ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 серпня 2013 р. Справа №801/4705/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М.,
при секретарі судового засідання - Ждані В.Є.,
за участю представників сторін:
від позивача - Вовк В.І., довіреність №58 від 27.12.2013 року, Левицький П.М., довіреність №57 від 27.12.2012 року;
від відповідача (Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція) - Володькін С.А., довіреність від 14.06.2013 року, Муравльов А.Т., довіреність від 18.01.2013 року,
від відповідача (Красноперекопське управління Державної казначейської служби України АР Крим) - Сіротенко О.С., довіреність від 09.07.2013 року,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Кримський содовий завод»
до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим ДПС, Красноперекопського управління Державної казначейської служби України АР Крим
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерного товариство "Кримський содовий завод" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби, Красноперекопського управління державної казначейської служби України в АР Крим про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за листопад 2012 року у розмірі 5040425,00 гривень, пені за прострочення бюджетного відшкодування в сумі 72084,98 гривень, та зобов'язання відповідачів в порядку судового контролю за виконанням судового рішення подати до суду у 10-денний строк звіт про виконання судового рішення.
До суду 26.06.2013 року надійшла заява про збільшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить з урахуванням збільшених позовних вимог стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Кримський содовий завод" (96002, Україна, АР Крим. м. Красноперекопськ, вул. Проектна, 1, Ідентифікаційний код 05444546, р/р 2600501098 в АБ "Кліринговий дім", МФО 300647) суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість в сумі 5040425,00 гривень за листопад 2012 року; пеню за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ за листопад 2012 року у розмірі 211283,57 гривень; суму сплаченого позивачем при подачі позову судового збору в розмірі 2294,00 гривень; та зобов'язати відповідачів в порядку судового контролю за виконанням судового рішення подати до суду у 10-денний строк звіт про виконання судового рішення.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, наполягали на задоволенні адміністративного позову з урахуванням збільшених позовних вимог, які пов'язані зі збільшенням розміру пені у зв'язку із збільшенням періоду прострочення бюджетного відшкодування ПДВ за декларацією за листопад 2012 року.
Представники Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим ДПС у судовому засіданні заперечували проти задоволення адміністративного позову з підстав викладених у письмових запереченнях, а також зазначили, що позивач, збільшуючи позовні вимоги, фактично змінює підстави позову.
Представник Красноперекопського управління Державної казначейської служби України АР Крим позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство "Кримський содовий завод" (код ЄДРПОУ 05444546, юридична адреса: 96002, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Проектна,1), зареєстроване виконавчим комітетом Красноперекопської міської ради АР Крим 03.08.1998 року як юридична особа, про що свідчить Довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ №552462 та виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (т.1, а.с.9, 10).
Судом встановлено, що працівниками Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби проведено документальні позапланові виїзні перевірки з питань правомірності нарахування позивачем від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за вересень та жовтень 2012 року, листопад 2012 року, про що були складені відповідні довідки від 20.12.2012 року №80/40-20/05444546 (т.1, а.с. 152-233) та від 13.02.2013 року № 8/40-30/05444546 (т.2, а.с.155-207).
Як вбачається із зазначених довідок, перевіркою не встановлено порушень при відображенні позивачем у декларації за вересень 2012 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 8370604,00 гривень та бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 6046446,00 гривень, за жовтень 2012 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 5040425,00 гривень та бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 8370604,00 гривень, за листопад 2012 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 10311605,00 гривень та бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 5040425 гривень.
Матеріали справи свідчать, що позивачем до СДПІ по роботі з ВПП у м. Сімферополі АР Крим 19.12.2012 року, засобами електронного зв'язку направлені декларації з податку на додану вартість за листопад 2012 року, разом з якою надана заява про повернення сум бюджетного відшкодування.
Судом встановлено працівниками СДПІ по роботі з ВПП у м. Сімферополі АР Крим в період з 04.02.2013 року по 12.02.2013 року проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ «Кримський содовий завод» правомірності нарахування ПАТ «Кримський содовий завод» від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за листопад 2012 року, результати якої оформлені довідкою від 13.02.2013 року № 8/40-30/05444546. Вказаною перевіркою підтверджено суму бюджетного відшкодування, відображену в декларації з податку на додану вартість за листопад 2012 року в сумі 5040425,00 гривень.
Публічного акціонерного товариства "Кримський содовий завод" у зв'язку з неотриманням з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на додану вартість у встановлені строки звернулось до суду із вимогами про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
П.п. 14.1.18 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V ПК України.
Відповідно до п.п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є, у тому числі, операції платників податку з постачання товарів, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків з бюджетом регламентується статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
П.п.14.1.179 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання для цілій розділу V ПК України, це загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку у звітному (податковому) періоді.
Податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з розділом V Податкового кодексу України (п.п. 14.1.181 ст. 14 Податкового кодексу України).
У п. 198.2 статті 198 цього кодексу визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів / послуг.
дата отримання платником податків товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку за встановленою ставкою протягом звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого ви користування в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
П. 200.7 ст. 200 ПК України встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України (200.8. ст.200 ПК України).
Згідно з п. 200.10. ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки (п.200.11. ст.200 ПК України).
Відповідно до п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.200.13. ст.200 ПК України).
Відповідно до п.п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Згідно з п.п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Судом встановлено, що суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 5040425,00 гривень за листопад 2012 року, які підлягають відшкодуванню, підтверджені висновками, викладеними у довідці Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби від 13.02.2013 року № 8/40-30/05444546.
Однак відшкодування зазначених сум не здійснено, а тому період прострочення відшкодування бюджетної заборгованості станом на 14.08.2013 року становить 170 днів, за таких обставин пеня за прострочення бюджетного відшкодування ПДВ за декларацією за листопад складає 211283,57 гривень.
Матеріалами справи підтверджується дотримання позивачем порядку, встановленого діючим законодавством та вчинено передбачені законом дії щодо отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2012 року.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачами у справах розглядуваної категорії виступають податковий орган та орган державного казначейства. При цьому позивач не зобов'язаний зазначати зміст позовних вимог окремо щодо кожного з них, оскільки з урахуванням положень ст. 200 Податкового Кодексу України та Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011р. № 39, податковий орган та орган державного казначейства діють як органи державної влади, як представники одного відповідача - держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки. При цьому попереднє адміністративне або судове оскарження дій або бездіяльності органів державної податкової служби щодо надання висновку про суми ПДВ, належні до відшкодування, не є необхідною передумовою для безпосереднього звернення платника податку з позовом про стягнення відповідної суми з Державного бюджету України.
Разом із тим, враховуючи, що висновок податкового органу із зазначенням суми бюджетного відшкодування є підставою для проведення відшкодування сум податку на додану вартість з державного бюджету, ненадання такого висновку саме по собі також є порушенням права платника податку на бюджетне відшкодування.
Отже, учасниками адміністративного процесу у справах про стягнення бюджетної заборгованості є суб'єкти господарювання, органи державної податкової служби та територіальні органи державного казначейства. Способом захисту порушеного права у випадку невідшкодування платнику податку бюджетної заборгованості з податку на додану вартість є стягнення бюджетної заборгованості з цього податку.
Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (частина 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
З урахуванням викладеного суд дійшов до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2012 року та пені за прострочення такого відшкодування, належить задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 163, п. 4 ч. 1 ст. 207 КАС України, у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної інстанцій зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним встановити судовий контроль за виконанням судового рішення по справі №801/4705/13-а Красноперекопською об'єднаною державною податковою інспекцією АР Крим Державної податкової служби та зобов'язати Красноперекопську об'єднаної державну податкову інспекцію АР Крим Державної податкової служби надати звіт про виконання судового рішення протягом шести місяців з моменту набрання чинності рішенням по справі №801/4705/13-а.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, тому суд вважає за необхідне повернути позивачеві судовий збір у розмірі 2294,00 гривень.
Під час судового засідання, яке відбулось 15.08.2013 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 16.08.2013 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Кримський содовий завод" (код ЄДРПОУ 05444546, юридична адреса: 96002, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Проектна,1, р/р 2600501098 в АБ "Кліринговий дім", МФО 300647) суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за листопад 2012 року у розмірі 5040425 (п'ять мільйонів сорок тисяч чотириста двадцять п'ять) гривень 00 копійок.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Кримський содовий завод" (код ЄДРПОУ 05444546, юридична адреса: 96002, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Проектна,1, р/р 2600501098 в АБ "Кліринговий дім", МФО 300647) пеню за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ за листопад 2012 року у розмірі 211283 (двісті одинадцять тисяч двісті вісімдесят три) гривні 57 копійок.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Кримський содовий завод" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) гривні 00 копійок.
5. Зобов'язати Красноперекопську об'єднаної державну податкову інспекцію АР Крим Державної податкової служби надати звіт про виконання судового рішення протягом шести місяців з моменту набрання чинності рішенням по справі №801/4705/13-а.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кудряшова А.М.