ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 серпня 2013 року № 826/8545/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Григоровича П.О., суддів Арсірія Р.О., Федорчука А.Б., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до про Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити діїОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, в якому, з урахуванням заяви від 18.07.2013 року, просила:
- Визнати дії відповідача, що виразились у ненаданні у визначений законом п'ятиденний строк відповіді на інформаційний запит позивача від 18.05.2013 року, отриманий суб'єктом владних повноважень 20.05.2013 року - протиправними;
- Визнати дії відповідача, що виразились у ненаданні позивачу відповіді по суті інформаційного запиту від 18.05.2013 року по питаннях, викладених в п.п. 2, 3, 4, 5, 8, та в ненаданні достовірної та точної інформації на п. 1 запиту - протиправними;
- Зобов'язати відповідача забезпечити розгляд інформаційного запиту від 18.05.2013 року по п.п. 1, 2, 3, 4, 5, 8 протягом п'яти днів, у порядку, визначеному Законом України «По доступ до публічної інформації».
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що всупереч Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідач своєчасно не надав повну та достовірну інформацію по суті питань, викладених в інформаційному запиті позивача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.06.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/8545/13-а.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України справа за заявою сторін вирішується в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній матеріалів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 18.05.2013 року направила на адресу Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України інформаційний запит на отримання публічної інформації, в якому просила повідомити:
1. Чи дійсно на сьогодення поточного року Мартиненко Ю.О. є начальником, а Суслова А.В. головним спеціалістом юрисконсультом територіального управління державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в Дніпропетровській області чи ні? Якщо так, то надати до відповіді належним чином засвідчені: штатний розпис територіального управління державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в Дніпропетровській області, номер наказу, тобто яким числом якого року та за яким реєстровим номером відбулося призначення вказаних вище осіб на роботу та їх посадові обов'язки відповідно до Положення по територіальне управління та затверджене Положення про територіальне управління Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в Дніпропетровській області.
2. Надати інформацію про місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв'язку, адресу офіційного веб-сайту та електронної пошти територіального управління Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в Дніпропетровській області.
3. Повідомити службові номери телефону, номер кабінету начальника Мартиненко Ю.О., (П.І.Б., посада) заступника начальника, юрисконсульта Суслової А. А., (П.І.Б, посада) головного бухгалтера чи бухгалтера територіального управління Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в Дніпропетровській області.
4. Повідомити, який розклад роботи державної організації: територіального управління та за яким графіком здійснюється прийом громадян, начальником та його заступником в територіальному управлінні Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в Дніпропетровській області.
5. Надати інформацію про загальні правила роботи територіального управління Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в Дніпропетровській області та повідомити, яким наказом по установі (номер, дата, число) і хто (П.І.Б., посада) затвердив правила внутрішнього трудового розпорядку по цій державній установі.
6. Повідомити, скільки взагалі осіб - державних службовців працюють зараз на своїх робочих місцях в територіальному управлінні Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Дніпропетровській області.
7. Повідомити, чи є зараз вакантні посади в територіальному управлінні Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України у Дніпропетровській області? Якщо так, то зазначити, які сама посади державних службовців є зараз вакантні в цьому територіальному управлінні? Якщо ні, то надати відповідь, чому не має зараз вакантних посад в цьому територіальному управлінні і коли саме було проведено конкурс на заміщення вакантних посад, за результатом якого на всі вакантні посади були здійснені призначення у даній державній установі?
8. Повідомити, хто (П.І.Б., посада ) в територіальному управлінні Державного агентства з енергоефективності енергозбереження України у Дніпропетровській області зараз контролює прихід, ухід з роботи державних службовців, які працюють, тобто як це відбувається в територіальному управлінні (чи ведеться відповідний журнал, чи це електронні замки на дверях або щось інше) та хто саме (П.І.Б., посада ) відповідального працівника веде та хто саме (П. І. Б., посада ) підписує графік робочі часу та табель відпрацьованого робочого часу на всіх працюючих державних службовців в територіальному управлінні Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Україні в Дніпропетровській області?
9. Повідомити вхідний реєстровий номер інформаційного запиту ОСОБА_1 від 18.05.2013 року в журналі вхідної кореспонденції розпорядника інформації.
10. Повідомити вхідний реєстровий номер інформаційного запита ОСОБА_1 від 18.05.2013 року в журналі запитів публічної інформації розпорядника інформації.
Відповідь на запит та копії вказаних в ньому документів, позивач просив направити на його адресу в п'ятиденний строк, передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Зазначений вище інформаційний запит був одержаний Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України 20.05.2013 року, що не заперечується сторонами та підтверджується наявною у справі копією рекомендованого повідомлення про вручення потового відправлення.
У відповідь, за підписом першого заступника голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України було надіслано лист № 10-02/13/31-13 від 24.05.2013 року, наступного змісту:
«До пункту 1.
Мартиненко Юрій Олександрович призначений на посаду начальника Управління -
старшого державного інспектора з енергозбереження Управління у Дніпропетровській області наказом Держенергоефективності України від 20.11.12 № 391-к, отримавши відповідно до чинного законодавства погодження Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
Суслова Алла Володимирівна призначена на посаду головного спеціаліста - юрисконсульта відділу експертизи Управління у Дніпропетровській області наказом Держенергоефективності України від 10.03.13 № 20-к.
Копія аркушу штатного розпису Територіального управління у Дніпропетровській області додається.
Положення про Територіальне управління у Дніпропетровській області затверджене Головою Агентства (додається) та визначає обов'язки посадових осіб Територіального управління.
До пунктів 2-5.
Територіальне управління у Дніпропетровській області є структурним підрозділом Держенергоефективності України. Прийом громадян здійснюється Головою Агентства (заступниками Голови) за адресою: пр. Музейний, 12, м. Київ, 01601, тел. (044) 590-59-60, тому звернення та інші питання стосовно діяльності територіальних управлінь слід направляти на ім'я Голови Держенергоефективності України.
Розпорядок робочого дня працівників затверджений наказом Держагентства з енергоефективності та енергозбереження України від 21.02.12 № 68-к (додається).
Елементи трудового розпорядку визначені законами України. Так, в Закон України «Про державну службу» (розділ ІІ «Правовий статус державних службовців державних органів та їх апарату») включено основні обов'язки державного службовця, основні права державного службовця, обмеження пов'язані з прийняттям на державну службу і т.ін. Інші правила регламентуються нормативно-правовим актами Кабінету Міністрів України та локальними актами Держенергоефективності України.
До пункту 6.
В Управлінні у Дніпропетровській області на поточний час працює 6 осіб.
До пункту 7.
Станом на 21.05.13 в Управлінні у Дніпропетровській області 8 вакантних посад: ;
головний спеціаліст - 2 вакансії;
головний спеціаліст - державний інспектор з енергозбереження - 4 вакансії;
головний спеціаліст - бухгалтер - 1 посада;
водій - 1 посада.
До пункту 8.
Відповідно до наказу Держенергоефективності України від 21.02.12 № 68-к контроль за виходом на роботу здійснює керівник структурного підрозділу Також, він підписує табель виходу на роботу працівників і надає його для обрахування загального табелю виходу на роботу працівників Держенергоефективності України.
До пунктів 9, 10.
Надано витяг з реєстраційного журналу вхідної кореспонденції Держенергоефективності України системи електронного діловодстві «Меgapolis. Документообіг».
До відповіді Держагенства додані примірники відповідних документів на 8 аркушах, копії яких позивач надав суду, зокрема: Положення про Територіальне управління Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України у Дніпропетровській області; витяг зі штатного розкладу по управлінню у Дніпропетровської області з назвами посад, кількістю працівників та посадовим окладом; наказ голови Держагенства «Про розпорядок робочого дня працівників Держенергоефективності» від 21.02.2012 № 68-К; загальний розпорядок робочого дня працівників Держагенства; витяг з журналу реєстрації вхідної документації за період з 18.05.2013 по 31.05.2013року.
Згідно відбитку поштового штемпеля на конверті, зазначений лист з відповіддю Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України був фактично надісланий позивачу 27.05.2013 року (понеділок).
Позивач вважає, що такий лист не містить повної та достовірної інформації по суті п.п. 1, 2, 3, 4, 5, 8 інформаційного запиту. Крім того, відповідачем був порушений встановлений Законом України «Про доступ до публічної інформації» п'ятиденний строк надання відповіді на інформаційний запит, протягом якого, на думку відповідача, суб'єкт владних повноважень мав не лише формально надати відповідь, а й фактично відправити таку відповідь заявнику.
Вирішуючи дану справу на підставі норм чинного законодавства та наявних матеріалів справи суд виходить з наступного.
Законом України «Про доступ до публічної інформації» визначений порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 5 Закону визначено, що доступ до інформації забезпечується, в тому числі, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації; розпорядники інформації; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Статтею 19 цього Закону передбачено право запитувача звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту (ст. 20 Закону).
Відповідно до ст. 23 зазначеного вище Закону рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити ненадання відповіді на запит на інформацію; надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації тощо.
Як вбачається з матеріалів справи, інформаційний запит фактично отриманий Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України 20.05.2013 року (понеділок), а тому п'ятим робочим днем з дня надходження цього запиту є саме 27.05.2013 року (понеділок). З огляду на викладене, відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 надана відповідачем, в межах строку, передбаченого ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Стосовно інших позовних вимог ОСОБА_1 суд зазначає наступне.
Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 462/2011 затверджено Положення про Державне агентство з енергоефективностіта енергозбереження України (надалі - Положення № 462/2011).
Відповідно до Положення № 462/2011 Держенергоефективності України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України.
Держенергоефективності України здійснює свої повноваження безпосередньо або через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Держенергоефективності України очолює Голова, якого призначає на посаду за поданням Прем'єр-міністра України, внесеним на підставі пропозицій Міністра, та звільняє з посади Президент України. До повноважень якого належить утворення у межах граничної чисельності державних службовців та працівників Держенергоефективності України і коштів, передбачених на утримання Держенергоефективності України, ліквідовує, реорганізовує за погодженням із Кабінетом Міністрів України та Міністром територіальні органи Держенергоефективності України як структурні підрозділи апарату Держенергоефективності України.
