником підприємства із зазначенням: пункту призначення, найменування підприємства, куди відряджений працівник, строку й мети відрядження.

Накази на відрядження медичного представника Представництва ОСОБА_6 як на території України, так і на території Росії чітко вказують на те, що мета таких відряджень полягала в участі медичного представника в конференціях, семінарах та тренінгах, а не в просуванні чи рекламуванні продукції компанії «Роттафарм С.П.А.».

Крім того, в Акті перевірки самими перевіряючими вказується на те, що метою відрядження медичного представника ОСОБА_6 була учать представника в конференціях, семінарах та тренінгах.

Таким чином, висновок податкового органу про те, що діяльність Представництва створює постійне представництво в Україні, оскільки накази на відрядження працівників Представництва свідчать про просування та рекламування Представництвом продукції компанії «Роттафарм С.П.А.» є протиправним.

Відповідно до положень частини 2 та 3 статті 95 Цивільного кодексу України, представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Отже, закон прямо встановлює, що суми отримані представництвами від підприємств, які ці представництва заснували, не включаються до валового доходу, а відповідно, з цих сум не сплачується податок на прибуток.

Зазначене підтверджується також положенням пункту 3 розділу IV Порядку розрахунку податкових зобов'язань нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 28.02.2011 р. № 115 (далі - Порядок № 115).

У пункті 3 цього Порядку № 115 визначено, що в рядку 01 Розрахунку 2 вказується сума доходів постійного представництва, які визначаються згідно з вимогами розділу III Кодексу. Пункт 135.5.4 міститься у розділі III Податкового кодексу України, а отже, його положення мають застосовуватися для визначення об'єкту оподаткування для представництв.

Податкове законодавство України передбачає, що для застосування переваг міжнародного договору щодо уникнення подвійного оподаткування нерезидент має подати довідку (або її нотаріально засвідчену копію), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір. Така довідка має видаватися компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 1 статті 3 Конвенції між Урядом України і Урядом Італійської Республіки про уникнення подвійного оподаткування доходів і капіталу та попередження податкових ухилень від 26.02.1997, термін «компетентний орган» стосовно Італії означає Міністерство фінансів Італії. В той же час згідно з національним законодавством Італії, Податкова служба Італії є уповноваженим органом, який виконує функції щодо нарахування та сплати податків і надає інформаційно - довідкові послуги платникам податків з питань оподаткування, в тому числі шляхом видачі довідок про підтвердження статусу податкового резидента Італії.

Вищенаведене також підтверджується листом ДПС України від 20.07.2012р. №12968/6/12-0016, в якому вказується, що в Італії довідки про підтвердження статусу податкового резидента для цілей застосування угод про уникнення подвійного оподаткування як компетентний орган мають право видавати місцеві податкові органи (місцеві відділення Служби доходів - Agenzia delle Entrate).

Довідка Податкової служби Італійської Республіки від 01.03.2013р. про місцезнаходження резидента - платника податків, яка підтверджує, що АТ «Роттафарм С.П.А.» є резидентом - платником податків в Італії починаючи з 1979 року, була видана компетентним (уповноваженим) органом відповідно до національного законодавства Італії. Дана довідка належним чином засвідчена спеціальним штатом «Apostille» згідно з Гаазькою конвенцією, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, 1961 року, який додатково підтверджує офіційний статус зазначеної довідки.

В перевіряємому періоді Представництво несло витрати для свого утримання у вигляді заробітної плати, орендної плати, оплати послуг банку тощо, а також для здійснення діяльності допоміжного та підготовчого характеру, яка полягає в організації претензій, проведенні ознайомчих консультацій, зустрічей, семінарів та конференцій для дослідження ринку, що підтверджується матеріалами справи, а саме: довідкою про статті витрат Представництва та копіями банківських виписок.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності винесеного ним спірного податкового повідомлення-рішення від 27.03.2013р. №0000432202.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Акціонерного товариства «Роттафарм С.П.А.» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 27.03.2013р. №0000432202.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 16.08.2013р.

Суддя В.В. Амельохін