Постанова № 33036694, 15.08.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2013
Номер справи
818/6197/13-а
Номер документу
33036694
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 серпня 2013 р. Справа №818/6197/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Кліщенка В.О.,

представника позивача - Коваленко Ю.М.,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів,-

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 (далі - відповідач) про стягнення надміру виплаченої пенсії у розмірі 39 880, 04 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою Тростянецького районного суду Сумської області від 26.03.2012 встановлено, що протиправні дії ОСОБА_4 надали можливість ОСОБА_3 отримати посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС категорії НОМЕР_1 від 22.04.1998, яке в подальшому було замінено на посвідчення 2 категорії НОМЕР_2.

З 13.05.1998 відповідачу призначено пенсію за віком зі скороченням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте, Комісією із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України було прийнято рішення від 15.05.2012 про безпідставність видачі посвідчення учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 ОСОБА_3 - не підтверджено факт виконання робіт в зоні відчуження.

За період з 13.05.1998 по 05.07.2007 ОСОБА_3 виплачено пенсію в сумі 34 595, 46 грн.

У свою чергу, управлінням Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі було припинено виплату додаткової пенсії ОСОБА_3, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України припиняється, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні дані.

За період 13.05.1998 по 31.03.2012 відповідачу нарахована та виплачена додаткова пенсія в розмірі 15 % від прожиткового мінімуму в сумі 5 284, 58 грн.

Враховуючи викладене, позивач стверджує, що ОСОБА_3 допустила відповідні зловживання для отримання пенсії, оскільки усвідомлювала про отримання нею посвідчення на підставі недостовірної інформації та без відповідних на те підстав.

У зв'язку із вищезазначеним, позивач просить стягнути з ОСОБА_3 суму надмірно виплаченої пенсії.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, у письмовому запереченні, поданому до суду (а.с. 27), зазначив, що відповідачем пропущений строк звернення до суду. На думку позивача, строк позовної давності розпочався з моменту прийняття рішення Комісією з спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Міністерства соціальної політики України (протокол № 49 від 15.05.2012), та закінчився 15.05.2013.

Також, позивач зазначає, що за результатами проведеної перевірки органами прокуратури було порушено кримінальні справи відносно ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за ст. 190 ч. 1 Кримінального кодексу України. Досудовим слідством факт шахрайства громадянами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не було доведено, справу закрито на підставі п. 2 ст. 6 КПК України.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що постановою Сумського окружного адміністративного суду від 06.11.2012 у адміністративній справі № 2а-1870/4536/12, яка набрала законної сили, в частині позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі про стягнення з ОСОБА_4 коштів в сумі 39 880, 04 грн., виплачених ОСОБА_3, було відмовлено. Зазначений факт, на думку позивача, свідчить про безпідставність та необгрунованість вимог про стягнення з ОСОБА_3 коштів в сумі 39 880, 04 грн., та відповідно до ст. 72 КАС України не підлягає доказуванню.

Враховуючи викладене, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адмінстративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 13.05.1998 на підставі заяви ОСОБА_3 (а.с. 5) та наданих нею документів (в т.ч. посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії НОМЕР_1) їй була призначена пенсія за віком зі скороченням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС по Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ.

За період з 13.05.1998 по 05.07.2007 громадянці ОСОБА_3 було виплачено пенсію в сумі 34 595, 46 грн. За період 13.05.1998 по 31.03.2012 нарахована та виплачена додаткова пенсія в розмірі 15 % від прожиткового мінімуму в сумі 5 284, 58 грн. (а.с. 6-9).

Як вбачається із постанови Тростянецького районного суду від 26.03.2012 (а.с. 10-11) провадження по кримінальній справі по обвинуваченню ОСОБА_4 за ч. 3, 4 ст. 358 КК України було закрито та звільнено його від відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.

При цьому, як свбачається з вищезазначеної постанови, при розгляді кримінальної справи № 1818/875/2012 Тростянецьким районним судом було встановлено наступне.

Унаслідок злочинних дій, які виразилися у підробленні посвідчення, ОСОБА_4 в салоні свого службового автомобіля знайшов посвідчення НОМЕР_3 від 11.06.1986 на ім'я голови колгоспу ОСОБА_3 про відрядження до с. Кливини, Поліського району, Київської област, та маючи прямий умисел на підроблення посвідчення, яке видається та посвідчується підприємством, установою, організацією, і яке надає права, з метою подальшого використання, вніс зміни в посвідчення про відрядження НОМЕР_3 від 11.06.1986 на ім'я ОСОБА_3, рік даних подій з 1996 року на 1986 рік, виправивши за допомогою кулькової ручки цифру " 9" на цифру " 8", що надало можливість ОСОБА_3 отримати посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії НОМЕР_1 від 22.04.1998, яке в подальшому було змінено на посвідчення 2 категорії НОМЕР_4.

Під час розгляду кримінальної справи допитаний в якості підсудного ОСОБА_4 вину свою визнав повністю та пояснив, що дійсно зробив виправлення в посвідченнях про відрядження на своє ім'я та на ім'я ОСОБА_3

Отже, в ході судового слідства вину підсудного доведено повністю, але відповідно до ст. 49 КК України ОСОБА_4 звільнено від кримінальної відповідальності в зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальну справу по обвинуваченню за ч. 3,4 ст. 358 КК України - закрито (а.с.10-11).

В свою чергу управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі керуючись п. 1 ч. 1 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де зазначено що, виплата пенсії за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України припиняється, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні дані, припинило виплату додаткової пенсії, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 15 % від прожиткового мінімуму ОСОБА_3

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

У зв'язку з прийняттям Закону України від 06.06.1996 "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до постанови КМУ від 20.01.1997р. №51 було затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внеслідок Чорнобильської катастрофи.

Даний Порядок регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно даного Порядку, Посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та іншими актами законодавства.

Слід зазначити, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є особи, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.

Пунктом 10 даного Порядку визначено, що "посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильськой АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження, …".

Матеріалами даної адміністративної справи підтверджується той факт, що ОСОБА_4 було внесено зміни в посвідчення про відрядження НОМЕР_3 від 11.06.1986 на ім'я ОСОБА_3, а саме - виправлено рік перебування в с. Кливини, Поліського району, Київської області з " 1996" на "1986".

Після цього, ОСОБА_3 використала зазначене посвідчення та здала його до контори колгоспу для подальшого отримання відповідної довідки, яка згідно з Додатком №1 Постанови КМУ від 20.01.1997р. № 51 є підставою для видачі посвідчень особам, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 р. не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями, і дає право на пільги, передбачені статтею 24 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Отже, відповідні документи були в подальшому надані ОСОБА_3 до відповідних державних органів для розгляду питання надання їй статусу ліквідатора Чорнобильської катастрофи.

Так, в матеріалах справи наявна копія заяви ОСОБА_3 (а.с. 5), яка надавалась нею до відповідної Комісії по призначенню пенсії, відповідно до якої він просила призначити їй соціальну пенсію, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС по Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХП. Слід зазначити, що вищезазначена заява була підписана особисто ОСОБА_3

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_3, їй було надано статус ліквідатора Чорнобильської катастрофи, після чого вона отримала посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії НОМЕР_2.

Відповідно до п.12 вищезазначеного Порядку, спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

До матеріалів справи, було надано копію витягу з протоколу № 49 від 15.05.2012 засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 47) відповідно до якого Комісія вирішила: на підставі представлених документів визнати безпідставною видачу посвідчення учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 ОСОБА_3 - не підтверджено факт виконання робіт в зоні відчуження.

В свою чергу, Пенсійним фондом було припинено виплату додаткової пенсії ОСОБА_3, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з урахуванням вимог ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України припиняється, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні дані.

Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Цією ж нормою передбачено, що відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_3 коштів у розмірі 39 880 грн. 04 коп., що становить суму надміру отриманої пенсії відповідачем, є правомірними, обґрунтованими, та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі (42600, м. Тростянець, вул. Миру, 2, розрахунковий рахунок № 25600311339 ТВБВ № 10018/59 в філії Сумського обласного ВАТ "Ощадний банк України", МФО 337568, код 21129459) виплачену пенсію у розмірі 39 880 (тридцять дев'ять тисяч вісімсот вісімдесят) грн. 04 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст постанови складений та підписаний 20 серпня 2013 року.