Постанова № 33036704, 13.08.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2013
Номер справи
820/3527/13-а
Номер документу
33036704
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 серпня 2013 р. № 820/3527/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бадюков Ю.В.,

при секретарі судового засідання - Андрієць М.О.,

за участю представника відповідача - Малихіної Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова до Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" про стягнення суми,-

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова (далі по тексту - позивач, УПФУ в Московському районі) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с. 121-122 т.1), просив суд стягнути з Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" (далі по тексту - відповідач, ДП «Укрдіпроважмаш») суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має науковий працівник, на користь УПФУ в Московському районі в розмірі 43847, 38 грн.

В обґрунтування позову вказав, що відповідач є юридичною особою, правонаступником Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут ливарного машинобудування, ливарної технології та автоматизації ливарного виробництва» (далі по тексту - ДП «УкрНДІЛивмаш») та зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в УПФУ в Московському районі, має заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату наукової пенсії. Особам, які працювали у ДП «УкрНДІЛивмаш», правонаступником якого є відповідач було призначено наукову пенсію згідно ст. 24 Закону України "Про наукову і науково -технічну діяльність". Управлінням ПФУ в Московському районі була нарахована та виплачена пенсія таким особам. Територіальний орган Пенсійного фонду України складав відповідні повідомлення передбачені Додатком до Порядку фінансування різниці між сумою пенсії №372 від 24.03.2004 року, в яких повідомлялася сума витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчислених відповідно до інших законодавчих актів в період з 01.10.2012 року по 31.03.2013 р. Зазначені повідомлення отримувалися відповідачем, але кошти згідно повідомлень не сплачені. Сума заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають зазначені особи, за період з 01.10.2012 року по 31.03.2013 р. складає 43847, 38 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.

Відповідач до суду надав письмові заперечення на адміністративний позов. Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та вважає його безпідставним оскільки відповідач є державним підприємством, та статтями 14-16 Закону України «Про систему оподаткування» не передбачено такого платежу до Пенсійного фонду, як фінансування різниці між сумою призначеної пенсії, а значить, як зазначає відповідач, вона може бути сплачена тільки за рахунок прибутку та на добровільних засадах. Виплата даної різниці не є для підприємства обов'язковою та не може віднести ці виплати до складу своїх витрат.

Також відповідач вказує, що УПФУ в Московському районі не надано доказів існування трудових відносин осіб, що вказані доданих до суду повідомленнях із відповідачем та зазначає про їх відсутність. Також зазначає про відсутність доказів отримання відповідачем повідомлень позивача, так як копії повідомлень про вручення поштового відправлення не є належними доказами. Вказує, що повідомлення позивачем складені з порушеннями.

Суд, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ДП «Укрдіпроважмаш» є юридичною особою, про що свідчать копії витягу та довідки з ЄДР ЮО та ФОП, виданих станом на 02.04.2013 року (а.с. 6-8) та діє на підставі статуту, затвердженого наказом Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном в новій редакції 31.05.2012 року за № 122 та зареєстрованого 03.07.2012 року виконавчим комітетом Харківської міської ради (а.с. 159-166 т.1) та зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Як вбачається з матеріалів справи в ДП «УкрНДІЛивмаш» працювали наукові робітники: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, що підтверджується копіями довідок (а.с. 118, 127-146, 156, 157 т.1; а.с. 57-72- т.2) та копіями трудових книжок (а.с. 180-247 т.1; а.с. 1- 55 т.2), яким було призначено пенсію згідно ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (надалі Закон України № 1977 від 13.12.1991 року), які отримують призначену їм пенсію за місцем проживання.

Наказом Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном від 30.03.2012 року № 54 «Про припинення шляхом реорганізації (приєднання) УкрНДІЛивмаш» зобов'язано завершити заходи щодо припинення юридичної особи ДП «УкрНДІЛивмаш» до 01.10.2012 року та встановлено, що ДП «Укрдіпроважмаш» є правонаступником усіх майнових та немайнових прав та обов'язків ДП «УкрНДІЛивмаш» (а.с. 116-117 т.1).

