Справа № 2а-535/08/1170
Категорія статобліку 5.4
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2013 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Сагуна А.В.;
при секретарі - Дегтярьові Д.В.,
за участю:
представника відповідача - Бершадського С.М.,
прокурора - Кучер Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Державної інспекції України з контролю за цінами до Дочірнього підприємства „Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю „Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії", прокурор Кіровоградської області з метою представництва інтересів держави, в особі Державної інспекції України з контролю за цінами про стягнення економічних санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція України з контролю за цінами в Кіровоградській області, замінена на правонаступника - Державну інспекцію України з контролю за цінами ( в подальшому - позивач) (т.1 а.с. 119-120), звернулася в Кіровоградський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Дочірнього підприємства "Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю "Центр науково - технічних інновацій Української нафтогазової академії" (далі по тексту - відповідач), прокурор Кіровоградської області з метою представництва інтересів держави, в особі Державної інспекції України з контролю за цінами, в якій просить стягнути з відповідача економічні санкції в сумі 5073482,52 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що посадовими особами позивача проведено перевірку дотримання державної дисциплін цін відповідача (акт перевірки №609 від 21.05.2008 р.). Перевіркою виявлено стягнення підприємством зі споживачів (населення, мешканці відомчих та бюджетних гуртожитків, житлово - будівельні кооперативи) завищеної плати за послуги з теплопостачання (застосування тарифів, раніше строку, визначеного законодавством) за період грудень 2007 р. - січень 2008 р. та отримання необгрунтованої виручки.
Представник відповідача надав до суду письмові заперечення в яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову пославшись на те, що позивач прийняв рішення про застосування економічних санкцій у розмірі 5073482,52 грн., поза межами своєї компетенції, в супереч Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого аостановою Кабінету міністрів України від 13.12.2000 №1819 ( т.1 а.с. 244-245).
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та надав пояснення згідно позовної заяви.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову та надав пояснення згідно письмових заперечень.
Заслухавши пояснення прокурора. представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Згідно ч.ч.1,2 ст.13 Закону України „Про ціни і ціноутворення" (чинного на час виникнення правовідносин), державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Відповідно до п.п.5 п.5 „Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819 ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), до повноважень Держцінінспекції належить повноваження приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необгрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства Економіки України, яка діє у відповідності до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.2001 року №9.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 11 грудня 2006 року №1537 затверджено тарифи на теплову енергію для населення (а.с. 63 - 64).
16.03.2007 року виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради прийнято рішення №391, яким внесено зміни до розділів 1- 6 прейскуранта тарифів на послуги теплопостачання, затвердженого рішенням виконкому Кіровоградської міської ради від 09.06.2004 р. №792 (а.с. 66 - 67).
25.06.2007 року виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради прийнято рішення №673 про порядок затвердження (погодження) тарифів на житлово - комунальні послуги (а.с. 70 - 77).
29.12.2007 року виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради прийнято рішення №1785 про погодження тарифів на послуги теплопостачання та гарячого водопостачання для відповідача на 2007/2008 опалювальний рік (а.с. 52).
30.11.2007 року виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради прийнято рішення №1573 про визнання таким, що втратило чинність, п. 1 рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 16.03.2007 р. №391 та затверджені нові тарифи на послуги теплопостачання та гарячого водопостачання (а.с. 53 - 57).
В період з 05.05.2008 р. по 21.05.2008 р. посадовими особами позивача було проведено планову перевірку відповідача на предмет встановлення тарифів на комунальні послуги. Період перевірки - 2007 рік, та I квартал 2008 р. (далі - акт перевірки) (а.с. 15 - 19).
Як вбачається з акта перевірки, що відповідачем обраховано споживачів за грудень 2007 рік - по житловому фонду на суму 46166,40 грн. в тому числі по державному бюджету - 31724,64 грн.; по обласному бюджету - 4245,689 грн.; по госпрозрахунковим підприємствам (відомче житло) - 10196,02 грн.
За січень 2008 року обраховано споживачів на суму - 1 943 415,80 грн. в тому числі бюджетні установи без вартості газу - 90342,1658 грн.; державний бюджет - 621726,962 грн.; обласний бюджет - 226165,504 грн.; місцевий бюджет - 572404,671 грн.; районний бюджет - 53159,9613 грн.; облкоплекс - житло - 1381,91477 грн.; госпрозрахункові підприємства - 378234,6172 грн.