Гранична чисельність працівників Держенергоефективності України затверджується Кабінетом Міністрів України. Штатний розпис і кошторис Держенергоефективності України затверджуються його Головою за погодженням із Міністерством фінансів України. Структура Держенергоефективності України затверджується Головою Держенергоефективності України за погодженням із Міністром.
Держенергоефективності України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Державної казначейської служби України, територіальні органи Держенергоефективності не є юридичними особами.
Статтею 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
Розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації (ст. 14 Закону). Така інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк (ст. 21 Закону).
Інформація на запит надається незалежно від того, чи міститься така інформація в загальнодоступних джерелах. Розпорядник має право відмовити у наданні інформації лише у випадках, перелічених в ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідач в силу своєї компетенції має володіти тією інформацією, про яку запитував позивач. Більш того, інформація, яку запитував позивач, є інформацією, що відповідно до ст. 15 Закону підлягає оприлюдненню відповідачем. Посилань на необхідність оплатити копії документів у відповіді не міститься. Доказів направлення запиту відповідно до п. 3 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» до іншого розпорядника, який володіє необхідною інформацією (зокрема, до територіального управління) не надано.
З наданих матеріалів справи вбачається, що на п.п. 1 та 8 інформаційного запиту ОСОБА_1 було надано інформацію. Також, частково надано інформацію на питання по п.п. 1, 4, 5 інформаційного запиту. Так, зокрема, загальні правила роботи територіального управління містяться в наданому відповідачем Положенні про управління у Дніпропетровський області. Також наданий розклад роботи працівників агентства.
Разом з тим, інформації по питаннях, викладених в п.п. 2, 3, а також частково на питання, викладені в п. 4 (щодо графіку прийому громадян начальником та заступником начальника територіального управління в Дніпропетровській області), п. 5 (щодо наказу, яким затверджені правила внутрішнього трудового розпорядку Держенергоефективності України) інформаційного запиту ОСОБА_1, відповідачем у листі № 10-02/13/31-13 не надано.
Посилання відповідача на те, що для отримання відповідної інформації про діяльність територіальних управлінь ОСОБА_1 мала звернутись особисто до голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України є безпідставними та не ґрунтуються на чинному законодавстві.
З матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово звертався з інформаційними запитами до відповідача. В матеріалах справи наявний лист № 12-02/10/31-13 від 10.06.2013 року Держагнства, додатком до якого зазначений Довідник територіальних управлінь Держагентства, в якому вказано адресу, номери засобів зв'язку посадових осіб територіального управління Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в Дніпропетровській області, що частково є інформацією, запитаною в п.п. 2, 3 інформаційного запиту ОСОБА_1 від 18.05.2013 року. Проте, доказів фактичного надсилання позивачу цього документу відповідач не надав. В свою чергу, позивач отримання такої інформації не визнає, про що свідчить поданий ним позов. З огляду на це, суд не може розцінювати зазначений лист № 12-02/10/31-13, як доказ надання відповідачем запитуваної позивачем інформації.
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, заперечуючи проти позову, не довів суду належне виконання ним вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» щодо надання повної та достовірної інформації на усі питання, викладені в інформаційному запиті ОСОБА_1 від 18.05.2013 року.
Згідно ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845, визначено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Зі змісту листа Вищого адміністративного суду України від 21.11.2011р. №2135/11/-11 вбачається, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, судам у резолютивній частині такого судового рішення слід зазначати обов'язок органу Державної казначейської служби України стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача. Відповідно, у виконавчому листі за таким судовим рішенням як боржника слід вказувати Державний бюджет України в особі суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, що виразилась у ненаданні позивачу відповіді по суті питань, викладених в п. п. 2, 3, та наданні неповної інформації по питанням, викладеним в п. 4, 5 інформаційного запиту ОСОБА_1 від 18.05.2013 року.
3. Зобов'язати Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України забезпечити розгляд та надати інформацію на п.п. 2, 3 інформаційного запиту ОСОБА_1 від 18.05.2013 року в порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації».
4. Зобов'язати відповідача забезпечити розгляд та надати інформацію на питання п.4 інформаційного запиту від 18.05.2013 року щодо графіку прийому громадян начальником та заступником начальника територіального управління Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України та питання п. 5 інформаційного запиту від 18.05.2013 щодо реквізитів наказу, яким затверджено правила внутрішнього трудового розпорядку Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України (управління Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України у Дніпропетровській області).
5. В решті вимог - відмовити.
6. Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: 49100, АДРЕСА_1) судові витрати в сумі 17 (сімнадцять) грн. 21 коп. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України (код 37536010, адреса: 04112, м.Київ, Шевченківський район, ВУЛИЦЯ ІВАНА ГОНТИ, будинок 1).
Головуючий суддя П.О. Григорович
Судді Р.О. Арсірій
А.Б. Федорчук
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.