Наказом Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном від 03.10.2012 року № 310 був затверджений передавальний акт обов'язків ДП «УкрНДІЛивмаш» (а.с. 169 т.1).

13.12.2012 року державним реєстратором було внесено запис про припинення ДП «УкрНДІЛивмаш» за рішенням засновників, що підтверджується копією витягу з ЄДР ЮО та ФОП № 16654526, виданого станом на 14.06.2013 року (а.с. 73-74 т. 2) та копією довідки з ЄДР ЮО та ФОП № 16654482, виданої станом на 14.06.2013 року (а.с. 75 т. 2).

Згідно п. 1 змін та доповнень №1 до статуту Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування", затвердженого наказом Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном від 31.05.2012 року № 122, пункт 1.1. розділу 1 . Загальні положення доповнити новим абзацом такого змісту: «Державне підприємство "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" є правонаступником усіх майнових та немайнових прав та обов'язків Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут ливарного машинобудування, ливарної технології та автоматизації ливарного виробництва» відповідно до наказу Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном «Про припинення шляхом реорганізації (приєднання) УкрНДІЛивмаш» від 30.03.2012 року № 54.» (а.с. 168 т. 1).

Відповідно до вимог абз. 3 ст. 24 Закон України № 1977 від 13.12.1991 року, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації

за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ і організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року (надалі - Порядок).

Згідно з п. 5 ст. 24 вказаного Закону та ст. 2 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково - педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково - педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій", відповідно до Закону України "Про наукову і науково -технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої на відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, підприємство повинно внести Пенсійному фонду України суму на покриття сум наукових пенсій.

Пунктом 4 Порядку № 372 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Відповідно до п. 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно з законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії, про що відповідному підприємству надсилається повідомлення.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках (абз.2 ч. 5 Порядку №372 від 24.03.2004 року).

Згідно з ч. 9 Порядку №372 від 24.03.2004 року різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3-8 цього Порядку.

Судом встановлено, що відповідачу, територіальний орган Пенсійного фонду України складав та направляв відповідні повідомлення передбачені Додатком до Порядку №372 від 24.03.2004 року, в яких повідомлялася сума витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчислених відповідно до інших законодавчих актів (а.с. 9-14, 17-69 т.1), що підтверджується копіями повідомлень про вручення поштового відправлення (а.с. 15-16 т.1).

Керуючись абз. 2 ч. 5 Порядку № 372 від 24.03.2004 року, відповідач повинен самостійно нараховувати та щомісячно до 25 числа перераховувати Управлінню Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (за місцем свого знаходження) відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії.

Доказів самостійного нарахування та перерахування коштів для фінансування різниці у розмірі пенсій відповідачем не надано.

Сума заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають зазначені особи, за період з 01 жовтня 2012 року по 31 березня 2013 р. становить 43847, 38 грн., що також підтверджується розрахунком (а.с. 123 т.1).

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд відмічає, що відповідачем не подано допустимих та належних доказів в розумінні ст. 70 КАС України незаконності нарахованої суми заборгованості.

Оскільки, вказані суми у добровільному порядку сплачені не були, то позивач звернувся до суду з даним позовом. Суд зазначає, що можливе не направлення або несвоєчасне направлення відповідачу повідомлень не припиняють обов'язку відповідача нарахувати та сплатити суму різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Фактів порушення прав та охоронюваних законом інтересів відповідача судом не встановлено, матеріалами справи не підтверджено, а відтак суд дійшов висновку що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова до Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" про стягнення заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Пунктом 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що Пенсійний фонд України та його органи від сплати судового збору звільняються.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова до Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" (61068, м. Харків, проспект Московський, буд. 151, код ЄДРПОУ 00212630) на користь Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (61170, м. Харків, вул. Блюхера, буд. 22-Б, код ЄДРПОУ 22682655, р/р № 256013122090 та № 256003132090 в ХОУ ВАТ "Ощадбанк", МФО 351823) суму заборгованості з фінансування частини наукової пенсії за період з 01 жовтня 2012 року по 31 березня 2013 р. в розмірі 43847.38 грн. (сорок три тисячі вісімсот сорок сім гривень тридцять вісім копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Бадюков Ю.В.