06 червня 2008 року заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області прийнято рішення №74 "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін" про стягнення із відповідача економічних санкції у сумі 1691160,84 грн., та штрафу в сумі 3382321,68 грн. (а.с.17). 06.06.2008 року №1567-06 відповідачу було надіслано претензію на суму 1691160,84 грн. та на суму 3382321,68 грн. (а.с.13), що підтверджується зворотнім повідомленням (а.с.14).
У відповідності до ст. ст.6, 7, 8 Закону України „Про ціни і ціноутворення" (чинного на час виникнення правовідносин), в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни. Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін. Державне регулювання цін здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін; граничних рівнів цін або граничних відхилень від державних фіксованих цін. Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.
У відповідності до ч. 1 ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення" (чинного на час виникнення правовідносин), за порушення державної дисципліни цін передбачена відповідальність у вигляді вилучення в доход відповідного бюджету, залежно від підпорядкованості, всієї необгрунтовано одержаної підприємством, організацією суми виручки в результаті порушення державної дисципліни цін. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Порядок застосування економічних санкцій, крім зазначеного закону, регулюється „Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519, згідно пунктів 1.4, 2.1 якої, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства, зокрема, застосування цін і тарифів з порушенням запроваджених методів регулювання. Необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється: при порушенні порядку встановлення і застосування цін, що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції та її вартістю за цінами, сформованими згідно з вимогами законодавства.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" (чинного на час виникнення правовідносин) передбачено, що предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово - комунальних послуг. Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.
Згідно ст. 7 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" (чинного на час виникнення правовідносин), до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: встановлення цін/тарифів на житлово - комунальні послуги відповідно до закону; затвердження норм споживання та якості житлово - комунальних послуг, контроль за їх дотриманням.
Ст. 30 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" (чинного на час виникнення правовідносин), державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах: доступності житлово - комунальних послуг для всіх споживачів та рівності правових гарантій; відповідальності виконавців/виробників за недотримання вимог стандартів, нормативів, норм, порядків та правил.
Відповідно до вимог вищевказаного Закону, постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 року було затверджено "Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення". Даними Правилами регулюються відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово - комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 року №959 було затверджено Порядок формування тарифів на послуги з централізовного водопостачання та водовідведення, п. 21, якого передбачено, що рівень рентабельності формується з урахуванням необхідності сплати податку на прибуток підприємств та спрямування частини отриманого прибутку на технічне переоснащення підприємств і не повинен перевищувати в цілому по підприємству 12 %, а для категорій споживачів - бюджетних установ та інших споживачів - не повинен перевищувати 15 та 50 % відповідно.
У відповідності до вказаних положень законодавства, рішенням заступника начальника Держінспекції цін у Кіровоградській області від 06.06.2008 року №74 до відповідача було застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 5073482,52 грн., із них сума порушення - 1691160,84 грн., сума штрафу - 3382321,68 грн.
Вищевикладені обставини були встановленні рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі № 2а-53/08/1170 від 24 березня 2009 року за позовом Дочірнього підприємства „Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю „Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії" до Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області про визнання нечинним рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким в задоволені позову відмовлено (а.с. 108 - 109).
24.03.2009 р. ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду зазначене рішення залишено без змін. (а.с. 154-156). Рішення набрало законної сили.
Враховуючи досліджені обставини справи у судовому засіданні, суд дійшов висновку, що у відповідача наявна заборгованість з економічних санкції в розмірі 5073482,52 грн., яка підлягає стягненню.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і заявленими згідно чинного законодавства, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства „Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю „Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії", вул. Кутузова, 23/16, м. Кіровоград, код ЄДРПОУ 33142568, економічні санкції у розмірі 5 073 482 гривень 52 коп. (п'ять мільйонів сімдесят три тисячі чотириста вісімдесят дві гривні 52 коп.) на користь Державного бюджету в особі Державної інспекції України з контролю за цінами, вул. Арсенальна, 9/11, м. Київ, код ЄДРПОУ 38005487
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, -впродовж десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Дата складання постанови в повному обсязі -19.08.2013.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун