ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2013 р.Справа № 2-а/1570/1669/2011
Категорія: 8.2.9 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Романішина В.Л.
за участю секретаря судового засідання - Тулби О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2011 року у справі за позовом малого багатопрофільного приватного підприємства «Дюна» до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 20.08.2010 року № 0000862301/0, від 17.09.2010 року № 0000862301/1, від 30.11.2010 року № 0000862301/2, -
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2011 року, мале багатопрофільне приватне підприємство «Дюна» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 20.08.2010 року № 0000862301/0, від 17.09.2010 року № 0000862301/1, від 30.11.2010 року № 0000862301/2.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами виїзної планової документальної перевірки встановлено, що позивач занизив орендну плату за земельні ділянки комунальної власності на суму 22.057,92 грн.
За твердженням позивача, висновок податкового органу є помилковим та прийнятим всупереч законодавчих актів, що регулюють спірні правовідносини та договору оренди, укладеному між позивачем та Ізмаїльською міською радою. На думку позивача, збільшення нормативної грошової оцінки земель, здійснене на підставі рішення Ізмаїльської міської ради № 2000-V від 12.02.2009 року потребує змін та доповнень до договору оренди. Однак, оскільки ніяких змін чи доповнень до договору оренди землі не укладалось, тому немає підстав для перерахування розміру орендної плати.
Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція в Одеській області заперечувала проти задоволення позову посилаючись на те, що згідно умов договору, річний розмір орендної плати складає 8% від нормативної грошової оцінки, тобто розмір орендної плати залежить від нормативної грошової оцінки земель. Тому проведення розрахунку орендної плати виходячи із розміру грошової оцінки землі не можна вважати переглядом розміру орендної плати.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2010 року, в позовні вимоги ПП «Дюна» про скасування податкових повідомлень-рішень задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 20.08.2010 року № 0000862301/0, від 17.09.2010 року № 0000862301/1, від 30.11.2010 року № 0000862301/2.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція в Одеської області подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 12 липня 2010 року по 06 серпня 2010 року, Ізмаїльською об'єднаною державною податковою інспекцією в Одеській області була проведена виїзна планова документальна перевірка МБПП «Дюна» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.03.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.03.2010 року.
За наслідками перевірки було складено Акт № 1629/2301/24778543 від 11.08.2010 року, яким встановлено, зокрема, ст. 2 ЗУ «Про плату за землю», що призвело до заниження орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на суму 22.057,92 грн., у тому числі:
- за травень 2009 р на 808,25 грн.,
- за червень 2009 р на 2087,98 грн.,
- за липень 2009 р на 2087,98 грн.,
- за серпень 2009 р на 2087,98 грн.,
- за вересень 2009 р на 2087,98 грн.,
- за жовтень 2009 р на 2087,98 грн.,
- за листопад 2009 р на 2087,98 грн.,
- за грудень 2009 р на 2087,98 грн.,
- за січень 2010 р на 2211,27 грн.,
- за лютий 2010 р на 2211,27 грн.,
- за березень2010 р на 2211,27 грн.
На підставі висновків Акту перевірки та виявлених порушень законодавства Ізмаїльською об'єднаною державною податковою інспекцією в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.08.2010 року № 0000862301/0, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем «орендна плата» в розмірі 33.086,92 грн., з яких 22.057,92 грн. за основним платежем та 11.029,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Внаслідок застосування процедури адміністративного оскарження, скарги МБПП «Дюна» залишені без задоволення та були прийняті податкові повідомлення-рішення від 17.09.2010 року № 0000862301/1, від 30.11.2010 року № 0000862301/2.
Як вбачається з матеріалів справи, 26 січня 2007 року, між Ізмаїльською міською радою та МБПП «Дюна» було укладено договір оренди землі.
Згідно з договором, в користуванні МБПП «Дюна» знаходиться земельна ділянка не сільськогосподарського призначення площею 0,0990 га за адресою: м. Ізмаїл, вул. Кутузова ріг вул. Булгород-Дністровської, 37/11 та яка належить до категорії земель за основним цільовим призначенням - інша комерційної діяльності та надана в оренду для експлуатації магазину.
П. 4.2 Договору передбачено, що МБПП «Дюна» сплачує орендну плату в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік.
Донараховуючи податкове зобов'язання спірним рішенням, Ізмаїльська ОДПІ виходила з того, що МБПП «Дюна» повинна сплачувати орендну плату з урахуванням зміни нормативної грошової оцінки землі, яка відбулась у травні та червні 2008 року, січні 2010 року в новому розмірі, на підставі грошової оцінки земель, зазначеної у рішенні Ізмаїльської міської ради від 12 лютого 2000 року № 2000-V (а.с. 73).
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Згідно зі ст. 5 цього Закону об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 цього Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з абз. 1, 2 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру земельного податку.
Відповідно до ст. ст. 7, 13 вказаного Закону ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону; підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Судом встановлено, що позивачем не були враховані відповідні зміни в грошовій оцінці земельної ділянки при визначенні розміру орендної плати в декларації, що призвело до заниження суми орендної плати на суму 22.057,92 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до положень ст. 14 ЗУ «Про плату за землю» та положень п. 5 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку,затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 26 жовтня 2001 року № 434, у зв'язку із зміною грошової оцінки мав право подати новий звітний розрахунок з виправленими показниками за звітний місяць, в якому відбулась відповідна зміна грошової оцінки у строки, установлені пп 4.1.4 «а» п. 4.1 ст. 4 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 ст. 17 цього Закону.
Як було зазначено, п. 4.2 Договору оренди землі передбачено, що МБПП «Дюна» сплачує орендну плату в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік, тобто сума орендної плати є розрахунковою величиною, а тому суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що зміна нормативної грошової оцінки землі є односторонньою зміною умов договору.
Колегія суддів вважає помилковим посилання суду першої інстанції, як на підставу для відмови в задоволенні позову на те, що постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 16 грудня 2009 року та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року було скасовано рішення Ізмаїльської міської ради № 2000-У від 12.02.2009 року «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Ізмаїла» в зв'язку з тим, що спірне податкове повідомлення-рішення № 862301/0 було прийнято 10 серпня 2010 року, тобто до набрання законної сили постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 16 грудня 2009 року. Крім того, посилання на наявність ухвали суду про забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення не підтверджено належними доказами.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 20 лютого 2013 року, постанова Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 16 грудня 2009 року та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року визнані такими, що втратили законну силу.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам законності та обґрунтованості згідно ст. 159 КАС України.
В силу п. 4 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, п. 3 ч.1 ст. 198, п. 4 ст. 202, ст.ст. 205, 207, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 37 квітня 2011 року у справі за позовом малого багатопрофільного приватного підприємства «Дюна» до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області про скасування податкових повідомлень-рішень скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову малого багатопрофільного приватного підприємства «Дюна» до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий суддя /підпис/ Єщенко О.В.
суддя /підпис/ Димерлій О.О.
суддя /підпис/ Романішин В.Л.